1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

СУГС Гимназија „Орце Николов“ -ваше мислење?

Дискусија во 'Образование' започната од white.kitten, 27 јануари 2011.

  1. spellbound

    spellbound Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2010
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    1.482
    Ако не го положиш приемниот директно те префрлаат во општа.
    Барем така беше лани сестра ми кога се запишуваше, една нејзина другарка не го положи па ја префрлија во општа :)
     
    На love.edward му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Viki.i

    Viki.i Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    4
    Вакаа..До пред уписите значи до 16 Јуни бев сигурна дека сакам да се запишам во Орце, ама сега откако се запишав таму некако ми ја снема сета таа еуфорија за Орце... Незнам дали го направив вистинскиот избор. :worried: .Се плашам некако дали школото е толку строго како што сега сите ми зборат (бтв нешто читав на статијава дека не е толку тешко како што зборат :/) ,сега се плашам и за друштвото какви деца ќе има и сл.. Стварно незнам што ми се случува.. :sweat: Помагај те.. :worried: Ако некој има некој сличен проблем нека пише :worried:
     
  3. plawa

    plawa Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2011
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    130
    Орце топ ти е. Најубавите години од мојот живот ги поминав таму. За учење не е тешко ( плус сите строги професори се во пензија сега) па лајт ќе ти биде. За друштво топ, на часови интересно, на одмори за*банции, секоја година екскурзии, секој петок кафани :) Само се каам што ги избегнувавме билингвалците ко лепрозни да се, а откако завршив дознав дека имало многу ок деца меѓу нив. Ама тоа е нема враќање назад :?:
     
    На Viki.i му/ѝ се допаѓа ова.
  4. innablood

    innablood Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    1.324
    Абе дека школото е распуштено - не е. Се работи по некои принципи и правила, гимназија како гимназија исти книги, лекции, домашни ама во различни гимназии различни професори бараат различни начини на учење, испрашување, тестови..

    Не се плаши толку Вики за друштввото, викаат дека во Орце имало фини деца, ако не еве јас ке бидам таму за дружење, dear my friend. :handshake:

    Иначе јас сум во исчекување на резултатите од приемниот испит, не сум стрплива до утре.
     
    На plawa и Viki.i им се допаѓа ова.
  5. Viki.i

    Viki.i Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    4
    Фала.. Навистина ми помогнавте и сега мислам дека едвај чекам да дојде 1-ви септември :lol:
     
    На plawa му/ѝ се допаѓа ова.
  6. LuisRoyo

    LuisRoyo Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    12
    ааа многу им ги сакам на орце униформите! ептен ми се допаѓаат иако иам две мнг добри другарки од таму шо ги мрзат..како школо можам да кажам за децата дека е мнг фини бар таков впечаток ми имаат оставено..за учење јесда е потешко но со труд се се успева :) :) се на се многу добро мислење имам за школово! :inlove:
     
  7. Saya

    Saya Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    5.551
    Мала дигресија.

    Зошто ги мразите „о“ и „у“?

    МНГ е кратенката за Mango, што ја ставаат на етикетите за да заштедат на конец и мали кинезчиња што истото би го шиеле. Ама што ве чини да пишете „мнОгУ?“ Не ги хејтајте самогласките, баш се кул и забавни.
     
    На mysterious, Whatsername и rossonerka им се допаѓа ова.
  8. LuisRoyo

    LuisRoyo Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    12
    Не дека ги мразам ама некако во брзина баш и не забележувам дека така го пишувам..како што можеш да забележиш на почетокот и крајот многу имам напишано. И ја сум против овие кратенки , а уствари и сама сум жртва на истите >< фина забелешка во секој случај..ќе се трудам да се поправам..во скоро време:)
     
  9. jumpermkd

    jumpermkd Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2011
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    можете ли да ми кажете кои смерови ги има
     
  10. LadyH

    LadyH Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    85
    вака Орце ти е д бест :) според мене
    ако си белингвална, т.е. ако не положиш директно те префрлаат во општа, супер школо, супер професори разбирливи пред се.. смерови се бираат во трета исто како секоја гимназија
    а за друштво секој си наоѓа, пошто има многу различни деца и у орце сам нема да бидеш, сите се вклопуваат,.. ;)
    П.С до лани во смена бевме 1 со 3та , 2ра со 4та сеа се 1ва со 2ра, 3 и 4 :))
     
  11. innablood

    innablood Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    1.324
    О, не сум ви објавила резултати дека го положив приемниот по англиски за билингвална англиска паралелка. Беше така потежок, со многу фразални глаголи |(

    Иначе сега сум во исчекување на 1-ви септември. И некој може да каже дали на први се чита распоредот кој во кој клас ке биде, затоа што пред пред некој ден бев до Орце и немаше список објавено..
    а да, :!: и дали првиот ден сме прва смена од 7:30?
     
