1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

СУГС Гимназија „Никола Карев“ - ваше мислење?

Дискусија во 'Образование' започната од Night.Wish, 27 март 2011.

  1. Valencia

    Valencia Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2015
    Пораки:
    510
    Допаѓања:
    610
    Пол:
    Женски
    Бегаат да, ама колку неоправдани им пишуваат. Особено сега, со Горица на чело хахах Сега ако сакаш да ти оправдува родител отсуство треба да дојде лично кај психологот да потпишува барање.
    Очигледно немам со твоите другари и другарки иста генерација професори, па и не е баш така... не викам дека кај некои професори не е така, ама дали се 2-3ца
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. uchenickata3210

    uchenickata3210 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2018
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    ее и да те прашам, дека не сум многу информирана.... дали има шанси за добрите ученица да дадаат стипендии или нешто слично за во странство? дека знам у орце и корчагин даваат па дали и тука или?
     
  3. Valencia

    Valencia Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2015
    Пораки:
    510
    Допаѓања:
    610
    Пол:
    Женски
    Даваат, да. Условот е да бидеш скроз одличен ученик без ниту една 4ка во графа.
     
  4. uchenickata3210

    uchenickata3210 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2018
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    чекајјј сите 4 години да ти се сите 5ки у дневнииик??? и за тромесечие и за све???
     
  5. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.690
    Пол:
    Женски
    А како мислеше ти туку-така се давало стипендија за во странство..
     
  6. uchenickata3210

    uchenickata3210 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2018
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    па знаев дека е премногуу тешко алии оваа е стввв
     
  7. Mila Jovancheva

    Mila Jovancheva Нов член

    Се зачлени на:
    7 декември 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Profesori koi shto gi znam vo Karev se:
    Matematika-prvo i osnovno imash srekja shto Jovanka si otide vo penzija,poshto ona dushata kje ti ja izvadeshe.Lena matematika ako ti se padne kje ti bide okej,treba da uchish da ama iskreno povekjeto raboti na chas kje gi sfakjash bidejki objasnuva mnogu ubavo.Spiridonova vikaat stroga bila,ama ne znam,ne mi predavala nikogash ova od drugi mislenja.
    Makedonski-Elenica ako ti se padne vikaat deka bila mrdnata malce i deka mnogu chesto i se sluchuvalo da isprashuva.Mila makedonski e malce dosadna i ne znae ubavo da predava.
    Angliski-Mufisovska znae da se dere za gluposti i da izigrava nekoja shto ne e,a inaku fina zhena e i se zbori deka e lezbejka.Naceva e okej,znae da te iznervira ne vikam ne,mnogu arogantna e i na nekoj nachin shmizla.Mnogu napnata zhena
    Fizichko-Mashkoto e pedofil chist,ti nema spas ama barem 5ka kje imash.Kaj Rosica mnogu teshko se dobiva 5ka i mnogu e strogo.
    Germanski/francuski-germanski ako ti se padne kjelaviot vikaat deka malce e kako manijak i mnogu pravi problemi za ocenki,stava niski oceni od nishto.Francuski ili Savtche,ili crnata kje ti se padne,jas bi ti kazhala moli se da ne ti bide Savtche.Zhenata ima mnogu losha dusha,nema pojma od predavanje,od nea nishto nema da sfatish.Crnata nikogash ne mi predavala no sigurno e podobra.
    Likovno-Ili Ordev ili Ana,Ordev ti e narkoman tezhok ama mnogu dobar chovek.Bara ubavo da imash nacrtano,bara redovno da gi nosish,no stvarno e prefin i nikogash ne zapishuva hahaha.Ana e fina zhena,korektno ocenuva i skoro sekogash vo prva god kje ti bide Ordev,a Ana vo vtora.
    Biologija-Gi znam Danica i Zoran.Danica e dobra zhena,povekjeto ja vregjaat ama spored mene okej e stvarno.Si predava ko shto treba i sve toa.Zoki kula e legenda chovek,sekogash popushta so ocenki,predobar chovek e,sekogash kje si imash mozhnost da popravish.
    Hemija-Od Ela se zhalat mnogu,vikaat mnogu bilo teshko i mnogu retko stavala dobri ocenki.Nada hemija otide vo penzija,a od godinava ima edna nova bitolchanka shto e stvarno dobra zhena i ne stava loshi ocenki ama mnogu ja zaebavaat.
    Fizika-Mashkoto neznam kako se vika,ama vikaat top bil i znael da predava sve i korekten e so ocenuvanje.Gorde e okej,ama ako nekogash se zarchkash so nea cel zhivot kje si imash problemi i nema da saka dobra ocenka da stavi,inache dobra zhena.Natasha e sekogash nasmeana,mnogu dobra zhena,sekogash ti dava shansa da si popravish.
    Informatika-Eleonora e mrdnata zhena,site ja zborat za losha,ama ako si dobar so nea ona sekogash kje bide dobra so tebe.Ima nekoi ispadi,znae da poludi i da mislish deka iskochila od Bardovci.
    Istorija-I Igor i Marica predavaat super,mnogu interesno,se sfakja se.Marica ponekogash znae da bide stroga i se zhalat ponekogash od nea,Igor e strog no predobar chovek i ne stava loshi oceni.Na nivni chasovi nikogash nema da ti e dosadno te uveruvam.
    Muzichko-Nemam pojma kako se vikaat profesorkite,ednata e zamenik direktor,kaj nea nikoash nema da imash 5ka,drugata e fina zhena decata znam gi vika “deci”.Kje ve tera mnogu da pishuvate ama dobro kje projdesh kaj nea.
    Drugi iskreno ne mi teknuvaat,ako propushtiv predmet pishi mi kje ti kazham.So srekja,se nadevam kje te primat:*
     
