1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

СУГС Гимназија „Орце Николов“ -ваше мислење?

Дискусија во 'Образование' започната од white.kitten, 27 јануари 2011.

  1. AmericanGirl05

    AmericanGirl05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2015
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски


    Светлана такозвано Цеце физика по мене е срцка жена.Сите ја мразат викаат даавала тешки тестови али многу попушта.Ја труп физика и на крај петка имав.Значи многу попушта али биди и активен/а.

    Лила....ПОДОСАДНА ЖЕНА И ПОГЛУПА ОД НЕА НЕМААААА!!!!!од што е досадна ќе заспиеш на час али ја лесно поминав кај неа ако имаш изборен одбери црвен крст зашо мн ќе те сака.

    Јасмина историја е многу фина.Има огромно разбирање и мн лесно се препишува на тест.Единствена маана е шо дава премногу голем план.Ќе се утепаш од пишуење.

    Доказа е супер.Попушта многу али мене не ми објаснуваше многу убави али битното е шо попушта и скоро нишо не праите на час.

    Сузана е океј на секои 3 лекции испрашува и бара да и пееш.
     
  2. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Кај прочитав за Лила дека прашувате:rofl:поглупа жена немало во историјата на орце, тестовите сите и ги знаат истите од пред 10 години и се, цело време запишува некој во дневник и никако да го запише.:D
    А Весна е една клета жена во климакс што лечи комплекси на ученици и испрашува фразални цело време, вклучувајќи ги 31 декември и 10 јуни.
     
  3. Ilumknati

    Ilumknati Нов член

    Се зачлени на:
    1 септември 2016
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Denes z
    Лила денес ни го запиша часот во дρуг дневниκ :D :D хахахах
     
  4. m1207

    m1207 Нов член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2016
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Светлана физика-ужас, на часови само формули и графици ќе ти изнапише на табла а на тест дава задачи од типот пресметај ја масата на сонцето, а ти врска си немаш затоа што на часови ни една задача не решила или објаснила. ама на крај става петки и ако и правиш проекти без да читаш од слајдовите ќе ти поправа оценки и ќе те сака.
    лила био- подосадна жена нема, кога ќе каже дека испрашува нареден час направете и повеќе прзентации и нема да испрашува, на тестови со непипната книга си добиваш петка.
    јасмина историја-најдобра професорка, секогаш ти дава шанса за поправање и има многу разбирање, носи и проектчиња за плусови и кревај рака кога повторувате, за тестови учи од тетратка.
    лиле гео-најмногу замара кога не учиш на време и предава по цела тема на еден час. кога не и е денот те смара до бесвест и полудува, а многу денови не и е денот.
    учи редовно, слушај на час и покажувај на карта кога одговараш и нема да имаш проблеми.
    доказа-многу добро предава и се труди секогаш на сите се да им е јасно, знае и да се пошегува и има разбирање
    богољуб-оваа год прв пат ми предава, го бие глас дека ги манијачи девојчињата. носи опрема и кога имаш добиено за да не те запише и вежбај секој час.
     
    На the drummer му/ѝ се допаѓа ова.
  5. tamaratamsk

    tamaratamsk Нов член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2016
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Јас искрено сакам од следната година да се запишам а верувам дека има уште многу што размислуваат како мене така да пишувајте ваши мислења и искуства генерално за училиштето, наставниците, друштвото, екскурзиите? И да напишете за билингвалните паралелки нешто посебно за англиска.
     
  6. Sarovix

    Sarovix Нов член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2016
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Може некој да ми каже дали имам шанси за да се запишам во Орце. 6 поминав со петка, 7 со четворка, 8 со четворка и 9 ќе поминам со петка. Може некој да ми каже дали имам шанси?
     
  7. princessbubblegum

    princessbubblegum Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2013
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    4
    Сега сум четврта, и веќе носталгија ме фаќа, ама го препорачувам Орце на сите. За тешко, тешко е се додека не се навикнеш. Прва и втора особено се тешки, ама после тоа веќе знаеш што бараат професорите и веќе си имаш најдено некој систем за учење. За професорите многу зависи кој ќе ти се падне. Има многу кул професори коишто прават дискусии на час и е онака полабава средина, ама има и некои коишто ако ги сретнеш во ходник ќе ти се стемни и 4 години откако ти предавале. Екскурзија имаш во трета што е 5/6 дена, а до тогаш имаш дводневни екскурзии во Охрид, мислам дека и во прва и во втора има екскурзија во Охрид, ама не сум 100% сигурна. За друштвото и генерално децата главно се супер и се сите дружељубиви. Ама зависи од генерацијата твоја, мојата ми се падна да има поголем дел топ деца. Билингвалната анлиски не ти менува нешто многу, учиш само неколку предмети на англиски (на пр. хемија се ти е на англиски) и не полагаш диплома на крај, за разлика од француската билингвална. Има малце полабави професори, според мене, и можете да одите во Словачка и во Лондон Англиски учите степен погоре од обичните паралелки, они во четврта учат FCE, а билингвалните во трета. Има приемен испит за билингвалните, што искрено да ти кажам воопшто не го памтам, само дека беше лесен, а дури и тоа ми е од другите што ми имаат кажувано
     
