1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

СУГС Гимназија „Никола Карев“ - ваше мислење?

Дискусија во 'Образование' започната од Night.Wish, 27 март 2011.

 1. Night.Wish

  Night.Wish Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  126
  Допаѓања:
  33
  Сеуште незнам каде да се запишам, но повеќе ме интересира гимназијата Никола Карев.. Па би сакала да ми кажете што вие мислите за ова училиште, ваши искуства и сл.. :)
   
  На Your Girl му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.133
  Допаѓања:
  6.032
  Ја сум во Карев,супер ми е не е многу тешко ама не е ни лесно зависи од професорите а има така терсене професори..зависи кои ќе ти се паднат инаку јас сум ОА смер мене ми се погодија супер изборни професори додека има некои што пр. ако имаш 5554 мораш да одговараш за 5 на крај инаку 4ка хахаха смешно но вистинито:)
   
  На thelittlemermaid15 и kumalisa им се допаѓа ова.
 3. Taylor

  Taylor Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2010
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  2
  и за мене е исто.. и јас мислам каде да се запишам.. сите ми се 5ки, ама се мислам помеѓу Корчагин и Карев.. а дали има гимназија без Француски јазик како предмет?? :D
  иии.. како се бројат поените за запишување?? ..да знам да ги избројам..
   
 4. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.133
  Допаѓања:
  6.032
  Значи во Карев има и француски и германски паралелки,ако мислиш на општата гимназија што е до 3та додека да дојде ред на избирањето. Корчагин е претежно математичка гимназија додека во Карев се е распределено во сите насоки има за сите место, т.е.за ученици со секакви квалитети (математички, општествени,јазични..). Ако идеш јазично,тебе ти е далеку 3та тогаш си бираш мислам ама оваа генерација учат италијански како изборен јазик не знам како одат тие работи најточно но знам дека ако учиш сега француски секако дека ке те стават во француска паралелка, во германска се тие што си учат германски од 6то! Хмм.. поените, јас кога се запишував не памтам баш бев 5.00 даваш свидетелство од 5 до 8 и влегов но имаше мнооооооогу под линијата, значи одбиени па во вториот уписен рок се презапишуваа во други средни.:)
   
 5. Night.Wish

  Night.Wish Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  126
  Допаѓања:
  33
  Па не се многу 3 јазици да се учат одеднаш, и англиски и германски/француски па и италијански? Или јас нешто погрешно сватив? :) Инаку кои предмети се на ОА смерот? Зошто мене ме интересираат повеќе општествените науки, и би одела на тој смер. :) а во врска со примањето, имам слушнато дека сега примале и со многу понизок просек и дека сега била гимназијата на пониско ниво, ама не ми се веруваше, и си реков ај да ве прашам вас за секој случај :) иии уште нешто, како во Карев друштвото, мислам има повеќе напрчени или? (се изнатрескав прашања ама ај :D )
   
 6. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.133
  Допаѓања:
  6.032
  Епа ако сакаш јазично не е многу таман си е, инаку имаш мак. гер или франц. анг. и уште еден хахах мислам дека а за 4та не знам како е а и во 3 имаат педагогијаааа па после не знам дали во 4 психологија не знам бе глупости на ЈА и не знам уште што а на ЈБ учат да пеат свират по ноти уметничко е ептен и музичко такви ствари според мене тапа :D ја сум ОА и имаш Вовед во право (учиш од книгата што е за на правен), социологија и латински :) иначе школо ко школо не знам какви примаат и оваа година имаше одбиени али не толку ко кога ја се запишував али битно под многу добар просек не моеш да си дозволиш тоа сигурно а најсигурно е да си одличен и тоа со малце 4ки зошо другарка ја одбија зошо имаше четири 4ки ;/ хаха па сеа ти види зависи од конкуренцијата, исто ко за на факс зависи и од генерацијата :) иначе секакви има, многу пушачи има ама затоа во последно време забранија да се пуши во школски нова директорка има сеа шо ми предаваше лани биологија екстра е само воведува ептен дисциплински мерки ко во затвор да си се осекаш ако закасниш 2минути не идеш на час туку си чекаш на една посебна клупа те запишува на список и во дневник и после Господ те правда хахаха зависи ако те начека дир. готова си ако не летај до училна иии така.. а децата мене ми се океј изглеа пошо ги глеам и се знам веке 3години има секакви али во 1ва има дечиња буквално со огромна желба да изгледаат повозрасни или барем ко да се 3та и така.. абе секакви има :)))))))))))) ја сум 3 сум во смена со 1 година, 2 и 4 се заедно ова полугодие сме сите во 1 училна не се мењаме а порано шетавме по училни ама сеа не и боље е вака според мене и тоа :D
   
  На Night.Wish му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.133
  Допаѓања:
  6.032
  Еј забораив и латински учат на јазичнотооооо уствари 5јазици учат
   
 8. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  3.317
  Допаѓања:
  5.822
  Мене не интересира за ова: Денес Гимназијата "Никола Карев"-Скопје работи под името СРЕДНО УЧИЛИШТЕ НА ГРАД СКОПЈЕ со гимназиско образование од природно-математичко и општествено-хуманистичко подрачје. Треба сега да се избере едно од понудените од на пример природно математичко од а подрачје едно и од б подрачје едно и од општ. хум. од а и од б по едно, или како?
   
