СУГС „Раде Јовчевски Корчагин“ - Скопје

Дискусија во 'Образование' започната од BlackCat, 4 април 2011.

  1. Lonelygirl00

    Lonelygirl00 Нов член

    Се зачлени на:
    29 август 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Имам дилема, сакам да се запишам во билингвална во Корчагин, но кога некој ќе ме праша „Кај сакаш во средно?“ и јас тоа го кажам одма ми кажуваат „немој“ или „таму одат само бубалици“ или „ќе умреш од учење“. А истовремено, една од моите подобри другарки која сака да оди во Орце, на секакви начини ме наговара таму да одам со неа, но јас не сакам да одам таму. И само ме интересира дали стварно таму сите се „бубалици“, дали наставниците се ТОЛКУ строги и каква е билингвалната паралелка? Дали стварно ако одиш таму умираш од учење или тоа е само стереотип за школото?
    Инаку немам проблеми со учењето ама не сакам моите 4 години средно да се вртат САМО околу книги и учење...
     
  2. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.808
    Допаѓања:
    5.154
    Пол:
    Женски
    Хахахаха знам дека прва помисла на сите им е тоа, али тоа дали си бубалица или не е индивидуално. Можам да кажам само дека огромна разлика се гледа на факултет во однос од тоа кој каде завршил. Не мислам кај професорите, туку стекнатото знаење и навиката за учење. При самото изразување се забележува, а да не спомнувам дека основни поими не знаеја некои. После првата година на факултет бројката на студенти во класот се преполови бидејќи се откажаа. Точно е дека се построги професорите и дека бараат доста, но се исплати вложениот труд. Доста е и важно друштвото и влијанието. Во секој случај, топло ти препорачувам да се запишеш доколку сакаш солидно знаење, а не само колку полесно да го пројдеш средното. :)
     
  3. 4rever.unique

    4rever.unique Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    224
    Знае ли неκој од κолκу часот сме пρва година? Можеби една тρетина од генеρацијата ме пρашаа, ниκој не знае. Κаκо што гледам, од Κоρчагин не се ни тρудат многу да не известат оκолу тоа :^).
     
  4. deedee0

    deedee0 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2011
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    364
    ^ прва и втора година сте од 7:30
     
  5. 4rever.unique

    4rever.unique Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    224
    Фала многу :)
     
  6. Sckarlet90

    Sckarlet90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2011
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    7
    А, од колку саат се трета година утре ?? :)
     
  7. ForeverSmile

    ForeverSmile Нов член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    0
    Феминки ваше мислење за професоркиве
    Јулија Гајдаџиева- физика,
    Роза Никодиноска Мајсторовиќ-македонски
    Слаѓана - француски
    Билјана К. - информатика
    Билјана Петреска - Хемија
    Ана Бајмах - Математика
    Виктор - Музичко
    Снежана пеловска - Биологија
    Перо Миновски - спорт
    Цвета Ѓорѓиевска - Географија
    Вера Лазарева - Историја
    Фала многу :D
     
  8. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.808
    Допаѓања:
    5.154
    Пол:
    Женски
    Кај Слаѓана запишувај се' од табла, тоа и го бара на испрашување, земи си поголема тетратка и гајле немаш. Активноста на час ја цени најмногу. Секој нареден час прашува за тоа што сте учеле минатиот, тука може да се искористи. Домашните пишувај ги обавезно. Инаку срце е, стварно.
    Вера историја (не знам дали е истата пошто не и го знаев презимето) прави ненадејни испрашувања и повторувања, тука најмногу обрнува внимание. Многу често се случува да рече Затворете се пред себе и да прашува од минатиот или предминатиот час. За 5ка мора да ги знаете сите години што се спомнуваат. Често дава на час да се прочита дел и после бира кој да го раскаже. И доста памти, така што ако не си знаел нешто просто или си истрескал глупост, знае и после 5 месеци да те праша за истото.
    Билјана ... фина е, сака домашните и проектите да ги сработиш на време и сам, а после на испрашување прашува нешто од нив. Бара активност на час и присутност, односно да не и бегаш од час. Ако си активен, не праиш муабет на час и ја следиш може да ти попушти за оцена.
     
  9. sofijanoka

    sofijanoka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    2.652
    Допаѓања:
    15.512
    Пол:
    Женски

    Дефинитивно не е така.
     
  10. anadzvezda

    anadzvezda Нов член

    Се зачлени на:
    31 мај 2014
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    Билјана инфоρматиκа е многу фина, споρед мене нај ρеално оценува со собиρање на поени од тестовите(ќе ви објасни детално κаκо тоа оди). Не испρашува, само тестови пρави и ви пρаќа на edmodo домашни за повисоκа оцена. Бодовните сκали и се лабави.
     
  11. tabularasa

    tabularasa Нов член

    Се зачлени на:
    2 јули 2014
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Вера историја е најдобрата професорка дефинитивно во Корчагин, многу помага, бара учење но можеш да извадиш петка и ако си активен на час цело време. Исто и Пеловска биологија. Додека пак кај Билјана хемија е лудница на час и се препишува многу и бара активност на час.
     
    На zekzeki му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ourgreylives

    ourgreylives Нов член

    Се зачлени на:
    15 септември 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Подобра професорка македонски од Роза нема, јас лани завршив во Корчагин и мислам дека од таа жена толку многу добри сеќавања ќе имам. Ако ништо друго за 4 години ќе ве научи како да мислите. Единствена работа кај неа е да сте мирни на часови, иначе знае многу да се налути. Кај Билјана хемија ти е битно на час да и потпишуваш по некое планче, онака лево-десно и да бидеш малце активен на час. Иначе кај нае се препишува на кило. Ние бевме мање-више ресавска школа :rofl: . Пеловска е исто мноооогу добра професорка. Ќе ви биде мерак да учите кај неа. Мене срце ми се параше кога незнаев кај неа за одговарање. Перо е многу акнат професор. Вечно нешто ќе филозофира и генерално умара :D , али на крај е ОК. Вера оваа година веќе е во пензија, така да...ве жалам ако ви се падне Дарко. Поука за кај него е НИКОГАШ да не се караш со него. Ќе те утепа од замарање, буквално, ќе сакаш да рипнеш од прозор од што е досаден. Атанас е малку поасален али викаат дека многу барал за одговарање. Не би знаела, ми нема предавано.
     
  13. ForeverSmile

    ForeverSmile Нов член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    0
    Ок фала :D иначе Вера не е во пензија, ми предава ама не е нешто многу лоша ке се преживее :)
     
  14. purple.rose

    purple.rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2014
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Сакам и јас да се запишам во корчагин сега сум 9-то но незнам како се собираат поени за во средно и кој е максималниот број на поени. :?: Отворив нова тема за ова ама има само еден одговор и незнам дали е точен па затоа сакам да слушнам и ваше мислење. :$
     
  15. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.092
    Пол:
    Женски
    А што предавала Пацка?Некои мои другарки ја споменуваат.
     
  16. QueenElizabeth

    QueenElizabeth Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2015
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    88
    Пол:
    Женски
    Кои професори би можеле да ми бидат класни освен: Атанас,Фросина,Даниела...
     
  17. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Биологија
     
  18. sweetlittlegirl.987

    sweetlittlegirl.987 Активен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Пацка е во пензија.
     
  19. kitanovaj

    kitanovaj Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2015
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    zbor-dva za Lidija po makedonski, Zaklina informatika i Elizabeta po hemija. Planiram da se zapisam vo Korcagin, pa ovie gi imam slusnato kako po zakoraveni profesori, na nekoj ako mu predavale neka pishe. Sekoj komentar e dobredojden. :)
     
  20. QueenElizabeth

    QueenElizabeth Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2015
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    88
    Пол:
    Женски
    Na sestra mi i predavashe Lidija inache profesorkata na pocetokot dodeka ne gi nauchi ucenicite pismeni da pisuvaat stavala 2-3, inaku cesto pravat pismeni,se razbira si bara znaenje dosta i redovno citanje na lektirite i delata...se gledame vo Korcagin toa e i mojata naredna destinacija! :):D:*