Сè што сакате да знаете во врска со религија

Дискусија во 'Религија' започната од AdoLf, 14 јуни 2011.

 1. bittersweet

  bittersweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2010
  Пораки:
  1.753
  Допаѓања:
  52.013
  Пол:
  Женски
  ^Пред смрта Мухамед го назначил својот близок соработник Абу Бакр за наследник, суните (самиот збор значи оној кој ја следи традицијата на посланикот prophet ) ја прифтиле таа одлука како исправна.Шиите пак мислеле дека наследник треба да биде некој кој е од семејството на Мухамед, односно неговиот братучед/зет Али бин абу Талиб, тие не ги почитуваат муслиманските водачи, туку само оние кој што тие мислат дека се во директно крвно сродство со Мухамед или назначени од Алах лично.
  Инаку суните се 85% од муслиманското население, со тоа и Албанците, Турците, Босанците итн се суни, шиите се малкубројни и главно се од Ирак и Иран.
   
  На ludoto19 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Aisha

  Aisha Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2011
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  36
  еве вака јас ке ти објаснам на нај добар нацин колку сто мозам сто е разликата од ситите и суниите. па ние сунитите следиме ехлу сунна вел џемат, во превод прва селефиска генерација. таа генерација била пред 1443 години, по објавуванјето на куран преку мелекот ( ангелот габриел) или џибрил нека е бозји мир на него. кога му бил објавен куранот на насиот посланик мухаммед алејхи селам, нека е бозји мир на него. го следеле сите негови другари кој денес се нарекуваат асхаби, од тогас познало да се кланја 5 пати на ден, од тогас поцнало езан да се вика, кога хоџата вика сабајле до последната молитва (јација) нокен намаз последе, тогас поцнале муслиманите да постат, знаци ние го следиме посланикот мухаммед алејхи селам, и неговите другари. е сега сто е со сиијте, тие не го сакас посланикот нас мухаммед, го проколнуваат и неговата зена која се викала аиса нека е бог задоволен од неја. дека таа направила неморал, блуд,. како сто викаа за мејрем )марија) дека го направила тој цин, ама во куранот се казува дека овие две зени се цисти од такви неморални страмни дела, и сиите се боцкат со игли по стомак по лице се тепат со пцелицни метли по грбот, а тоа исламот го забранува,они на тој нацин го возвисуваат Aллах и преку тој нивни сектаски ритуал мислат дека Aлллах е задоволен од нив,а тие се проколнати од Aллах. засто во исламот не е дозволено да си правис стета на телото, засто секое унистено месо во твоето тело ке бара хакк на судниот ден( оправдуванје засто си го направил тоа). сиите веруваат дека алија братуцедот на мухаммед,. или зетот негов., бидејки керката на мухаммед била мазена за братуцедот на мухаммед нека е бозји мир на него која се викала фатима нека е Aллах задоволен од неја, имала два сина кој се викале хасан и сусејин, сиијте ги велицат овие два внука на мухаммед како светци,а во исламот сиркот е забранет Aллах не простува да му се преписува содруг, засто аллах вели во куранот и нема друг бог освен Aллах а кој ке ми преписе мене бог или дете, јас ке го казнам џехеннемски оган на судниот ден, и вецно во него ке остане, ете тоа е разликата мегу муслиманите и сиијте. а во исламот не е битна нација која си туку битно е да си муслиман и покорен на Aллах и само него да го обозавас за бог и никој друг.
   
  На ludoto19 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. bittersweet

  bittersweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2010
  Пораки:
  1.753
  Допаѓања:
  52.013
  Пол:
  Женски
  ^Ама и објасни што да ти кажувам, треба преведувач да објасни што уствари сакал да пише авторот :clap:
  Дали тебе ти чини или не шиите се муслимани, не постои муслимани и башка шиити туку тоа е едно исто.
  Не знам ти дали си видела некој кој е дел од шиите ама јас тие што ги познавам ниту се бодат со игли ниту се мават по грб, тоа драга си се збунила со дервишите.
  Шиите кој што јас ги познавам многу повеќе се посветени на верата од албанците што ги познавам, шиите се клањаат 5 пати на ден од 7 години, наизуст го знаат куранот и држат рамазан исто од 7-9 години, ниеден албанец не познавам што го прави истото.
  Сакала ти да го признаеш тоа или не шиите се поголеми верници од суните, мислам погледни ги тие што се во Ирак, Иран кој се шии и погледни ги овие тука на овие простори, повеќе муабет и не е потребен :?:
   
  На ludoto19 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. ribce27

  ribce27 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2011
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  50
  На што не учи верата, какви да бидеме? Што мислите?
   
