1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

СТУДЕНИ НОЗЕ - сатирична елегија на македонската младост!!!

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од Dafnee, 20 јануари 2011.

 1. Dafnee

  Dafnee Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2010
  Пораки:
  340
  Допаѓања:
  1.927
  Студени нозе беа бенд на кој многу од нас за првпат искинаа старки додека скокаа по гужвите и се смееа хистерчно на нивните текстови. Сури Лео и Фиц сосема заслужно влегоа во историјата на македонската музика и оставија белег во младоста на многу млади дечки и девојки... На нивните песни за првпат се заљуљаа шкодилаци во темници, парк го заменија со Водно за полноќни мазења, го поставија стандардот за тогашниот ( па и сегашниот) урбан живот во Скопје и во земјава... Ружни женски, затворски келии, млади згодни интелектуални и замислени...сите станаа дел од ритамот кој сеуште знае да ме размрда онака..Од нигде-никаде! Он у Карпош на базен а она у Шпанија..компанија-месо и боранија!
  Опиноци или не фино си се сместија во алеата на мојата приватна дискографска музичка селекција. Станаа незаменлив дел од забавите на кои многумина за првпат „фатиле на јадец – опа –иха“ - дечко или девојче, па и се пофалиле со кученцето ...поголемо или помало од кифла или сајзирано колку Југце едно од прилика... Не навлегувам.
  Со оглед на тоа дека нема да се состават повторно во полна форма, некои од нас би рекле дека соодветно дека сами си ја имаат испеано судбината –„ а јас коњ си пазарив – и се преварив!“...Ама сепак...
  Врежаа лирики кои засекогаш ќе ги скокоткаат нашите звучни сетила!...
  Сури за жал, слушнав и посведочив дека неславно завршил поради користење на опојни дроги, Лео врска немам а Фиц и ден денес знае да пушти по некое музиче во некое локално пабче од типот на Custum Pub!
  Сега тогаш некогаш..Бла бла...Небитно. Мене ми се некако севременски!!!
  Ах..сатирична елегија на нашата младост!
  Еве како за почеток....

  Ти си проблем

  На тебе налетувам кога не сум бањат
  Или со испиени сто џин-тоници
  Ради тебе запаѓам во некои чудни стања
  Мамурлук, депресии и несоници.

  Цел еден век чим те видам моментално болен легнувам
  И нема лек ќе те следам а ти стално ќе ме избегнуваш.

  Ти си проблем што сакам да го имам
  Ти си дрога што сакам да ја примам
  Ти си тајна што смртно ме занима
  Ти си грев што на душа го зимам.

  Џабе шише мастика или гајба пиво
  Што ќе ми да добијам на лото седмица
  Кога си к'о настинка - те влечам пола живот
  А ти од дневен ред ме одбиваш к'о на седница.

  Цел еден век чим те видам моментално болен легнувам
  И нема лек ќе те следам а ти стално ќе ме избегнуваш.

  Ти си проблем што сакам да го имам
  Ти си дрога што сакам да ја примам
  Ти си тајна што смртно ме занима
  Ти си грев што на душа го зимам.


  http://www.youtube.com/watch?v=EWI7_NaKMJk


  Епа ајде девојки, да се потсетиме како тоа звучеше! ;)
   
  На senza.parole, Cataleya, la-chicka и 9 други им се допаѓа ова.
 2. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.806
  :clap: Ете јааа!!! Уште да ја преместат модераторките на соодветно место и ќе ја биде ;)

  Студени Нозе се поим за мојата ептен рана младост а не дека не знам да си подрипнам на нивните песни до ден денес. Дафне кажа се што јас би кажала во суштина и да се повторам, ДА севременски се!
  Прв пат со нив станав свесна за скриена перверзија во музиката и за тоа колку ни е двосмислен, па ако не и тросмислен јазикот. Моите стално правеа - ц ц ц ц додека јас со бушман коса рипав на нив пред ТВ.

