1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

СУГС "Георги Димитров" Скопје -ваше мислење?

Дискусија во 'Образование' започната од IndieGirl, 10 јануари 2011.

  1. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.671
    Пол:
    Женски
    Ако се сеќавам, има и гимназиски паралелки покрај овие стручните.
     
    На mimi1999 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Nefermin

    Nefermin Активен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Девојки, јас годива се запиваш во гимназиските паралелки во Георги. Али цело време се мислам, па кажете ми какви се децата таму. Не сакам да сум со некој снобови, шмизли или пак со некој тешки сељачишта, па какво е друштвото таму ? :D
     
  3. 1LTennis

    1LTennis Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2013
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    3
    Можете да ми кажете каде одевте на ексурзија годиниве? :)
     
    На LittleFairy му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Brennan15

    Brennan15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2013
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    27
    Друштвото е супер. Реално, има богаташи и татини принцези, ама каде нема? Според мене е сосема ок, нема многу "дигнати", а и сељаци нема.
    Што се однесува до екскурзиите, во прва година бевме во Охрид, во втора се оди во Белград, трета Будимпешта а четврта година Прага. Колку што знам јас. Ако згрешив, нека ме исправи некој. :)
     
  5. SweetChild

    SweetChild Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    1.597
    Допаѓања:
    2.987
    Пол:
    Женски
    Да не знае некој од колку саат сме на 2ри?
    Бев завчера,немаше списоци истакнато...
     
  6. ForeverInShadow

    ForeverInShadow Активен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    2
    мислам дека Будимпешта и Прага се една екскурзија во трета се оди
    :D
     
  7. Tenkai

    Tenkai Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    2.316
    Допаѓања:
    1.904
    Посебни екскурзии се. Во трета е Будимпешта, во четврта порано беше Прага и Виена, сега по ново е Прага и Дрезден. :)
     
  8. 7DogWood7

    7DogWood7 Активен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2012
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    2
    Здраво :D
    мене ме интересира дали може да се префрлам во георги сега учам во борис и сакам да се префрлам од 3та година сега сум 2ра.
    Дали е можно префрлање и дали се полгага и ако да кои предмети? :)
     
  9. Baby-bubu

    Baby-bubu Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    1.600
    Допаѓања:
    13.295
    Пол:
    Женски
    ^
    За префрлање можеш да се префрлиш, затоа што знам дека се префрлија многу деца..а за ова полагањево мислам дека не треба да полагаш (не сум сигурна,треба да си се распрашаш). :)
     
  10. anii-99

    anii-99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2013
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    оваа година и ја треба да се запишувам средно и имам план да идам у георги :) скоро дознав дека имало некои многу зезнати наставници по германски па само онака сакав да ве прашам дали е тоа така или.....?
     
  11. Tenkai

    Tenkai Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    2.316
    Допаѓања:
    1.904
    Па не би рекла дека се МНОГУ зезнати. Таа мене што ми предава е многу фина и сè ни попушта, иако тоа е лошо доколку некој сака да научи германски. Потоа има една професорка која е строга, си бара ред и дисциплина на час, бара знаење, ама не е некое злопамтило. И има уште две професорки, од која едната е нова и не знам да ти кажам каква е, мислам дека се збореше како не знаела нешто многу германски, а последната не ја познавам, ама од тоа што имам слушано е прилично океј.
     
  12. Baby-bubu

    Baby-bubu Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    1.600
    Допаѓања:
    13.295
    Пол:
    Женски
    Нема врска тоа, нека не те лажат. :^) Германски ми се сменија 3 професорки и сите беа супер. Не бараат премногу ги бараат оние стандардните работи. Јас кога можам да имам 5 , без никакво познавање на германскиот, можеш да замислиш тебе како ќе ти биде ако си учела германски до 8.. Така да не ни се замарај околку тоа, толку многу. ;)
     
    На mode-kristina му/ѝ се допаѓа ова.
  13. brokenangel7

    brokenangel7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2014
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Еве вака да ти разјаснам во врска со професорките по германски. Едната си бара ама многу е добра, другата е малце построга ама ако си учиш ќе немаш проблем. Таа третатае многу опуштена, добра и им допушта се, па и се качуваат на глава, и сите ја жалат. Таа четвртата од што ми кажувале е исто така добра така да ќе си немаш проблем која и да ти се падне. Друго што прочитав е дека не се одело на екскурзии - ова воопшто си нема врска. Прва година сум, а веќе утре одиме на трета екскурзија годинава, додека другите училишта беа само на една (некои на еднодневна, а некој на дводневна во Охрид) за разлика од нас кои бевме на почеток на година во Охрид на дводневна, после зимата имаше зимување во Банско, за Велигден бевме во Италија и утре одиме на еднодневна во некој манастир во Крива Паланка.
     
  14. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Годинава завршувам прва година гимназија во Георги и можам да кажам за школото дека е супер. Професорите ми се погодија. Најмногу од се ми се свиѓа тоа што има добра комуникација меѓу професорите и учениците. Има професори кои на час изгледаат строги но кон тие ученици кои се одлични по нивниот предмет знаат да бидат навистина добри. Најважно од се за да стекнете добро мислење кај нив е уште од почеток да си фатите континуитет на учење. Кога некој професор ќе ве запознае дека стварно ученикот го сака предметот, може да му даде и втора шанса ако после тој ученик попушти со предметот. Што се однесува до екскурзиите досега имаше две редовни (со класните професори) и две вондредни ( со одредени професори само). Така да кој мисли во Георги да иде само нека си почне навреме да учи особено по предметот што го сака, нема да се кае :)
     
  15. motavator

    motavator Нов член

    Се зачлени на:
    4 мај 2014
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    0
    Се мислам помеѓу Карев и Георги,кажете кои се смеровите во Георги после втора година?
     
  16. SweetChild

    SweetChild Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    1.597
    Допаѓања:
    2.987
    Пол:
    Женски
    ^ Јазично-уметнички,општествено-хуманистички,природно-математички и мислам дека има економско-правен. :)
     
  17. Tenkai

    Tenkai Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    2.316
    Допаѓања:
    1.904
    Не знам од каде ја извади економско-правнава насока, ама добро. Инаку во Георги ги има истите насоки како и во другите средни училишта, само некогаш не сите се оформуваат. Ги има јазично-уметничка насока, природно-математичка насока и општествено-хуманистичка насока.
     
  18. SweetChild

    SweetChild Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    1.597
    Допаѓања:
    2.987
    Пол:
    Женски
    ^Како ми рекоа така пренесувам затоа реков МИСЛАМ дека има економско-правна насока.
     
  19. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Економско правна е всушност општествено-хуманистичко А
     
  20. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    И јас се запишав во Георги во германската паралелка бидејќи ми оди германскиот и приемниот си го положив одлично и кога бев да си ги видам резултатите видов дека немаше многу со врски.Според листата на бодовите видов дека немаше многу со врски примени.А за германската паралелка оваа година имаше многу пријавени,односно имаше 80,а примаат 34 ученици,ама 40 не ги ни примиле во средното зашто евентуално немале успех.А на некои дури не им ни зеле документи.А што се однесува до екскурзиите,секое средно има екскурзии во странство.