1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сè што сакате да знаете во врска со религија

Дискусија во 'Религија' започната од AdoLf, 14 јуни 2011.

  1. La.loca

    La.loca Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.146
    Допаѓања:
    7.811
    Пол:
    Женски
    Ми треба мислење и совет.

    Од 4ти Јуни почнуват Апостолски пости.
    Утре планирам да носам торта во манастир, е јас е направив мрсна со млеко, нема никаков проблем нели.

    Малце се збунив некако, пошто одамна имам ветено, а утре е и празник.

    Мислење?
    Ако не, да правам некоја посна?

    И дали постов е без масло?
     
  2. LegallyBlonde13

    LegallyBlonde13 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2017
    Пораки:
    444
    Допаѓања:
    1.961
    Во понеделник, среда и петок не се јаде масло и вино; во четврток и вторник се дозволува масло и вино, а во сабота и недела – масло и риба.

    Ако падне празник во понеделник, вторник и четврток, се дозволува масло и риба. Ако падне празник на помал светител во среда и петок се дозволува масло и вино. Ако е голем празник, во среда и петок се дозволува масло и риба. Ако падне ден на црковна слава во среда и петок се дозволува масло и риба.
     
    На kuc, Rama и La.loca им се допаѓа ова.
  3. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Тој што ги измислувал комбинацииве свака му част за креативноста. Малку е збунувачки, ама ако. Мислам дека намерно го направил така за луѓето да имаат муабет за празниците... абе вака е правилно, абе не така туку вака..
     
    На daylight, WildMk и Lella им се допаѓа ова.
  4. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.584
    Пол:
    Женски
    Или за ти да имаш муабет и ист коментар за секој можен пост. ^_^
     
    На душленце, Таа Сум, DAngel и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Valentina.Vaki

    Valentina.Vaki Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2013
    Пораки:
    351
    Допаѓања:
    578
    Пол:
    Женски


    Бидејќи одамна ти е поставено прашањето затоа ќе ти кажам дека препорачливо е додека се повеќедневни пости како моментално Апостолскиот односно пост посветен на светите апостоли Петар и Павле,не се носи храна што содржи месо,млеко,и јајца.Да не настане соблазна,и да не им биде за искушение на браќата или сестрите во тој манастир,па и општо на дел од верниците кои ќе се најдат таму.
     
    На kuc, Rama, La.loca и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Зарем може некрстен човек да биде кум?! Дали е тоа дозволено?
     
    На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Не.
     
    На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
  8. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Имам таков познаник, беше кум на венчавка, а се крштеваше дури после неколку години. Не знам дали не му побарале доказ или што беше работата. Кога се сетив дека не беше крстен, се изненадив.
     
    На Rama и Orthophill им се допаѓа ова.
  9. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Обично не бараат крштеница, но прашуваат дали си крстен иако тоа не е ни потребно, се подразбира дека мора да биде.
    Грешка обостранa.
     
    На Orthophill, Rama и sjdgo им се допаѓа ова.
  10. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.090
    Допаѓања:
    11.255
    Mуслиманите нека пишат како е регулирано во исламот кога жена муслманка се мажи за христијанин и тоа е втора жена. Грев ли е? Да се биде разголена мислам грев е. Нека објасни некој. Сега гледав спот на Лепа Брена, таа е муслиманка, Босанка, а е втора жена на Бобо кој е Србин и христијанин. Плус спотовите колку се провокативни, колку е разголена во тоа време кога ниту христијанките не се разголуваа.
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  11. afrodita94

    afrodita94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    531
    Имaм другaркa кoјa е муслимaнкa и имaме рaзгoвaрaнo нa oвaa темa.Кaј нив е грев женaтa дa се oмaжи сo христијaнин a нa мaжoт му е дoзвoленo дa земе женa христијaнкa, кoјa мoжелa дa си јa негувa и пoнaтaму свoјaтa верa.Нo кaкo е тoa вoзмoжнo не знaм, кoј муслимaн би дoзвoлил дететo дa му се викa Кристијaн нaместo Сулејмaн?
     
    Последна измена: 24 јули 2018
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Читател

    Читател Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2015
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    5.806
    Пол:
    Машки
    TAKE NOTES!



    [​IMG]



    RUN
     
    На Antolinaa, boo3, Tan4ence и 8 други им се допаѓа ова.
  13. Joi

    Joi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    1.995
    На еден странски форум читав едно 14 годишно девојче кое се жалеше дека мајка ѝ ја терала да прави интимна и депилација на пазувите од религиозни причини. Потоа во коментарите се испостави дека е муслиманка и дека во нивната вера морало да немаат влакна, се поврзувало со чистотата. Ме интересира мислење од муслиманки од Македонија, дали овој обичај важи кај сите муслимани или е нешто регионално како бурката.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Miss666

    Miss666 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    3.216
    Пол:
    Женски
    Дечки, некој да знаенешто повеќе за ваковски места? Знам дека е свето место, меѓутоа нешто повеќе за тоа ме интересира.
    Се најдов во муабет за вакво место, па ме заинтересира што е и како е.
     
    На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Вакаф е имот кој припаѓа на верска заедница (христијанска или исламска). Нашите предци имале посебна почит спрема вакафите и не се дрзнувале да им прават штета, без разлика дали припаѓале на таа заедница.
     
    На Miss666 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Sfera

    Sfera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    2.416
    Што со сексуалниот чин (во брак) за време на пост? Дозволен е или не? Пребарував ми излезе статија (на неколку различни сајтови истата) кадешто пишува не е дозволен, понатаму во истата пишува дека е дозволен само ако свештено лице го одобри и тоа кај жена која мажот може да ја остави??? Понатаму дека љубовта се слави и од Бога, итн.
     
    На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
  17. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Според Библијата партнерите се договараат како и колку време ќе постат. Не може едниот партнер сам/а од себе да си одлучи „јас ќе постам без секс 2 недели“, а другиот да не може или да не сака толку без секс. Еве како точно стои во Библијата:

    „Не лишувајте се еден од друг, освен по договор, за некое време, за да и се предадете на молитвата; потоа состанувајте се пак, за да не ве искушува сатаната, заради вашата невоздржаност.“ (1 Коринтјаните 7:5, Библијата)

    Овде глаголот „состанувајте се“ значи „имајте односи“, само е преведен така малку „религиозно“ :)
    Значи нема место овде за „свештеник“. Бракот е помеѓу двајца и тие двајца се одлучуваат како, кога и дали ќе имаат секс. Никако со принуда и никако едниот своеволно да си пости премногу време, за другиот да биде приморан да бара чаре на страна.
     
    На Sfera му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Дозволен е секогаш кога посакува едниот брачен другар, без разлика дали е маж или жена. Бракот е чист, чиста е и брачната постела.
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
  19. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Вака како дозвола за силување звучи :wasntme:
     
    На Nigredo Odor, Tan4ence, Lella и 4 други им се допаѓа ова.
  20. vevija

    vevija Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2016
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Mi treba informacija dali nekoj znae, imam sveta voda od Erusalim so list od palma, koja pomaga za neplodnost. Ama zenata koja mi go donese neznaese da mi kaze kako treba istata da se upotrebuva. Nekoj so vakvo iskustvo? Inaku mi spomna deka treba 40 dneven post ama drugi detali ne mi kaza. Malku prebaruvav i najdov za osveteno grozje i tamu se spomnuva post od 40 dena,pa dali nekoj poupaten da kaze?
     

    Прикачени фајлови: