1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

СОУ Гимназија "Јосип Броз-Тито" -Битола

Дискусија во 'Образование' започната од TeddyS, 10 октомври 2011.

 1. TeddyS

  TeddyS Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 мај 2011
  Пораки:
  235
  Допаѓања:
  121
  Барав ваква тема .. но не најдов..
  Ако имало , слободно клуч! :lol:

  [​IMG]
  Ако сака некој повеќе инфо : http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0% ... 0%BB%D0%B0


  Значи, важи за едно од најважните училишта во Македонија..
  И ете мене ме интересира ваше мислење за училиштево , и дали некој се школува/л во него ? :)
   
 2. plavata212

  plavata212 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јули 2011
  Пораки:
  264
  Допаѓања:
  508
  Пол:
  Женски
  па...од една страна името на гимназијата е преценето...можеби во времето на нашите мајки и татковци било стварно едно од најдобрите училишта во битола,ама сега ситуацијата е смената.
  од друга страна работа шо ми се допаѓа поќе од другите училишта е шо мислам дека таму можиш поќе да научиш само шо професорите поќе ќе те мачат за оценка.сепак само мое мислење :)
   
 3. TeddyS

  TeddyS Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 мај 2011
  Пораки:
  235
  Допаѓања:
  121
  Јас пак мислам дека сеуште важи едно од најдобрите во Битола..

  Но , ситуацијата секаде е сменета.

  Нормално нови професори , нови програми на учење, нови начини на испитување...

  Уште неколку од старите , строги професори се останати :)

  Сепак мислам дека подобро е да се учи..

  Да се разбереме, :!:

  Не сакам да сум сватена како бубалица,но .. шемата неучење воопшто не ми изгледа како добра идеја.

  Али , како што кажале: Секој со среќата :)
   
 4. plavata212

  plavata212 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јули 2011
  Пораки:
  264
  Допаѓања:
  508
  Пол:
  Женски
  ако учиш и сакаш да постигниш нешто сегде ќе учиш независно училиштето. :)
   
 5. anneyy

  anneyy Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2010
  Пораки:
  1.280
  Допаѓања:
  1.419
  Сум слушала за училиштето коментари од типот: Не оди бе таму, тешко е!. Јас мислам ако имаш волја за учење и ако фаќа главчето никаде не е тешко. Треба да се биде трудољубив.
  Не учам таму но имам познаници кои учат. Некои се презадоволни, а некои како што кажав погоре.
  Инаку школо си е школо повеќе или помалку важно-ТОА Е!
   
  На TeddyS му/ѝ се допаѓа ова.
 6. TheKiketoo

  TheKiketoo Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  883
  Од толку историски битни личности за Македонија во познати личности кои учеле во неа ја ставиле Каролина :o
  Инаку, па се бара малку повеќе, не е баш како во другите.
  Професорите прво и прво се доста поарогантни од во другите училишта, знаат некогаш и за глупости да намалат оцена како на пример не ми кажуваш течно, тивко зборуваш ... тоа ми дава знак дека не си сигурен во тоа што го кажуваш и слични глупости, па ти и се да си кажал ќе ти пиши 4/3, или на тест географија (од Љупата) секогаш ми велеше недоволно имаш напишано кога му одев со тестот да му се жалам, а секогаш препишував и тестот ми беше копи пасте од учебникот
  инаку неговото предавање е " и одиме сега ние со другарите и јас му велам не, тие пак...." и се разбира на крајот тој пак испаднал во право |(
  Но не е ни толку страшно пак, не се сите такви, има и професори секогаш тука за да ти помогнат, а и ти ако имаш се убаво научено пред 35-40 деца нема маж што ќе ти пиши помала оцена :)
  Доли е така малку пострашна, но ако планираш да се запишуваш не се секирај годинава треба под пензија да оди, освен ако остани да не доврши нас :sweat:
   
  На TeddyS му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.889
  Пол:
  Женски
  Јас в година планирам таму да се запишам шо велте ќе ми предава тој „Љупата“ ? :D
   
