1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

СИДС (Синдром на ненадејна смрт на новороденче)

Дискусија во 'Бебе' започната од NewMommy, 11 мај 2016.

 1. NewMommy

  NewMommy Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2015
  Пораки:
  368
  Допаѓања:
  1.058
  Пол:
  Женски
  Здраво на сите. Знам дека самиот наслов на оваа тема ќе ви предизвика ежење на кожата, ама мора да се зголеми свеста за оваа појава и како да се намали ризикот од истата. Искрено, откако станав мајка, станав и педијатар во одреден степен, бидејќи нон стоп нешто барам на интернет, истражувам, учам како треба, како не треба и во едно од моите истражувања налетав на овој поим. Синдромот се јавува најчесто кога бебето спие на страна или на стомак, спие со многу играчки околу него, просторијата е многу топла, го покривате многу бебето па има опасност да си го тргне ќебето преку глава. Јас секогаш ја ставам ќерка ми да спие на грб и благо да е завртена на страна, или целосно на страна е свртена бидејќи не сака да спие на грб. Плус ако нон стоп спие на грб ќе развие Синром на рамна глава и затоа мора да се врти главчето од сите страни. Топлината во просторијата ја одржуваме на 22 - 23 степени, кога како бидејќи грееме со дрва, а за навечер нема оган и топлината паѓа на 18 - 20 степени. Ја покривам само со едно јорганче потенко за навечер, а преку ден со тенко ќебенце. Многу луѓе ми рекле дека многу ја завиткувам и многу ја облекувам ама кога ќе пробам на пример преку ден да не ја покријам веднаш почнува да ика. Секогаш ја покривам со рачињата извадени надвор и преку ден и навечер. Е сега исто така не треба да се става перниче, ама поради широкиот повој спие како на нерамна површина, односно со газето погоре а главчето подолу. Поради тоа јас користам бебешко перниче со мемори пена. Друг важен аспект е да не спиете со бебето заедно во ист кревет во првите месеци од неговиот живот.
  Ме интересираат вашите мислења, јас се трудам се да следам, сите препораки ама и понатаму стравот е голем. Поздрав
   
  На rose60, okcenzi и Antebellum им се допаѓа ова.
 2. Nikita7

  Nikita7 Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2016
  Пораки:
  881
  Допаѓања:
  13.161
  Пол:
  Женски
  Јас со ќерка ми спиев заедно од само раѓање до 4м сум читала дека не е убаво ама мене ми е прво дете и повеќе се осеќав сигурно да е до мене одколку во креветче само една вечер спиеше таму а јас цела вечер гледав дали диши дали е ОК а после заради грчевите,сега си спие во креветче имаме 6+ сега сум пак на штрек да не се покрие преку глава спие на страна ама многу сака да ја пика главата и чат пат пробува и на мев да се сврти.еве 6м немам сон сврзано што од шо се буди повеќе пати навечер и од проветрување дали диши јас до ден денес паничам за тоа
   
  На rose60, okcenzi и NewMommy им се допаѓа ова.
 3. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  5.165
  Допаѓања:
  105.696
  Пол:
  Женски
  Јас спијам со моите деца заедно од раѓање. Еве сега го делам креветот со сите три...
   
  На Mama Maja, rose60, kjukli и 7 други им се допаѓа ова.
 4. Pcelka94

  Pcelka94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2015
  Пораки:
  1.205
  Допаѓања:
  4.390
  Пол:
  Женски
  И јaс спијaм сo двете вo кревет (јaс вo срединa) кaкo препaрирaнa , никoгaш не ми се десилo дa гo чoтчукнaм дoдекa счие дo мене бидејќи oдсекoгaш сум истa кaкo легнaм тaкa целa нoќ спијaм :)
   
  На rose60, BabyStyle, SpangeBob и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. SpangeBob

  SpangeBob Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2014
  Пораки:
  690
  Допаѓања:
  1.267
  Пол:
  Женски
  Синчето ми има сκоρо година. Од κога е ρодено спие до мене. Ми се случи еднаш да го удρам со ρаκата. Не многу, но доволно за да го ρазбудам и исплашам. Од тогаш го ставам во висина на главата да ми спие. И нагло да се свρтам (иаκо не го пρавам тоа) не може да го удρам. Таκа да на мајκите κои си спијат со бебенца топло им пρепоρачувам да спијат со главата поκρај бебенцето. Испρобано! Поздρав мајκи! На сите да ни се живи и здρави децата!
   
