1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сè што сакате да знаете во врска со религија

Дискусија во 'Религија' започната од AdoLf, 14 јуни 2011.

  1. zolev

    zolev Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2015
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Машки
    Не сум некој познавач на грчкиот јазик, провери и увери се сам едено тире на буквата колку го менува значењето.

    1.ου μη γευσωνται превод they don't taste

    2.οὐ μὴ γεύσωνται превод they taste like me

    Првото е од поново време текст.
    Второто е од 1881год
     
    На ynboo му/ѝ се допаѓа ова.
  2. falconseeker

    falconseeker Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Машки
    Ти сам ми понуди извор, таму за секој стих има детална табела на која секој збор е граматички и морфолошки објаснет и преведен. Истите тие табели ти ги постирав на темава поназад. На нив јасно се гледа дека нема никаква грешка во преводот.
    Повели увери се сам: Link
     
  3. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    По која логика по религијата жената е создадена од ребро жити све на лсд да не е бил тој што го видел тоа и го напишал?
     
    На lovestoneddd му/ѝ се допаѓа ова.
  4. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Феминка и јас така размислував ама сватив дека пример ако верувам во мојата мачка како да е света да и се молам мојата сама потсвест ке верува во неа дека ке ми се оствари нешто. Јас мислам дека тоа сум се помолила ми се оствари е повеке психологија
     
  5. zolev

    zolev Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2015
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Машки
    Од тој линк и јас кликам за превод.Текстови од различни периоди даваат различен превод.
    Еве, конкретен пример ти дадов со три апострофи се менува значењето.
    Табелата, не ја сметам за точна бидејќи сите зборови со едно значење ги нуди, додека во реченица сосема друго е.

    Толку!
     
  6. zolev

    zolev Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2015
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Машки
    @falconseeker има "клуч" , оклучува параболи.:rofl:
     
    На ynboo му/ѝ се допаѓа ова.
  7. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    @falconseeker имаш учено компаративна религија, или само хоби ти е ова?
     
  8. falconseeker

    falconseeker Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Машки
    :rofl: Значи тоа што ти одговара ќе го сметаш за точно, тоа што не ти одговара нема да го сметаш за точно?! Па текстот е врз основа на преводот од табелата! Плус, лесно може да најдеш и друг независен превод на истите зборови!
    Од една страна велиш дека не разбираш старогрчки, од друга прогласуваш за невалиден превод што го користи цел свет! И плус ми порачуваш дека не треба да се суди, дека треба празна глава! :rofl:
    Благодарение на тој ,,клуч" денес не живееме во среден век. Ренесансата е директен производ на активноста која произлегува од езотериските Редови.
    Таа активност влијае и инспирира небројни уметници, научници, писатели, филозофи, архитекти.... Тоа ,,будење" од мракот на црквата денес го нарекуваме ренесанса! Ослободување на човештвото од илјадагодишниот мрак.
     
  9. falconseeker

    falconseeker Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Машки
    Секој иницијант се занимава со компаративна религија. По иницијацијата, секој од нас добива - curriculum, листа од области, книги, религии и филозофии што ги проучува. Секако, охрабрен е и самостојно да бара и такви што не се опфатени со истиот.
    Би ја препорачал како многу корисна книгата - Тајни религии од Клаус Ридегер Мај.
     
  10. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    чекај малце... припаѓаш на некоја религиозна институција, или јас грешно разбирам?
     
  11. falconseeker

    falconseeker Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Машки
    Езотериски - иницијаторски Ред - Ordo Templi Orientis. Првично е дел од регуларната масонерија но подоцна се одвојува од неа како засебен Ред.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  12. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Аман бе чоек!
    Прв пат масон среќавам.
    И?
    Владеете ли со светот?
    Или само ѕидате? :lol:
     
  13. falconseeker

    falconseeker Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Машки
    Не сум масон, и не не владееме со светот, но итекако придонесуваме и сме продонесувале за свет каде слободата и правата на луѓето ќе бидат реалност.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  14. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Пример?
     
  15. falconseeker

    falconseeker Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Машки
    Одделувањето на црквата од државата, појавата на ренесансата, влијание во архитектурата, литературата, филозофијата, музиката, политиката. САД на пример е држава која се темели на масонски принципи, Џорџ Вашингтон и многу други претседатели на САД биле масони. Моцарт, Бетовен исто така биле масони. Предводниците на француската револуција биле масони. Огромен број писатели биле масони.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  16. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Ок тие, ама вие лично шо напрајвте?
     
  17. zolev

    zolev Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2015
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Машки
    Баш поради тоа што не ми е познат старогрчкиот , пребарував , кликав преводи и резултатот го виде.
    Ова не е прашањето дали мене или тебе ни се допаѓа, туку ние како зрели и возрасни луѓе , бараме точност на одреден цитат.

    Табелата, не е валиден факт, бидејќи еден збор може да има две различни значења.(доказ преводот)
    Јас цело време нудам линкови, преводи, па и таа табела од мојот линк ја извади.
    Што понуди ти? Што понуди да не убедиш?
    Со што го поби различниот превод на две идентични реченици кој се разликуваат со три апострофи?

    П.с. Да се испразниш од предрасуди.

    Сеуште се молам Бог да ти даде знак.
     
    На ynboo му/ѝ се допаѓа ова.
  18. falconseeker

    falconseeker Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Машки
    Во 1904та, тогашниот водач на Редот - Алистер Кроули објавува дека човештвото влегува во нов еон - еонот на Хорус. Како потсетување, во тој период жените не се рамноправни со мажите, хомосексуалноста е забранета и се казнува, слободата на изразување е само мит, слободата на говор исто така. Во продолжение ќе ти прикачам текст кој се вика Liber Oz и во кој се наведени целите на Редот, сама спореди колку од тоа било реалност тогаш, колку е сега:
    FB_IMG_1581104287462.jpg
    Значи целиот свет греши и е во заблуда освен тебе? Тоа што преводов е официјално прифатен од сите, за тебе не е факт?! Тоа што на сајтот што самиот го предложи имаш паралелни преводи од речиси сите официјални верзии на новиот завет за тебе не е факт? Јас сум тој што има предрасуди?!
    Нема никаде две идентични реченици што се разликувале во значење кога е во прашање стихот! Пак ќе нагласам, секој збор е образложен, преведен и анализиран и граматички и морфолошки! Тоа го направиле луѓе што се експерти, тој превод е факт за сите освен за тебе.
    Пробај на бетмен, може поголем успех ќе имаш?
     
  19. zolev

    zolev Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2015
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Машки
    Доказ не видов,не се ни потруди да побараш.

    Прелистај некој сајтови.
    https://www.hope-of-israel.org/p20.htm

    Овде се ливчињата од каде е препишувано, таму во празниот простор помеѓу деловите од записити запиши што сакаш и да завршиме со разговорот.

    https://en.m.wikipedia.org/wiki/Magdalen_papyrus
     
    На ynboo му/ѝ се допаѓа ова.
  20. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Пак не ми одгововори на прашањето.
    И јас можам да набројувам успешни агностици, ама тоа не се мои дела, нивни се.
    Значи што вие (ти) лично сте (си) придонел(е)?