1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сабота...

Дискусија во 'Религија' започната од FARFELLA, 29 јануари 2011.

  1. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.502
    Пол:
    Женски
    За жал, веќе ниту сабота ниту недела не се почитува како ден за одмор. Поради забрзаното темпо на живеење, ретко може човек да си дозволи одмор, па и да е слободна саботата или неделата ќе биде ден за чистење и тоа е тоа. И јас не сум била информирана за ова со саботава, ама никогаш не е доцна :)
     
    На wolf4e му/ѝ се допаѓа ова.
  2. FARFELLA

    FARFELLA Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    54

    Aпсолутно си во право RainBow...никогаш не е касно за да се покаеме и да побараме од Бог да ни прости и да не води во вистината, со тоа што ќе ги држиме заповедите и ќе го имаме Исусовото сведоштво, а Бог ке ни даде сила за се и ќе ни најде можност и време...само треба искрено да бараме водство од Него и Тој СИГУРНО ќе не води, па дури и најлошиот криминалец, ако се покае...само потребно е ЉУБОВ, ИСКРЕНОСТ, ПОКАЈАНИЕ И ДА БАРАМЕ ВОТСТВО ОД БОГА... Види што вели Бог во однос на ова што го кажав:
    МАТЕЈ 7:7,8 " Сакајте и ќе добиете; барајте и ќе најдете; чукајте и ќе ви се отвори; зошто секој што моли, добива, и кој бара, наоѓа, и на оној што чука ќе му се отвори. "
    Така, вкуси Го и ти Бога RainBow, па ќе видиш колку многу ќе имаш благослов од Бога...P.S ќе ти најде доволно време за сите обврски, па и за чистењето :) поздравче
     
  3. FARFELLA

    FARFELLA Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    54
    ИСАИЈА 58:13,14
    " Ако заради саботата ја возджиш ногата своја да ги исполнува желбите на твоето срце во светиот Мој ден, и ако ја нарекуваш саботата радост, свет ден Господов, ако ја празнуваш и почитуваш и ако ја почитуваш со тоа да не се занимаваш со обичните работи, да им угодуваш на своите грешни желби и да празнословуваш, - тогаш ќе имаш радост во Господ, а Јас ќе те искачам на височини земни и ќе ти дадам да вкусиш од наследството на Јаков, твојот татко: устата на Господ го рече тоа. "
     
  4. FARFELLA

    FARFELLA Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    54
    3.МОЈСЕЕВА 19:3 и 30
    " Секој да ги почитува таткото свој и мајката своја и да ги запазува Моите саботи, зошто Јас сум Господ, вашиот Бог...Саботите Мои, пазете ги и почитувајте го она што Ми е свето. Јас сум Господ.
    "
     
  5. FARFELLA

    FARFELLA Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    54
    ИСАИЈА 56:1,2
    " Вака вели Господ : пазете го правосудството и вршете правда; зошто близу е спасението oд Мене и откровението на Мојата правда. Блажен е оној човек, кој го прави тоа и синот човечки, кој здраво се придржува за тоа, кој пази на саботатаза да не ја оскверни и ја чува раката своја - за да не врши никакво зло."
     
  6. FARFELLA

    FARFELLA Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    54
    ЕВРЕИТЕ 4:9
    " Но, за народот Божји се уште останува саботната починка"
     
  7. FARFELLA

    FARFELLA Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    54
    Порано Бог на својот народ го хранел со т.н. маана (леб), која што паѓала од небото...Тој им пуштал секој ден од небото храна доволно за секој ден, но пред денот за одмор (саботата), поточно во петок им пуштал повеќе, доволно за двата дена, за да не собираат во саботен ден и да имаат доволно за истиот...

    2.MOЈСЕЕВА 16:23-30

    " А тој им рече: Еве што кажа Господ - утре е сабота, ден за одмор посветен на Господ; што ќе печете - печете, и што да варите - барете денес; а што ќе преостане соберете го и чувајте го за утре! И оставија од него за утре, како што заповеда Мојсеј, и тоа не се усмрде, ниту имаше црвје во него. И Мојсеј рече: Јадете го тоа денес, битејки денес е сабота Господова,; денес нема да најдете од него во полето. Шест дена ќе собирате, а седмиот ден е сабота, тогаш ке го нема. И на седмиот ден излегоа некои од народот да собираат, но не најдоа. А Господ му рече на Мојсеј: До кога ќе се спротивите на заповедите Мои и на законот Мој? Ете, Господ ви дал денес сабота, затоа во шестиот ден ви дава леб за два дена. Останете секој во својот дом, и во седмиот ден никој да не го напушта местото свое. И се одмараше народот седмиот ден. "
     
  8. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    FARFELLA доколку сакаш да го дополниш постот,користи ја опцијата Редактирај.
     
