1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

СГГУГС "Здравко Цветковски"-Скопје

Дискусија во 'Образование' започната од dragan4eDR, 25 октомври 2011.

  1. dragan4eDR

    dragan4eDR Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    977
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    Јас веќе учам во ова школо,втора година сум сакам мислење за школово и колку учат во ова школо :)
     
    На Inna98 и Iva.T им се допаѓа ова.
  2. zenska007

    zenska007 Активен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2012
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Ваше мислење за ова училиште ?
    Дали е лесно да се запише на Архитектура, со која оцена треба да минам до 8 одд., и дали треба многу математика?

    Фала однапред :*
     
  3. dragan4eDR

    dragan4eDR Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    977
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    многу лесно можеш да се запишеш на архитектура и не ти треба многу математика повеќе ти треба цртање.

    Се надевам дека ќе се запишеш во ГУЦ.
    Те уверувам дека нема да зажалиш ;)
     
  4. MissKlea

    MissKlea Активен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2011
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    3
    Sakam da prasham kakvo skolo e i dali e dobro tamu da se zapisham dali ke napravam dobar izbor se dvoumam za jbt i guc sto da pravam pomognete mi :(
     
  5. dragan4eDR

    dragan4eDR Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    977
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    Школото баш е добро нема да зажалиш ако се запишеш.Добар избор ќе направиш ;)
     
  6. MissKlea

    MissKlea Активен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2011
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    3
    mnogu se nerviram koa nekoj ke mi rece lelle u toa li skolo ke idesh tamu se propalici vamte tamte i poradi toa se mislam :/
    nejkam da me gledaat lugeto deka ucam vo losho skolo na primer kako sto zborat
     
  7. dragan4eDR

    dragan4eDR Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    977
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски

    нема везе и мене порано ми викаа ама ја не им обрнував внимание и престанаа да зборат.Моја препорака ти е каде сакаш да се запишеш, слушај си го срцето, а не другите. ;)
     
  8. smiley22

    smiley22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 април 2012
    Пораки:
    670
    Допаѓања:
    350
    За лошо школо не е.Ама ако се мислиш помегу ЈБТ и Гуц оди во ЈБТ,мн подобро. А и Гуц не е баш за архитектура како што мислам.
     
  9. Felicia

    Felicia Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2012
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    56
    Ако те интересира архитектура, тогаш запиши се таму.
    Јас учев таму, тој смер и мило ми е што таму го поминав моето средно. Тоа ми беше најубавиот период во животот. Школото, професорите, друштвото...се беше супер, ништо полошо од било кое друг школо во градов.
    @smiley22 Во ГУЦ има смер Архитектура. Кога не си информирана тогаш не знам зашто коментираш.

    Никако немој да се оптеретуваш за тоа што зборат луѓето кои се полни со предрасуди кои најчесто се неосновани и глупави. Ова е твој живот и треба да си го слушаш срцето. Ако те влече тоа иди таму а не негде каде што ќе сакаат луѓето од твојата околина. Верувај нема полошо од тоа да се каеш за нешто што многу си сакала а не си го направила само затоа што си ги послушала другите.
    Во школото има многу кои во основно биле со просек 5.00 и се запишале таму затоа што тоа ги влечело архитектура или градежништво а не затоа што неможеле во друго школо.

    Е сега и мојата слаба точка, математика :rofl: има, и тоа во трета и четврта година има две! :D Јас математика никогаш не сум сакала и не сум учела ама ете поминав :D
    Ретко кое средно нема математика.

    Ако сакаш архитектура запиши се зашто така најубаво ќе знаеш дали е тоа тоа со кое би се бавела во иднина и би го студирала истото.

    Од искуство ти препорачувам да се запишеш таму, сигурна сум дека нема да погрешиш!
     
    На formentera му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Inna98

    Inna98 Активен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Се запишав во ГУЦ и не се каам поради тоа, цртањето ми оди одлично а и математиката (иако знам дека нетреба математика многу таму)... Рано ми текна за прашањево, ако знае некоја од колку саат сме сабајле во школо (сеа прва година сум)... х)
     
  11. dragan4eDR

    dragan4eDR Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    977
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    Се што ве интересира можете од овде да дознаете и да прашате https://www.facebook.com/groups/268626683211129/ ;)
     
  12. katejanevska

    katejanevska Активен член

    Се зачлени на:
    6 април 2012
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    1
    дали во гуц има смер за внатрешно уредување така слушнав ако не во кое средно училиште има многу сум заинтересирана за тоа?
     
  13. dragan4eDR

    dragan4eDR Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    977
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    да во гуц има таков смер ;)
     
  14. Serendipityy

    Serendipityy Активен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2012
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    0
    Sakam ovde da se zapisam no se mislam megu gradezen i geodetski smer. Dali nekoj od vas znae da mi gi kaze predmetite koi se izucuvaat i vo dvata smera i dali se bara golemo znaenje od oblasta na fizikata i matematikata? :)
     
  15. levely

    levely Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2011
    Пораки:
    914
    Допаѓања:
    902

    И јас сум сега 8мо и се повеќе ме привлекува школово :lol: .Колку што знам има во сите смерови математика , а за физика не сум сигурна .Инаку според мене :Во смерот за внатрешен дизајн и архитектонски мислам дека предметите повеќе се стремат кон цртежи и скици , а има по малку математика . За геодетиката не сум толку запознаена но мислам дека исто така енма многу математика затоа што тоа е за премерка на земјишта додеката во градежниот смер сум сигурна дека има многу математика и е многу тешко да те примаат на факулетет во иднина доколку имаш проблеми околу разбирањето на математиката :) . Сето ова е од моја гледна точка, односно мое мислење. Ако грешам , нека ме поправи некој :) .
     
  16. Serendipityy

    Serendipityy Активен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2012
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    0
    Nemam nekoi golemi problemi so matematikata kolku tolku gi sfajkam zadacite(osven geometrija-mrazam :!: ) inaku jas sum sredno no sakam da go promenam ucilisteto bidejki ovie dva smera najmnogu me vlecat bo posledno vreme razmisluvav okolu toa no ne mozam da se odlucam koj da go izberam |(
     
  17. levely

    levely Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2011
    Пораки:
    914
    Допаѓања:
    902

    Доколку ти го сакаш тоа никој ен може да те предомисли , само биди упорна а и како што и самата кажа ти оди математиката затоа многу по лесно ќе ти биде во Здравко Цветковски но што знам сега за геометрија :?: Треба да се распрашаш од некои кои имаат искуство во ова школо , сепак можат повеќе да ти објаснат тие :)
     
  18. pametna555

    pametna555 Активен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2012
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    1
    сакам да прашам дали има некој информатички смер :)
     
  19. Calla14

    Calla14 Активен член

    Се зачлени на:
    25 април 2013
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    7
    ..Има општаа гимназија 6 паралелки (така слушнав),градежно-геодетска струка,архитектонски теехничар и дизајнер за внатрешна архитектура.

    Мене ме интересира тие што знаат да ми кажат,бидејки прочитав дека се учи за легализација на земјишта,диви градби,поточно геодетска струка што поточно се учи? Што предмети има? Што најмногу се бара?

    И да,не е пропаднато школо,туку си е школо со струка и тоа добра струка,некој мора и ова да го работи,затоа кој сака слободно да си се запише,многу важно е во животот да учиш за тоа што сакаш да работиш,така полесно ќе одиш напред.
     
  20. kolache.99

    kolache.99 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2012
    Пораки:
    666
    Допаѓања:
    808
    Пол:
    Женски
    Може некој да ми каже кои предмети ги има во смерот дизајнер за внатрешна архитектура?
    И дали има математика во сите четири години?