1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

СИДС (Синдром на ненадејна смрт на новороденче)

Дискусија во 'Бебе' започната од NewMommy, 11 мај 2016.

  1. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.552
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Во Чаир сеуште кебенца даваат... но мало, јас од кога е роден со кебе го покривам, ете и тоа незнаев :D за следно и за тоа ке се плашам хахаха
     
    На tanjatt и rose60 им се допаѓа ова.
  2. Smizzy

    Smizzy Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    852
    Допаѓања:
    4.150
    Пол:
    Женски
    Во чаир ако не се лажам уште ги повиваат бебињата :D и не се плаши, ако се роди бебето со добра оценка, живее во нормални услови плус мајчинскиот инстинкт - нема простор за грижи.
     
    На Kaetana и rose60 им се допаѓа ова.
  3. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.552
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Зима се повиени, потопол период не се.. моето беше повиено, како кифличка беше, но од тие поголемите, кроасан да речеме спрема другите бебиња :rofl:
     
    На Nikolina35, LUCERKA, rose60 и 3 други им се допаѓа ова.
  4. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Nekolku dena sakam da pisam na temava i se nemam vreme.
    Za ovaa pojava ima ton pretpostavki i niedna ne e 100 posto i zatoa se vika nenadeen. Nesto drugo samo ke ti potenciram.
    Ova sigurno ti e od internet citano zatoa vaka go pisuvas. Znaci sindrom na ramna glava od lezenje na grb ne se dobiva. Tuku se dobiva ako lezi celo vreme na ista strana i pritoa ako ima nedostatok na vitamin D (na usta ili priroden seedno) Znaci ako na deteto mu fali vitamin d i ako go stavas na strana celo vreme na taa strana ke mu se izdeformira glavata zatoa sto koskata e meka.
    Ne se plasi od polozbata na spienje na bebeto, Pa pobogu toa e covek isto kao nas so svoi potrebi. Ima potreba nokta da si promrda i da smeni polozba od levo nadesno i obratno. Zatoa ne go potpiraj ili ogranicuvaj. Zamisli tebe da te namestat vo edna polozba i cela nok da nemozes strana da smenis.
    I ortopedski stav e do godinata bez pernica a posle godinata kako saka deteto. A toj sirokiot povoj ne sakam ni da go komentiram, zar ima uste nekoj da stava sirok povoj so peleni od 9 vek. Pa sama gledas deka e nepriroden i deka deteto ne lezi ubavo so nego, znaci mu smeta.
    Za spienjeto zaedno i jas se soglasuvam, Do skoro voopsto ne go stavav. Cicanje i nazad vo krevetce. Sega e veke golem, prikaznata e druga. I plus koga bebe spie so mama, tato e vo dnevna presele.:D
    Neznam kolkavo ti e bebenceto, ke ti kazam samo opustise, i ostavi go da si spie kako mu odgovara. Za nekolku meseci ke ti bide smesno sto si se pritresuvala.
     
    На ivance.., Iva Mitrevski, Kaetana и 7 други им се допаѓа ова.
  5. NewMommy

    NewMommy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2015
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    1.058
    Пол:
    Женски
    Јас моето дете го ставам во секоја положба што му одговара во моментот за спиење, значи на двете страни и на грб. На стомаче само кога е разбудено. Синдромот на рамна глава се добива од лежење само на една страна да, се согласувам. Поради СИДС во светот децата најчесто спијат на грб и затоа се почесто се јавува рамна глава од назад. Па нели е лежење само на грб лежење на една страна. Јас само набројав причини за СИДС и не знам зошто мене ми се обраќате како јас да му ги правам овие работи на моето дете. Ќерка ми е супер и според педијатар и секој што ќе ја види истото го кажува. Широк повој ако те интересира, препорачуваат уште од болница, па патронажната сестра, педијатарот и ортопедот. Во мојата средина сите им ставаат на бебињата, а посебно на женски бебиња. Гледав и емисија утринска на телевизија баш за оваа тема. Балканскиот народ е повеќе склон кон деформирање на карлицата и затоа сеуште се користи широк повој. Широкиот повој е еден вид превенција. Мој братучед носеше апаратче за исправување на ножињата, па да видиш од кој век е тоа апаратче. Цел беше со рани околу колковите. Ако е од 9ти век широкиот повој зошто секој доктор инсистира да му ставаме на децата. Искрено јас го мразам и одвај чекам да го извадиме. Тоа е тоа
     
    На Antebellum му/ѝ се допаѓа ова.
  6. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Немав лоша намера со коментарот, извини. Само сакав да ти посочам да не се секираш.
    И уште еднаш потенцирам. Рамна глава не се добива од многу лежење на иста страна ( без разлика дали на грб или на страна) рамна глава се добива САМО ако фали витамин Д. Ако е цврста коската како сакаш ставај го ништо нема да му биде.
    И да незнам во која средина живееш. Во мојава не се препорачува " широк повој" . затоа што широкиот повој не лечи. Доколку има аномалија(неразвиен или исчашен колк) на колковите и ако ставаш повој нема да се излечат, туку само губиш време. За болни колкови се става помагало каиши, апаратче(случајот со твојот роднина) и крајна мерка операција.
    И НЕ, на балканот не сме склони кон деформании. Деформациите се секаде присутни. Само нас тука таква песна ни сервираат. Уствари за широк повој има посебна тема да не бидеме тука оф ако сакаш таму ќе коментираме. Оваа е СИДС и пак ти кажувам не се плаши и опушти се. А ти пак не ми кажа колкаво ти е бебчето?;)
     
    На ♡BuBaLe♡, rose60, mariz и 3 други им се допаѓа ова.
  7. NewMommy

    NewMommy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2015
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    1.058
    Пол:
    Женски
    Бебето мое има 2 месеци. Се роди во Битолската болница и уште таму ни кажаа за повојот ама ок не е тука место за оваа тема. Не е проблем не мислам дека сакаше нешто лошо да ми кажиш.
     
    На ♡BuBaLe♡ и irena.1 им се допаѓа ова.
  8. Smizzy

    Smizzy Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    852
    Допаѓања:
    4.150
    Пол:
    Женски
    Широкиот повој се користи мислам само уште во некои делови на Балканот. И овд кај што живеам од далеку се приметуваат балканците затоа што имаат сплескани глави. Но тоа не е тема овде :)
     
    На irena.1 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. NewMommy

    NewMommy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2015
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    1.058
    Пол:
    Женски
    Темава ја отворив за да се зголеми свеста за појавата наречена СИДС. Не за широки повои и за навреди насочени кон цела нација. Ако сакате ставајте му широк повој на вашето бебе, ако сакате не. Ваша работа. Широкиот повој воопшто не спаѓа во оваа категорија тука. Ако продолжиме во оваа насока, ќе ја избришам темава и чао пријатно.
     
  10. NewMommy

    NewMommy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2015
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    1.058
    Пол:
    Женски
    type-of-flat-head-syndrome.png Еве ова е сплескана глава. Не верувам дека се вакви Балканците
     
  11. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Мила по трети пат сплескана глава се добива само ако фали витамин д. Ако даваш доволно вит.д на уста и ако редовно е изложено на ултравиолетови зраци сплескана глава нема да се направи без разлика како спие.
    Сумирано ако му даваш доволно вит. Д не се плаши од сплескана глава.
     
    На danichap, Smizzy, M&M и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.499
    Пол:
    Женски
    ко ке ми текне бабами што ми кажуваше , дека спиеле во ист железен кревет со три деца , секое сабалје изводенати(измочани) станувале , немало памперси , немало цуцли , само доење до 2години , широк повој , и сезонско овошје или зеленчук!
    Баба ми велеше да ги имав овие услови како сега 10 ке родев .
    Тоа со спиењето ми е чудна работа , еве во секое ромско семејство сите заедно спијат и тоа минимум 8 души .
    Мислам мајки ,многу се плашите ,како на штрек сте :D бидете опуштени ;)
     
    На LollySky, rose60, mama89 и 3 други им се допаѓа ова.
  13. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.552
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Lele me potseti na edna romka koja bese so mene vo soba koga se porodiv. Nie ostanatite 3 majki bebeto vo krevetce, ne spievme samo gledavme dali e dobro :D a taa go zemala kaj nea vo krevet ispovitkana so carsav spie hrci nema gajle, bebeto place stutkano pod miska kaj nea ona neee beee koma :D odevme nekolku pati da ja bucneme za da stane :rofl: a inaki a ja videse doktor deka bebeto e do nea, ja karaa da go ostava vo krevetce koga spie...
     
