1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

СУГС Гимназија “Јосип Броз - Тито” - Скопје, ваше мислење?

Дискусија во 'Образование' започната од SexyLady, 6 септември 2010.

  1. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.592
    Леле YipMan окезена сум :D
    Ама ти ептен ја мразиш оваа Љубичицава
    "Професорке, може доброволци"?
    - И добри и лоши, сите сте волци.

    :^)

    Значи дотичнава омилена - моја и на Јипмен, има толку нереално расудување за оценки, тоа е нешто страшно.
    Покрај фактот што и самата е неписмена и бајаги неинформирана во поглед на сопствениот предмет, ако некого фати на око, едноставно не и' се допаѓа од нејзе познати причини, ќе му се запне и ќе го уништи.
    Невидено лоша жена, јас географија одев на натпревари во основно, најомилен предмет ми беше, ден-денеска ги знам сите гл. градови и последната година ми влепи 4етворка! 4ка |( и така ми остана во дипломата од средно.
    Географија 4-ка, мислам резилана, заради некоја исфрустрирана.

    А Ружа си е ненормална со тапија, слично ко Љубичицава, ако и' се свиѓаш ќе си поминеш ок, ако не, ќе има закачки и коментари нон стоп.

    Само учи си и оперирај се од вакви пациенти.
     
    На blueeparadise и Yipman2 им се допаѓа ова.
  2. DirtyQueen

    DirtyQueen Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2011
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    179
    Пол:
    Женски
    хмм, што предава Ружа?? Јас во основно си имав проблем со музичко и географија, гледам и тука географија била некоја катилка.. :(
     
  3. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.592
    Историја.
     
  4. dele

    dele Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    7
    Zdravo na site koi razgovaraat na ovaa tema (JBT)...jas veke se zapisav i sto se vika nema vrakanje nazad :D!!! Od site sum slusnala razlicno mislenje,no jas sepak veruvam deka tamu ke mi bide super..kako i sekade i tuka ima i dobri i losi nastani i profesori,no mislam deka vo glavno na site sto veke sme primeni nema da ni bide loso :)))) veruvam deka ke zapoznaam nekoja super licnost i preku forumov,pa moze i tamu da prodolzime da se druzime...inaku pozz do Ana,kojasto si ja zapoznav tuka :)
    [mod-kirilica:6b633vjl][/mod-kirilica:6b633vjl]
     
    На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
  5. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    6.306
    ^^ Благодарам на сите за одговорите. :) А за онаа Љубица, првпат слушам. Мене лично географија ми оди за оние теми што мене ми се интересни и што ме привлекуваат, ама тие комплицираните, со илјадници бројки, поважни врвови на планини, највисоки врвови итн итн. - не ги можам. А кај Ружа мислам дека нема да имам толку голем проблем, зашто историја ми иде а посебно последнава година, скоро се знам за Прва и Втора Светска Војна.. Единствено ми е страв за математика, физика, хемија а богами и француски, зашто за физика и хемија имам скоро никаква основа, француски онака а математика не дека немам, океј беше наставничката али кога не ти иде некој предмет, не ти иде.

    Знам дека сега се фаќам за игла во сено, ама да знаете дека јас сум повеќе загрижена за овие поневажните предмети, како ликовно, музичко и физичко. Основно како основно, на физичко ретко кога одевме на часови а истото беше и со ликовно, т.е седевме на часови ама ништо не правевме. Музичко ни држеше онака часови, ради реда и тоа. И затоа накрај се дешава да утнеш и на навидум најлесните и наједноставните предмети.

    Ии Ватсернејм, пишав дека учам француски така што не верувам да се паднеме во иста паралелка.. Т.е може да се паднеме, зашто оваа година има малку деца запишани во ЈБТ и од тие што ги има, повеќето се германска паралелка па може да не стават во мешан клас, германски и француски што учат. Знам дека имам другарка во ЈБТ што е во таков клас.

    Еепа, тоа би било тоа, незнам веќе што да кажам, мислам дека се кажав за ЈБТ веќе, и што знаев и што незнаев. :)
     
  6. SexyLady

    SexyLady Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    3.262
    Пол:
    Женски
    Во прва година во ЈБТ не се учи за Прва и Втора светска војна. Се почнува од пред нашата ера, прв човек, после персија, феникија... па александар македонски, хеленистички период, нов век, римска империја, византија, појава на христијанството, ширење на христијанството, кирил и методиј, охридска архиепископија... :)
    А ликовно, музичко и физичко - верувај - најмала грижа ти се! :D
    Музичко не е ништо страшно, малку е само глуп учебникот, физичко како физичко - најважно е носењето опрема!
    А ликовно има делови кои се за испрашување, ама тоа не е ништо онака за бубање туку општа култура, линија, боја, форма, простор... а и финтата не е што поубав да ти биде цртежот туку да биде твој. Ако носиш од мама, тато, тета... цртежи ќе знаат дека не се твои, затоа што на часот прегледуваат што цртате... :)
    Работата е да бидеш редовна, да си носиш постојано блок и боици и да работиш на час. :)
     
    На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
  7. dele

    dele Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    7
    Географијаа...предметот како предмет си е добар,ама таа што ми прдаваше во основно направи сите да го мразиме..би сакала и тука да не биде така!!! Инаку,по мои сознанија тие што уцеле француски ги делат во едната половина од класовите,а оние со германски јазик во другата половина...ама тоа ќе видие на 1ви септември... сите веќе некако за тоа досадни сме нели??? :D Таа географија лоша ќе да е,ама викаат биологија исто така лоша била многу Ачковска,ќе ни предава нас или не????
     
  8. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    6.306
    Знам, знам дека се почнува од почеток.. Ние па тоа го учевме во петто одделение и знам дека тогаш ми беше многу досадно. Али тоа е, се мора.

    Ех, да ми викаа во седмо дека кога ќе завршам осмо ќе сакам да се вратам во основно и никогаш да не си одам, не им верував. Кога ќе ми текне, како ни беше пред месец-два, па кога ќе ни се изнервираше физичко и ќе не построеше сите во ред па ќе ни се изнавикаше, што е ова, само двајца-тројца носат опрема, па знаете дека не се договоривме вака! Па потоа малку ќе се смиреше, ќе се насмееше, и ќе ни речеше знаете дека не сакам да ве карам, ама само носете опрема и бидете редовни на час и од идниот час опрема. Па ќе ни дадеше топка да играме кошарка и ќе седеше во сала да не гледа едно 15 минути па ќе си отидеше. И од следниот час - пак исто! :D

    Аахх, спомени, спомени.. Туку си се расприкажав јас многу и ептен станав оф топик и многу се извинувам. :$ Инаку Секси, фала ти што секогаш си спремна тука да ми одговараш и на моите најглупави и бесмислени прашања што ќе ми паднат на памет. И се надевам дека кога ќе тргнам во ЈБТ, ќе те запознаам и во живо, како и да е, знам дека сигурно пријатно ќе ме изненадиш. :)

    ^^ Деле, незнам каде прочитав , и ако не сум грешка мислам дека нема да ни предава Ачковска. Ама и не е толку лоша, баш преска зборев со братучетка ми, таа и предавала во втора година и ми рече дека е строга и бара редовност и активност на час, ако редовно си учиш, си немаш гајле. :)
     
  9. dele

    dele Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    7
    Uste podobro,fala na odgovorot blueeparadise... se nadevam ke me prepoznaes :)
    t.e mislam deka veke dobro se znaeme :)
     
    На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
  10. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    6.306
    Те препознав, знам која си само не сакав тука да те посочувам, си помислив да не не сакаш. :)
    П.С.. Се извинувам за оф топик. :$
     
  11. dele

    dele Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    7
    inaku...sto se odnesuva do fizicko,muzicko i likovno se soglasuvam so tebe..vo osnovno ne obrnuvavme tolku vnimanie na ovie predmeti,pa nekoi duri mi imaat kazuvano deka vo sredno gi terrat da peat po muzicko,ali toa zavisi do profesorot ^^ se dodeka ne vlezeme niz vratite na ucilisteto nema da mozeme tocno da znaeme sto e i kako e :)
     
    На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
  12. SexyLady

    SexyLady Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    3.262
    Пол:
    Женски
    Ти се верува ли дека едвај чекав да појдам во средно? :D
    Си викав поубаво, ново друштво, по автобуси зезанции, ова она....
    Сега се’ би дала да се вратам во основно, со старото друштво... ;(

    Блу уживај, нема проблем.
    Знам дека е тешкичко на почетокот, ама ќе издржиш ;)
    И ти следната година вака ќе даваш совети ;)
     
    На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Estelle

    Estelle Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    154
    е ако имаш француски...малку е зезната Гордана :D побеснува ако види убави и дотерани девојчиња, па и уште ако имаат сјај, кармин...било што :o да не зборам за тетоважи, пирсови, итн. :)
     
  14. SexyLady

    SexyLady Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    3.262
    Пол:
    Женски
    Изглеа само јас сум била фрик... :D
    Јас одев во школо дотерана - не ко теткица секако - но средена, со скромна но сепак видлива шминка, сјај... и пак ме сакаше. :D
    А никој пак не ја сакаше од клас, а мене ми беше многу интересна. :D Лично ми нема ништо згрешено за да ја мразам. :)
     
  15. Estelle

    Estelle Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    154
    ни мене ми нема згрешено :) ја немав француски, имав германски кај Мања....ама ја слушав по ходници како се дере. и професорките не ја вареа баш :D а еднаш, у 2ра ме начека и мене и ме смараше зошто имам маскара ставено...мала сум била дрн дрн.. :D а и вака тие што и беа ученици не беа баш воодушевени од неа...ти изгледа ептен си ја пленила :D
     
  16. SexyLady

    SexyLady Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    3.262
    Пол:
    Женски
    Па и цртав на хамер за во училната, облека на француски, храна, бои, делови од телото... :)
    Можда затоа... :angel: ама и сите тестови ги вадев со сите бода (да се пофалам де :D :D :$ :angel: ) и за испрашување секогаш бев спремна, иако до осмо бев тапа француски, во средно многу научив и многу го засакав предметот... т.е. јас и онака ги сакам сите јазици :)
     
