1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

СУГС Гимназија “Јосип Броз - Тито” - Скопје, ваше мислење?

Дискусија во 'Образование' започната од SexyLady, 6 септември 2010.

  1. Tarikk

    Tarikk Активен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2019
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Би ме примиле со 66 поени во ЈБТ?
    Планирам таму да учам.
     
  2. dahlia_desire

    dahlia_desire Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2018
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    208
    Пол:
    Женски
    мислам да. сепак зависи многу од конкуренцијата и бројот на пријавени.
     
    На Tarikk му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Tarikk

    Tarikk Активен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2019
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Благодарам за одговорот.
    Прочитав дека минимум примаат со 60 поени, па затоа прашав.
     
  4. Tarikk

    Tarikk Активен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2019
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Сакав да прашам уште нешто...
    Дали кога се одбира странски јазик како Германски или Француски, се почнува се од почеток или?
    Јас во основно имам Германски јазик, но би сакал Француски.
     
  5. Aesc2000

    Aesc2000 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2017
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    180
    Па се почнува од почеток, ама немаш право на избор. Доколку си учел германски во основно, ќе продолжиш и во средно. Само доколку имаш врски може да го промениш.
     
    На Mrs. Lovett, Tarikk и dahlia_desire им се допаѓа ова.
  6. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.185
    Допаѓања:
    5.303
    Пол:
    Женски
     
  7. memelord

    memelord Активен член

    Се зачлени на:
    15 април 2020
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    5
    Zdravo! Se nadevam seuste ima nekoj aktiven :) Se mislam da se zapisam vo JBT. Mnogu deca mi vikaat deka ucenicite i nastavnicite se mnogu losi tamu. No mene me vlece toa sto ima megjunarodna paralelka a toa go ima samo vo JBT. No slusnav za da se vleze vo nea treba prva i vtora da si 5.00. Jas sum sega 9to i sekogas sum bil 5.00 i ne se plasam tolku od ucenjeto. No dali nastavnicite se prestrogi i dali tesko se vleguva vo megjunarodnata? I kakvi se decata vo JBT? Ima li ubava atmosfera?
     
  8. Aesc2000

    Aesc2000 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2017
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    180
    Јас уште 100 пати да бирам, пак би се запишала во ЈБТ. Повеќето од строгите професори веќе се во пензија, а помладите се ок. Во принцип не е тешко доколку учиш редовно. За меѓународната паралелка се полага приемен испит на крај на втора година. Мислам дека се полагаше хемија, англиски и математика и успеваат да влезат сите што добро им одат наведениве предмети. Барем така беше јас кога учев. За децата, има буквално секакви, но со сигурност ќе имаш со кој да се дружиш, да бегате од часови и да идете на кафе. ЈБТ дава одлична основа за на факултет и според мене е најдобриот избор во Скопје.
     
    На dahlia_desire му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Bebushka135

    Bebushka135 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2014
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    95

    Сестра ми заврши меѓународна пред 5 години и е презадоволна. Се полага приемен математика, хемија, англиски и македонски. Таа диплома многу вреди и е признаена низ цел свет, многу од класот на сестра ми студираа на престижни универзитети и во САД и во Европа. Јас за жал не отидов IB, ама учев обично ПМА и исто сум многу задоволна. Барем моја генерација, децата беа супер. ЈБТ има топ дружба и квалитетно образование, најубавите 4 години ми поминаа таму. Ех да можам пак да се вратам.. :lol:
     
  10. memelord

    memelord Активен член

    Се зачлени на:
    15 април 2020
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    5
    Многу деца ме предомислуваат за ЈБТ и ми велат дека децата се премногу лоши таму ( шмизли, хулигани), а ја сум прилично мирно дете. И дека наставниците исто така се многу лоши (дрски и не предавале убаво) , а посебно ме плаши Маци Хемија. Ми имаат викано ако не си хулиган и ако не бегаш од часови не си доволно "кул" за во ЈБТ. Ми викаат дека нема да имам добра основа за факултет од ЈБТ. Ме советуваат да одам РЈК или Орце :/. Јас сеуште немам одлучено и многу се мислам. Кое е вашето видување на ова?
     