 9. Tenkai

  Tenkai Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јули 2010
  Пораки:
  2.316
  Допаѓања:
  1.903
  Ани, треба да одбереш еден смер, или природно-математичко смер (а или б подрајче), или јазично-уметнички смер ( а или б подрајче), или општествено-хуманистички смер ( а или б подрајче), а таму има одредени предмети кои се задолжителни, а има и изборни предмети во сите подрачја. :)
   
  На annii му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.133
  Допаѓања:
  6.032
  До бирање има време тоа тек во 3та дотогаш сите исто учат само во 2 бирате мегу информатика и етика :))))
   
 11. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  4.158
  Допаѓања:
  14.166
  Пол:
  Женски

  И ја го ијам истиот проблем, француски.

  Ја искрено некако бев решена за Карев, али сеа нешо се предомислувам. :?:
   
  На Queen^^ му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.133
  Допаѓања:
  6.032
  Како може такво прашање, во 1 год. гимназија учиш мак. анг. и уште еден јазик зависи од тој во основно што си го учела (освен некои основни пр. Рајко они учеле руски мислам ама ТЕК тогаш бираат и потешко за нив ни едниот ни др. јазик не го знаат). Нема шанси да си учела франц. а да влезеш во гер. паралелка ко 1 освен ако не излажеш во пријавата ама после ќе те приметат, зошто мора да се има основа, не моеш ти да влезеш во германска паралелка а си учела француски, гер. се учи од 6то и после се надоградува во средно. Инаку, Корчагин е претежно математичка гимназија ама мнооооооогу е тешко можам да кажам најтешка е од сите гимназии во Скопјево :) А Карев е општа секакви смерови има моментално ОА,МА,МБ,ЈА и ЈБ кој што си го бива на тој смер си иде ама тоа тек во 3та. И во 2 се бира информатика или етика.
   
 13. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  4.158
  Допаѓања:
  14.166
  Пол:
  Женски
  Јас знам по нешто од се што сме учеле, но незнам да читам, и не сум баш нешто по францускиот. :worried:
   
 14. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.133
  Допаѓања:
  6.032
  Епа што да ти кажам оди некое стручно :/ или па ќе си почнеш со ред од 1 година француски и така..
   
 15. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  4.158
  Допаѓања:
  14.166
  Пол:
  Женски
  Уште се мислам, можеби ќе одам во Георги, но ништо не се знае. :rofl:
   
 16. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.133
  Допаѓања:
  6.032
  И таму ти е исто:)
   
  На Elennaa му/ѝ се допаѓа ова.
 17. white.kitten

  white.kitten Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  207
  Допаѓања:
  76
  Сами си го бирате јазикот дали германски или француски, нема везе што сте учеле во основно. Мене така ми кажаа тие што се запишале. Кога пополнуваш имаш таму да заокружиш кој јазик сакаш
   
 18. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  4.158
  Допаѓања:
  14.166
  Пол:
  Женски
  Епа супер тогаш. :D
   
 19. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.133
  Допаѓања:
  6.032
  Девојченце, заокружуваш кој јазик си го учела во пријавата.Кај нас такво нешто колку што знам нема да си учела едно а да се запишеш во паралелка кај што се учи другото.И сигурно нема да се вклопиш зошто средно е многу потешко јазик од основно мораш да имаш добра основа. Нема шанси да ти објаснува тебе професорот основни работи, освен ако не се бориш максимум за 2ка па ќе ти вика да се префрлаш во другата паралелка, кој ќе ти објаснува тебе елементарни работи надвор од програма? -.-Тоа кај мене иам другар шо учел руски ни франц. ни гер. па се запиша во германска од што мораше негде, па еве го има 1 лани имаше 2, едвај и тоа, и да сака не може никој не му објаснува поминати работи.
   
 20. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  4.158
  Допаѓања:
  14.166
  Пол:
  Женски
  И јас ќе кажам пример.. Имам другарка што е во Георги Димитров. И она ми кажа дека само ако се одлучиш за гимназиско имаш фран. А на струно има само англиски, е сеа за др незнам, но ми рече дека нема фран. ;)