  8. iliklola

    iliklola Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2012
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    Matematika dogodina vo prva treba Suzana ili Zaklina da predavaat. Jovanka otide vo penzija, Lena treba da predava vo vtora a Spiridonova vo vtora i treta. Taka da ako doagas od septemvri prvive deve ke ti predvaat
     
    Последна измена: 5 јануари 2019
  9. uchenickata3210

    uchenickata3210 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2018
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    лелелее какви се тие Сузана и Жаклина?
     
  10. Valencia

    Valencia Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2015
    Пораки:
    510
    Допаѓања:
    610
    Пол:
    Женски
    И двете како личности се предобри, само што многу повеќе ќе научиш од Жаки отколку Сузи, ама исто и повеќе си бара. Сузи обично предава на класови што не се математичко подрачје и мнооогу попушта. А кај Жаки богами треба да се загрее столчето затоа што пред се жената предава извонредно што дури кај нас тие што не учеа знаеа математика како од шала. Супер се и двете!
     
    На iliklola му/ѝ се допаѓа ова.
  11. uchenickata3210

    uchenickata3210 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2018
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    таа Жаки да не е ептен лоша... пример ако сум за 4ка дали има шанси да ми попушти на 5ка... иначе генерално дали професорите се како наставниците у основно да знаат да попуштат за една оценка... да не се суетни некои ако малце им преречеш да те замразат... мн се плашам за професорите како се уффф... помошшш
     
  12. Valencia

    Valencia Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2015
    Пораки:
    510
    Допаѓања:
    610
    Пол:
    Женски
    Не е воопшто лоша, жената си е срцка. Инаку ги има секакви, и такви што попуштаат и такви што маста ќе ти ја извадат за 5ка. Сегде ги има такви ;) Не гледам зошто би им пререкувала, ако имаш доволно почит према нив прво како повозрасен, а после како твој професор тогаш ќе си преќутиш и на неправда. Сама ќе процениш со кој професор полесно се комуницира и договара. :)
     
  13. Uniqpro

    Uniqpro Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2019
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    618
    Не знам дали ќе добијам одговор на прашањето што сакам да го поставам,бидејки не знам колку од вас се активни на оваа тема.Ме интересираше како е во Карев бидејќи сакам оваа година да се запишам,дали наставниците бараат многу дали е тешко(ако учиш не е тешко се подразбира,но мислев да не е преоптеретено),какви се децата и др.Секој нова информација би ми била корисна.Благодарам:):)
     
  14. Macitaci

    Macitaci Активен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2019
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Здраво дечки, сакам да ве прашам општо какво школо е Карев дали е престрого, какви деца има( затоа што сум малку помирна) сакам да кажам дали ќе можам да си најдам некоја сродна душа хаха. Ве молам тие сеа шо учат во карев нека ми кажат како е бидејќи сакам да почнам да размислувам каде да се запишам. Фала однапред и поздрав до сите.
     
    На Jessnow и Uniqpro им се допаѓа ова.
  15. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.690
    Пол:
    Женски
    Во Карев е дива лига.Ако ти се паднат добри лабави професори нема да се замараш со ништо.Ама има некои безобразни ако не учиш може за нос да те влечат цело време.
    Другарка моја на 8ми јуни се бореше за 2ка.
    Во врска со децата, значи нема врска во кое школо се.На крај краева сите во прва ќе се смените.
    И јас бев мирна и тивка, ама станав ноќна мора кај мене во школо.Се е до генерацијата, ако ти е бучна кај и да идеш ќе има по некој сличен.Иначе според мене Карев е лабаво школо се на се.Не форсираат во глобала.Имам другарки од Карев, и освен за одредени предмети каде професорките се строги и бараат доста не се замараат за друго.Бегаат не идат во школо.
    Инаку ако учиш и мислиш да продолжиш да учиш оди во друго школо.Георги, Орце, Медицина, Корчагин.Искрено во Карев одат послаби ученици (3ки) и поред нив тешко дека ќе можеш да научиш нешто.Едно е да сте 5 што ќе учите и 20 што нема.Часот нема да се одржи
     
    На Macitaci му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Macitaci

    Macitaci Активен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2019
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Фала ти премногу ќе го земам предвид ова што ми го кажа.:l:
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Uniqpro

    Uniqpro Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2019
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    618
    Дали имам можност да ме примат во Карев со 69-75 бода отприлика.
     
  18. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.690
    Пол:
    Женски
    Зависи моја генерација нè примаа и со 4ки.Наредните генерации бидејќи беа поголеми поригорозно беше за упис.Ако ти е голема генерацијата може да е построго првите 2 круга.Ако сте помалку може и со 4ки да поминуваат.Ако имаш 70-75 бода на коњ си.
     
  19. Uniqpro

    Uniqpro Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2019
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    618
    Како мислиш 2 круга?Не сум запознаена многу па ако може да ми пообјасниш.
     
  20. Macitaci

    Macitaci Активен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2019
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Мисли на прв и втор уписен рок ваљда
     
    На Uniqpro му/ѝ се допаѓа ова.