1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

СУГС Гимназија “Јосип Броз - Тито” - Скопје, ваше мислење?

Дискусија во 'Образование' започната од SexyLady, 6 септември 2010.

  1. Malfoy

    Malfoy Нов член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2016
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво!! Јас завршив 9то и уште од лани некако сум решена да одам ЈБТ. Проблемот е во тоа што скоро сите кажуваат дека таму има најмногу врски и дека некои се убивале од учење, а некои не чепкале книга, ама пак биле одлични. И ако може да ми кажете нешто за професорите што треба да бидат класни сега на прва. ПС: нова сум на форумов па не знам баш како се одвиваат овде работите
     
  2. jolo

    jolo Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2013
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    378
    Значи има на претходните страници искуства од ученици. Можам да ти кажам од професори дека со сигурност од 100% во 1 година ќе предаваат:
    Дијана Дерменџиева и Јасминка Видевска по македонски јазик и литература
    Цветко Неделковски по физика
    Ивона Младенова по биологија
    Други не знам кои би предавале, неизвесно е.
     
  3. EvaMadz

    EvaMadz Нов член

    Се зачлени на:
    18 мај 2016
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Мислење за Меѓународна Матура? Јас сега ќе бидам втора, ама сепак размислувам, сакав орце билингвална англиски да одам али не примале од втора :headbang:, па ме упатија трета да изберам меѓународна во јбт. Искрајно немам размислувано за ова, планирав пмб, ама од што прочитав за
    IB, за меѓународната матура, повеќе се исплатува, пошироко дека е признаена? Ако има некој што знае/што бил, ако може ваше мислење? :)
     
  4. jolo

    jolo Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2013
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    378
    http://josipbroztito.edu.mk/?page_id=515
     
  5. EvaMadz

    EvaMadz Нов член

    Се зачлени на:
    18 мај 2016
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Го имам прочитано тоа неколкку пати :D мислев некој што одбрал меѓународна, што завршил дали би можел да ми каже како му било:)
     
  6. jolo

    jolo Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2013
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    378
    Избегнувај ПМБ, особено во вашата генерација Александра хемија ако предава на тој клас многу ќе жалиш после што си отишла на ПМБ. Смерот е добар, ама веројатно знаеш каква е Александра, можно е да имаш проблеми и да се мачиш додека гледаш како децата од другите подрачја поминуваат полесно од тебе. Исто и за во 4та, Олга физика секогаш предава на ПМБ во 4та.
     
    На EvaMadz му/ѝ се допаѓа ова.
  7. EvaMadz

    EvaMadz Нов член

    Се зачлени на:
    18 мај 2016
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    :headbang: фала :D
     
  8. Tete Capdevila

    Tete Capdevila Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2016
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Hahahah ovie zenskite ne gi znam bidejki mi nemaat predavano.No Dragan(istorija)...Jas posrcka,pomil covek ne sum sretnala.Nekogas znae da zabega so arhaicnine zborovi,no sepak interesen e mnogu.Mene mi ima predavano samo vo prva,posle dojde edna...Sacuvaj..Taka da ako ti predava Dragan istorija imas sreka nevidena ;););)
     