    На rose60, mama89, Smizzy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.499
    Пол:
    Женски
    и тоа ромчето ке си порасне здраво и живо , и во нехигиенски услови , кога хранато кога не , голо-босо , и ке си порасне заедно со неговите неколку брака и сестри ...
    Затоа МАЈКИ бидете опуштени , порано ги немало овие услови , нема причина толку да се плашите ;)
     
    На kikikikirika, stilas7, LaDyDoLl и 2 други им се допаѓа ова.
  15. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.190
    Допаѓања:
    29.816
    Пол:
    Женски
    Мислам темава тρеба да биде само со κρатенκите во насловот. Ова дρугово во загρада боде очи и сите не стρесува,посебно на пρво оκо,и за оние κои допρва собиρаат исκуства за нови мајκи.
    Се се учи,после се е исκуство,таκа да не е таκа лесно и едноставно а од дρуга стρана,ни малκу тешκо да се биде мајκа.
     
    На TheSecret и mariz им се допаѓа ова.
  16. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.110
    Допаѓања:
    2.701
    Пол:
    Женски
    Osven so posledniot pasos sto se slozuvam deka nie majki treba da bideme porileks, postov mi e wtf muabetov? Kako ne be, ke si porasne em zdravo em golo i boso. Muabet za na zeleno pazarce.
     
    На Smizzy му/ѝ се допаѓа ова.
  17. kalinaka

    kalinaka Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    2.013
    Пол:
    Женски
    Многу ме нервираат муабети како "порано нашите баби" или ко малку погоре за голите и босите циганчиња. Еве прашајте ги вашите баби колку дечиња им починале на самото раѓање или брзо по раѓањето. На баба ми и починале 2 брзо по раѓањето, на маж ми баба та дури 7 и починале или дали сте виделе постари роми, мислам дека просечниот животниот век им е 40 год. Зошто во ова модерно време кога се можеме да им овозможиме на нашите најмили да се враќаме векови наназад, зошто да брзаме со воведување исхрана порано кога ништо нема да ни смени еден месец подоцна, зошто да ги носиме децата по бајачки само зошто нашите баби така правеле, сега кога е напредна медицината и кога има доктори кои се школувале за тоа.
    И јас мислам дека малку претеруваме ние денешните мајки со ова интернетов и со грижите, ама и неиде да ги оставиме сами да си растат.
    Ај да не бидам скроз оф-топик, јас си се придржував на правилата, цело време си спие во креветче, на грб со главчето на страна, лесно покриен, со рачињата надвор и еве веќе 5 месеци си е така и си ја преспива цела ноќ со едно будење за ручкање.
     
    На Smizzy, joy1, Girl-Rabbit и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.499
    Пол:
    Женски
    просечен век 40 години????? што збориш????
    На баба ми ниту едно не и починало!
    Во ова ваше модерно време вчера почина родилка од Струга на 26 години и ти ми кажуваш овде во ова модерно време????
     
    На stilas7 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. kalinaka

    kalinaka Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    2.013
    Пол:
    Женски
    Ма и ние модерниве мајки сме луди, фино лепо остај детето голо и босо на улица, нека си се чува само, ако имаш време дај му да јаде ако не нема врска и така ке си порасне. А и нашите баби многу добро знаеле како треба со образование до 4 одд, дали и толку.
     
    На slobodka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.499
    Пол:
    Женски
    А кој го рече дека децата така треба да се гледаат ??? Поцртај ми!
    Јас кажав како ги гледале порано , и како ги одгледуваат децата роми , доколку ти знаеш нешто друго за тоа , слободно искажи го , дискутирај ,а не ми кажувај глупости као порано умирале , кога еве го наведов примерот дека вчера почина родилка на 26 годишна возраст!
    Денес се подобри условите од порано за одгледување на децата , а тебе лично не ти кажувам како да си го одгледуваш детето!
     
    Последна измена: 18 мај 2016
    На Hyla му/ѝ се допаѓа ова.