 5. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.899
  Допаѓања:
  9.164
  Пол:
  Женски
  Верата може да го научи човекот на добро, не на лошо, само се зависи од тоа како таа е разбрана и прифатена.Не разбирам како може верата да учи на лошо.Се зависи од самиот човек, што тој ќе дозволи во него или со него да преовладува, дали доброто или лошото, бидејки и двете опстојуваат во него ( љубов и уништување) Човек може и еднаш да прочита света книга, за да ја разбере темелно, а посебно ако животот му наметнал, дали добро или лошо.Верата е нешто што само се обидува да го контролира на добар начин човекот.Човек и немора да е многу побожен, ако на правилен начин го живее животот, доволно ќе му биде да ја разбере верата, нема да му бидат потребни додатни средства за осознавање на истата.
   
  На ribce27 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. ribce27

  ribce27 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2011
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  50
  значи верата не е само да одиме во црква или џамија и да се молиме,да постиме и сл,верата е многу повеќе од тоа.верата не учи на многу работи ,има луѓе кои постат одав во црква и мислат дека се побожни ако го прават тоа.јас би рекла не,човекот треба да ги сака другите,да им помага,да биде трпелив,на има надеж,да прави добри дела и да бидеме што по смирени т.е да го постигнеме смирението кое е сепак најтешко.за да стигнеме до него треба да поминеме многу фази ,тоа се гради постепено.ова е моето мислење а би сакала да слушнам и др мислења.поздрав
   
  На elisabeta и Gordana10 им се допаѓа ова.
 7. Aisha

  Aisha Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2011
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  36
   
 8. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.374
  Допаѓања:
  2.951
  Според мене треба да стигнеме од вера до спознание. Убаво кажа Gordana10 дека ниту една вера не учи на лошо туку на добро но и дека зависи како ќе се разбере. Повеќето христијани веруваат односно ја прифаќаат како врвен духовен авторитет Библијата, но толкувањата се различни.

  Според протестантските теолози(лутерани, методисти, баптисти и тн.) џабе ти се добрите дела ако не веруваш во „вистинската„ работа при тоа тие се повикуваат на посланиците од (божемниот) апостол Павле кој пак акцентот го ставал на верата во Исус а не на делата. Во католичката црква пак верата и делата се важни но сето тоа е џабе ако не си крстен во „вистинската„ црква која според нив не може да биде ниту една друга освен католичката со нејзиниот поглавар Папата во Ватикан. Папата 2006 год. уште еднаш ја потврди догмата дека сите оние кои се вон католичката црква не можат да се надеваат на Христовата милост туку само на вечен оган кој Бог го подготвил за ѓаволот и оние вон црквата католичка :devil: Според мене попрво е самата ваква теологија ѓаволска. :^) Во православната црква преовладува нешто слично - вон црквата нема спасение и точка, а делата се сфаќаат во прв ред како редовно практицирање на разни ритуали на пр. редовно учесво на литургија, причесна и тн.

  Јас верувам дека Бог и Христос денес повторно се објавуваат преку свој медиум - жив пророк, поточно пророчица, една жена по име Габриеле.
  Според божјите објави примени преку неа, клучно е дали човек се труди да живее според божјите заповеди(дека е Бог еден, не убивај, не кради,и тн.) а чии униврзалните позитивни вредности во сегмeнти наоѓаме во сите светски религии и дека патот на Исусовата Беседа на Гората е она кое може да ни донесе навистина попријатен и помирољубив свет. На пр. некоја може цврсто да верува дека пиењето Ц витамин ќе и го зајакне имунолошкиот систем, но доколку тоа не се спроведе во дело џабе е верата колку и да е вистина тоа во кое што се верува. Еден ден сите ќе се вратат во својата изворна татковина, Небесното Царство - никој нема вечно да бид еизгубен ниту уништен. Прашање е само на време и слободна одлука кога луѓето и душите ќе сфатат дека само активната вера, спроведување во дело е она кое дава добри резултати.
   