  Секоја нивна песна ми мами насмевка на лицето, поинаку не е ни возможно.

  Ајде сите во Парк да љуљаме шкоди и да шизиме! :D

  http://www.youtube.com/watch?v=a4k1A_UXufc
   
  На dancing.queen му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.660
  Допаѓања:
  196.334
  Пол:
  Женски
  Леле.... колку само сум ги слушала! Заедно со Ристо Бомбата ни беа дел од репертоарот мене и на моите братучетки кога се возевме во кола, на било која дестинација. Ги утепавме од вртење касетите, сите песни ги знаевме на памет. Едноставно, легенди станаа. Текстовите колку и да беа двосмислени, тросмислени :rofl: ни беа интересни и ги пеевме на цел глас. Замислете, одиме на плажа, сите прозори отворени, радиото до даска пуштено, а ние на прозор викаме колку што не' држи глас. А бе, деца.. сега кога се присеќавам како беше... којзнае на што сме личеле :lol: :lol: :lol:
  Омилени песни - сите ги сакав, ама ќе издвојам неколку...

  http://www.youtube.com/watch?v=NpAz2-QC4hA

  http://www.youtube.com/watch?v=75Z_UJGAIys

  http://www.youtube.com/watch?v=eNp_w4GLSyo
   
  На Phyramide му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Miss-Independent

  Miss-Independent Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2010
  Пораки:
  2.292
  Допаѓања:
  5.649
 5. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.993
  Мислам дека го имам видено Сури во Велес, и дефинитивно не му е арно на човекот :o Си оди по пат и ја отвара устата како да вреска а не испушта глас и прави некои неартикулисани потези :x Замислете како е од се на ништо :x
  Што се тиче песните, па поминува ли забава без Студени Нозе?! :party: :dance:
   
 6. dancing.queen

  dancing.queen Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2010
  Пораки:
  752
  Допаѓања:
  1.087
 7. Glamour

  Glamour Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2010
  Пораки:
  135
  Допаѓања:
  42
 8. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски
  Нема да постирам песни, погоре веќе сте ги ставиле сите :)
  Со музиката на студени нозе се запознав многу мала, кога почнав да одам на извидници. И знаете како одат тие работи, извидниците по природа се сите весели луѓе, расположени за дружење и смеење, па овие песни им беа на репертоарот константно. Ми влегоа во уво, ги научив сите, и ми беа едни од омилените.
  Мислам дека нема наш човек што не ги знае, или кој барем не слушнал за нив. Стиховите се легендарни, нема шанси да не се запамтат. Дечките си ја знаеа работата, а најважно од се, ја сакаа од срце, а не заради профит.
   
 9. Mygirl

  Mygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2010
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  848
  И јас ги знам уште од многу мала, практично бев дете. Во нивната музика ме воведе бато, т.е. брат ми :D кој во тоа време интензивно ги слушаше. Мене многу ми се допаѓаа и научив да ги пеам скоро сите. На школо се фалев со пеење на тие песни, а сите ми завидуваа зошто тие не знаат да ги пеат :rofl: Заедно со песните на Ластовица, јас редовно ги забавував моите школски другарчиња со пеење, како некое дворско шутче :rofl: Па правевме и возови, наредени еден позади друг, јас ги пеев песните цели, а тие рефрените :D Подоцна, кога пораснав, продолжив да си ги слушам и пеам, до ден денес си ги имам на компјутер и знам да се раскокам низ соба :D
   
 10. FBI

  FBI Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  1.513
  Допаѓања:
  5.299
  Ееее најјак стих е НА ТЕБЕ НАЛЕТУВАМ, КОГА НЕ СУМ БАЊАТ ИЛИ СО ИСПИЕНИ 100 ЏИН ТОНИЦИ.....а и нема смисла да постирам некоја песна сите што ми се омилени сте успеале да ги ставите :D
  Најјака група беа...за Сури немам зборови, а Јапан станал певаљка.......како и да е ни оставија убави песни и времиња за паметење, па еве од мене едно ФАЛА ;)
   
 11. M.laDy

  M.laDy Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2010
  Пораки:
  905
  Допаѓања:
  797
  Пол:
  Женски
 12. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.358
  :D :D :D :D Дефинитивно најјак! :D :D
  Нема песна од нив што не ми предизвикува насмевка на лицето. Легенди... :)
   
 13. PaLaVa

  PaLaVa Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2011
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  3.704
  Пол:
  Женски
  Леле ова СТУДЕНИ НОЗЕ со капс лук ми падна прво в очи! :D
  Значи легенди во секоја смисла на зборот!!! :clap:
  Ги слушавме и ќе ги слушаме! Абе што е денешниве деца Слаткар слушаат, апла пцуење... ова беше музика, лирикс да не можеш со години да дешифрираш што сака да каже (додека не ти каже бате или некој постар како на мене дека кучето на Сури, Фиц и Лео не е исто што и песот што го имав по дома) :rofl:
  Ееее кои спомени, особено со Сури хаха ја изоде кај нас цела населба по боксерици и старки со маица преку рамо а па ние трчај по него, онакви заљубени идеме да го гушнеме :rofl: (збориме за време пред 10-12 години) кои ненормални фаци беа, многу ми е жал, особено за него многу пропадна со дрогата, плус и скандалот со пожарот :( Фиц го гледам во Пингвин Паб некад...
  Баш ми е мило што пред некоја година имаа камбек во Охрид, направија журка за памтење! (малку со изменети текстови ради Сури али одлични беа) :D

  Eдит

  http://www.youtube.com/watch?v=eaipGMu4rgg

  омилената!!!! :lol:
   
 14. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.993
  Јас имам чуено дека забегал по дроги затоа што цело семејство му починало :worried: Ова вистина или дезинформација?
   
 15. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.286
  Колку ми влева позитивна енергија музикава на студени нозе, некад знам да си ја пуштам дома.
  Ама жива радост пред некое време Дани кога испеа на журка од Студени нозе песна, јааааааао у несвест цела дискотека :D
  Јас си ги сакам, си ја чувам уште нивната касета од пред 15 години :D
  Немам омилен стих, сите песни се преубави на свој начин, реални, а толку само двосмислени.
  Си се смејам за песнава ,,Како моето куче" ко дечишта сите сме ја пееле, ми беше омилена песна мислејки дека е за куче :rofl:
   
  На sesilija му/ѝ се допаѓа ова.
 16. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.555
  Леле страшно јаки ми се само кога бев мала мн ме замислуваа :D никако неможев да сфатам какво е тоа куче поголемо од ќифла а помало од југо :DDDD
   
 17. pocetna

  pocetna Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  104
  Допаѓања:
  138
  Л Е Г Е Н Д И !!!!!!!! зално сто не опстојуваат повеке, затоа сто ваква група нема повторно да се роди :bow:
   
 18. PaLaVa

  PaLaVa Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2011
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  3.704
  Пол:
  Женски
  Мајка му, татко му и сестра му починаа во рок од еден месец. :(
  Имало и други лоши работи, Сури е пак супер после се што му се случи.
  И онаа што му беше сопруга го остави ради дрогата, има и синче Марко се вика.

  [​IMG]

  Навистина тажно... многу ми е жал кога го гледам по улици како го зезаат сите. :worried:
   
 19. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.806
  На Dafnee му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Dafnee

  Dafnee Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2010
  Пораки:
  340
  Допаѓања:
  1.927
  Леле...може не е за смеење ама ... против моја воља излезе! „Еве уште немам девојка“... „ Вие гледате Бекстрит бојс..овај де...Бекстејџ“ :rofl: :rofl: :rofl:
  Закон е типчево, вака или онака... :rofl:
   
  На mims-89 и Phyramide им се допаѓа ова.