  9. Tete Capdevila

    Tete Capdevila Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2016
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Гледам наоколу низ темава да ја наречам,но сите го издигаат училиштево како едно од најдобрите гимназии.Не знам дали се подбуцнати од некој тоа да го направат или сиве години спиеле..
    Поентата ми е,да ви ги отворам очите на сите кои сакаат токму овде да се запишат.Нема во училиштето да настрадате од вашите соученици,пријатели,туку од професорите.Пола од персоналот е неписмен,некултурен...Се извинувам на изразот ама,баш ги заболе за сите.Само гледаат да си го предаде градивото(некои ни за тоа не се способни),да изналупаат што е можно повеќе испрашувања и тестови и на крај да стават оцени кои пола и повеќе се неправедни.Има некои професори,многу малку исклучоци од професори,кои навистина ти е кејф да им седиш на часови и не сакаш да заврши часот.Мили,културни,праведни абе за мерак.Е сега,за жал навистина овде нивниот број е премал.Останатите,кои пола се дојдени од провинција,се мислат дека се професори на универзитет во Германија.Не знаат ниту сакаат на табла да пишуваат,не сакаат да помогнат,без навреда ама тие со како олицетворенија на ѓаволот.Eве и пример ќе дадам:Една моја соученичка,си ја удри главата од парно и цело време крвареше.Ни еден од професорите не се сврти да ја погледне,а камо ли да и помогне.Тоа е страшно!!
    Единствено добро што ми се случи во ова училиште се децата.Барем од генерацијата што јас учев,децата беа предобри.Имаше како што напоменав и професори кои ми останаа во сеќавање како добри.Ако ви се паднат токму тие,вие не знаете која среќа ја имате!!
     
  10. Gora123

    Gora123 Активен член

    Се зачлени на:
    7 мај 2017
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    4
    Бидејќи завршувам деветто одд, една од опциите каде да се запишам е Јосип Броз Тито.
    Би сакала да знам повеќе во врска со ова училиште :
    - Какви се наставниците, какви се нивните принципи на предавање, испрашување, тестирање и оценување
    - Кои наставници би ми се паднале и кој би можел да ми биде класен
    - Какви се правилата во ова училиште, куќниот ред, кодекс на однесување, кодекс на облекување, специфични дисциплински правила и мерки....
    - Дали училиштето е опремено, со услови и материјали за вршење експерименти по хемија, физика, биологија, дали библиотеката е опремена со доволно книги, дали салата за физичко е опремена со реквизити за вежбање, дали има компјутери, интернет и со каква се технологија располага училиштето, и какви сѐ останати нагледни средства има во училиштево.......
    - какво е друштвото
    - каква е хигиената
    - дали се подготвуваат учениците за натпревари
    - дали секој ученик може да ја истакне својата индивидуалност и какви се секции и манифестации се организираат....
    - некои други информации кои би сакале да ми ги посочите за ова училиште....

    Однапред ви благодарам на сите што ќе се обидете да ми помогнете во мојот избор за продолжување на образованието и ќе ме информитате за ова училиште.
     
  11. Phantomdiva

    Phantomdiva Нов член

    Се зачлени на:
    26 мај 2017
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Девојки, нова сум, мојата помала сестра завршува девето, и сака да се запише во ЈБТ „Германска паралелка“, имаме живеано 3 години во Германија па затоа сака да проба. Но успехот и е 3ка, плус нередовноста на училиште, но 6 и 7 свидетелствата и се од Германија. Би имала ли некаква надеж и оние кој се запишале во ЈБТ каков успех сте имале? :$
     
    На Milenalena му/ѝ се допаѓа ова.
  12. jolo

    jolo Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2013
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    378
    Сè зависи од конкуренцијата. Како и да е, не е пресуден само просекот бидејќи има и приемен тест по германски. Јас мислам да проба да се запише, а за германските сведителства обратете се до училиштето, а еве и овде пишува: http://mon.gov.mk/images/Konkurs-2017-2018-mk.pdf

    Страна 47:
    (За учениците кои завршиле деветто одделение во Република Македонија, а едно, две или три одделенија (VI, VII или VIII одделение) завршиле во странство, за тие одделенија се зема успехот од деветто одделение и важат истите критериуми за избор на ученици дадени погоре.)

    Така што ќе и се пресмета успехот само од тие одделенија кои ги учела во Македонија.
     