  На Mimi123 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.749
  Да бидеме добри и да си помагаме меѓусебно. На секое добро, со добро се враќа, на секое лошо со лошо.
  (Ова е само еден дел)
   
 10. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.210
  Прости, што те цитирам, но морам малку да те поправам. Зашто за некои работи си погрешно информиран :) .

  Факт е дека најважниот дел на христијанинот е соеднинувањето со Господ преку Причесната. Но, тоа да се разбере како практицирање и како обично дело, искрено не е така.

  Што се однесува за оној дел каде спасението вон црквата е невозможно и тука си во грешка.
  И тоа како е возможно, но тука се работи точно за она прашање што го поставила и ribce27. Делата на човекот како: искреноста, помагањето, незлобливоста на срцето, најважно покајанието... тие ќе допридонесат за таа личност да се спаси.

  Православната црква овој твој цитат: („вон црквата нема спасение’’), навистина го споменала, но вистинската смисла на тоа е сосем нешто друго. Спасение без верата е едно, а спесение со вера е сосем друго. Тоа е вистинската смисла на тоа.
  Со тоа сака да се каже дека, оној човек кој не е православен христијанин, го нема истото место како православниот христијанин кој исто ја спасил својата душа преку православето (по упокојувањето на душата).
  Односно, православниот христијанин кој се подвизувал заради Господ и затоа не јадел до заситување, не спиел, се молел, а исто толку повеќе правел и милостиња: хранел гладни, облекувал сиромашни, помагал на сите со се што можел... тие двајца не се на исто рамниште. Дека не може да се спореди делото без молитва, со она дело кое е направено со молитва.
  Зошто?
  Затоа што молитвата на тој човек кој прави милостина и се моли е посилна. А двојна и многу посилна е затоа што, прво човекот се моли за себе и за сите други, а тука особено е важна и вклучена е молитвата и благословот на сите луѓе на кои им помогнал (двојната, паралелна молитва). Зашто тој човек и кога спие, за него се моли некој друг и го спомнува во своите молитви заради направеното добро дело, значи тој сакал или не сакал (христијанинот), живее во постојана молитва (ако ги имаш прочитано посланиејата на св. апостол Павле сигурно си наидел на една малку чудна реченица: Молете се непрестајно! ). Ете тоа е таа постојана молитва.
  А исто важен е и еден друг цитат каде се вели дека, верата без дела е мртва вера. Исто во посланијата.

  Се на се, најважна е молитвата ( со верата), а потоа истото значење по неа го има и правењето на дела. Зашто едното без другото е невозможно.
  Зашто молитвата не е само рутинско практицирање (читање, зборување), туку таа молитва се манифестира преку нашиот живот, ако вистински сме ја разбрале суштината на верата и молитвата.

  Следствено на се ова веројатно ќе ми го поставиш и другото прашање, за сите оние кои не се православни, а сепак се молат и прават милостина?! Што со нив?!
  -Разликата е во тоа што, кај нас во православието се стекнува совршенство на душата и тоа е еднинствената разлика што не дели од другите вери.
  Како?
  Вистинскиот православен христијанин кој се подвизувал заради Господ, тој на земјата стигнува до совршенство што (барем јас) немам сретнато кај другите вери.
  Тој човек со својата молитва на земјата прави вистински чуда, лекува болни од секакви болести, станува прозорлив и за минатото и за иднината и за мислите на човекот, а исто и тоа го прави и по неговата телесна смрт. Може повторно да дојде на земјата со своето тело и повторно да прави се она што правел додека бил жив.
  Неговото тело по неговата телесна смрт нема распаѓање како другите тела, туку или останува цело, а во 99,9%, од тоа тело излегува миро, мироточи. Тоа миро им помага исто на сите болни и тие оздравуваат.
  Пример:
  Една презвитера (попадија) од Русија.
  Била многу ревносна во верата. Постојано се молела и секој ден се подвизува со тоа што се хранела еднаш дневно по заоѓањето на сонцето и тоа многу минимално и пред се посно (живеела испоснички), потоа не спиела по многу, туку многу малку, а постојано помагала. По нејзина иницијатива се правела милостина на сиромашните преку црквата. Од помош во храна, облека, се залагала за нивно вработување... Била многу млада, а сепак достигнала до совршенство.
  Еден ден поминувале покрај гробиштата со сопругот (отецот) и таа му рекла дека сака да ја положат на едно место кое го одбрала. Отецот се насмевнал и и рекол дека нема потреба за тоа да мисли и дека е многу млада за тоа. Но таа премолчила.
  По извесен период, презвитерата се упокоила.
  По ејзината смрт на нејзиниот гроб започнале да се случуваат чудни работи. Од појава на светлина, од исцелување на многу болни кои се доближиле до нејзиниот гроб...
  Била предложена за канонизација како светителка. Го вадат нејзиното тело и што да видат, целосно и мироточиво. Прекрасен мирис се ширел од него.
  Таа достигнала вистинско духовно и телесно совршенство (очистување од гревовите).

  Сакав само да кажам дека кај нас нема реинкарнација или слично, туку живот и по смртта, ама на небесата. Ама претходно достигнување на духовно и телесно совршенство, односно достигнување на Божјото подобие на земјата, додека душата е сеуште во телото.
  -„ Да содадеме човек според Нашиот образ и подобие, како што сме Ние...’’- Битие 1:26
  - „ Но, бидете совршени, како што е совршен вашиот Отец небесен. ’’ Матеј 5:48
   
  На luvena, La.Reina.Del.Sur, Srekicka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. fierce

  fierce Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2010
  Пораки:
  239
  Допаѓања:
  178
  Всушност во право е Аиша за мавањето по грб и остантите видови на self harm. За празникот Ашура со кој се означува денот на кој што починал внукот на посланикот Мухамед, шиите си нанесуваат болка како начин за да ја изразат тагата која што ја чувствуваат за неговата смрт.


  Секако дека шиите се дел од Исламот и се сметаат за муслимани, но мислам дека тоа што Аиша сакаше да го каже е дека повеќето суни не ги сметаат шиите за муслимани во вистинскатат смисла на зборот бидејќи често идат спротивно од учењата на Куранот. Пример како што спомнав погоре, тажат за смрт (и тоа на начин кој што е строго забранет), нешто што не е дозволено во Исламот бидејќи секоја смрт треба да се прифати како волја на Господ, и ред други примери како што се цртањето на ликовите на имам Али и други личности и нивно величење.

  Интересна ми падна споредбата шии-албанци, т.е припадници на одредена религија- припадници на одредена нација. Не ја гледам поврзаноста. Може наместо тоа сакаше да кажеш сунити? ;) Бидејќи албанци има и муслимани (обично сунити и бекташи), има и христијани (православни и католици), има и атеисти. Кој колку верува и колкав верник е, најмалку зависи од нацијата на личноста. :)
   
 12. Aisha

  Aisha Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2011
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  36
  јас убаво објаснив.знаци сиијте мислат дека се муслимани, устави не се, засто сиијте досле после смрта на мухаммед алејхи селам нека е бозји мир над него, еве еден исламски уценјак сто направил со сиијте, искоцил во дебата со нив, на едно место, и од суниите исламски уценјаци не досол никој, освен ахмед дидад. овој бил уценјак и се усте е уценјак, си соблекол цевлите.и ги ставил под пазуви, кога влегол тамо, кај сиијте да дебатираат за верата сијјца и исламсата вера, сиијте му рекле, о ахмед дидад,засто ги носис цевлите под пазуви? и овој уценјак да им доказе со мудри зборови дека не постоеле тие во исламот според куранот и суннетот на мухаммед, рекол: слуснав во времето на посланикот дека вие сиијте сте краделе кондури? и сиијте знаете сто му одговориле?, ахмед дидад во времето на посланикот немало сииј и дервиси. ахмед дидад исламскиот уценјак, рекол заврси дебатата мегу нас, затоа ги ставив кондурите под пазуви , и мудро, да ве фатам дека лазете за васата вера дека е о ислам, потоа си заминал и сите зацудено се гледале сиијте мегу себе, знаци ете каков мудар цовек ги фатил во лага дека се муслимани, знаци сиијте и дервисите ги немало во времето на мухаммед, во негово време имало асхаби, тоа се негови другари кој го следеле,и имало мусрици, мусрици знаци на арабски јазик, идолокоплонци или многубосци, и ехлул китаб. ехлул китаб знави на арабски споменато е во куранот за христијаните, дека тие веруваат во библија и веруваат дека исус е последен месија, а ние веруваме во куранот и мухаммед е последен бозји пратеник кој досол после исус.
   
