1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

СУГС "Георги Димитров" Скопје -ваше мислење?

Дискусија во 'Образование' започната од IndieGirl, 10 јануари 2011.

  1. Andrej1311

    Andrej1311 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2017
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Машки
    Tacno..Site imaat Biznis i Filozofija vo 4ta..
    Biznis ti e laganica.. Od 45min cas imas samo poslednite 15min predavanje na lekcija ili isprasuvanje.
    Profesorkata predava 2-3 casa po red i posle isprasuva na nekoi 3-4 lekcii naednas ali koga isprasuva te prasuva obicno toa sto go diktirala na cas... Ne e stroga i stava na 99% 5ki na kraj godina osven ako ne se prai nekoj mangup/ka pa da izveduva kaj nea na casovi.
    Culev e coek legenda.. Znae da se zaebava na casovi,predava mnogu i koga se odgovara kaj nego mnogu treba da znaes... Edino dobro e sto mozes da odgovaras na livce ( cel klas naednas pisuva sve sto naucil od predadenite lekcii i on posle te ocenuva ) taka da mozes i da se snajdes ponekogas za da vidis od toj do tebe. Na kraj obicno ako si izmegju ocena kje ti popusti i kje ti ja stai pogolemata osven ako ne si imal nekoj konflikt so nego. I mnogu ama mnogu saka da diskutira na casovi, nekad asalni temi ama nekad i gluposti. Ja licno ne ja sakav Filozofijata ama imav 4ka za kraj... Dobar covek i koga i da go vidis vikaj mu Dobar den/Dobro utro poise kje te postuva kako licnost.
     
    На Golden и Feminka22 им се допаѓа ова.
  2. Мачкетина

    Мачкетина Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2019
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    1.065
    Пол:
    Женски
    @Feminka22

    Replika Ako na kraj na godina ne ti e dobra biznis ideata i loso ja prezentiras stava poniska ocenka i kolku so pamtam od isprasuvanje odma stava ocenki vo dnevnik. Inace niso ne predava na casovi si sedi na telefon pa i ti si sedis normalno. Za isprasuvanje ona ti diktira vo tetratka zapisuvas i od toa te prasuva se pamti od edno citanje.
    Kaj Culev mnogu lesno moze da prepises dokolku znaes kako. Zaeban tip e. Interesen ama da si nemas rabota so nego.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.690
    Пол:
    Женски
    Бизнис ја приметив дека виси на телефон цело време.Буквално ќе издиктира едно зборче и чека 10 минути да го напишеме, а уствари зјапа у телефон.Предавањето и повторувањето на лекцијата фаќаат се на се 20 минути и дремеме само ок..
    Ако научам нешто топ ќе биде.
    А зашто Чулев заебан?Мене океј ми е вака бајаги сум активна на час, се смеам на глупостите шо ги кажува ама нема да спијам на тоа уво и да не учам.Ќе учам а и сам рече дека бара да се учи.
    И шо е тоа бизнис што ни го кажа со бизнис идеата?Ама ништо не ја сфатив.
     
  4. Мачкетина

    Мачкетина Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2019
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    1.065
    Пол:
    Женски
    @Feminka22
    Така ќе ви биде кај неа цела година, може и многу часови да губите.
    Па зависи како е расположен, мене еднаш ми вика да престанам да зборам а немаше врска не гукнав. И за шкрткање на лист ми викаше, како ко демек не смее ништо да правам на час кај него само да слушам. А ме иритираше многу.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Mr.Styles

    Mr.Styles Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2020
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Ovaa godina planiram da se zapisam vo Georgi Dimitrov, dali ke moze nekoj da mi dade poveke informacii za skoloto, nastavnicite i drustvoto. Blagodaram odnapred :D
     
