1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сè ќе ви земат, ама знаењето не можат да ви го земат

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Tanjamm, 25 јули 2017.

 1. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  8.048
  Допаѓања:
  11.186
  Оваа поговорка сум ја слушала од постарите. Јас со ова се сложувам. Дали и вие се сложувате и кое е вашето мислење?
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 2. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.562
  Допаѓања:
  155.526
  Пол:
  Женски
  Према мене се е можно. Зошто мислам вака е, една личност знае една информација која е точна, јас верувам и знам друга информација која не е точна. Јас имам мои убедувања кои звучат доста цврсто, иако не се точни, а личноста паѓа под мое влијание и со тоа го губи своето знаење. На еден начин, ова е губење на знаење. Мое мислење е дека се што можи да се постигни, мора да можи и да се изгуби.
   
  На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  8.048
  Допаѓања:
  11.186
  Мислам на знаење кое го стекнуваме преку процес на образование. Ако знам повеќе јазици, таа вештина јас ја поседувам и никој не може да ми ја земе. На некој начин знаењето му гарантира иднина на човекот. Колку повеќе знаеме и можеме, толку сме помоќни.
   
  На Mimmi39, xoxo5 и krEM4Eto им се допаѓа ова.
 4. Zaljubena26

  Zaljubena26 Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  2.213
  Допаѓања:
  30.929
  Пол:
  Женски
  Точно е дека не можат да ти го земат но за жал има луѓе кои ќе се обидат да не ти го признаат тоа знаење. На пример за факултет на кој никогаш не биле студенти ќе речат дека е лесен и дека таму не учат. Или за некој кој се трудел максимално и секогаш добивал највисоки оценки ќе речат дека фатил врски или препишал. И сето тоа од пуста злоба, да не се признае нечија способност и труд.
   
  На eliesaab, xoxo5, TRANSPORTER086 и 3 други им се допаѓа ова.
 5. Jacques

  Jacques Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2017
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  1.892
  Пол:
  Машки
  Па штом се ви земале тогаш не сте имале знаење да го заштитите тоа што ви го земале:)
   
 6. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.676
  Допаѓања:
  14.184
  Пол:
  Женски
  Живееш во општество раководено и контролирано од полунеписмени, што ти ја убива секоја мотивација, и поставуваш вакви прашања. Не можат да ти го земат знаењето, ама на крајот од денот можеш слободно да се запрашаш што ќе ти е знаењето и што ти донело тоа досега.
   
  На Brojka, Glory12345, Lella и 12 други им се допаѓа ова.
 7. Црна Ружа

  Црна Ружа Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2017
  Пораки:
  1.000
  Допаѓања:
  3.684
  Пол:
  Машки
  А деменција, склероза, сенилност, паркинсон, алцхајмер?

  [​IMG]
   
  На Dim40, Ginger^, cresa-jagoda и 9 други им се допаѓа ова.
 8. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  8.048
  Допаѓања:
  11.186
  Добро мислев во смисла дека знаењето не може да се потцени и може далеку да го однесе човек. Точно е дека кај нас владее неписмениот, а не писмениот, но има разлика видлива меѓу едниот и другиот. Кај нас писмени, културни, образовани, начитани луѓе има малку од она што сум го забележала.

  Човек кој има знаење ќе се мачи, но на крајот ќе ги го најде патот до успехот. Ако не овде во странство, а има и такви луѓе.
   
  На TRANSPORTER086, elimkd и mode-kristina им се допаѓа ова.
 9. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  5.167
  Допаѓања:
  105.728
  Пол:
  Женски
  Да, се сложувам и јас
  Но, за жал, често пракса е кај нас работното место соодветно со твоето знаење да ти го земат, па ти битно знај си, ќе ти послужи кога тогаш за на квиз...
  Сега шала на страна, факт е дека знаењето и надоградувањето и доосувршувањето на истото, е пред се лична сатисфакција и отвара многу врати во животот.
   
  На Tanjamm, theowndemon и TRANSPORTER086 им се допаѓа ова.
 10. TRANSPORTER086

  TRANSPORTER086 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2016
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  138
  Пол:
  Машки
  Точно е тоа дека знаењето не можат да ти го земат се сложувам, но праксата кај нас покажува дека тој што стекнал вистинско знаење со многу труд, многу потрошено време, силна волја не се цени, кај нас напредуваат на позиции и во ,,кариерата,, оние кој се упикувачи, кој се улизуваат, којшто се дволични, кодоши, кои сакаат без труд и заслуги да стигнат на позиции. Денеска е многу тешко да се сретне комплетен човек, се помалку ги има такви луѓе кој ќе има покрај знаењето и воспитување, култура, одлично понашање, но и најбитно според мене да има човечност, добрина, оти ако тоа го нема другото нема да има толкава тежина/ величина, богат човек е тој кој има човечност, добрина, семејството, најблиските се најголемото богатство и секако вистински пријатели па послем се останато.
   
  На anonimus-mk и Tanjamm им се допаѓа ова.
 11. ccca

  ccca Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2013
  Пораки:
  682
  Допаѓања:
  1.205
  ако е тоа точно тогаш шо ке ти знаење :bandit:
  кај нас факултетот е голема глупост....јас сум за вракање на старите системи на мајстор/чирак,факултет те спрема само ако имаш врски у администрација или врски за у фирма или врски за да станеш професор/асистент
   
 12. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.108
  Допаѓања:
  76.318
  Пол:
  Женски
  Од дечко ми ја научив изреката ,,Човек вреди колку што знае". Значи, богатството негово (на човекот) е во него, и се да му земат тој пак го има своето богатство. :)
  Не мора да се работи само за знаење, туку за се она што човек го носи во себе. Тоа никој не може да му го земе. Можеби има некои материјални нешта кои ни значат или ни се потребни, но кои не се најважни. Она најважното во нас го носиме.
   
  На eliesaab и Tanjamm им се допаѓа ова.
 13. Јаневски

  Јаневски Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2015
  Пораки:
  925
  Допаѓања:
  1.930
  Пол:
  Машки
  Од човек на човек, знаењето може да се пренесе, а да се одземе - тешко.
   
  На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  8.048
  Допаѓања:
  11.186
  Но, ако јас имам знаење, колку некој да го негира, некому моето знаење ќе му биде потребно, ќе му носи пари, а со тоа и јас ќе заработувам.
   
 15. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.711
  Пол:
  Женски
  Знаењето е богатство, со кое полесно ќе чекорите и ќе имате многу бенефити во животот.
   
  На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.
 16. Аргентина *

  Аргентина * Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  4.711
  Допаѓања:
  9.183
  Пол:
  Женски
  Да, да, баш така :nod:
  Можат и здравјето да ти го земат, ама важно знаењето да остане.
   
 17. nextredstyle

  nextredstyle Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  14.608
  Допаѓања:
  115.992
  Пол:
  Женски
  Во денешно време не можат да го земат знаењето.
   
 18. Anah

  Anah Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 март 2022
  Пораки:
  634
  Допаѓања:
  1.370
  Пол:
  Женски
  Има смисла.
  Оној кој има знаење секогаш може да се издигне од дното.
   
 19. Beautiful Dreams

  Beautiful Dreams Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2022
  Пораки:
  750
  Допаѓања:
  1.926
  Пол:
  Женски
  Знаењето може да се пренесува,но никогаш да се одземе.:)
   
 20. Dream-Girl

  Dream-Girl ☀️

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  20.123
  Допаѓања:
  195.284
  Пол:
  Женски
  Се сложувам до некаде со ова. :?: Сепак никој не може знаењето да ти го земе да, но побитно е да имаш каде да го примениш.