Сè што сакате да знаете во врска со религија

Дискусија во 'Религија' започната од AdoLf, 14 јуни 2011.

 1. falconseeker

  falconseeker Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2012
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  73
  Пол:
  Машки
  Кој дел од ,,и се што ќе посакате во мое име ќе ви се исполни" не ти е јасен?! И ова ли ќе го негираш?
   
 2. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.047
  Допаѓања:
  96.930
  Ве молам морав да прокоментирам, прочитав дека филозофија била еднаква на психички проблеми. Кој и да пиша да не скролам назад, ya basic, дојди си кај мене да зборниме нешто оти мислам дека проектираш. :D

  За тој другиот после молитва шо стана гатач ... Барем да прокопаше по профилот на членот и да погодеше не вака на слепо. Ја уништуваш пресветата институација врачанство. (facepalm)

  И за крај, оној кој рече дека атеизмот е забранет ... :rofl: Еве ме убеди, вервам са. Појак аргумент немам видено. НеќУм да прекршвам закони.
   
  На zolev и falconseeker им се допаѓа ова.
 3. falconseeker

  falconseeker Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2012
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  73
  Пол:
  Машки
  @zolev бидејќи модераторот ми брише постови и ме цензурира, ќе ти одговорам овде, на ова:
  Screenshot_20200205-184011_Chrome.jpg
  Ако немаш свое разбирање, тогаш не се водиш според разум. Но друга е поентата во случајов, имате стихови полни со параболи, контрадикции и апсурди а немате ,,клуч" или систем за вовед во мистериите со кој ќе може објективно, независно и непристрасно да се потврди дали одредено толкување или објаснување значи тоа што ти или јас ќе тврдиме. Без тоа верата сама по себе е само пат до заблуда и ништо повеќе.
   
  Последна измена: 5 февруари 2020
 4. zolev

  zolev Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2015
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  64
  Пол:
  Машки
  Да погодам, тој "клуч" го имате вие?
  Каде прочита контрадикции и апсурди?
  Ќе ти одговорам со една слика,а ти оклучија со "клучот".
  3monkeys.jpg
   
  На ynboo му/ѝ се допаѓа ова.
 5. falconseeker

  falconseeker Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2012
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  73
  Пол:
  Машки
  Тие 30 000 деноминации сигурно од непостоечките контрадикции се создале. Во вистинската религија нема секти!
   
 6. zolev

  zolev Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2015
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  64
  Пол:
  Машки
  2000 и кусур години се поминти, знаеш како функционира расипан телефон. Држи го тоа што го имаш до Неговото второ доаѓање.

  п.с. оклучија сликата.
   
  На ynboo му/ѝ се допаѓа ова.
 7. falconseeker

  falconseeker Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2012
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  73
  Пол:
  Машки
  Самиот признаваш дека се работи за расипан телефон, што сакаш повеќе? Што се однесува до неговото второ доаѓање, веќе го дискутиравме тоа, неостварено ветување е, освен ако не познаваш некој што е стар 2000 години.
   
 8. falconseeker

  falconseeker Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2012
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  73
  Пол:
  Машки
  Наредно велиш?
  B.C.png
   
 9. zolev

  zolev Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2015
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  64
  Пол:
  Машки
  Еден ден е илјада години, а илјада години еден ден.

  Бараш доказ со очите, да слушнеш со ушите,за она кое не може да се изговори.
  Блажен е тој што не видел ,а поверувал.

  Вечер ќе се помолам за тебе и твојата душа, ќе го молам Бог да ти даде знак, ако треба и земјата под твојте нозе да ја затресе.
   
  На ynboo му/ѝ се допаѓа ова.
 10. falconseeker

  falconseeker Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2012
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  73
  Пол:
  Машки
  Матеј 16:
  28.Вистина ви велам: дека меѓу оние, кои стојат тука, има некои, кои нема да ја вкусат смртта додека не Го видат Синот Човечки да доаѓа во Своето царство.”

  И за овие некои што стоеле и го слушале еден ден бил илјада години? Па дај да ги најдеме? Каде се? Според стиховиве нема да умрат додека не се случи второто доаѓање!
  Можеби некој се молел ти да добиеш знак дека си во заблуда и ова е знакот за тебе.
   
 11. zolev

  zolev Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2015
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  64
  Пол:
  Машки
  Провери подобро за преводот, не е тоа кое ти го мислиш.
  Овде имаш на грчки.
   