    На IndieGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  12. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Да директорот поточно директорката Сунчиња ќе ги чита списоците со класините ваши и заедно ќе одите во училницата со својата класна. А ден два пред 1ви септември ги има списоците на влезна врата. Не се секирај ќе се снајдеш :)
    И да во 7.30 почнува почнува прв час, а прва година секогаш е прва смена, заедно со трета.
    Со среќа и имај убави 4 години, да можам јас веднаш би се вратила во тие клупи :)
     
    На innablood му/ѝ се допаѓа ова.
  13. swag

    swag Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2011
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Иначее.. Јас добив информација дека сега и во Орце ќе биле прва со втора и трета со четврта. Братучетка ми е сега за трета и она ми кажа, ама незнам колку е точно. :!: :$
     
  14. M.a.r.i.l.y.n

    M.a.r.i.l.y.n Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    852
    Допаѓања:
    722
    И јас исто се запишав на билингвална, може ќе се паднеме во ист клас :)
    За списоците незнам, ама мајка ми ја сретнала и ја прашала директорката која смена сме и од колку саат ќе бидеме првиот ден, а она и кажала дека сме прва смена и првиот ден ќе бидеме од 8:00, а наредните денови од 7:30. И да ќе бидеме во иста смена со втора година :)
     
    На innablood му/ѝ се допаѓа ова.
  15. love.edward

    love.edward Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2011
    Пораки:
    242
    Допаѓања:
    243
    Ина во 7,30 сме на први така ми кажа една другарка мајка и професорка е таму така да 100% сме од 7,30.
    И да, со втора година ќе бидеме во смена |( баш што убави видов во трета ама смотаниве све нешто мењаат ии немало да се шетаме помеѓу часови од една до друга училница, ние ќе си седиме професорите ќе доаѓале |( Иначе утре ќе бидат објавени класовите на врата од 10ч.

    *Мерлин видимо се :hai:
     
  16. M.a.r.i.l.y.n

    M.a.r.i.l.y.n Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    852
    Допаѓања:
    722

    ИЗВЕСТУВАЊЕ

    РАСПОРЕД НА СМЕНИ ЗА
    1.09.2011 и 02.09.2011
    ПРВА ГОДИНА - 08:00 ЧАСОТ
    ВТОРА ГОДИНА - 10:00 ЧАСОТ
    ТРЕТА И ЧЕТВРТА ГОДИНА - 11:00 ЧАСОТ

    Од 8:00 сме 100% бидејќи еве и на официјалната страна на Орце пишува така, а и на самото училиште имаше истакнато :)
    Па девојки се гледаме :hai:
     
  17. Jojoba

    Jojoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    718
    :o Значи Сунчица стварно е болнааа да воведе било каква промена во школото колку да направи нешто. Одвратна жена. Зошто ги ставиле 1ва и 2ра во смена, во Орце секогаш се знаело си идеа 1ва и 3та, 2ра со 4та и така е 100 пати подобро.
    Еј да и со среќа на сите, за друштво не се секирајте супер деца учат во Орце, а за учење ќе си го згреете столчето, не е воопшто тешко, само треба да се победи мрзата и верувајте многу попаметно ќе ви е да си учите, не заради оценки, чисто заради навика и знаење. Така после и без проблем ќе си завршите факултет ;) Кога се запишавме уште на првите часови некоја професорка ни кажа учениците од Орце скоро сите се запишуваат на факултет и најголем дел од нив го завршуваат, така да гледајте да ја продолжите традицијата! :rock:
     
    На Jewel и innablood им се допаѓа ова.
  18. Lali-Esposito

    Lali-Esposito Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2010
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Може да ми кажете каква е Виолета Толева како класна. Ќе ми биде класна. :)
     
  19. EllenMonroe

    EllenMonroe Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2010
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    3
    Ќе може да ми кажете каква професорка е Анета Гајдарџиска, и каква е како класна.
     
  20. marymagdalene

    marymagdalene Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Толева е најсрце жена што може да се најде! Нема да имаш проблеми со хемија во следниве 3 години :)