1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

САБА - Средношколска академија за бизнис администрација

Дискусија во 'Образование' започната од kosmodiks, 4 февруари 2013.

 1. kosmodiks

  kosmodiks Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2012
  Пораки:
  375
  Допаѓања:
  251
  Пол:
  Женски
 2. EMILI1999

  EMILI1999 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 септември 2012
  Пораки:
  377
  Допаѓања:
  52
  Пол:
  Женски
  Мене ме интересира во Битола, како е и колку се плака годишно, малце повеке за школово дека далеку ми е живеам во Ск ?
   
 3. SlAtKi4ka.SlAtKi4ka

  SlAtKi4ka.SlAtKi4ka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 мај 2011
  Пораки:
  247
  Допаѓања:
  313
  Пол:
  Женски
  Знае ли некој колкава е школарината во САБА?
   
 4. posebnichka

  posebnichka Активен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Средно училиште

  Дали некој има учено во приватното училиште САБА, колку е школарината, дали има интернат кој спаѓа во износот на школарината?
  Ако некогаш имате учествувано на некој натпревар по информатика за осмооделенци, ве молам пратете ми некои примери за прашања или сл...

  Ве молам што побргу, на брадучедка ми и требаат информациите...
  TNX... :*
   
 5. Sandra95

  Sandra95 Активен член

  Се зачлени на:
  30 март 2013
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  ја сум во саба веке 3 години и школарина е 1800 евра сеа имаме и попуст
   
 6. Sandra95

  Sandra95 Активен член

  Се зачлени на:
  30 март 2013
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  имаш саба и во скопје над драма кафе во центар на улица македонија
   
 7. UltrasGirlMKD

  UltrasGirlMKD Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 март 2014
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  28
  Иако е стара темава,сакам да надополнам нешто :?:
  САБА слушнав дека од оваа учебна година ке се отвори и во Штип,а уписите се почнати од Април и траат некаде до Јуни мислам.
  Паралелките се од 10 до 15 деца и се учат 6-7 предмети со по 5часа дневно...Барем така прочитав на флаерот и на страната на САБА :geek:
  И нешто најважно што дознав е дека се плаќа 1200евра,доколку отидат заедно 2деца без разлика дали се во роднинска врска,другари или слично ( важно е двајцата заедно да отидат ) се плаќа 1000 годишно може и на 12 рати,а за оние кој се одлични ученици и имаат награди,дипломи и незнам што САБА им дели стипендија т.е. 4години одат бесплатно на приватно училиште,мене ми е жал што ја пропуштив оваа златна прилика,но тие кои што се добри ученици и имаат финансиски средства нема да погрешат ако се запишат многу добро средно училиште е,јас имам 2-3 другари од Битола кои што учат таму во САБА-Битола и се пре-задоволни :)
   
 8. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  2.616
  Допаѓања:
  5.416
  Пол:
  Женски
  Ова "школо" не би го препорачала, а ниту би запишала свое дете.
  Не би да навлагам во структурата негова и организацијата, како и кадарот, ама познавам луѓе кои учат/учеа тука, и истите се запишаа во САБА како последен воз за средно образование да им е.
  Некој што неможел да помине година во едно од послабите државни средни училишта, друг како избракан од државното средно училиште, трет во потрага по социјализација и дружба која не ја пронашол помеѓу 300 деца во државно средно училиште.
  Ова се само примери за кои лично знам, не се рекла казала.
  Кога веќе имате желба да се запишете во приватно средно училиште подобри опции ви се Нова, Англо-Американското училиште, Јахја Кемал.
   
