1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сè што сакате да знаете во врска со религија

Дискусија во 'Религија' започната од AdoLf, 14 јуни 2011.

  1. Shortie

    Shortie Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2011
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    Па гледам дека неможеш да го ПРЕПОЗНАЕШ зошто се сплеткуваш со одговорите и прашањата.Не библијата ја напишале 12 апостоли.Епа мислам дека ја немаш пошто ја спомнуваш пророчицата ;).Ako се лажеш самата/от себе се лажеш не мене.Ќе умреш кога ќе ги добиеш одговорите на сите прашања.Тогаш ќе разбереш каде е БОГ!А тој што умрел не прашува само одговара.хх
     
  2. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.143
    Допаѓања:
    4.115
    Каде е сплеткано? Можеш ли да цитираш?
    Значи сепак не си веруваш себе си туку на тие што се потпишале како апостоли. (дали биле тие навистина апостолите или некој друг, тоа историчарите повеќе или помалце со факти го спорат.)
     
  3. Shortie

    Shortie Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2011
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    Па зошто верувам во БОГ верувам и во апостолите а со тоа верувам и во себеси,а ти имаш само прашања на кои неможеш да дадеш конечен одговор.ако цитирам каде е сплеткано ќе треба сите страни да ги искористам.А факти не постојат постоиш само ти.!
    А и пронајди нешто во кое цврсто ќе веруваш па после ќе се пронајдеш себеси,и нема да веруваш на никој дури тогаш ќе можеш да го искусиш апостолот како го држел нештото со што го пишувал тоа што го напишал,а можеби си и ти who knows.hhh :)
     
  4. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.143
    Допаѓања:
    4.115
    Епа и јас верувам во Бог и според твојата логика значи си верувам и во себе си.
    Барајте и ќе најдете велел Исус!
    Факти постојат но ти можеби не сакаш да се запознаеш со нив бидејќи можеби насетуваш дека тоа би го срушило твојот свет на представи дека Библијата наводно ја составиле 12-те апостоли и Бог.
     
  5. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Библијата не е напишана само од апостолите, со оглед на фактот дека покрај апостолите, имало и други луѓе кои се нашле во такви околности, во тоа време, а секако дека е и од нив.
     
    На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Shortie

    Shortie Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2011
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    Јас сум запознаена со сите факти па не ми е потребно да ги запознавам,зошто грешката на луѓето е токму во запознавањето на фактите,си го прават животот покомплициран.а БОГ не сака така сака што повеќе да и олесниме на душата,ти ДА веруваш во Бог јас тоа го читам по ФАКТИТЕ што си ги напоменал/а и тие ти го прават животот покомплициран.Јас точно знам кој ја составил библијата и ќе го зачувам за себе зошто ако кажам ќе создадам уште еден ''ФАКТ''кој ќе создаде уште низа прашања и одговори..

    И пошто гледам дека си многу дипломатски настроена личност која ја создавам јас токму на мојот екран и затоа што ми рашири негативна енергија и ми го наруши мирот за момент и најбитно од се зошто веруваш во БОГА и си полн/а со ФАКТИ и тврдења од пророци би те прашала ..
    Кој ја напишал Библијата кој го напишал Коранот?Дали било светкава бура што и дала живот на земјата и тогаш диносаурусите биле родени?М?Кој ги направил зборовите кој ги направил броевите?Што е човекот што се растенијата?Се што е на земјата го употребуваме ,јадеме бришеме УНИШТУВАМЕ!?
    Немој да пробуваш да ми ја украдеш душата зошто сум безстрашна,таа е како војник од 7 годнини!Сум држела вистински мртви тела во рацете и сум осеќала како телото им се лади,сум го осетила и моето!Зашто сме родени на прво место и вака мора да одиме.DAMN!!!
    Moжам само да седам како Џек Николсон и да гледам како се одвива играта во успорена снимка.Затоа немој да ми кажуваш што е БОГ и што е ЖИВОТОТ.Се додека постојат факти за тебе ќе постојат и докази.Ако неможеш да ја гледаш ПЕПЕЛНИКОТ како води љубов со цигарата немој да ми поставуваш глупави прашања зошто ни самиот незнаеш кој си!!!

    И пирамидите да не ги направиле ВОНЗЕМЈАНИТЕ??? BLIND PEOPLE.LORD HELP THEM!!!

    A И ДА ИСУС ВИКАЛ БАРАЈТЕ И НАЈДЕТЕ АМА ТИ ОЧИГЛЕДНО НЕ СИ ПРОНАШОЛ/А ПА ЗАТОА БАРАШ ЦЕЛО ВРЕМЕ АМА НИКАКО ДА НАЈДЕШ!!!
     
  7. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    OMG или што би се рекло пеин ин д ес. :rofl:
    За да не цитирам, само го обоив она што ме насмеа и ме зачуди колку е само без смисла. Девојче, Шорти, текстов да не го најде на англиски од некој странски форум па го преведуваше на гугл транслејт? Натрупано, како човек да не знаел што сака да каже.
    И ајде, точно кажи ни кој ја составил Библијата (ама точен податок), збогати не со тој факт.
    Исто кажи ни и кој го напишал Куранот, дали навистина била светкава бура итн?
    Ова со вистински мртвите тела-постојат и "невистински" мртви тела? хммм
    Исус велел-барајте и најдете, ти дали и што пронајде?
     