  9. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Фарфела,ова е сосем оф топик само погледни го постот на Ашлинг во секти :puke: !!!
    Не ми е целта да ширам кавги и нетрпеливост,само види кому си дала поддршка,бидејќи и покрај тоа што не се согласуваме во се‘ сепак барем сме и двете православни христијанки кои ја сакаат и почитуваат сопствената религија!
     
  10. belasica

    belasica Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    7
    Navistina inetresno razmisluvanje, spored Biblijata sabotata e den za praznuvanje a ne nedelata. :hai:
     
  11. FARFELLA

    FARFELLA Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    54

    Види вака...навистина не е во ред и не е културно било кој да одговара во име на било некој друг...овој пат и ти не се лути, но така...дозволи другите да си одговараат за себе, нели? Иако не ти е целта да шириш расправии и непријатности и верувам дека е така, но ова не води на ништо друго...дозволи културата да биде задржана, а со тоа нема да оставиме простор за допишувања и објаснувања и така ќе се спречат непријатностите од било кој тип...а за тоа на кому сум дала поддршка немам прочитано, а и искрено не ме интересира, не ми е важно кој ја отворил таа тема и што пишува таму, туку - едноставно јас го слушам Бог што ми вели, па макар и да ме наречат дека сум во некоја секта или било кој празен коментар...тоа воопшто не ме засега. Ваквите бурни реакции не се само од твоја страна има и мн. други, но, има и такви мудри кои разбираат дека она што го пишувам е апсолутна вистина, која можеш и ти ако сакаш да ја разбереш, односно во ПРАВОСЛАВНА БИБЛИЈА...поздрав :)
     
  12. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Не гледам никаква бурна реакција во мојата реакција и не одговарам во име на др.нити реков дека ти не се повикуваш на Библијата.Не сметам дека си ти дел од секта,чудно ми е што ги штитиш.
    Видов дека има сатанисти овде на форумов со идеи поинакви од оние на Бога за создавањето, кои и името на Бога со мала буква го напишале,а на нивниот „водач„ со голема,за мене тоа се секти па и во сите светски судови нека се регистрирани,толку од мене.
     
  13. FARFELLA

    FARFELLA Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    54
    Hahahaha добра си со " буквиве"...инаку не поддржувам никого, освен Божјата Реч, а муабетот ми беше и ако ме наречат како секта, тоа не ме загрижува, не се плашам од еден збор, поради тоа нема да се одречам од она што Бог ни го оставил, па макар и да ме нарекуваат секта и со некој др. погрден термин. Патем секта значи се она што е вон Библија :) А самиот Господ тоа го знаел, па ни рекол :
    Лука 6:22, 23
    " Блажени ќе бидете кога ќе ве намразат луѓето и ќе ве отфрлат и ќе ви нанесат срам, и ќе го разгласат името ваше како лошо, заради Синот Човечки! Зарадувајте се во оној ден и играјте, зошто голема е наградата ваша на небото. Зошто и нивните татковци така постапуваа со пророците. "
    1. Петрово 4:14
    " А ако ве укоруваат поради името Христово, блажени сте, зошто Духот на Славата, Духот Божји почина на вас: тие, значи, на Него хулат, а вие - Го прославувате. " :)
     
  14. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Во библијата всушност никаде не се споменуваат ниту сабота,ниту недела.Се споменува зборот Сабат кој го означувал денот на одмор на Бог(the Lords day of rest).
    Јудеизмот го прифатил денот сабота како Божји ден за одмор,додека христијаните поради воскреснувањето на Исус Христос во недела тој ден го прифатиле како Божји ден за одмор.
    Можеби не сум упатена ама ќе си прашам каде тоа постои православна библија,јас пак си мислев дека библијата е иста за сите.
     
  15. FARFELLA

    FARFELLA Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    54
     
  16. lorijana

    lorijana Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2010
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    35
    Јас ептен се збунив со овие нови информации околу саботата :tmi:
    И иамм едо прасанје за фарела
    Дај уште нешто поинформативно, што уште погрешно правиме? :?:
     
  17. FARFELLA

    FARFELLA Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    54

    Извини на прашањево, само ме интересираса дали си искрена или иронична? Не за друго туку само да знам што да ти одговорам... :) сериозно...
     
  18. lorijana

    lorijana Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2010
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    35
    кога зборам за религија сум сериозна!
     
  19. FARFELLA

    FARFELLA Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    54

    Библијата е апсолутна иста за секого, а тоа дека е за Израил и сл. имам објаснето и во предтходните текстови, прочитај си ќе ти стане јасно колку, толку...А бидејќи велиш дека во Библијата никаде не се споменува недела тоа е апсолутно точно , што истото прашај и било кој поп ќе ти го потврди, но ако ти го одрече прашај го тогаш да ти покаже лично да видиш каде пишува јасно и гласно НЕДЕЛА Е СЕДМИ ДЕН. А за саботата не си во право затоа што ОПСОЛУТНО СЕКАДЕ во Писмото ја пишува, провери ги текстовите што ги имам излижено од предходните страни и освен тие стихови за Саботата има и полно други и во СТАР и во Нов Завет...јас сум ја проучувам Библијата, но тоа не е доволно, затоа сеја проучува константно. Писмото не се чита, туку се проучува цел живот А за зборот Сабат си апсолутно во право...кога броиме на хебрејски до седум, седмиот број значи Сабар, односно одмор, и значи Сабота, што сето тоа го уште посилно ја потврдува Саботата како седмиот ден за одмор...А да те прашам нешто? Зошто Исус воскреснал во недела? Еве јас ќе ти кажа...од значаја причина, токму пореди тоа за да не воскресне во Сабота, бидејќи во Сабота не се работи и Саботата ден за одмор и ден посветен на Бога, а самиот Исус ги држел Заповедиде што е логично нели?...Библијата е лесна за сваќање, но како што и пишав во предходните текстови, ако го бараме Бог со исрекрено срце ќе го најдеме...и за крај...христијаните не ја прифатиле неделата како седми ден затоа што Исус тогаш воскреснал, туку ЕДНА од причините е затоа што МПЦ е под Римската, односно Католичка црква и не само таа, туку целиот свет е под Папата, друга причина е тоа што Бог нешто што благословил било бракот и седмиот ден - саботата, а ѓаволот се што благословил Бог гледа да го уништи... колку резводи има денес? Кој ја почитува Саботата? Ме разбираш?...значи ѓаволот прави секогаш паралела на Божјата работа, за да го збуни народот и многу души да не се спасат: Бог создава Сабота, тој недела, Бог придонесува за Светото Писмо - Библијата, тој куранот и кај будизмот некои книги или списи што ги имаат, Бог го создава Адам и Ева за во брак, значи маж и жена, а тој денес направил најмодерни да се геј популацијата, како и лезбејките, бисексуалците и сл. и многу др. работи. Така да ти ниту мене не ме слушај што ти зборувам, или ако сакаш да ме послушаш веднаш провери во Светото Писмо дали јас ти зборувам вистина, нели? Бог е тој на кого треба да се покоруваме и да бидеме послушни, а не народот што ни вели...pozz
     
  20. FARFELLA

    FARFELLA Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    54

    Добро, фала и Слава на Бога!... види вака срце...јас ја проучувам Библијата и има премногу информации кои се тешки за да се разберат и тешки се за носење за некои кои почнуваат од почеток... јас почнав да ја проучува библијата пред година дена и ќе ја проучувам цел живот. На многу луѓе кога ќе ме прашаат истото што и ти, и кога ќе почнам да говорам за Основните Вистини, веднаш го затвораат срцето и разумот од причина што имаат ПРЕСДРАСУДИ и се плашат од зборот секта (за кој збор јас не се плашам да ме наречат, затоа што се тоа што го знам сум го прочитала во ПРАВОСЛАВНА БИБЛИЈА и на тој начин ке Му слижам и ќе Му бидам послушна на Бога. Не вреди поради народот и нивното зборување да се откажеме од нашиот Создател и Откупител, Кој умрел за нас)... има многу за објаснување, но ти поконкретно сакам да ми кажеш дали си спремна да слишнеш барем нешто и што поконкретно и дали би некогаш во живото, па и сега би се согласила да му служиш на Бога, со тоа што нема да ги слушаш луѓето, НИТУ МЕНЕ, туку само Писмото... :) поздравче