    На Estelle му/ѝ се допаѓа ова.
  17. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    6.306
    Ееј, и ти си француска паралелка? :) Дека многу се малку тие што учат француски, барем оваа година кога јас се запишував. А таа Гордана постара е така или? Зашто ми зборуваше братучетка ми дека ми била зезната француски и дека била некоја си стара баба. Не и предава неа, она е во германска паралелка ама ми кажуваше дека таа француски била со нив на екскурзија и се напраила дрво пијана и им џускала у сред дискотека. :rofl:

    Сега, ако зборуваме за истата.. Јас други по француски не познавам, т.е не ни знаев дека има, мислев дека е само оваа. :D

    Ии инаку и јас сум тапа по француски, Бонжур што знам да кажам ии што знам, ко мо сава? Добро сега, можеби не сум до толку труп ама ипак.. И тоа дали знам ко што треба да го кажам. :D Наставничката наша срце беше, ама слабо предаваше кога доаѓа до предавање. А не дека и јазикот ми е нешто при срце, не го сакам баш баш ама ајде, ќе пројде. Преферирам да учам германски, ама ништо, сум ја немала таа среќа изгледа.
     
  18. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020

    Ах колку спомени ке имаш во средно , заебанции и глупости што ке ги правиш против професорите и они тебе ке ти се одмаздуваат ..... најдобро е за време на испрашување кога тој што го јаде стапот го зезате цело време и му редите погрешни одговори

    еднаш двајца другари се бореа и погрешка ја бутнаа Љубица по скали и ја повредија раката
    после ги остави на полагање :lol:
    ја после исто отидов бидејки ме испрашување што гледам во Пелагонија кога патувам со кола ....а јас и одговорив дека спијам не гледам .... глупача

    А имаше тамо физичко некој спомна тоа ти е најдобро бидејки само бара опрема да имаш и толку ..

    Ачковска не ми предаваше али знае да биде злобна , таа повеке преферира машки згодни деца па ги пушта а за девојчињата тешко па уште ако си поубава од неа , а 98% се поубави ....

    Знаејки од минатите генерации (мене и 2502 други деца) што им правеле , ке се обидат да ве уплашат напочеток и после ке се откажат

    на екскурзии пијаници ....
    сите пропалици :lol: :lol:

    ке викаш прва година примерна ученичка ке сум ова она ... ама ке се најдат тамо некои да те расипат и толку ке биде

    ја кога дојдов прв пат сите петки после ме расипаа и во 4та сите 2-3 и едвај 4ка :lol:
     
    На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
  19. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    6.306
    Ехх, да знаеш Јипмен, мило ми е што некој вака ни ги опиша и дешавките во школото, интересните случки, зафрканциите и слично. :) Сите ми објаснија колку некои наставници можат да бидат строги а кои се срцки (мада поише преовладуваат овие првите колку што разбрав до сега. :D) ама никој не ни го кажа и the fun part of school. Нели сеа, as fun as it can be.. :)

    Знам за тоа со плашењето, тоа и во основно ни го правеа на почетокот на секоја нова година, не заплашуваа дека оваа година нема да биде иста ко претходната, дека ќе биде многу потешка , ќе имало тестирања итн итн. :D А тоа најчесто македонски не заплашуваше. Екскурзиите знам дека им се најјаки, една моја другарка сега што заврши прва, математика им била класна, некоја млада била, срцка била жената , заедно пиела пиво со нив, па ги пуштала алкохол да пијат. Ех, па што де, млади сме, да си уживаме малце. :)

    А за она со примерна ученичка.. да ти кажам право сите овие години од моето прекрасно основно образование си го ветував тоа, и на крајот сепак испаѓаше нешто што ќе ме направеше - не толку примерна колку што сум очекувала да бидам.. Дали ќе било тоа друштвото, дали самата јас битно никогаш не сум била скроз, ама скроз скроз примерна. А па у средно - тоа ќе биде mission impossible..

    Kако и да е, уште еднаш фала на сите што се потрудивте да оставите по некое коментарче за JBT Highschool, да си го пофалите или пак да кажете и по некое лошо зборче за него.. битно јас мислам дека повеќето од вас го прикажавте во некое, добро светло.
    Ајде го чекаме септември па и јас ќе ви кажувам како го доживувам ЈБТ, па после ќе следуваат и дешавки и лудостии, барем се надевам дека ќе ги има и нив. :)
     
  20. DirtyQueen

    DirtyQueen Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2011
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    179
    Пол:
    Женски
    SexyLady, едно прашање ако може до тебе, гледам дека добро ти оди муабетов :lol:
    Дали се мешаат многу македонците со турците, мислам се дружат или се нешто како во другите школи со тепачки и такви работи..Ми имаат кажано дека имало порано со нив некој проблеми па да знам на време како да ги откачам.. :?: