1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сè што сакате да знаете во врска со религија

Дискусија во 'Религија' започната од AdoLf, 14 јуни 2011.

  1. WildCherry

    WildCherry Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    1.193
    Допаѓања:
    1.172
    Dark energy, dark matter, atoms ...

    Позади се ова што го наброја како е створено , не постои никаков дедо во бела брада кој из чиста мира решил да направи нешто.

    А ако више збориме за Бог ко виша сила. Ете земи го Универзумот. Тој нека биде самиот Бог. Од него сме создадени, во него сме создадени и во него ке исчезнеме. ;)
     
  2. Aisha

    Aisha Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2011
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    37
    кај го писува тоа имас аргумент, некој хадис или курански ајет. мозес да му се спротивставис на Aллах во куранот каде сто вели христијаните се неверници и евреите?? ај кази му на него мозес ли да му се спротивставис на неговите прописи и мудрости, тој хоџа сто ти го рекол тоа, тој прво благи везе нема со исламот,и со серијатцките прописи, знаци ние не врегаме ниту христијанин ниту било која вера ниту раса. туку ние спроведуваме според тоа сто писе во куранот и така го следиме тоа. муслиманска си има ми се цини не си запознаена со серијатот фикхот. и тевхидот.

    а ти во сто верувас кази ни? како си настанал од утробата на мајка ти? кој те створил во неја? ај појаснисе малце
     
  3. BlackCat

    BlackCat Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    202
    Па добро поентата ми беше дека ни тоа не е докажано....всушност ниедна теорија за настанокот на светот не е докажана.....различни луѓе различно сметаат, да беше нешто докажано и да се сметаше како факт, сите ќе сметаа така и ќе немаше простор за мислења, значи тоа е така и точка. Сите веруваат во нешто што не е докажано. Освен оние што ама баш ич не се заинтересирани како настанал светот и само си живеат.
     
  4. Maxymous

    Maxymous Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2012
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    70
    Добро, ниту една теорија не е докажана. Ама барем за мене поверојатна е ГОЛЕМАТА ЕКСПЛОЗИЈА, од тоа некој тип да дошол и са 6,7 дена да го создаде светот.

    Ние со религијата само назадуваме. Се осградуваме како животни. Како лавовите што си оградуваат територијата. Од науката сме виделе само добро, а од религијата виделе фајде само забрадосанине мафијаши во крајслери :doh:
     
    На plawa му/ѝ се допаѓа ова.
  5. WildCherry

    WildCherry Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    1.193
    Допаѓања:
    1.172

    Извини али науката е таа која го има докажано настанокот на самиот Универзум и како сме ние создадени.
    И факт е дека сме создадени од Атом, ко најмали честички.

    Мислам дајте луѓе некои раб кои се докажани да ги уназадувате со религијата. Зашто ко прво самата религија беше против науката која на крај излезе со докази дека првин земјата е тркалезна и дека се врти околу сонцето.

    До кога со вакво мислење ??

    И да постои Бог не сме му ние целта . не се замара тој со нас.

    Да тука е , ко енергија сфаќам и прифаќам, ама Ни дал свест ни дал интелигенција за сами да се докажеме. Он тука ништо нема врска со нашето живеење.

    верувам во постоење на енергија ама не и у Човек кој е горе на небото и знае само да казнува.

    на крај краева, ако планирате да зборувате за религија, прочитајте и други духовни книги, зашто не е само Куранот не е само Библијата. :)

    Заинтересијате се малку и околу Будизмот на пр, зашто самиот Исус, го почитува самото учење на Буда. Така да , не е само Библијата за да би можеле да си давате за право дека ние сме создадени само од Господ, и од ништо друго.
     
    На Maxymous му/ѝ се допаѓа ова.
  6. BlackCat

    BlackCat Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    202
    [
    [/quote]

    А јас во мојот пост го спомнав ли Господ? Може на Алах сум мислела од кај знаеш? Како и да е НЕ Е ДОКАЖАНО како сме созадени...тоа се само теории, а и различни научници, различни теории застапуваат. Ехее знаеш ли колку теории само има. И те молам не ја мешај средновековната црква која постоела само за да им собира пари на луѓето и да им ги пере мозоците со денешните верници. И јас сум против таа црква, а христијанка сум, така да со мене не ја мешај.
     
  7. WildCherry

    WildCherry Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    1.193
    Допаѓања:
    1.172
    Значи ако може без карање, сепак дебатираме зарем не ? :)

    Па со оглед на твоето прашање Кој не создал, ми наликуваше дека мислиш и целиш на Господ. Извини, ако сум грешка.

    Друго, Господ е едно, дал ке се вика Алах , дали некое друго име е Едно те Исто.

    Трето, стварно ама стварно неможеш да ги тргнеш на страна природните науки, зашто тие се докажани, имаш докази за истите, не баш за се што ете некој научник рекол и потврдил, али сепак се има веродостојни докази. Сепак, Факт е дека барем во нашиот сончев систем се е создадено од Атоми.

    Понатаму, црквата и ден денес ако погледнеме убаво си ја врши истата функција, односно црпење пари од народот.


    И последно, Јас, навистина се извинувам ако некако те навредив. Ако повторно почуствувам дека си навредена во нареден пост, ке прекинам со комуникацијата. :)
     
  8. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Во секоја религија ќе најдеме делови од вистината бидејќи Бог праќал свои гласници низ разни времиња и земји. Но секогаш низ генерациите на таа вистина намерно и ненамерно и се накалемувале работи кои немале и немаат врска со вистината. На пр. изворното учење на Буда има многу допирни точки со Исусовото но нема многу врска со она што денес се сретнува во да речеме тибетанскиот будизам кој е некоја извитоперена форма на будизмот измешана со паганизам и политика. Слична судбина имало христијанството и другите религии. Затоа Бог во сите времиња праќал наново свои пророци кои ја пренесувале актуелната Божја реч за соодветното време. Така е и денес, во времето на крајот.
     
  9. WildCherry

    WildCherry Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    1.193
    Допаѓања:
    1.172
    епа затоа чоек велам, покрај Библијата и Стариот и Новиот Завет, нека прочитаат и нешто духовно надвор од тоа.

    Сепак, според мене учењето на Исус, и Буда и Мухамед и остали да не набројувам, е за се едно исто главна цел им била да се разбуди свеста за Моралот.

    Ама од една страна , неможам и нејќам можеби да го прифатам само она учењето дека само некој дедо горе е тој кој ми ја кажува судбината каква ке ми биде или кој кога ке умрам ке ме однесе у Рај или Пекол.

    Али настрана тоа, па уште и да затворам очи пред некои веродостојно научно подржани откритија , само заради Религијата која ме учи дека Еден Човек не создал ? Дека сме создадени ради него ?? Дека светов е создаден за 7 дена ? и слично ???

    Што станува ондак за другиве планети ? Нема живот таму? Што вели религијата за тоа ? Има живот ? Како да се однесуваме ако има живот на др планета ?

    Од религиозна гледна точка ме интересира искрено. Не ми е сеирџиски постов да се разбереме. :!:

    Ама сакам апла религиозен одговор.
     
  10. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Исус на пр. не велел дека Бог е дедо. Такво нешто нема ниту во исламот ниту во хиндуизмот. Исламот вели дека Бог не е човек и дека ништо не е налик нему. Хиндуизмот вели дека Бог е совршен и ги поседува сите изобилија и дека нема ништо попрекрасно од него.Исус велел дека Бог е милозлив и праведен.
    Мене лично Библијата не ми е врвен авторитет, но интересно е дека во стариот завет кога се кажува за создавање на светот во Првата кн. Мојсеева, изворниот текст (потпочно копијата на копијата од копијата на копијата, бидејќи оргинали не се сочувани) го употребува старо-хебрејскиот збор „јом„. Јом може да се преведе со „ден„ но има пред сè значење на подолг временски период а не на 24ч. така да 7 дена можеби е поправилно да се преведе со 7 раздобја или 7 епохи или 7 циклуси на создавање. А тоа е веќе пологично и од научна точка на гледиште.
    Во хиндуистичките списи се известува дека постојат безбројни планети со разни форми на живот. Исто така многу христијански мистици и пророци како на пр. Џордано Бруно, Еманеул Сведенборг, Јакоб Лорбер и др. (кои интересно е да се забележи дека токму црквата најмногу ги прогонувала) кажувале слично. Интересно е и тоа што некои од нив пред да го почнат својот мистичен пат и самите се бавеле со наука.

    Денес преку божјите откровенија дадени низ Неговата пророчица на денешницата - Габриеле, дознаваме дека постојат 3 типа на универзуми: духовен кој се нарекува и Небесно Царство или Апсолутност, делумно материјален и потполно материјален универзум. Последните 2 настанале како резултат на отпаѓањето од Бога. Бог не го создал дословно материјалниот (ова го знаеле и Богомилите кои симболично зборувале за добриот Бог од една страна и ѓаволот од друга страна кој го создал светот) свет туку не се вмешал во неговиот настанок бидејќи на сите битија им дал слободна волја и како второ знаел и знае дека и преку материјата, отпаднатите битија порано или подоцна ќе дојдат до спознание дека без Бога не може да биде создадено ништо совршено и дека постепено ќе започне процесот на враќање во првобитната совршена чиста духовна состојба.

    Животот е сèприсутен но потполно материјални битија живеат само на земјата. Физичките очи и физичките инструменти кои луѓето ги создале можат да го забележат само физичкото. Доколку човек се ограничи себе си само на она кое го восприемаат материјалните сетила тој ја стеснува својата свест и е во заблуда дека нема ништо вон материјата и дека после смртта на телото животот и свеста запираат и се губат. Но токму науката знае дека ниту една енергија не се губи, туку преоѓа од една форма во друга.
    Така како што велел Исус по смисла: „Извади ја гредата од сопственото око, а не трнот од окото на ближниот!„ т.е. да ја гледаме својата планета и проблеми а не некаде таму надвор.
    Наместо религиозен одговор подобро е да се бара духовен одговор. Знаеш како велат некои американци кога ќе ги прашаат дали се верници или атеисти?
    Велат, не се атеисти туку „Spiritual, but not religious!" ;)
     
    На WildCherry му/ѝ се допаѓа ова.
  11. WildCherry

    WildCherry Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    1.193
    Допаѓања:
    1.172
    Се во ред, фала ти многу, ама што станува со делот од Библијата каде што Господ почнал да го создава човекот, кај што вели дека ке го направи според неговото лице ... ??

    Значи сепак ете некаква слика за тоа како Господ изгледа ??

    И да, не е можно да се замараме за тоа што се случува на планетата а не таму некаде, зашто пази, постојат артефакти каде што даваат некаков материјал дека мноооогу одамна всушност сме биле и посетени од самите Вонземјани.
    А и сепак, е малку егоистично од наша страна доколку би се замарале само со нас , зарем не ? ;)
     
  12. BlackCat

    BlackCat Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    202
    Ни се карам. ни се чуствувам навредена, извини ако доби таков впечаток. Ај сега во бои ќе пишувам за поубаво да се разбереме.