 13. fierce

  fierce Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2010
  Пораки:
  239
  Допаѓања:
  178
  Хмм, па тоа дека убаво објаснуваш не би се согласила баш. Би било добро откако ке напишеш пост да си го препрочиташ бидејќи често пропушташ букви а и убаво би било да имаш параграфи. И пробај да ги користиш буквите Ч, Ш, Њ итн бидејќи многу тешко се читаат твоите постови. ;)

  Не можеш да кажеш дека шиите не се муслимани. Ти може не ги сметаш за муслимани и не се согласуваш со нивните ставови, но со самото тоа што тие веруваат во еден Бог и веруваат дека Мухамед е Негов посланик тие се муслимани. Како и да е, сите имаат право на свое мислење а само Бог знае кој е во право :)
   
 14. Aisha

  Aisha Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2011
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  36
  Хмм, па тоа дека убаво објаснуваш не би се согласила баш. Би било добро откако ке напишеш пост да си го препрочиташ бидејќи често пропушташ букви а и убаво би било да имаш параграфи. И пробај да ги користиш буквите Ч, Ш, Њ итн бидејќи многу тешко се читаат твоите постови. ;)

  Не можеш да кажеш дека шиите не се муслимани. Ти може не ги сметаш за муслимани и не се согласуваш со нивните ставови, но со самото тоа што тие веруваат во еден Бог и веруваат дека Мухамед е Негов посланик тие се муслимани. Како и да е, сите имаат право на свое мислење а само Бог знае кој е во право :)[/quote]
  Хмм, па тоа дека убаво објаснуваш не би се согласила баш. Би било добро откако ке напишеш пост да си го препрочиташ бидејќи често пропушташ букви а и убаво би било да имаш параграфи. И пробај да ги користиш буквите Ч, Ш, Њ итн бидејќи многу тешко се читаат твоите постови. ;)

  Не можеш да кажеш дека шиите не се муслимани. Ти може не ги сметаш за муслимани и не се согласуваш со нивните ставови, но со самото тоа што тие веруваат во еден Бог и веруваат дека Мухамед е Негов посланик тие се муслимани. Како и да е, сите имаат право на свое мислење а само Бог знае кој е во право :)[/quote]

  Tука си греска. Sијјте. не го признаваат мухаммед за посланик, гледас дека не си уцена за нивната вера. Tие го признаваат Aлија како посланик, а Aлија не е посланик, туку Mухаммедов братуцет. и се нарекува во исламот кај нас како Pослаников Aсхаб, зборот Aсхаб знаци другар на посланикот, кој го следел во све сто посланикот наредил да се прави. и сиијте пак ке ти рецам не се муслимани, прво уци сто знаци зборот муслиман. муслиман со уста секој мозе да се нареце. Aли мумин не мозе да биде секој. тој сто е мумин он не прави како сто прават сиијте, да се маваат по грб со целицни метли, да се боцкат со 2 метра игли по телото, устата усите,и така натака, а од сијја и мумин, има разлика како земјата и небесата,знаци ни земјата нема крај ни небесата нема крај, ете ја нивната разлика. муминот не му друзува содруг на Aллах, кланја 5 пати, пости месец рамазан, уци куран, и така натака, а сиијте нит кланјаат нит постат нит уцат куран, туку само викаат лааа мухаммед хум хум хум. ете тоа е нивното велиценје на Aллах. да ти преведам сега. ла мухаммед знаци на арабски, нема мухаммед хум хум znaci: toj toj. a nie muminite muslimani, vikame SubhanaAllah: bladogarnosta mu pripaga na Allah, Estagfirullah: Allahu oprosti mi. Allahu Ekber, Allah e eden. ete nie taka go velicime Allah nie ne se bockame so iglie ne se tepame sto pcelicni metli po grb cei krvavi, zatoa ne koga ne znaes. za siitckata vera i islamot, bi te zamolila da molcis ili prasaj zasto jas 8 9 godini ucam za vakvi raboti. i imam golemo iskustvo i debati. so vakvi lugje. koga jas nesto ne znam kutam ili prasuvam se educiram, ne skokam, i pred da padnam ne vikam op kako ti, tuku prvo padni pa reci op. pozdrav
   