  8. purple.rose

    purple.rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2014
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Јас се запишав пред две години и во мојата генерација едвај примаа деца со 2-3 четворки, последнава генерација примија со повеќе ама сите записани беа одлични сите четири години.
    За нареднава година зависи од заинтересираност, распрашај се да не те лажам, ама незнам колку шанси би имала. :smirk:
     
  9. Sarlo

    Sarlo Нов член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2016
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Може некој да ми каже колку е потребно бодови за да ме примат во Орце. 6 поминав со петка, 7 со четворка, 8 со четворка и 9 со петка ќе поминам. Ако има некој да ми каже дали ќе ме примат?
     
  10. tamaratamsk

    tamaratamsk Нов член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2016
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Дечки како идете со смените? Уште е така 1 и 3 заедно? Ако е така некој од трета нека ми пише да се запознаеме.
     
  11. AmericanGirl05

    AmericanGirl05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2015
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Дали Софрониевска хемија и Анета англиски предаваат у трета на ПМБ смер?
     
  12. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    @AmericanGirl05 Софрониевска обично на прва предава инаку нема врска смерот сите имаат хемија во трета и истата ви предава и најверојатно ќе бидете мешани (ПМБ) со ПМА или ОХА, така беше кај мене зашто многу малку беа.
    А оваа англиски мислам дека на билингвалните само предава.
     
  13. purple.rose

    purple.rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2014
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Пишав и погоре, треба да имаш минимум 60 бода ама зависно од генерацијата, кај мене примаа едвај со неколку 4ки од 5то до 9то вкупно.
     
  14. AmericanGirl05

    AmericanGirl05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2015
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    А за најдобар смер кој би го препорачале?
     
  15. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Зависи на што мислиш за најдобар, за најподготвен да го речам е ПМА, најпогодени за понатака се изборните предмети, ако сакаш можеш стварно да научиш и тие работи да ти бидат корисни за факултетот (ФИНКИ, Електро, Машински).
    ЈУБ (ако се формира) ти е чисто џаболебарски ако тоа го бараш, буквално ќе си уживаш 2 години.
    ПМБ ти е џабе да го одбереш само глава ќе тупиш безврска, изборните се ептен тапа.
    ОХА и ЈУА ти се некаде златна средина, имаш до некаде основа за понатака, не е тешко, посебно во 4та ќе си џаболебариш и со овие.:D
     
    На AmericanGirl05 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Valencia

    Valencia Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2015
    Пораки:
    510
    Допаѓања:
    610
    Пол:
    Женски
    Сега сум втора година во Карев и планирам од трета да се префрлам во Орце. Прашање ми е дали би ме примиле во билингвална англиски или пак би ме ставиле во општа?
     
  17. Olitomboy12

    Olitomboy12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2015
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    135
    Пол:
    Женски
    Јас баш се мислев дали да одам Орце или Карев..Што не ти се допаѓа во Карев што сакаш во Орце? Прашувам дека ставрно не можам да се одлучам.. И мислам дека другарка исто сакаше ама она од ЈБТ во Орце да иде и општа ја ставија..
     
  18. Valencia

    Valencia Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2015
    Пораки:
    510
    Допаѓања:
    610
    Пол:
    Женски
    Мене искрено ништо не ми пречи во Карев, се си е топ, професори на место, деца на место, организирано училиште, се бара учење и ред други работи. Мене уште од седмо одделение желба ми беше Орце, на моите дома постојано им зборев за во Орце ама тоа е што воопшто не се ни обидов да се запишам. Уште во прва година сакав да се префрлам ама се предомислив бидејќи малку сум тешка во вклопување со нови деца и сега бидејќи од трета година ќе се определуваме по смерови ќе ни се измешаат класовите (и во Карев нови деца и во Орце нови деца) и мене подобро би ми било да се префрлам во Орце бидејќи сепак тоа ми е неостварена желба. (Види спојлер)

    Ако се мислиш помеѓу Карев и Орце, каде повеќе те влече, оди таму. За во Карев искрено супер е, и таму и ваму се бара учење, и двете се елитни училишта и каде и да одиш ќе имаш прекрасно поминати 4 години- :)
     
    На Olitomboy12 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Love-space

    Love-space Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2015
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    1
    Мислење за Кети математика?
     
  20. AmericanGirl05

    AmericanGirl05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2015
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Ако одберам трета година јазично дали ќе ги имам сите предмети во 3та и плус изборните.Во четврта се учат само изборни или?