  11. Insu02

    Insu02 Нов член

    Се зачлени на:
    25 април 2020
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    5
    Istiot slucaj e i so mene.Mnogu licnosti mi kazuvaat deka tamu odat poslabi ucenici i deka ne se ucelo voopsto.Ne znam kolku e tocno,no jas odamna sakam da se zapisam tokmu vo ova uciliste.Neznam dali bi pogresila.Se mislam pomegu Gorgi(bidejki vo momentov bilo najizbirana gimnazija vo Skopje),i JBT.Nemozam da se odlucam
     
  12. Insu02

    Insu02 Нов член

    Се зачлени на:
    25 април 2020
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    5
    Sepak moe mislenje e deka sekoj razlicno go dozivuva ova uciliste,bidejki site sme razlicni.Gi razgleduvav i dvete temi,no sakam da slusnam i vase mislenje,dali e podobro da se izbere Gorgi ili JBT?
     
  13. Aesc2000

    Aesc2000 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2017
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    180
    Во секое школо имате дигнати и шмизли, ама буквално во секое, но дека нема да бидете прифатени доколку не сте како нив, нема врска. Јас не сум ниту едно од овие две, па одлично се снајдов и запознав пријатели буквално за цел живот. Верувајте дека таквите во генерација ќе бидат 10-15, а се запишуваат 350-400 ученици. Не знам кој ви кажал дека не се учи или дека се запишуваат само слаби ученици, во ЈБТ се учи и тоа многу. Ќе имате тестови и по ликовно и музичко, така што треба да се стегнете на почетокот, потоа ќе се навикнете и нема да ви биде тешко. Јас запознав неколку професори тука кои ме натераа да ги засакам нивните предмети (Ема - Латински, Лидија - Математика, Јасминка - Македонски, Тамара - Историја) бидејќи предаваа одлично. Мислам дека моментално Маци - хемија е најстрогата професорка, така што на тие што ќе им се падне да им предава ќе мора да посветите дупло или пак тродупло време за учење на хемија. И во однос на предзнаењето за на факултет, ќе имате одлично предзнаење и што е најважно ќе бидете одговорни и ќе учите континуирано. Доколку ве интересира уште нешто, пишете. :)
     
  14. Insu02

    Insu02 Нов член

    Се зачлени на:
    25 април 2020
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    5
    Ti blagodaram mnogu za informaciite❤️.Me interesira uste,kako odat godinite so smeni?Koja so koja godina se prva smena i obratno?i od kolku casot zapocnuvaat?
     
  15. Aesc2000

    Aesc2000 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2017
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    180
    Јас додека учев одевме прва и втора во една смена и трета и четврта во друга смена. Мислам дека тоа и сега е така. Прва смена започнува од 07:30, а втора од 13:30.
     
  16. Insu02

    Insu02 Нов член

    Се зачлени на:
    25 април 2020
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    5
    Dokolku ima nekoj sto ke se zapisuva ovaa godina vo jbt,neka mi pise da razmenime mislenja:)
     
  17. dahlia_desire

    dahlia_desire Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2018
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    208
    Пол:
    Женски
    ЈБТ дефинитивно. да сум сега деветто одделение, повторно би се запишала тука. нека не те лажат хулигани, шмизли, лигли... секаде ги има, верувај. јас имам прекрасен клас, секако има исклучоци. ако ти треба нешто пиши ми. :)
     
    На princess5 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Gregoriana

    Gregoriana Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    128
    Пол:
    Женски

    Ружа навистина била опасна и тешка жена,потоа ---Калајџиева и Зерафет-математика
    за александра ѓурчиновска сум слушнала дека толку знаела англиски што би требало на факултет да предава а не во средно и мајка и филозофија била многу фина.
     
  19. Gregoriana

    Gregoriana Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    128
    Пол:
    Женски
    А Ружа во пензија е сега? и од кога доколку е?
     
  20. dahlia_desire

    dahlia_desire Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2018
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    208
    Пол:
    Женски
    Одамна е во пензија замината. Можеби 4-5 години
     
    На Gregoriana му/ѝ се допаѓа ова.