  На kajl и Dvolicen им се допаѓа ова.
 9. moniangel

  moniangel Нов член

  Се зачлени на:
  4 мај 2014
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Има такви деца, но не се сите такви, јас планира да се запишам тука бидејќи мојот братучед учи тука и е многу задоволен,добро тој е со стипендија и ми кажува дека односот ученик професор е перфектен,не ти се дерат можеш да ги контактираш на фб,скајп,и-меил па дури и на телефон, професорите се однесуваат пријателски, па дури се подобри и од твојот најдобар другар. Еве една случка,го напушти девојка му на братучед ми што беа заедно 4 години, и тој беше цел такво избезумен, не зборуваше со никого а на часовите таму во Саба секогаш бил расположен и таа една професорка го викнала и го прашала што е проблем кога и рекол што е таа му објаснила се убаво што да направи,и му дала неколку совети. Па ај ти види дали во државно некого го гајле дали ти раскинале! Саба е најдоброто училиште според мене, а и јас разговарав со една професорка во Саба,на телефон на братучед ми што му предава му рекла дека можам слободно да се јавам и се јавив и се убаво ми објасни што како. :)
   
 10. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.389
  Допаѓања:
  87.636
  update некој со инфо за темава?
   
 11. ataneR

  ataneR Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2015
  Пораки:
  190
  Допаѓања:
  137
  Пол:
  Женски
  Да и мене ме интересира и керка ми сака таму да оди па ме интересира некој да не знае да каже нешто повеке на пр. има ли превоз до другите градови (бесплатен ли е),колкаво значење имаат дипломите во стипендијата,колку чини школарината,книгите,опремата...?
   
  На SaskaQueen му/ѝ се допаѓа ова.
 12. SaskaQueen

  SaskaQueen Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 април 2012
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  10
  Пријател работеше таму пред 3-4 години. 1500 евра мислам беше годишно, може и на рати. За книите не знам, мислам дека он користеше копии исто како учениците.
   
 13. LegallyBlonde00

  LegallyBlonde00 Активен член

  Се зачлени на:
  6 март 2019
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  36
  Пол:
  Женски
  Има ли некој запишан ? Дали уште може да се запишат ученици ?
   
 14. Just.do.it

  Just.do.it Популарен член

  Се зачлени на:
  22 мај 2019
  Пораки:
  2.038
  Допаѓања:
  6.649
  Пол:
  Женски
  Имам исто мислење како некои членови тука. Во приватно училиште (исклучок нова, од кадешто навистина излегуваат со знаење и имаат големи шанси за студирање на квалитетни странски универзитети), знаење не се стекнува. Идат ученици на кои не им се учи.
   
 15. Kalinayy

  Kalinayy Нов член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2019
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Здраво. ;)Имам неколку прашања околу ова школо (САБА) :)Колку чини годишна школарина и на колку рати се плаќа? Колку е возможно да се влезе со стипендија (се тражат дипломи од секакви натпревари или само од државни)? Која е разликата меѓу ова приватно школо и државно школо? Има ли екскурзии? Колкава е можноста за студирање во странство(кои се предностите, за разлика од државно школо)? Благодарам :l:
   
 16. Dimitar12345

  Dimitar12345 Активен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2018
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Машки
  Знае некој колку ќе чини школарината за 2020/2021? Многу ме заинтересира училиштево.
   
 17. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.944
  Допаѓања:
  7.872
  Бегајте од школово.Жива глупост е. Само снобови и разгалени детишта. За 1500 евра годишно не вреди! Или чувајте си парите или одете во друго приватно школо. Катастрофа се САБА. Учат од понеделник до четврток, распуштено и лабаво, книги немаат некои скрипти им даваат, едвај има деца за 1 паралелка и ги шетаат ваму таму. Ако сте ученици со добар просек барајте друго место за остварување на амбициите, многу повеќе ќе успеете.
   
 18. usernamenotfound

  usernamenotfound Нов член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2021
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Знае ли некој колку чини школарината за 2021/22, планирам да се запишам во училиштево, ве молам ако некој има учено таму, учи, и сл. нека каже, Благодарам однапред♡
   
  Последна измена: 17 јануари 2021
 19. FedoraFedora

  FedoraFedora Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 април 2020
  Пораки:
  230
  Допаѓања:
  45
  Пол:
  Женски
  Iskustsvo so Saba. Sostav na deca...Dali se steknuva znaenje