  13. LadyR

    LadyR Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    1.441
    Допаѓања:
    4.655
    Дечки да не ги има сликано некој од запишување 1 год листите на примени? Не сум во Скопје :)
     
  14. jolo

    jolo Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2013
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    378
    Ученичиња како овогодинешниов почеток? :D Ако имате некои прашања за професорите прашувајте, мене ми фали школово и многу ми е чудно некако.. :|
     
    На Einhorn и ShawtyGIRL им се допаѓа ова.
  15. MissCottonCandy4

    MissCottonCandy4 Активен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2017
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Дали случајно знаеш какви се Ема латински, Александра хемија, Весна математика, Тамара историја и ако да какви се?
     
  16. jolo

    jolo Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2013
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    378
    Само Весна ми има предавано. За неа може да се збори сешто, ама знаењето што она го пренесува не можат ни сите останати професори по математика заедно. Некогаш знае да претера во односот кон учениците, навлегува во приватни теми и да исмева, но имај добар однос со меа и не се оптоварувај со тоа. Многу добро предава како што кажав и во тоа уште на почеток ќе се увериш, ти гарантирам. Дава и домашни кои не се задолжителни, но носат одредени поени кои ги додава откако ќе ги прегледа тестовите и така може да имаш повисока оценка. На час се решаваат и полесни и посложени задачи и од истиот тип се паѓаат на тестовите (за разлика од други проф. кои решаваат само од најлесните, а на тест се претешки). Тестовите се во 2 групи, но секој клас има различни тестови, така да залудно е да ги барате од другите класови. Сè на сè ќе добиеш квалитетно знаење по математика.

    Александра мислам дека барем по гласините низ школо би требало да ја знаеш... За неа немам што да кажам, освен со господ напред. Соочете се со тоа дека иако можеби знаете перфектно хемија ќе имате ниски оценки (2ки, а 3ка е богами премија).

    Тамара историја е најстрога од историчарите, ама за неа не знам на кој начин оценува. Во глобала многу е построга од Драган даскалот.

    Ема латински е океј, го цени предметот, има и усно испрашување и писмено преку тестови. Не би требало да имате проблеми со неа.

    Можеби не те утешив:lol:, но се надевам дека ти помогнав. Доколку те интересира уште нешто, feel free to ask. :D
     
  17. Aesc2000

    Aesc2000 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2017
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    180
    Ема и Тамара се едни од најдобрите професорки во гимназијава :inlove:. И двете професорки бараат активност на час. Кај Тамара нема тестови, само усно испрашување и гледај што подобар впечаток да и оставиш на првото испрашување. На почеток обавезно учи си ги лекциите и биди спремна зошто знае да те потпраша, но после ќе стане се многу полабаво па ќе можеш и "кампањски" да си учиш. Ема исто така сака активност, а и мораш континуирано да учиш зошто сепак учиш јазик што е изумрен и не го среќаваш баш често. Дава тестови кои не се комплицирани и се закажани околу 3 недели порано и имате околу 2 часа за подготовка. Ако бидеш фина со неа и она ќе биде фина со тебе. Исто така ќе си поминете сите подобро ако внимавате на часовите и сте дисциплинирани.
     
  18. ShawtyGIRL

    ShawtyGIRL Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    Сега сум прва година, од сите професори се нервирам со македонски јазик и литература(имам есеј за љубовта во делото Гилгамеш???), хемија(Александра, добро предава,за испрашување со Господ напред) и англиски. Четврта недела, а ја више се откажувам.
     
  19. ShawtyGIRL

    ShawtyGIRL Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    Слабо не доцнам, трет час- не најавено испрашување- ни слупа 10 кеца хихи
     
  20. jolo

    jolo Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2013
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    378
    Кои сè ти предваат?
    Луда е таа, од прва до трета ќе ја мразите ненормално (имавме среќа што во втора беше на породилно), а во четврта како друга личност 90% петки имавме ама за тоа задоволство трнлив е патот. Иначе тестовите и се катастрофа, од книгата од прва година ги дава тие зелените на тест и прашања од типот: Од каков камен е изграден патот Виа Егнација, па сега вие чудете се кој е одговорот...
     
    На ShawtyGIRL му/ѝ се допаѓа ова.