1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

СУГС Гимназија „Орце Николов“ -ваше мислење?

Дискусија во 'Образование' започната од white.kitten, 27 јануари 2011.

  1. Dimitar12345

    Dimitar12345 Активен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2018
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    Ти благодарам повторно, баш ме израдува. Инаку сум (тежок) интроверт, така да имам ''фобија'' како (и дали) ќе се вклопам (најдам) друштво. Сепак мислам дека во таква средина каква што ја опишуваш, сигурно би се дружел со повеќето од дечките.
     
    На idktbh му/ѝ се допаѓа ова.
  2. idktbh

    idktbh Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2019
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    429
    Пол:
    Женски
    Исто и јас, после средно се опуштив повеќе.
    Ништо иначе, со среќа кај и да се запишеш, ако имаш да прашаш и нешто околу професори и предмети слободно пиши лп
     
  3. shekerna

    shekerna Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2015
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    64
    Пол:
    Женски
    Да надополнам за Антонио :D Да, може да се слушне како вика низ ходници меѓутоа е далеку полабав од Богољуб. Во прва година чинам сите професори сакаат да ги гледате како авторитет и затоа мислам дека однесувањето им се менува со текот на годините. Антонио во трета и четврта година градеше така попријателски однос со учениците, додека Богољуб во прва се изживуваше со нас и не' строеше еден по еден да види дали некој лаже за носење опрема. :^)
    Мој совет е да носиш опрема без разлика дали вежбаш или не, затоа што замеруваат и може да ти стават неоправдан. Најдобро е да бидеш активен и ако некогаш не вежбаш, нема многу да им паднеш во око како останатите што поголемиот дел од времето го поминуваат на клупа.. Исто така, ако си по некој од спортовиве (одбојка, кошарка) кои се играат во сала, подобро е да одбереш спорт, затоа што за оценка ќе треба да те види како играш, додека ако одбереш фитнес , ќе треба да се бавиш со меморирање на непотребни информации за справите...
     
    На Dimitar12345 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Alex29

    Alex29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2018
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Женски
    Не се многу строги, мене ми предаваше Горан сите четири години, обично на почеток секоја година малце поише замараат и ќе ве тераат да трчате по неколку круга околу школо, ова и за него ти зборам ама ко што знам и другите се вакви, после имате психомоторика- стомачни,грбни такви работи повеќето не можевме да направиме нормално колку што е границата, но ако те види дека си активен секако ќе ти попушти. Обично ги препишуваше првите оценки што се до крај на година бидејќи најчесто беа 5, а кај оние што имаа 4 или 3 што беше реткост на крај пишуваше 5 без проблем така да верувај со него проблем нема да имаш. На сестра ми и предава Сашо и е прелабав, а она е втора сега,така да он е во таа смена и можно е да ти предава или пак Антонио кој погоре ти го спомнаа, но не знам многу за него исто како и за Богољуб. Исто и Анета предава спорт, ама во наша смена предаваше, ако случајно не се сменило нешто откако завршивме и не би требало она да ти е. Е она знае малце построга да биде, но за оценки не прави проблем.
     
    На Dimitar12345 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Dimitar12345

    Dimitar12345 Активен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2018
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    Ти благодарам. :)
     
  6. Dimitar12345

    Dimitar12345 Активен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2018
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    Носењето опрема е најмал проблем, како што е приборот потребен за другите предмети, така опремата е по ФЗО, тоа секако го почитувам. А може да бирам дали сакам фитнес или спорт?
     
  7. shekerna

    shekerna Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2015
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    64
    Пол:
    Женски
    Да, фактички бираш што ќе правиш на самиот час (после загревањето) :)
     
  8. Foreigner

    Foreigner Нов член

    Се зачлени на:
    6 мај 2020
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Може некој да ми каже дали има натпревари како што има и во основно?
    И дали наставниците даваат материјали за натпребари или не собира да учиме заедно?
    Однапред благодрам
     
  9. Alex29

    Alex29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2018
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Женски
    Повеќето предмети има, сега некои како математика,физика, хемија и биологија имаш секоја година зборам од 1-4, англиски има само во 2 исто и социологија 2 и 3(ОХА ако избереш), македонски во 3 само мислам. Е сега за спремање зависи од менторот, т.е професорот, сите се различни во начинот и на предавање и на спремање. Јас немам одено на натпревари искрено, но има доста посветени професори од нашето школо како пример Александра англиски, Невена социологија, Јуле филозофија кои скоро секогаш со учениците освојуваат награди на државни. Сега зависи тебе што те интересира и кој професор ќе ти се погоди да ти предава се е тоа релативно.
     
  10. Crumica

    Crumica Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2018
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Дали некој може да ми каже нешто повеќе за билингвална настава во Орце? Кој се предмети ги има, кога почнува наставата? Какви се професорите? И некој да сподели искуства тенк ју:l::l:
     
  11. honey-_-

    honey-_- Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Дали некој знае отприлика кои наставници би се паднале од септември за прва година општа и како предаваат и оценуваат? Фала ви многу:l:
     
    На Firegirll му/ѝ се допаѓа ова.
  12. srce-too

    srce-too Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2011
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    25
    Здраво
    Дали некој знае каков би бил приемниот испит за билингвалните паралелки(конкретно за таа на англиски) дали би се полагало како што пишува математика и македонски, или би се полагал англиски јазик?
     
  13. Crumica

    Crumica Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2018
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Дечки здраво! Сакав да ве прашам од колку почнува наставата во Орце? Тенксс
     
  14. uchenickata3210

    uchenickata3210 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2018
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Како да ја користам е-библиотеката Орце Николов??
     
  15. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.092
    Пол:
    Женски
    Од 7:30 и 13:00.
     
  16. Crumica

    Crumica Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2018
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Дечки некој да ми пише ЛП што учи тука?
     
  17. honey-_-

    honey-_- Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Здраво!!
    Дали некој може да ми каже неколку информации за професорите Мирјана Богдановска по биологија и Владимир Бојанов по историја? (начин на предавање, тестови и слично)
    Исто така од оваа година предава и Елена Лазаревска по француски јазик и дознав дека е истата што предавала во основното училиште Блаже Конески во Аеродром. Некакви информации за неа?
    Благодарам однапред :*
     
    На lttlbtch му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.092
    Пол:
    Женски
    Мирјана знае убаво да предава, фина е, ако те види дека имаш познавања и те интересира и на тестовите ќе ти попушти.А оценувањето е реално многу лесно и без да се утепуваш од учење.
    А за Владимир и новата не знам.
     
    На honey-_- и candy.cane им се допаѓа ова.
  19. lttlbtch

    lttlbtch Активен член

    Се зачлени на:
    24 август 2019
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Мими е префина, не предава нешо мн ама па и тестовите и се прелесни, само дефиниции најбитното го дава и најчесто некој ги има тестовите така да убаво распрашајте се по генерација
    А владимир бојанов (сите го викаат даглас) е исто ептееееен добар, секогаш го предава најважното во 5 минути и диктира планчиња од една мала страна, само од таму се паѓа на тест и е препрепрелесно
    Сеа не знам како ќе биде со онлајнов ама и двајцата професори се мн добри, лабави, не бараат мн и ич не се строги
    За елена не знам нова е??
     
    На idktbh и honey-_- им се допаѓа ова.
  20. honey-_-

    honey-_- Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Фала вии премногу :l:
    Инаку да, Елена од оваа година најверојатно почнува и предава на прва и трета ама кого и да прашам никој ми нема кажано нешто позитивно за неа, па ќе видиме.
    Во секој случај фала ви:)
     
    На lttlbtch му/ѝ се допаѓа ова.