  На ynboo му/ѝ се допаѓа ова.
 12. falconseeker

  falconseeker Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2012
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  73
  Пол:
  Машки
  Проверено:

  ἀμὴν λέγω ὑμῖν ὅτι εἰσίν τινες τῶν ὧδε ἑστώτων οἵτινες οὐ μὴ γεύσωνται θανάτου ἕως ἂν ἴδωσιν τὸν Υἱὸν τοῦ ἀνθρώπου ἐρχόμενον ἐν τῇ βασιλείᾳ αὐτοῦ.

  Truly I say to you, there are some of those who are standing here who will not taste death until they see the Son of Man coming in His kingdom.

  Screenshot_20200206-173451_Chrome.jpg
  Screenshot_20200206-173521_Chrome.jpg
   
 13. zolev

  zolev Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2015
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  64
  Пол:
  Машки
  Лично сметам дека неточно е дополнето , променето со што е добиена погрешна мисла.
  Ако одиме, редоследно по цитатите ,Тој зборува дека ќе пострада и треба да биде убиен.Со што еден ученик - Петар се поставува како утешител дека нема тоа да му се случи, на што Исус кажува параболи за врската помеѓу страдањето и душата, како пат кој Тој го чекори и важи за секој кој сака да го оди Неговиот пат.

  Ако се споредат и други текстови односно параболи , во последниот текст неможе да се каже "тука стојат некои, што нема да вкусат смрт дури не Го видат Синот Човечки да доаѓа во Своето царство.
  кога во предходните цитати Тој ги прашува "За кого Ме мислат луѓето – Мене, Синот Човечки?”
  14. Тие одговорија: „Едни за Јована Крстител, други за Илија, а некои за Јеремија или за еден од пророците.”
  15. А Он им рече: „А вие, за кого Ме мислите?”
  16. Симон Петар одговори и рече: „Ти си Христос, Синот на живиот Бог.
  Значи луѓето незнаат кој е Тој, знаат само тие околу него, и последниот текст по некоја логика треба да биде спојот на Исус со апостолите, а тоа најдобро се гледа на тајната вечера кога им крши лепче како парабола за неговото тело и вино за неговата крв.

  Последниот текст би требало да биде нешто како ова...
  тука стојат некој кој ќе ЈА вкусат мојата смрт како дар на Синот Човечки кој доаѓа од Царството Божјо.

  Но,откако добро пребарав, мислам дека твојот избор на апсурден цитат ќе треба да го исфрлиш како аргумент.


  Извор

  The oldest relatively complete manuscripts of the Bible are the Codex Vaticanus and the Codex Sinaiticus, which date from the 4th century. Besides these, there exist manuscript fragments ranging from a few verses to whole chapters. [​IMG]104 and [​IMG]67 are notable fragments of Matthew. These are copies of copies. In the process of recopying, variations slipped in, different regional manuscript traditions emerged, and corrections and adjustments were made. Modern textual scholarscollate all major surviving manuscripts, as well as citations in the works of the Church Fathers, in order to produce a text which most likely approximates to the lost autographs.[15]
  800px-Papyrus_37_-_recto.jpg

  Барај друг апсурд!
   
  На ynboo му/ѝ се допаѓа ова.
 14. falconseeker

  falconseeker Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2012
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  73
  Пол:
  Машки
  Просто е неверојатно до каде оди потребата да се затворат очите и ушите кај вас за нешта кои се очигледни, да поочигледни и да сакаш не можат да бидат! Ти во постот многу напиша ама ништо не кажа во насока што ќе го негира апсурдот. Се вадеше дека не е добар преводот, како што може да се види од мојот пост, нема ништо погрешно во преводот. Потоа правиш обид да докажеш дека се работи за некаков поинаков контекст, дека се работело за тајната вечера, за лебот и виното како негово тело. Но предходните стихови во поглавјата повторно те негираат. Учениците јасно го прашуваат - кои ќе бидат знаците и кога ќе се случи крајот на светот и твоето повторно доаѓање. На тоа Исус детално ги опишува знаците, скоро цело поглавје е за тоа како ѕвезди ќе паѓале на земјата, месечината ќе станела црвена, ќе имало ова, ќе имало она, за на крај да каже - Никој не го знае точниот момент освен отецот, но оваа генерација нема да изумре пред да се случи тоа!
  Нема ништо што би негирало ни во овој манискрипт што го постираш овде. Што менува тој манискрит? Што поента има во неговиот текст во врска со ова? Или мислиш дека квантитетот на кажаното ќе го замачка тоа што не ти одговара?

