1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

СУГС „Раде Јовчевски Корчагин“ - Скопје

Дискусија во 'Образование' започната од BlackCat, 4 април 2011.

  1. Spacelock89

    Spacelock89 Нов член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2020
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    Здраво дечки!
    Се размислувам за средно и големи се шансите да одам во Корчагин,но сакам да ве прашам дали толку многу се дава значење на математиката,затоа што слушам многу викаат дека сега се сменило и повеќе се барало да се учат лекции на памет(мене повеќе ми оди да учам лекции по биологија,географија,...)
    Навистина би ми значело доколку некој одговори.
    Благодарам однапред❤️
     
    На Firegirll му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Bethany Mota

    Bethany Mota Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2016
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    7
    Ако планираш да учиш 10тина предмети на памет со среќа стварно, пошо и да учиш на памет треба многу време (барем за мене). Се дава значење на сите предмети, секој професор си го цени својот предмет и не им е многу гајле ако имаш математика за учење, а не си научил кај нив. Сите професори сакаат континуинуирано учење. Не е запоставена математиката воопшто, само некои професори (обично тие што предаваат на ПМА) и даваат многу големо значење. Географија ако си ПМБ има и во трета ама скоро нишо не учат во трета само проектчиња си праат и уживаат на час. Биологија се учи многу и идат на натпревари секоја година (хемија исто, само професорката е бог да чува понекад). Не се плаши толку за математика, професорките се супер и добро оценуваат. Ако те интересира за некои други предмети или било што друго пиши ми се надевам ќе имам можност да ти помогнам.:D
     
  3. Spacelock89

    Spacelock89 Нов член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2020
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    Фала ти многу за тоа што ми даде малку повеќе самодоверба за математика затоа што тоа е една од работите поради која најмногу ми е страв да одам во Корчагин.
    Сакам само да прашам дали некој можеби знае какви се професорите по француски јазик затоа што во основно наставничката не ни предаваше онака како што треба и не научивме нешто многу од неа.
    Благодарам однапред на сите❤️
     
  4. Spacelock89

    Spacelock89 Нов член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2020
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    Фала ти многу за тоа што ми даде малку повеќе самодоверба за математика затоа што тоа е една од работите поради која најмногу ми е страв да одам во Корчагин.
    Сакам само да прашам дали некој можеби знае какви се професорите по француски јазик затоа што во основно наставничката не ни предаваше онака како што треба и не научивме нешто многу од неа.
    Благодарам однапред на сите❤️
     
    На Bethany Mota му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Mimi-D

    Mimi-D Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    4
    Здраво, да ве прашам дали има да се одбере германски јазик како втор странски јазик во прва година?
    И дали можеби знаете некоја страна на кој можат да се видат кои се професорите во РЈК?
    Фала
     
  6. Bethany Mota

    Bethany Mota Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2016
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    7
    Искрено, мислам дека професорките по француски се најфини и најмногу почит имам спрема нив. Мојата е срцка, а и за другата се немаат жалено и таа е фина. Ако нешто не ти е јасно слободно прашај ги се ќе ти објаснат. Препремногу се добри и не се толку стегнати на час. Ако не напишеш домашно или поминеш лошо на тест ќе ти дадат друга шанса. И на крај можеш да поправаш ако напраиш проект/научиш и одговараш, нема да те остават со ниска оцена никогаш.
     
  7. Bethany Mota

    Bethany Mota Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2016
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    7
    Да, можеш да одбереш втор странски како германски...не сум германска паралелка да ти кажам многу за професорката иако колку што имам слушнато и таа е океј и не е строга.
    Инаку, го преправаа сајтот на училитето поради online настава и затоа сега нема информации за сите професори на страницата туку само за некои.
    Еве ја страната:
    https://rjk.edu.mk/
    *барај во online настава по годините така ќе најдеш барем некој професор...
     
  8. Mimi-D

    Mimi-D Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    4
    Многу ти фала
     
    На Bethany Mota му/ѝ се допаѓа ова.
  9. stopbeingthem

    stopbeingthem Нов член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2020
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите,
    моментално сакам следната година да се запишам во Корчагин и го читам форумов за да видам со колку бодови примаат ученици, но последната информација е од 2016 а се разбира сите школи се менуваат со годините, па ме интересира дали би ме примиле со 75 (ако и следната година имам 5,00), или да гледам во деветто да одам на натпревари (и да се надевам место да добијам на државен) ?
     
  10. Nane2356

    Nane2356 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    1.507
    Пол:
    Женски
    Би те примиле не се секирај. И воедно добар избор и од аспект за учење и од друштво.:)
     
    На stopbeingthem му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Anastasijaa23

    Anastasijaa23 Нов член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2020
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво и на тебе,
    Има две професорки по германски јазик,но мене ми има само една од нив предававано.Наташа(една од професорките по германски) реално оценува и доста труд вложува во предавањата.Искрено ми се допаѓа како оценува и е многу праведна.Сепак,некогаш знае да даде глупави прашања на тест повразни со некој текст што сме го работеле.Навистина не сфакам што е поентата со тоа,но сепак е многу апсурдно.Во главно бара дисциплина и да бидеш културен со неа:)
     
    На Mimi-D му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Gorgeousgenuis56

    Gorgeousgenuis56 Нов член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2020
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Дечки да ве прашам дали е вистина дека во Корчагин имало многу годинава запишано и можно е да има тестирање?
     
  13. Crumica

    Crumica Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2018
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Дечки здраво ! Сакав да ве прашам од колку почнува наставата во Корчагин ? Мислам за прва и втора смена ? Тенксс
     
  14. Nane2356

    Nane2356 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    1.507
    Пол:
    Женски
    Прва во 7 и 30
    Втора во 13 и 15
     
  15. Say my name

    Say my name Нов член

    Се зачлени на:
    19 јули 2020
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Dali ke moze nekoj da mi prati materijali(sliki od tetratka ili ucebnik) bar od prvo tromesecije/polugodie po fizika
    Mnogu mi e potrebno
    Fala odnapred
     
  16. Crumica

    Crumica Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2018
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Дечки некој што завршил тука ако може да ми пише ЛП. Тенксс
     
  17. Say my name

    Say my name Нов член

    Се зачлени на:
    19 јули 2020
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Дали некој знае кога би требало да ги има листите околу одделенијата?фала
     
  18. Strawberrysorbet

    Strawberrysorbet Нов член

    Се зачлени на:
    1 септември 2020
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво дечки! Доколку некој има повеќе информации за професорите и начинот на кој се одвива наставата би го замолила да ми пише. Thanks a lot!
     
  19. Haikyu

    Haikyu Активен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2020
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Листите мислам дека денес ги прикачија, така да можеш слободно на сајтот да си видиш:
    https://rjk.edu.mk/список-на-ученици-од-i-и-iii-година/
     
    На Say my name му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Crumica

    Crumica Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2018
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Дечки нешто повеќе за професорката Цвета Ѓоргиевска тенксс