1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

СГГУГС "Здравко Цветковски"-Скопје

Дискусија во 'Образование' започната од dragan4eDR, 25 октомври 2011.

  1. olgica258

    olgica258 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2013
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    3
    Де некој што знае, што учел во ова училиште да ми ги каже предметите за прва година, дали се многу строги наставниците.... се што знаете за ова училиште.( и ако има некој што седел во интернат да ми каже како е) :!: :D :)
     
    На IvannaT му/ѝ се допаѓа ова.
  2. dragan4eDR

    dragan4eDR Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    977
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    јас сега сум за 4 година гимназија можам да ти кажам се што интересира за школото.иначе не се строги професорите во ова школо ;)
     
  3. angela999

    angela999 Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    4
    8одд сум сега и се мислам каде во средно е сега сакав прво во никола карев ама страв ми е да не не ме примат зошо секоја година од 5 до 8 имам по две 4ки на крај а другите сите 5ки.. во гуц слушнав дека има општа гимназија и ме интересира сеа ова школо. дали е општа гимназија како другите што се значи се учи општо се или нешто поврзано со другите смерови таква гимназија или општа како што се јбт и карев? и дали може да ми ги кажете предметите што се во општа гимназија ? :)
     
  4. terzi

    terzi Нов член

    Се зачлени на:
    3 декември 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    8мо одд. сум и потоа планирам да се запишам во ГУЦ на смер архитектура. Дај кажете дали е тешко, строго... Какви се наставниците, што треба да се учи највеќе по ваше и кои предмети одприлика се учат во прва година архитектура? Се носат ли униформи и дали во смерот архитектура има само цртање во тетратка нели или има и пракса? Инче до сега највеќе ми оди македонски математика и физика, а најмалку хемија :!: :D Фала многу однапред!!
     
    На Marinkaaaaaaaaaaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  5. dragan4eDR

    dragan4eDR Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    977
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    професорите се фини(зависи од твоето однесување).а за учење се сите предмети треба да се учат(основи на градежништво,нацртна,техничко цртање со компјутерска со компјутерска комуникација(учиш на autocad да црташ),не ми текнуваат други предмети повеќе знам 2,3 и 4 година кои ги учат).Се носат униформи.Не се црта во тетратка,се црта само на хамер,а праксата ти почнува од 2 година во 1 година ти се учи општо.а хемија,биологија,француски и географија воопшто немаш. за повеќе информации отвори го сајтот на ГУЦ.
     
  6. angela999

    angela999 Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    4
    Кои се предметите во прва година гимназија ако може да ми ги кажете?
    секоја година иам по две 4ки а сеа у 8 ваљда подобро ке поминам, и се мислев меѓу никола карев и гуц, според вас би ме примиле во карев или во гуц ?
     
  7. dragan4eDR

    dragan4eDR Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    977
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    па исто ти е,и во карев и во гуц ќе те примат исти бодови и исти предмети само овде ти е малце поопуштено и полесно со учење ;)
     
  8. Marinkaaaaaaaaaaaa

    Marinkaaaaaaaaaaaa Нов член

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    8mo odd sum i planiram sredno da ucam u zdravko aj kazete mi kako se nastavnicite koi predmeti kje mi bidat prva godina i neshto poopshirno za skoloto :) :) :P
     
  9. dragan4eDR

    dragan4eDR Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    977
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    професорите се многу добри предемтите од прва година ќе ти бидат тие од основно без граѓанско позз
     
  10. angela999

    angela999 Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    4
    во гуц би требало да ме примат али за у карев незнам :?: ;( ако не ме примат, незнам дали да аплицирам таму ми е страв да не ме одбијат :worried:
     
  11. angela999

    angela999 Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    4
    дајте ми ваше мислење плссс
     
  12. dragan4eDR

    dragan4eDR Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    977
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    подобро аплицирај си во ГУЦ ако не си сигурна во Карев
     
  13. angela999

    angela999 Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    4
    ми викаат многумина дека би ме примиле во никола карев, али се накако сум у мисла :?:
     
  14. angela999

    angela999 Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    4
    иначе има втори уписни рокови во ГУЦ?
     
  15. dragan4eDR

    dragan4eDR Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    977
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    Да
     
  16. s.a.-95

    s.a.-95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    во секое школо има пропалици,бубалици,шмизли итн итн затоа ич не се замарај со тоа глеј да се запишеш ради себе и своето образование а не за празни муабети
     
    На formentera и dragan4eDR им се допаѓа ова.
  17. formentera

    formentera Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    13
    Може некој да ми каже нешто повеќе за школово, за учениците таму, какви ученици одат, нешто за наставниот кадар, поточно за архитектонскиот смер?
    Ве чекам да споделете свои или нечии искуства и ви благодарам однапред. :)
     
  18. 702706

    702706 Активен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2015
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    359
    Пол:
    Женски
    Закаснет одговор ама сега видов... Што и да ви треба за школово можете да ми пишете.. :)
    Школово ти е искрено,пичкин дим (извини на вулгарност ама фраза која подобро ти го опишува нема). Оценките се добиваат ептен лесно кај повеќето професори,часовите се ептен лабави цел ден можеш на телефон да дремеш,дури и да збориш да се глупираш... Посебно некои стручни предмети и германски/француски... на пола предмети лабав киро и ништо не се учи. Има неколку пореметени професорки кои ќе ги заебавате како ви душа сака. Имаш и неколку професорки кои бараат учење,ама само неколку. Македонски,математика и англиски најзахтевни се. Македонски Флорита ако ти се падне - за строга строга е ама најдобра професорка на свет. Од нејзе сум ептен задоволна. Само таа има некаков авторитет во наши очи,другите ги заебаваат како им прдне... Не сум архитектура,ама сепак комуницирам со нив и имам другари од таму, и топ им е... Малце потешко ќе се навикнеш на новите предмети од почеток ама после лесни ќе ти се.
    Учениците се углавном лабави,и не се некои дигнати и увредливи и да глумат елита што мене лично највеќе ми одговара,и друштвото таму ми е топ поготово машките... Од друга страна одат и некои ептен неинтелигентни и некои ептен големи сељаци. Шмизли, атеншн ороспии и слично многу многу немам сретнато.
    Има некои училни што смрдат на штала искрено. Тоа ако идеш геодезија. На геодезија одат многу повеќе машки и само неколку девојчиња во генерација,што не знам вас како ви е ама мене ЕПТЕН ми одговара земајќи го во предвид фактот дека повеќе ми иде дружба со машки иако сум женско :) ..
    Гимназија ти е како регуларна гимназија само е ептен полабаво.
    Како и да е,ако се запишеш тука ќе ти биде многу смешно,има многу ѕвер луѓе а и многу дебили,секој ден во школо ти е како да гледаш комедија.
     
  19. WaffleGirl

    WaffleGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2014
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    1.046
    Добар избор е гимназија во гуц?Децата,предметите?..:?::?:
     
  20. Viki 99

    Viki 99 Активен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    6
    Има ли некој информација за интернатот во Здравко Цветковски