 15. ribce27

  ribce27 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2011
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  50
  Абе луѓе Бог е еден за сите, дали ќе сте христијани, муслимани, будисти, се исто е ако го живеете правилно животот, во љубов, смирение, молитва :)
   
 16. Aisha

  Aisha Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2011
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  36
  да во право си бог е еден али не за сите, засто за некој исус е бог за некој е син, за некој е посланик, а бог не мозе да поседува совецки лик. засто бог е далеку од тоа,. тој е голем и велисенствен, и мокен и не му доликува на бог да се преправа во совецка форма. затоа бог сите си го описуваат и си го цртат како нив им пасе.
   
 17. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.294
  Допаѓања:
  17.908
  Пол:
  Женски
  Да, но според она во кое ти веруваш. А упорно да им тврдиш на сите дека она во кое веруваш е единствената вистина е малку преценување...

  Еве Христијаните не го замислуваат Бог како човек, тие “цртаните“ и “сликaните“ се ЛУЃЕ, кои го имале Господа во себе, кои живееле според обичаите, правеле добри дела дури и ако тоа барало одредена жртва. Нивните ликови не се туку-така цртани, туку според посебни канони стари со векови кои сведочеле за тоа како тие всушност изгледале. Не ми е јасно по кој пат треба да се објаснам за ова.

  A aко ти не веруваш дека Исус е Божји син, има некои кои веруваат. Наше е да веруваме, затоа се вика и вера, нели? Ако е поразлично од туѓото, не значи дека не чини, дека се грешни, дека во пеколот ќе одат и тн. Избор на вероисповед е едно од основните човекови права.

  Затоа и неверојатно многу ме нервира кога некој ќе нарече припадник на верување поразлично од неговото грешник, неверник, бесрамник и тн. Со кое право?

  Никој не е Господ или светец овде за да диктира со сигурност која е вистината. Еден ден сите ќе ја дознаеме вистината и дали сме биле во заблуда или не, тоа човек не може да го знае.
   
  На Makide и Serafima им се допаѓа ова.
 18. glamour-lady

  glamour-lady Популарен член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2010
  Пораки:
  572
  Допаѓања:
  770
  ^^
  јас сум муслиманка и имам разговарано со оџа точно за ова погоре.. кажуваше дека секој муслиман мора да верува само во неговата вера, но ниедна друга вера несмее да ја омаловажува, да ја вреѓа, да зборува погрдни зборови, да врши вандалски дела над други верски објекти и слично.. а најмналку несмее да го нарекува човекот со друга вера НЕВЕРНИК, со тоа автоматски истиот тој муслиман кој го рекол тоа станува неверник-атеист..
   
 19. Maxymous

  Maxymous Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2012
  Пораки:
  195
  Допаѓања:
  69
  Само едно...

  Зошто верувате во нешто што го нема никој докажано???
   
  На E...V...I...L му/ѝ се допаѓа ова.
 20. BlackCat

  BlackCat Популарен член

  Се зачлени на:
  16 август 2010
  Пораки:
  518
  Допаѓања:
  197
  Па за да ти кажам прво ти кажи ми во што веруваш ти? Според тебе како сме настанале ние луѓето, како е настаната земјата, универзиумот, клетката, ДНКта итн. ( знаеш на што мислам) ?
   
  На Serafima му/ѝ се допаѓа ова.