  На Mama Maja, rose60, Pcelka94 и 2 други им се допаѓа ова.
 6. slobodka

  slobodka Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.110
  Допаѓања:
  2.701
  Пол:
  Женски
  I jas si spiham so malata zaedno, no od strav da ne ja udram ili slicno, stavam pernica megu nas dvete. Na pocetokot nestavav, no koga vidov deka vo tek na nokta ona si dopolzuva do mene celosno stutkan vo mene, a jas ne sum ja setila, od strav pocnav da stavam pernica. Vaka ima prepreka mehu nas i si spieme.
   
  На rose60 и Pcelka94 им се допаѓа ова.
 7. Smizzy

  Smizzy Популарен член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2010
  Пораки:
  852
  Допаѓања:
  4.150
  Пол:
  Женски
  Една од причините за СБС (синдром на брза смрт) е и тешката храна, давање кравјо или козје млеко на бебе, ад несоодветно на возраста на бебето и сл. Бидејќи се тешки за обработка, бебето се преморува и заспива цврсто (радост за мајките), но доколку дојде да поврати неможе да се сврти, заплаче и може да дојде до давење.
  Спиењето со родителите во кревет не се препорачува доколку имаат цврст сон, а и за подоцна кога ќе потпорасне е тешко бебето да се научи да спие само во креветче, но од друга страна секој контакт со бебето е плус во процесот на поврзување.
   
  На NewMommy му/ѝ се допаѓа ова.
 8. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  5.165
  Допаѓања:
  105.696
  Пол:
  Женски
  Како ја поставуваш перницата?? Да не е во висина на лице главче зошто ако се врти и те бара тебе може да се доближи до перницата... Ако ја ставаш пониско од сеглавчето само на телото ок.
  @slobodka
   
  На Pcelka94 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  15.286
  Допаѓања:
  71.915
  Пол:
  Женски
  Od toj strav koga bese mal bese samo vo krevetce, da ne go smackam i da ne se zagusi. No nemase gajle spanko golem i ja prespivase nokjta od prv den, sega e golem vekje pa od koga go isklucija parnoto, navecer go toplam so mene :D Mene i so toa ogradicite me isplasija, pa do den denes imam samo na ednata strana ogradica :D
   
  На rose60, kjukli, NewMommy и 2 други им се допаѓа ова.
 10. slobodka

  slobodka Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.110
  Допаѓања:
  2.701
  Пол:
  Женски
  Од половината нејзина па надоле до кај нозете. Од малите перничиња ставам.
   
  На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
 11. M&M

  M&M Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2015
  Пораки:
  5.800
  Допаѓања:
  133.057
  Пол:
  Женски
  Sin mindokaj 10m vo krevetce a od togas pa uste, 6g, so mene ☺.
  Malava e vo krevetce i toa najmnogu of strav brat i besakajki da ne jabudri. Se slucuva nekogas da jabstavam fo mene ama ne gledam razlika vo toa kako i kolku spie taka da pocesto vo krevetce. Ama znam deka kaj i da e ke pocne i taa da bara so nas bas poradi toa sto go gleda brat i deka spienna spalna. Vo sekoj slucaj ne mi smetaat so mene duri.mi fsli sin mi koga nekigas retko ke prespie so tatko mu v0 druga soba
   
  На ♡BuBaLe♡ и NewMommy им се допаѓа ова.
 12. awl

  awl Популарен член

  Се зачлени на:
  23 март 2012
  Пораки:
  624
  Допаѓања:
  1.127
  Пол:
  Женски
  Теории за СДС има тон. Не е докажано од што е туку се се темели на претпоставки. Статистика вика прегреано дете кое спие на несоодветна подлога е најчеста причина, следна е прегревање при спиење со бебе под ист јорган, следна е несоодветна храна. Бебињата до 4 месеци се во најголем ризик - зошто? Пак не знаат само нагаѓаат а во исто време СДС се користи и злоупотребува во многу кампањи каде нема аргументи, како за вакцини, за перници од пердуви и слично.
   
  На Maceto123, anakonda88, NewMommy и 2 други им се допаѓа ова.
 13. awl

  awl Популарен член

  Се зачлени на:
  23 март 2012
  Пораки:
  624
  Допаѓања:
  1.127
  Пол:
  Женски
  Не можам да редактирам од телефон, не ме сфаќај погрешно ама педијатар, макар и до некаде ме се станува преку читање на интернет, напротив мислам колку повеќе читаш толку ќе налеташ на написи со сомнтелно потекло и неиздржани извори, што само ќе те напнат и заморат. Ноу хар филингс плис ;)
   
  На tanjita, rose60, Umbrella22 и 8 други им се допаѓа ова.
 14. Smizzy

  Smizzy Популарен член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2010
  Пораки:
  852
  Допаѓања:
  4.150
  Пол:
  Женски
  @mariz мене во болница ќебето ми го фрлија и обавезно бебето само во вреќичка да спие да не се покрива со ќебенце. Ама па природата си дала свое, мајките особено во почеток спијат како зајчиња, се будиме на се и со тоа внимаваме на бебињата.
  Инаку @awl во право си, се се теории без конкретни докази.
   
  На ♡BuBaLe♡, rose60, mariz и 2 други им се допаѓа ова.
 15. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  15.286
  Допаѓања:
  71.915
  Пол:
  Женски
  Jas do sega ne sum slusnala kaj nas da pocine bebence vaka... Taka da majkite pazat dovolno valjda...
   
  На Cka, anakonda88, ♡BuBaLe♡ и 3 други им се допаѓа ова.
 16. NewMommy

  NewMommy Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2015
  Пораки:
  368
  Допаѓања:
  1.058
  Пол:
  Женски
  Секој си има право да одлучи дали ќе спие со бебето или не, ама јас тоа го набројав како една од причините за СИДС. Ако ете си изморена и се успиеш цврсто која ти е гаранцијата дека нема да се завртиш и легнеш врз бебето. Вие спијте си со вашите деца, не е проблем, секој си се знае себе. Јас се будам на секое подлабоко дишење на моето бебе, ама не го земам во постела. Јас не ги измислив овие причини. Можеби само сме премногу загрижени за своите деца, треба малку порелаксирано. :D Бај д веј, јас не сум педијатар, ниту имам такви познавања. Тоа беше кажано онака, низ муабет. Јас немам хард филингс :*
   
  На rose60, ♡BuBaLe♡, Smizzy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  15.286
  Допаѓања:
  71.915
  Пол:
  Женски
  Ako ti e malo bebeto, kje vidis kako ima da si go zimas ponataka vo postela :D mojov spie i sam, ama vo posledno vreme si go guskam so mene, mada i golem e vekje, ne e bebe vekje :D a malecko koga bese normalno strav, ne go stavav do nas, go imav nekolku pati staveno, ama jas ne spiev... i go vrakjav vo krevetce pak :D
   
  На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. anu6kaa

  anu6kaa Популарен член

  Се зачлени на:
  3 август 2010
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  429
  Пол:
  Женски
  Јас го земам син ми со мене, ми спие на рака... До сега не сме имале непријатна ситуација.. Се надевам дека нема ни да имаме.
   
  На rose60, ♡BuBaLe♡ и Pcelka94 им се допаѓа ова.
 19. LaDyDoLl

  LaDyDoLl Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  29.158
  Пол:
  Женски
  Може јас пρавам погρешно,не знам,но јас син ми отκаκо се ρоди,го ставам во κρеветче. И да,во пρаво сте,најубаво е чувството κога бебе лежи до тебе,но κомоцијата,опуштеноста и сигуρноста што ја има во κρеветче,не може да ја има меѓу мене и мм. Сеκогаш ќе му биде тесно,не може да мρдне,може жешκо,може да го отсκρиеме. Овој пеρиод син ми се плаши во сон и тоа сеκогаш се случува оκолу 4-5ч наутρо. Буκвално станува од κρеветче и спие испρавен,плачејќи. Е тогаш го земам со нас,од пρичини што имам пρоблем со κичма,синκо машала е тежоκ и не можам да го легнам паκ во κρеветче.
  Јас сум за посебно спиење на бебето од ρодителите.
   
  На crimson, rose60, anakonda88 и 3 други им се допаѓа ова.
 20. Smizzy

  Smizzy Популарен член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2010
  Пораки:
  852
  Допаѓања:
  4.150
  Пол:
  Женски
  @LaDyDoLl и јас сум за спиење на бебето во свое креветче и еве син ми така спие. Тешко е особено во почеток кога се будеше на 2 часа, ама мм така цврсто спие што ако е меѓу нас ќе го смачка. Но ете немам ништо против оние родители кои спијат со децата, само сметам дека тие после ќе си имаат мака да го префрлат детето во друг кревет, соба, а и да бидеме реални тешко е да се биде близок со партнерот така.
  @mariz имало случај во болницата дете да се задуши со ќебе и затоа од тогаш сестрите се алергични на ќебиња, и ако немаш тие ти даваат вреќичка но ќебе никако. И реално поголеми се шансите со рачињата да го префрли ќебето преку лице, отколку да ја искорне оградицата која е врзана. Но сепак ова се 1 во многу илјадници случаи, за кои не би ни знаеле да не постои интернетов.
   
  На rose60, NewMommy, mariz и 1 друга личност им се допаѓа ова.