    Да Бог е еден, но исламот и христијанството се различни и мојот Бог не го оправдува исламот, а верувам и обратно, така да не е едно исто , но нема ова врска сега
    Мислам дека твојот сликовит впечаток за мене е дека јас сум некоја закалуѓерена девојка која седи дома, ја побива целата наука, не оди на доктор зошто мисли дека само Бог ќе ја излечи, не верува во медицина, технологија итн. :D Немој те молам. Значи грешно ме разбра. Јас верувам и во физика и во нејзините закони. Верувам и во хемијата и знам дека се е составено од атоми. Не ја побивам целосно ни теоријата на Дарвин. Знам дека постојат мутации, природна селекција, промена на видовите, изумирање итн. Единствено не верувам дека од некоја мала честичка која експлодирала се создали сите хемиски елементи, сите реакции, сите извори на енергија, гасови, течности и дека всушност од неа се создале времето и просторот. И не верувам дека ние сме еволуирале од мајмуни, они од влечуги, тие од водоземци, па од риби, клетки, коацервати и на крај некои си елементи. Теоријата на биг бенг и за еволуцијата ( не онаа во рамките на еден вид, значи таа си е докажана ) се теории и не се докажани. Исти ме јас и ти, не сум некој секташ што дома прави некои религиозни обреди, само што ти нејќеш да верувам дека некој "дедо " не создал, јас нејќам да верувам во горе наведеното. Тоа е се.
    Само да ти кажам дека не сум ни православна, ни католик туку протестант, значи припадник на истата црква што се јави како опозиција на католичката. Знам дека им ги зима парите и денес и знам дека и денес им го пере мозокот(за да се спасите треба да палите свеќи, да бацувате икони, да се крстите од раѓање, да викате попови на слави, или како кај католиците да се молите на богородина и на светци итн.) Јас сум искрено против овие цркви. И од самата историја може да се види дека рим за пари ја прифатил религијата.

    И не ме навреди, баш ми се свиѓа што споделуваш мислења, повеќето после 2 мислења се откажуваат и викаат, добро не ме интересира мисли што сакаш.
     
  13. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Зависи кому веруваш и како тоа го толкуваш. Во хинду-списите има и описи дека наводно Бог има бисерни обетки, златна круна, 4 раце и тн. но симболично тоа може да се сфати и дека Бог е нешто прекрасно(бидејќи луѓето златото, бисерите ги сметале за прекрасни) или дека има разни облици кои се појавувале во разни времиња на пр. те како желка, те како полу човек полу лав и тн.
    А тоа во Библијата дека Бог го создал човекот според својот лик може и симболично да се толкува, имено дека нашата природа е божествена а не човечка. Нели ние луѓето некогаш велиме дека некој е со чист образ или дека се валка нечиј лик и дело, но тоа нема буквално значење.

    Според моето убедување тнр. вонземјани се нашите делумно-материјални браќа и сестри но кои во времето на падот не се оптовариле во таа мера за да станат потполно материјални луѓе. И едните и другите еден ден ќе се вратиме како чисти духовни битија во Небесното царство.
    Напротив себично е да му се мешаш на друг во животот. Го реков тоа во смисла дека треба да си ја гледаме својата работа затоа што ја имаме премногу. Освен тоа ние не сме во позиција ние ним да им помагаме. Спротивно од тоа пред некоја година имаше изјава на еден католички свештеник кој смета дека доколку се открие живот на друга планета нејзините жители требало да се покрстат во католицизам. |( Па ако има такви тогаш Господ сигурно им пратил некој духовно да ги води, тоа сигурно нема да бидат земните свештеници.
     
  14. WildCherry

    WildCherry Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    1.193
    Допаѓања:
    1.172


    Работата не е дека од една мала честичка се содзале сите можни хемиски елементи , процеси, физички закони и слично. Сите овие хемиски елементи, процеси закони почнале со тек на време да се создаваат. Значи одкако се случил Биг Бенг во што и верувам , немало одеднаш создавање на хемиските елементи и слично, Биг Бенг според мене настанал поради судир на енергии... Али како и да е , еве според тебе објасни ми како е создаден Универзумот ? Господ го создал ? И како ?

    Понатаму, зашто пак да не веруваш во тоа дека сме еволуирале од мајмуни? Кога и те каква логика ми има, зашто ако пр си гледала емисии за животни и слично си наишла за мајмуни поточно би видела дека имаат мн ама мн блиски особини со оние на човек. Што е доста добар показател.