  Нема поголемо слепило од тоа свесно да ги отфрлаш фактите што не одговараат на твоите предрасуди.
   
 15. zolev

  zolev Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2015
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  64
  Пол:
  Машки
  Постирав и објаснив дека за некој делови од новиот за завет, се менувани, не целосни, додавано и одземано. Не можеме буквално да ги земеме здраво за готово.

  Ако можеш да приметиш, во Битие цели цитати недостасуваат.

  Подобро да навлезеш подлабоко , да не земаш само еден цитат, ами цел пасус и во неговата суштина да допреш.

  Моли се Бог да ти го отвори умот.

  Немој толку гнев, заслепен гнев да имаш, остави Бог да те води.
   
  На ynboo му/ѝ се допаѓа ова.
 16. falconseeker

  falconseeker Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2012
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  73
  Пол:
  Машки
  Гнев кон што? Кон кого? Фактите не се гнев.
  Велиш дека некои делови биле менувани, не се целосни, било одземено и додавано.... Зошто тогаш некој би го организирал својот живот на такво нешто?! Зошто би сметал за божја порака нешто кое е нецелосно, изменето, одземано, додавано?
  Велиш дека не треба да се зема само еден цитат туку цел пасус. Па зарем не го направив токму тоа?

  Пак доаѓаме до тоа дека библијата не треба да се толкува буквално, а факт е дека немате метод, начин, систем објективно да се дојде до значењето. Тоа создава различни толкувања а тие создаваат секти.
  Советот кој упорно ми го даваш мене, изгледа треба да си го примениш на себе. Треба да си се запрашаш дали по секоја цена ти е битна вистината или верувањето дека нешто е вистина.
  Не е блажен оној што верува без да види, таквиот може да биде наивен, заблуден. Сомнежот е вратата која води до вистината а не слепата верба.
   
  На Tiktaalik му/ѝ се допаѓа ова.
 17. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  11.470
  Допаѓања:
  106.819
  Пробав да ве исчитам, ама 2 страници ми беа ту мач.

  Без поента е објаснувањето.

  Мене повеќе ме интересира, што е она (психолошки), што те 'тера' да веруваш во нелогичност?
  Недостаток на интелигенција?
  Страв?
  Потреба за припаѓање?
  Чувство за небитност?
   
  На lovestoneddd и falconseeker им се допаѓа ова.
 18. falconseeker

  falconseeker Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2012
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  73
  Пол:
  Машки
  The masses have never thirsted after truth. Whoever can supply them with illusions is easily their master; whoever attempts to destroy their illusions is always their victim.

  Gustave Le Bon

  Цитатов е од книгата ,,Психологија на толпата" од Густав Ле Бон, ти ја препорачувам.
   
  На theowndemon, Lella, lovestoneddd и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. zolev

  zolev Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2015
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  64
  Пол:
  Машки
  Кој факти ги понуди?
  3 - 4 цитати ги вртиш во круг и не прифаќаш дека се работи за грешка во превод , изменето од оргиналот и ред други работи кој во период од 2000 год по принцип на распиан телефон се игубило афтентичното.
  И за тие 3-4 цитати кој за тебе биле факт , градиш еден стереотип на мислење за целокупната христијанска религија.
  Никој не те тера со сила во било што да веруваш, но тоа не ти дава право да осудуваш било кој , дали ќе верува или не.
  Седни прочитај , подобро , но најнапред "испразни" го умот.
   
  На ynboo му/ѝ се допаѓа ова.
 20. falconseeker

  falconseeker Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2012
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  73
  Пол:
  Машки
  - Не се работи за грешка во превод! Тоа е лага! Убаво се гледа, постирав и на грчки и на англиски, плус во табела имаш посебно за секој збор што значи! И тоа од извор што ти лично го посочи е тоа!

  - Ако тоа е изменето од оргиналот, зошто стои во официјалната верзија прифатена денеска? И каде е оргиналот за да видиме дали во него пишува нешто друго?

  - Тие три четири цитати се однесуваат на темелот на кое се заснова денешното христијанство и денешниот ислам - тврдењето дека Исус допрва треба да се врати за да суди! Затоа со сите сили се обидувате да го замачкате овој апсурд, бидејќи ги руши темелите на вашата заблуда.

  - Посочување на нешто очигледно е една работа, осуда е сосема друга, верување сосема трета. Научи да ги разликуваш за да можеш да дискутираш разумски.
   
  На lovestoneddd му/ѝ се допаѓа ова.