  8. Shortie

    Shortie Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2011
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    Не не ми треба ГУГЛ ТРАНСЛЕЈТ зошто имам доволно мозок да напишам нешто,се е до искуства..И побарај на ГУГЛ што значи SABALI.поздрав до тебе :) И тоа со мртвите тела и немртвите убаво си се допишала хмм зошто секако не можеш да разбереш.И да јас го најдов и сеуште го наоѓам тоа што го поставил Бог и ви го кажувам,а изгубените души како тебе неможат да го сватат.Би ти препорачала да ја прочитал малце Pelikuna може ќе ти стане појасно ама сепак не ми се верува..и се надевам дека ќе си ја пронајдеш душата таму некаде..
    И не би сакала баш тебе да те збогатам со тој ФАКТ што не е ни ФАКТ зошто и онака не знаеш што е смртта А КАМОЛИ БОГ!А со тоа држењето на мртво тело се однесуваше на татко ми кога почина и не ми треба нигде да го ТРАНСЛЕЈТУВАМ тоа чувство кога ми почина во рацете.Поздрав до тебе!
     
  9. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Тоа со мртвите тела, жал ми е што погрешно го протолкува, не мораше да мешаш моменти од твојот живот бидејќи не е убаво во ваква тема да ги споменуваш. Не сакав и не те прашав на кои тела мислеше, туку сакав да ти кажам дека ти беше вишок тоа-вистински, ама нема врска сега.
    И не ја мешај Пеликуна тука, кога не можеш да излезеш на крај со себеси не го мешај девојчето без врска.
    п.с сеуште чекам точен факт кој ја напишал Библијата, нели ти рече дека знаеш, па најмногу поради тоа те реплицирав првиот пат, освен тоа што целиот пост ме насмеа.
    Во иднина би ти реплицирала само доколку изнесеш "точен факт" по тоа прашање, во спротивно не би сакала да одам офтопик, иако ти повторно ќе се јавиш ;)
     
  10. Emma89

    Emma89 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    425
    Луѓе дали знае некој што им значи ова на муслиманиве, навечер после 10-11 жените со дајриња доаѓаат кај некого онака свират, пејат 5минути, излегува газдарицата, вртат неколку ора и си заминуваат? Одам јас кај една другарка што живее во куќа, седиме во двор и кај соседите ова се случи, се испочудевме.
     
  11. Ognenija

    Ognenija Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2012
    Пораки:
    384
    Допаѓања:
    586
    Кога поминувавме до црквата дечко ми ми рече дека на долниот ред се ставале свечќи за умрените а на горните за здравје и др убави работи. Знаете не кои мислам, држачите за свеќи во црквите.
    И точно ли е?
     
  12. AnGel.fire

    AnGel.fire Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    533
    Допаѓања:
    222

    Точно е, секако. Незнам како си можела да не го знаеш ова до сега. :)
     
    На Ognenija му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Micheleljubov

    Micheleljubov Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2012
    Пораки:
    484
    Допаѓања:
    2.939
    Сакав да прашам , бев во една дискусија со муслиман.
    Зборевме за забулени жени. Зашто жените си ја покриваат косата.
    И он на тоа ми рече, а зашто вашите Светици, се забулени. Си видела на Светица коса?
    Коментари?
     
  14. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Света Варвара
    [​IMG]
    Света Екатерина
    [​IMG]
    И двете носат венци маченички, ама ете чудо големо и косата им се гледа.
     
    На Witchman му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Micheleljubov

    Micheleljubov Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2012
    Пораки:
    484
    Допаѓања:
    2.939
    Чекај, јас не сум запознаена баш со црковни работи.. Ова се од православна или католичка црква или и во двете ги има? :)
     
  16. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.143
    Допаѓања:
    4.115
    Според учењето на црквата која во голем дел се базира врз учењето на Павловите посланија, жената треба да ја покрива главата (на пр. со марама) кога присуствува на литургија.
    Монахињите во православието и католицизмот постојано се покриени. Слично е и во исламот, можеби со таа разлика што во некои муслимански земји (не сите) носењето хиџаб(шамија врз главата) е задолжително за сите жени и тоа со закон.

    православни монахињи :

    [​IMG]

    католички монахињи :

    [​IMG]

    традиционални муслиманки во Иран:

    [​IMG]

    Наспроти сето ова Исус никогаш не давал забрани и не пропишувал кодекси на облекување ниту за мажите ниту за жените туку говорел за чистотијата и скромноста на срцето и несебичната љубов кон ближните.
     
    На Micheleljubov му/ѝ се допаѓа ова.
  17. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    Мене ме интересира како е можно да се склучи втор црковен брак. На форумов прочитав дека и тоа се правело во МК.
     
  18. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.799
    Колку што знам, Црквата дозволува до три брака !!! Катастрофа. И мене ми е несфатливо и глупаво, нели е јасно дека може да имаш еден партнер според верата, ама за пари се се прави.
     
  19. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    ^^ А кога венчаваат пеат - додека смртта не ве раздели, ако веќе прават бизнис нека пеат - додека смртта или разводот не ве раздели. Или ако не сакаат тоа да го вметнат, нека го убијат другиот сопружник пред да го венчаат едниов, за да се исполни тоа-додека смртта не ве раздели. |(
     
  20. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    Баш затоа и прашав инаку во католичката црква нема развод и повторен брак. Се знае во црква се венчаваш еднаш а во матично колку сакаш пати.