1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

СУГС Гимназија „Орце Николов“ -ваше мислење?

Дискусија во 'Образование' започната од white.kitten, 27 јануари 2011.

  1. Ket.Rin

    Ket.Rin Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2011
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    970
    До сите кои планираат да го изберат Орце како нивно идно средно училиште, топло ви препорачувам да си ги остварите вашите планови бидејќи со сигурност нема да згрешите! За оние што беа заинтересирани за билингвалната англиска паралелка, јас сум втора година во таква паралелка и супер ми е. На почетокот се полага приемен испит по англиски, ама ако си учел редовно во основно нема да имаш проблеми со тој дел. Како што кажаа пред мене наводно сите предмети се учат на англиски, но се зависи од професорот. Со тие што знаат повеќе, учите и повеќе на англиски, а може да правите и тестови на англиски (пример ние најмногу учиме хемија на англиски, бидејќи професорката најмногу знае и тестовите исто така ги правиме на англиски ама нема нешто претерано теорија во хемијата, повеќе се равенки, конфигурации и такви ствари, така да ова не претставува некој проблем). Исто така би ви ја препорачала билингвалната паралелка ако сте амбициозни, бидејќи 95% од учениците се со сите петки и има огромна конкуренција, што според мене е добро :) Секако дека на сите не им се заслужени петките, ама сепак на крај на година има најмалку 20 одлични. И уште да кажам за професорите дека скоро сите се одбрани, луѓе на место, нема старки со застарени сфаќања или било какви други изретардирани ѓубриња. Имаат доста разбирање, за одложување на тестови, проблеми и такви ствари.

    Уште еднаш да потенцирам дека Орце е супер школо, и да не се запишете во билингвална, сигурна сум дека и во обичните паралелки добро ќе се снајдете. Башка и познати сме по екскурзиите, ќе се изнашетате :D
     
    На Viki.i му/ѝ се допаѓа ова.
  2. white.kitten

    white.kitten Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    76
    Стварно од оваа година повеќе нема да можеш во трета во Орце да одбереш смер??
     
  3. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Јас завршив во оваа гимназија и слободно запишете се, нема да погрешите
     
    На Viki.i му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Ket.Rin

    Ket.Rin Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2011
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    970
    Нема врска, кој ти кажал ваква глупост? Јас ќе бидам следната година трета и си бираме најнормално смерови.
     
  5. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    Ax Орце..Пред недела дена се потсетив на тие денови, на клупите, таблите. Сега и компјутери имаат. 5 годинки поминаа, ама деновите и сеќавањата на дружбите не. Тешко е, но и не толку. Ако редовно си подучнуваш, ако секој пат кажеш барем еден збор место не сум спремна професорке.
    Како и во секое школо така и овде има по некој катил, но во глобала се супер.
     
    На Viki.i му/ѝ се допаѓа ова.
  6. EllenMonroe

    EllenMonroe Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2010
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    3
    Сакам да прашам дали во белингвалната испрашувањата се исто на англиски???
     
  7. innablood

    innablood Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    1.324
    Јас колку што имам слушнaто велат дека само тестовите се преведувале на англиски иначе немало некои посебни придобивки со билингвалната. ;)
     
  8. white.kitten

    white.kitten Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    76
    Да уште оваа год така ќе биде од следната нема да има смерови ;)
     
  9. innablood

    innablood Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    1.324
    Официјално Орце се запишав.. а дали ме примиле, чекам резултати на 21-ви :tmi:
     
  10. white.kitten

    white.kitten Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    76
    И јас :) Иначе обична или билингвална??
     
  11. CoverGirl10

    CoverGirl10 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2010
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    2.758
    Пол:
    Женски
    И јас се запишав во Орце на билингвална. Од понеделник треба да полагам приемен ама мислам дека нема да имам проблем :D
     
  12. innablood

    innablood Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    1.324
    Билингвална англиска. Ти?
     
  13. jaam

    jaam Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2011
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    2
    Значи школото е прекрасно! Не сте згрешиле ако сте се запишале таму,100% :D Најсериозно.
    Јас завршив прва година сега и мислам дека не е ни воопшто тешко како што го прават,си учам исто како и во основно.Е сега незнам понатака како ќе ми биде,ама мислам дека е супер сега за сега. И нормални се децата,нема некои многу дигнати,вакви,онакви.Сите се здруживме уште од вториот ден.
    А што се однесува до билингвалните,во мојот случај подобри професори оваа година се паднаа на обичните паралелки за разлика од билингвалните.Ама тоа нема голема врска,ако знаете добро англиски направете го приемниот па ако не ве примат билингвална ќе си бидете обична и супер ќе ви биде! ;)
     
    На Viki.i му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Брат ми се запиша таму :) Не дека ви треба информацијава :lol: :lol:
     
  15. white.kitten

    white.kitten Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    76
    општа :)
     
    На Viki.i му/ѝ се допаѓа ова.
  16. EllenMonroe

    EllenMonroe Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2010
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    3
    А ако не го положиш приемниот за белингвална, директно си префрлен во општа???
     
  17. white.kitten

    white.kitten Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    76
    Мислам да :)
     
  18. Whatsername

    Whatsername Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2010
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    344
    Јас пак мислам дека не.

    Една моја другарка ланската учебна година не го положи приемниот за билингвална и потоа се запиша во Корчагин во втор уписен рок. Јави се во училиштето и прашај, тие најубаво ќе ти кажат.
     
  19. innablood

    innablood Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    1.324
    И јас мислам дека нема да те префрлат во општа, ако не го положиш приемниот.

    Треба повторно да си поднесеш документи за упис.
     
  20. jaam

    jaam Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2011
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    2
    Те префрлаат во општа,барем лани беше така. Мојот клас е скоро со сите што ги одбиле од билингвална,така да. :)