 8. MaggieTatum

  MaggieTatum Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2012
  Пораки:
  651
  Допаѓања:
  509
  Пол:
  Женски
  И јас планирам или тука или во Економско :?:
  Другарка ми тука ќе оди а можам и јас ако сакам, ама после се што слушнав, незнам дали сеуште сакам да одам :x Многу тешко било, мислам нормално за некој што учи 24/7 не е тешко ама... :worried: Сега во основно сите ми се 5ки, така отсекогаш ми биле (освен на екстерното :$ ), ама тие 5ки се од 1-2 часа учење, најчесто пред тест или испитвање, а овде како што ми кажаа, на секој час можат да те станат, а не сум спремна толку многу да учам :?: Другарките (шо сигурно ќе одат таму) учат мноогу, затоа можеби и нема да му биди тешко таму, ама не сум сигурна дали и со мене ќе биди така..
  И слушам имало многу лоши наставници, некои од нив веќе се пензионирале, ама сигурно сеуште има строги наставници... :?:

  И што е со темава, 3 години стои, ни дискусија ни ништо :lol: Толку малку битолчанки не има на форумов?? :D
   
  На simonna.a и SpongeBob1 им се допаѓа ова.
 9. SpongeBob1

  SpongeBob1 Нов член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2014
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Znachi jas ucham gornata ete veke 4 godinii i ne e taka kako sho izgleda ili kako sho zborat drugite koj ne uchat tuka ako si uchish kje dobiesh ako ne pak kje pominish mozhi ne so site 5ki ama pak ne e kako sho izgleda!:D
   
 10. hristinnnna

  hristinnnna Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2013
  Пораки:
  391
  Допаѓања:
  171
  Ајде малку да ја свежниме темава.
  8мо сум и иимам огромни трилеми во врска со средно.Гимназија ми држи најмногу вода, али до Јуни можеби ќе ме фатат будалите па ќе заминам медицина или ексономско.Во овие последниве знам дека не е до толку тешко, али луѓе неам никаква желба за нив, економија мразам, медицина исто, неможна комбинација сме.
  А гимназија пак највеќе ме влечи.Али иако сум со сите 5, не учам толку многу за да идам таму.Многу било тешко, посебно прва година, не знам стварно не знам што како.А и колку што знам нема некои машки, све се затуци кои не мрдаат од книга, а јас најубаво знам како е да се учи со недораснати, ги иам 10 во одделение, прави беблаци.Али ајде, ова со машките не е толку битно.
  Ај ако некоја има исткуство со гимназијава плиис нека чкртне по некој совет, оти се мрднав веќе.Мама ми вика најарно дома седи си чим не сакаш никаде.Кој и да го прашам све различно ми кажва. :emo: :x
   
  На SpongeBob1 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. SpongeBob1

  SpongeBob1 Нов член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2014
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0

  Gimnazija e preubo stvarno ne deka jas ucham tamu ali mislam e edno od poubajte uchilishta dokolku nejkish medicina i ekonomsko :D .. za teshko ne e taka kako sho velat site ako ti si uchish kje uchish i tuka ako ne uchish nema da uchish ni tuka ne velam deka e prelesno ima razliki od drugite uchilishta barat uchenje ama ne e nishto strashno za stresoj. Inache za mashkii ima mozhi i takvi nedorasnati ama za prva godina ne baraj vozdrasni oti se seushte malii koga kje dojdish 2-3 togash se kje bidi poinaku ;)
   