  6. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.690
    Пол:
    Женски
    Запиши се нема да зажалиш, ако ти се падне мојата генерација професори може да е малце сјебано али само хемија е тешка.
    Професори како и сегде имаш и добри и лоши.Углавном пропалитети нема пошто не можат да се запишат, тоа можам да ти кажам околу друштвото.
    Пошо генерацијата секој си ја знае, знае како се понашаат.Само у Георги нема лудување нема дерење, нема понашање на професори.
    Не толерираат сите, бар мојата генерација професори..
    Иначе школото е преубавоо и искрено многу го сакам.Сеа од коа завршив ми е криво што сум бегала.
    Ако те интересира нешто подетално кажиц
     
    На Ecka1999 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Mr.Styles

    Mr.Styles Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2020
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. fullname

    fullname Нов член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2020
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    2
    dali ke mozhe da mi kazesh odprilika koj profesor mozhe da mi se padne klasen/klasna? ovaa godina ke sum prva smer pmb. ako ne te mrzi opishi mi gi profesorite:) fala ti odnapred <3
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.690
    Пол:
    Женски
    Не знам како иде тоа со класните.
    Сами мислам бираат кој клас ќе го земат.
    Инаку :
    Германски-Ирена
    Злато жена, во прва се плашев од нејзе и под око ја гледав али ептен ја засакав и ептен е срце.
    Не попушта, бара учење ама знае да ти го пренесе знаењето.
    Плус ако си фин со нејзе ќе биде ептен лабава.
    И да, кај Ирена само искреност.
    Ако те праша дали седиш на телефон или препишуваш на тест боље кажи да.Многу повеќе ќе те почитува пошто чим те прашува видела и знае.

    Математика не знам кој може да ти е
    Англиски: Јасна
    Прелабава професорка исто како германски.Бара учење, нема препишување на тест, ќе имате лабави часови ама кога треба да се учи, ќе се учи.

    Хемија:Верица
    Ќе треба да се убиеш од учење за 4ка и 5ка
    Ја лично хемија мрзам затоа и целокупното учење ми беше ужас.
    Добра душа има жената ама стварно замара некад и ти мора 45 минути да ја слушаш..
    Препишување на тест-ЗАБОРАВЕТЕ
    Шета 45минути без престан.Знае да каже ,,ај крени ги рацете” ,,ај стани”
    Не попушта и нема мољакање кај нејзе.

    Физика: Марија
    Душа од жена.Ептен е добра и срцка.
    Не замара со оглед на тоа што предава, можеш да препишеш на тест.И да те види ништо страшно.
    Дава милион шанси за поправање и не треба да учиш толку колку што треба хемија да учиш

    Спорт: Жанина
    Супер си е жената.Само бара носење опрема редовно, некад и да не носиш може ништо нема да ти напраи, некад може и да те избрка и неоправдан одма да ти стаи.Зависи каков е денот.
    Ама не замара да вежбаш, само опрема

    Латински: Ленче
    Ко за предметот што го предава (мртов јазик) ептен знае да замара..
    Мора сите падежи да ги знаеш, сите наставки и ти реков ми рече глупости.
    Тестовите не се тешки ама се обемни.
    Шанси за поправање, дава.

    Биологија-Маргарита Динева
    Жената е богиња.
    Ја обожавам.Толку многу знае, толку добро се држи за годините што ги има..
    Бара учење, става кецови, тестовите ѝ се тешки ама од нејзе ќе научиш биологија и ќе ја засакаш.
    Усното испрашување е малце сјебано, од едно прашање ти вади друго и многу се ,,кочеа” на усно дека учеа напамет.
    На тест моеш да препишеш само не дај Боже да те види

    Социологија или Надица ќе ти биде или новата
    Музичко или Данило или Јуле

    Ликовно: Лидија
    Не знам дали ќе предава наредна година пошто оваа беше некоја функција за 1ва и 2ра година и нз дали предаваше
    Жената е ептен срце, треба да носиш редовно цртежи и материјал за работа и нема да имаш проблем

    Македонски-Која и да ти е ќе мора да учиш

    И најбитно.Треба да сфатите дека секогаш ќе има професори кои ќе ви се сфиѓаат и онакви кои нема.Али мора да ги почитувате и да не се карате.
    Ви кажувам од искуство лично.Во Георги тоа не се трпи, јас во прва со сите можни професори се карав и нон стоп ме праќаа во педагошка служба.Не дека не ги почитував туку не знам да си ја затворам устата.Али од кога у втора ми текна кај грешам сите ме засакаа.Треба да знаеш како да се поставиш со нив.
    Во прва сите попуштаат дека не ве знаат.Ама од втора друга песна се пее
    Со среќа и нема да утнеш ако се запишеш
     
    На fullname му/ѝ се допаѓа ова.
  10. fullname

    fullname Нов член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2020
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    2
    fala ti
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Pumpkin07

    Pumpkin07 Нов член

    Се зачлени на:
    5 септември 2021
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво јас сум прва година во Георги Димитров ме интересира дали некој би можел да ми го опише искиството со следниве професори:
    Нада -хемија
    Марина -историја
    Маргарита-биологија
    Марија-Физика
    Наташа-македонски
    Елеонора-географија
    Елена-математика
    Билјана-англиски
    Јулијана-француски
    Данијела-информатика
    Јасмина-музичко
    Маријана-ликовно
    Благодарам однапред :)
     
    На Boyanna му/ѝ се допаѓа ова.
  12. MacedonianHacker

    MacedonianHacker Активен член

    Се зачлени на:
    14 август 2021
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    10
    Здраво!
    Ме интересира дали некој би можел да ми опише искуството со професорката по македонски Наташа Ацевска, дали дава тешки тестови и писмени работи, поправање оцени итн..
    Благодарам.
     
    Последна измена: 21 ноември 2021
  13. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.690
    Пол:
    Женски
    Мноогу учење, читање дела обавезно, јазик зад заби и супер ќе ти е.
     
  14. MacedonianHacker

    MacedonianHacker Активен член

    Се зачлени на:
    14 август 2021
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    10
    Може нешто да ми кажете во врска со писмената работа какви теми дава поврзано со Илијада и Гилгамеш?
     
  15. MacedonianHacker

    MacedonianHacker Активен член

    Се зачлени на:
    14 август 2021
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    10
    И дали дава тема пред или за време на писмената?
     
  16. .hopeful.dove.

    .hopeful.dove. Активен член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2021
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Не памтам точно како беше ама некако ја поврза појавата на митот и фолклорот со делата (ако не се лажам). Инаку на час на писмена ќе ви ја даде темата.
     
  17. MacedonianHacker

    MacedonianHacker Активен член

    Се зачлени на:
    14 август 2021
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    10
    Секоја година таа тема за писмена секогаш ја дава или различни? Дали ако некое дете е отсутен и друг ден може да прави писмена и дали ја дава истата тема како и претходниот час?
     
  18. .hopeful.dove.

    .hopeful.dove. Активен член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2021
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Не знам дали ја дава истата секоја година, ама не верувам дека на отсутни истата би им ја дала.
     
  19. glupsumjbg

    glupsumjbg Активен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2022
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Машки
    Сакам да се запишам гимназија или тука или во ЈБТ за потоа да се запишам на наставна гео дали некој би ми кажал како стојат работиве сега сум 9
     
  20. .hopeful.dove.

    .hopeful.dove. Активен член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2021
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Секаде има лабави и строги професори и сечие искуство е различно, но нешто што сум приметила кога зборувам со пријатели од ЈБТ е дека во Георги се бара и се учи повеќе. Тука професорите бараат, но и даваат знаење (се разбира, со исклучоци). За понатаму наставна географија претпоставувам дека ќе се запишеш ПМБ. Јас сум тој смер и имам приметено дека ни се паѓаат доста добри професори (или можеби тоа е до генерацијата не знам). За друштво, во Георги има секакви луѓе така да речиси невозможно е да не најдеш пријатели. Со среќа!
     
    На SoniMoni му/ѝ се допаѓа ова.