    Според тебе еве од Адам и Ева сме создадени ?? Ние жените од ребро на мажот сме создадени ???
    Ајде, нека се вклучи тука и ДејЛајт ... :)

    Да патем едит Деј Лајт, за ова со Католиците и нивната изјава дека доколку би имало вонземјанци би ги натерале да битам Католици, незнам колку си запознаен, од сигурни извори кажувам , зашто во периодов читам книга една за Ориентализам, и има еден многу убаво податок кој вели дека кога почнал Ориентализмот да завзема доста голема заинтересираност во Европа, се проширил и Исламот со доста засилена брзина , па дури христијанството имало Стравопочит спрема самиот Ислам, се додека во во 1450та година не се појават 3ца (имиња ако ти значат можам да ги пишам ама моментално ги заборавив) Значи тројца кои прават стратегија за тоа како да го убедат народот кој почнал нагло да се исламизира тој во Европа како и народот кој веќе е Исламизиран во ориентот, луѓево “паметниве“ да ги кажеме планирале да започнат масовен потег со кој ке прокламираат дека Исламот е една неисправна религија, дека дури и Муслиманите се грешно упатени во целата таа религија и слично, и дека единствена најправилна религија секако било Христијанството. За среќа ке кажам не успеале да го направат тој проект по цели 10 години, каде што на крај се откажале секако.

    Мислам ова ко податок сакав да го кажам, незнам колку ке ти (ви) значи ... :)
     
  15. BlackCat

    BlackCat Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    202


    Да де знам дека не се создале од еднаш, ама некако не ми е логично сами од себе хемиски елементи да се создаваат, а и + од каде постоела таа мала честичка? И каде се наоѓала? Нели немало ни простор ни време? Знам дека имало експерименти со елементите и се докажало дека ако реагирале заедно можеле да настанат и првите белковини, но никогаш не е докажано од кај доаѓа таа честичка и што ја предизвикало експлозијата. За мајмуните, како што реков, не ми е еволуцијата проблем, проблем ми е тоа како настанале. Неможе од некои неживи материи да се создадат живи клетки. Никогаш по вештачки пат не е создадена ДНК, а и не е ни логично да се создаде. Не можат ни гени така вештачки сами од себе да се создадат. А и не е само телoто. А душата, емоциите, талентите, размислувањата??? Може да кажеш дека се тоа се реации во мозокот, но сепак ние сме на повисоко ниво од животните. Тие не размислуваат туку се водат по инстинкти и немаат чувства туку пак - инстинкти. Ние сепак сме разумни суштества. Незнам, некако не ми е веројатно дека од едни мајмуни кои се водат по инстинкти можат да се развијат чувства, мислења, па и гласовни способности. Премногу се развиени и совршени луѓето за да бидат случајност. А и тажно ми е да мислам дека сме некоја грешка. Така немам никаква смисла на постоење. И уште нешто, ние имаме душа тоа е факт. Мора да се признае дека освен физичкото тело имаме и нешто духовно во нас. Животните на пример немаат душа, како што реков имаат инстинкти. Е сега незнам како може душа да се развие..
     
  16. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.485
    Пол:
    Женски
    Девојки извинете што се мешам ама за тоа како настанал светот си има посебна тема продолжете си ја дискусијата таму
    drugata-nauka/adam-i-eva-ili-evolucijata-t7189/
     
  17. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Како верник не можам да се согласам дека животните немаат душа и чувства. Животните чувствуваат радост, тага, страв, приврзаност... Кој чувал животно било како милениче било како добиток знае. Ако замавнеме наеднаш кон некое животно гледаме како тоа се трга, бега или квичи. Животните имаат душа но таа сеуште низ духовната еволуција не го достигнал потполниот развој како човечката душа, но тоа животните не ги прави помалце вредни од човекот. Лудоста дека наводно животните немаат душа туку дека се еден вид биолошки машини ја смислил Декарт поттикнат од демонските телепатски влијаниа, а црквите тоа го подржале. Тоа имаше и има огромни негативни последици при човековиот однос кон животните, нешто поради коешто човештвото си има натоварено грев плус.
     