 12. simonna.a

  simonna.a Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  4.413
  Допаѓања:
  31.468
  Пол:
  Женски
  Луѓенца,јас втора година сум веќе во горната...во средно велат се најубајте години,а посебно гимназиските...Во прва година тро ко телиња во шарена врата бевме,се гледавме како едниот од Јупитер да е а другиот од Марс паднат...тешко?Ако учиш ич нема да ви е тешко...не е толку ТЕШКО како шо некои кажуваат,ќе има некои денови шо ќе имате по 2-3 предмети за учење,ама ништо страшно де 8) Секој почеток е тежок.За друштво одма се наоѓа,а за дебили и Петок 13 сурати ќе најдите,да.Но,секаде има будали,зар не?Трпение-спасение за таквите...И ако се мачите многу за оценките,добро е да се има петка,ама не си земајте при душа морам петка..иначе...На вас ќе ви остани знаењето,нема кога ќе ојте на факс да ви велат:Шо имаше по географија?Шо имаше по историја?Добро сега во горната супер е да си помините одлични или пак ако не ви се учи баш за петка,барем за 4...И не се сите строги,добро има некои,ама не се сите..има професори со кои супер ќе си врвите...И јас бев иста ситуација кога се запишвав.Економија + јас=невозможна мисија,а пак медицинско+ јас како небо земја разлика...Ме влечеше гимназија,гимназија залетав...И супер е...Сега со екстерново тро ќе изгубите нерви,ама немате гајле ;)
  А за Цветето...Не се знај дали ќе ти предава Љупата(Љупчо се вика иначе) или пак Мите...Мене во прва Мите ми предаваше а сега Љупата... ;)
  Озбилно оти скоро никој не пишува во темава?
  Малце сме од Битолата? :?:
   
 13. hristinnnna

  hristinnnna Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2013
  Пораки:
  391
  Допаѓања:
  171
  Aа кога веќе почнавме да си прашам уште нешто..
  Другата година ќе бидам прва, се решив горната сигурно, и Кармата ќе ми предава илии? И дали се добри наставниците фзо зашо сум тро трома јас :lol:
  И дали се вежба гимнастика? пошо иам слушнато дека повеќе вежбате кошарка, одбојкка, фудбал а најмногу ракомет..Се молам да нема гимнастика ахахха, тешко мене . :sweat: :x
   
 14. simonna.a

  simonna.a Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  4.413
  Допаѓања:
  31.468
  Пол:
  Женски
  Можно е или Кармата или Мише да ти предава,бидејќи Ламбро е пред пензија...На ФЗО кај Ламброто уживанции,фудбал,кошарка,ракомет,одбојка,атлетика(трчање) а гимнастика немаме вежбаме воопшто...прајме стомачни-грбни,а и склекови...А кај Кармата е друга приказна...не ми предава мене,ама викаат дека барал многу круга за трчање низ салата,ако имаш оној женскио проблем ќе вежбаш-трибините празни биле...а кај Мише велат дека имало дисциплина,строг тро... ;)
   
 15. kikilazarova

  kikilazarova Нов член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2014
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Ако има некој бизнис план готов да ми прате
   
 16. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.889
  Пол:
  Женски
  А бе велат дека ќе е тешко нас ако ни се падни Кармата.
  hristinnnna-од година изгледа секој ден ќе се гледаме :D можеби и во ист клас.. не се знае тоа. :)
  Инаку за Кармата велат дека е многу строг,и дека ако не му играш час,ако не можеш нешто да направи одма пониска отцена...
  А јас и физичко од тука до некоја друга Галаксија.
   
 17. hristinnnna

  hristinnnna Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2013
  Пораки:
  391
  Допаѓања:
  171
  А можи некоја од овие подетално да ни ги опише некои наставници? Кои се онака подобри, помеки? Знам дека една по германски и по македонски биле многу лоши, а кармата за мене е посебен случај, Хитлер. :$ :rofl:
   
 18. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.889
  Пол:
  Женски
  :!: аха По германски Ленче-мислам се викала :?: не сум сигурна
  Била многу многу лоша и кај неа петка многу тешко се добивала 8) Јас ќе си се запнам и такој инаку нема да поминам :lol: :tmi:
   
 19. hristinnnna

  hristinnnna Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2013
  Пораки:
  391
  Допаѓања:
  171

  Знаам дека некоја си по германски била многу лоша, ама името не и го знаев.Друугарки мои одлични редовно си имаат 3че кај неа, а и јас нема ништо погоре со оглед на тоа што тапа сум германски а иам 5ка зато шо сите тестови ми се со препишување а оваа што ни предва е малку приглупа иако е млада. :rofl: :lol: .Ајде ќе поминеме некако :tmi:
   
 20. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.889
  Пол:
  Женски
  Ах јас изгледа највеќе во средно на германскоит,физичко и на географија време ќе му посветувам,бидејќи велат ти професори најстроги се .Мене германскоит не ми оди лошо,ам ќе се запнам малкуповеќе :* .