1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

СУГС Гимназија „Орце Николов“ -ваше мислење?

Дискусија во 'Образование' започната од white.kitten, 27 јануари 2011.

  1. Smilebitch

    Smilebitch Активен член

    Се зачлени на:
    22 август 2018
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Фала ти премногуууууу!!
     
  2. Smilebitch

    Smilebitch Активен член

    Се зачлени на:
    22 август 2018
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Фала ти многууу
     
  3. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Од овие што ги знам ќе ти кажам:
    Анастазија во прва ми беше само, ништо нема да ве научи, си пишува на табла само а ништо не предава, добро што на полагање не отидов тогаш:DОваа по француски ако е таа новата што дојде можеш да ја реметиш како сакаш не треба ни на часови да седиш ни тестови не даваше мислам, сите 5ки имавме.
    Лила е исто како оваа, башка истите тестови ги дава 10 год уназад:Dи ако се прави строга врска нема од тоа, на часови што сакавме правевме кај неа.
    Софрониевска ти е права вештерка учи и не се заебавај не дај боже на пик да те фати само.
    5ки може во клас две да стави, 3 максимум:D
    Оваа ако е Доказа информатика, фина жена не прави проблеми вака ко што ми текнува.
    Сашо е ѕвер, за се што може ќе ти помогне, не замара уопште за вежби и такви ми ти работи ко другине двајца, битно облечи се па можеш и да си седиш после.
    Ликовно оваа многу замараше за блок секој час и се придераваше али ништо не може да ти направи 5ки ќе имате сите.
    А класен кој ти е хаха:D
     
  4. Smilebitch

    Smilebitch Активен член

    Се зачлени на:
    22 август 2018
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Фала ти најмногуууууу!! Ќе ти пишам ЛП кој ми е класеннн
     
  5. uchenickata3210

    uchenickata3210 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2018
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    луѓеее, вакаа значиии сеа сум 9то значи догодина треба да се запишуваам, сите години сум 5.00 па со Господ напред и оваа... паа сакам да одам ПМА смер у Орце па кој знае кои професори ќе ми се паднат догодина и дали е толку тешко ко шо зборатт сите или малце објаснете ми дали боље е да идам Орце или Карев полесно да поминам а и иам поише шаанси да поминам со боље оценкиии
     
  6. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Малце касно, ама ако видиш се надевам ќе ти е од помош.
    Анастазија не предава многу добро, тешки тестови дава ама ма крај знае да попушти.
    Од Ивана подобра нема. Зборувај, кревај рака и да знаеш и да не знаеш(тие што не знаат имаат и најмногу корист затоа што се труди!)
    Јасмина е срце и убаво предава.
    Софрониевска е лошичка и бара, ама ако ја пратиш се на час ќе научиш. Немој да препишуваш и усно немој да тресеш глупости ако не знаеш, подобро кажи си дека не знаеш.
    Саше е срце. Носи си опрема хахаха
    Виктор исто е срце.
     
  7. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Карев е полабаво, ама ако имаш желба за 5ки подобро оди во Орце. И таму и таму ќе ти бараат знаење за 5ка - во Орце барем ќе научиш нешто.
     
  8. Smilebitch

    Smilebitch Активен член

    Се зачлени на:
    22 август 2018
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Епа фалааа ти, од помош ми е дефинитивно, особено кога кажа дека Анастазија попушта хахах, со неа најмногу имам проблем
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Kajmak Volder

    Kajmak Volder Нов член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2018
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    4
    Od ova Orce nemam socijalen zivot, kompletno se unisitiv....Ucam ucam ucam, za mesani oceni.Ednostavno ne mozam vishe.Sekoj den okapuvam so kniga.Najubavite godini na krevet ke gi pominam...
     
    На ivcheslivche, Smilebitch и Aleks12 им се допаѓа ова.
  10. Aleks12

    Aleks12 Активен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2017
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Same..
     
  11. Kajmak Volder

    Kajmak Volder Нов член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2018
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    4
    Sofronievska kako klasna?
    Dali vaka samo na pocetok mn profesorive maltretiraat ili 4godini vaka?
     
  12. Iv4e98

    Iv4e98 Нов член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Ах моето орце :l:
    Луѓе доколку имате прашања слободно поставете тука или на ЛП. Да се навратам на најубавите денови од мојот живот, може и да ме лупне носталгија па да падне и по некоја солза :D
     
  13. Ancii_

    Ancii_ Нов член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2019
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo, jas sum odlicna ucenicka od Kumanovo. Odam i po natprevari i vo septemvri treba da se zapisam vo sredno. Sakam da prasam, dali vredi da se zapisam vo Orce? Imam cueno deka e dobro skolo, najdobro vo Makedonija, ama sepak e gimnazija. Ke treba i da patuvam sekoe sabajle. Dali vredi i dali ima nekoj od ova uciliste od drug grad?
     
  14. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Не знам дали има ученици од други градови, ама од куманово до Орце ако се снајдеш некако да доаѓаш директно до гимназијата не би требало да ти е проблем затоа што еве јас од Аеродром до Орце патував претежно 30 до 40 минути. Размисли си. Не знам каква е гимназијата во твојот град, ама ако сметаш дека вреди за средно училиште да патуваш секој ден, go for it.
     
    На Ancii_ му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Ancii_

    Ancii_ Нов член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2019
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Може некој да ми каже како е на билингвална настава на англиски јазик? Се пријавуваат ли многу ученици, имаше ли приемен минатата година, тешко ли е?
     
  16. 1324

    1324 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    4
    Имам учено и во Орце и во Георги Димитров, и Орце воопшто не е тешко школо како што го претставуваат. Во Георги ми беше потешко и бараа доста учење, а во Орце бараа за учење но имаа многу разбирање, постојано се одложуваа преместуваа тестови, оценки ти попуштаат како ништо скоро секој втор е скроз одличен, на испрашување доколку не си спремен ќе ти кажат нареден час наместо да ти стават единица, класните оправдуваат и без оправдување...Професорите се со многу огромно разбирање спрема учениците и тоа ми се свиѓаше премногу, само мене генерацијата и луѓето не ми одговараа и се префрлив
     
  17. Mr 72. 18

    Mr 72. 18 Нов член

    Се зачлени на:
    20 мај 2019
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Здраво, сега сум девето одделение и би сакал да се запишам во Орце но не сум сите години 5.00(уствари никоја освен девето) и како што израчунав ке имам 72,18 поени за упис во гимназија. Па сакам да прашам која е веројатноста дека ке ме примат во Орце со оглед на моите оценки. И дали е потешко да се влезе во белингвалната паралелка.. Фала однапред
     
    Последна измена: 20 мај 2019
  18. idktbh

    idktbh Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2019
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    429
    Пол:
    Женски
    Колку што памтам лани примаа со одличен успех и без сите петки... Доста се паднати критериумите за сите средни во однос на тоа, барем така јас мислам.
    За билингвална ако учиш француски, препорачувам француска билингвална затоа што после имаш бенефити од дипломата што ја добиваш на крај, а англиската е само настава на англиски иста диплома, ама и таа настава на англиски не е нешто многу ефективна.
    Иначе, јас сега завршувам 3та во Орце, ако нешто повеќе имаш да прашаш околу професори/предавања пиши ЛП.
     
  19. Mr 72. 18

    Mr 72. 18 Нов член

    Се зачлени на:
    20 мај 2019
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Фала за одговорот, иначе досега во основно не сум имал француски јазик така да воопшто немам појма од француски ама англискиот многу добро ми оди. Ако успеам да се за пишам во Орце ке ти се обратам за прашања околу професорите, предавањата итн. Навистина се надевам дека ке ме примат но другарка ми вика дека нејзината генерација буквално цела биле 5,00 па тоа малку ме уплаши затоа што многу ми е битно да ме примат на првиот упис. Ги земав во обзир сите средни училишта и според кажувањата мислам дека Орце би било најдобро за мене. Сепак, ќе видиме што ќе биде.. :sweat:
     
    На idktbh му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Kajmak Volder

    Kajmak Volder Нов член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2018
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    4
    На сите тие што сакаат да се запишат во оваа гимназија, најреално ви кажувам нема од дома да излезете.
     
    На ivcheslivche му/ѝ се допаѓа ова.