  18. WildCherry

    WildCherry Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    1.193
    Допаѓања:
    1.172
    Ама Black Cat ја те прашувам ти да ми oдговориш според твоето верување како е создадено ??? Религиски претпоставувам веруваш дека е создаден светот, човекот и универзумот ... ?

    Тоа објасни ми го.
     
  19. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Ова според моите верски убедувања е точно. Но тој настан имал духовна позадина. Физичкиот универзум не го создал директно Бог туку тој е последица на отпаѓањето од Бога. Пред бројни милијарди и милијарди години еден дел од небесните битија посакале да бидат Бог самиот и да имаат свое одвоено царство. Бидејќи во духовниот универзум, тнр. Небото, нема место за никаква дисхармонија, бројни духовни битија го напуштиле(симболично: биле протерани од рајот) при еден огромен потрес или судир на енергии - Биг Бенг. Отпаднатите битија почнале да создаваат свој свет - материјалниот космос. Со тек на безбројни милениуми сосема постепено настанало физичкото тело на човекот. Бог во тоа не се вмешал бидејќи секому дал слободна волја, но слободната волја значи и одговорност за последиците од постапките кои самите ги правиме. (повеќе може да се прочита во Христовата објава: „Причина и настанок на сите болести - што човек сее тоа и ќе жнее„ во изд. на Универзален живот).
    Ако погледнеме орев без лушпа тој личи на мозок, ако погледнеме пресек на морков тој личи на зеница на окото, ако погледнеме грав личи на бубрези... дали тоа значи дека мозокот се развил од оревот, зеницата од морковот и тн.? :o Човекот не еволуирал од мајмунот, но душата на човекот пред да стане потполно развиено духовно битие уште во Небото, значи времето пред да настане материјалниот свет, поминала цел пат на духовна еволуција од безличен етер во минерали, па во растенија, па во животни па во тнр. природни битија(во народот познати како џуџиња и самовили) и дури потоа се развиле во Божји деца, а дел од нив поради падот станале постепено луѓе.
    Според верувањето кое јас го имам прифатено тоа е само симболична приказна. Кога Бог го започнал создавањето во духовниот универзум т.е. Небото, која е врвната реалност, меѓу првите битија биле и тнр. херувими(машки принципи) кои изразиле желба и тие да имаат дуал, или со наши ограничени човечки зборови кажано: партнерки. Бог им излегол во пресрет и одвојувајќи еден дел од нивниот духовен потенцијал(„реброто„) ги создал серафимите(женски принципи, дуали на херувимите).

    Што се однесува до Адам и Ева тоа воопшто не биле првите луѓе на Земјата, туку тоа биле приближно имињата на првите потполно материјални луѓе чии тела, слични на денешните луѓе, биле способни да се размножуваат полово. До пред тоа, отпаднатите души постепено се обвиткувале со грубата материјална вибрација и биле делумно материјални луѓе, тоа било мнооогу одамна. По Адам и Ева и другите потполно материјални битија ја достигнале можноста за сексуално размножување. Бледото сеќавање на таа исконска древн древна историја се протнало во митот за божемните први луѓе Адам и Ева кои наводно јаделе некакви прскани јаболка наместо киви и банани па градинарот ги избркал наместо да ги однесе на доктор и тн... но тоа е само приказна.
     
    На mimiiiii му/ѝ се допаѓа ова.
  20. WildCherry

    WildCherry Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    1.193
    Допаѓања:
    1.172
    Значи у превод сакаш да кажеш дека овој Универзум е дело на Луцифер, поточно по протерувањето наречен Сатана ??

    Дека и ние сме негово дело ? Зашто нели спаѓаме во овој Материјалниот Универзум ? Значи немаме више никаква врска со Бог ? Значи сме водени од Сатана ? Или ај ете од другите следбеници на Сатана ?

    И да, се согласувам дека постои Духовен и Материјален универзум ама не и дека позади се тоа лежи Господ.
    Сепак според мене, Духовниот го создаваме ние, самите .