1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сабота...

Дискусија во 'Религија' започната од FARFELLA, 29 јануари 2011.

  1. lorijana

    lorijana Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2010
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    35
    кои се тие основни вистини за кои збориш?
     
  2. FARFELLA

    FARFELLA Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    54
    Па основно значи основно, нели? :) Да речеме: Второто Христово доаѓање, ДЕсетте заповеди, Конечно избавување, Здравје, ДАли послишноста е навистина неопходна, Кој е Антихристот, Жигот на sверот, Сад ви Библиските пророштва, Дали астролозите и јасновитците се вдахновени од Бога, Дали имаме доберба во Бога, Љубов која преобразува, Решенија за среќен брак, Дали постои задгробен живот, Спасен одозгора, Величествен град во вселената, Дали Бог го создаде ѓаволот? Итн... ама ти советувам да ги читаш ,а ко ги читаш, од првата и по ред, не да ги мешаш...
     
  3. stella83

    stella83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    129
    Православна хистијанка сум и во принцип не сакам да им се мешам на луѓето во нивната религиозна определба, па затоа и не сум коментирала многу на оваа и сличните теми, но ме иритира што понекогаш се чувствува доза на наметливост во одредени постови за тоа што е или не е исправно.
    Како прво Фарфела зборуваш дека луѓето погрешно го толкувале Светото Писмо и со самото тоа се грешници, а би сакала да те прашам зарем ти не си човек, па следствено со твоето кажување и твоето толкување автоматски се зема со резерва, со оглед на тоа дека е само твоја верзија на толкување.

    Друго што забележав според она што си го пишувала, најверојатно ги делиш религиските определби на Саботарите (па затоа и цело време потенцираш дека не се плашиш доколку некој рече дека си припадник на секта, затоа што реално Саботарите луѓето ги сметаат за секта (иако морам да признаам дека значењето на тој збор не е во потполност сфатено)). Лично мене не ми смета тоа што си се определила за Саботарите, твој живот, твој избор на верувања...но :!: , немаш апсолутно никакво право со самото тоа што вие како Саботари имате свои сфаќања и гледишта за религијата да ги превоспитуваш луѓето-верници во однос на нивните религиски сфаќања.

    Во ред е да го искажеш своето верување, да постираш постови од Библијата и да дадеш свое гледиште (или гледиште според твојата религија) за нив, но не е правилно да ги убедуваш и другите дека твоето сфаќање е исправно.

    Ова ти го кажувам најдобронамерно, немам ништо против твоите верувања и сфаќања, се' додека не почувствувам дека има некакво нивно наметнување. Тоа што не се сложувам со твоите верувања, во никој случај не ме прави религиски слепа или недоволно/погрешно информирана или грешна.

    Секое добро.
     
    На bittersweet му/ѝ се допаѓа ова.
  4. FARFELLA

    FARFELLA Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    54

    Стела, јас како што реков не бранам никого, туку само можам да се сложам со некого... Само со тој што ми зборува во согласност со Библијата,а вие како што ги нарекувате саботарите (инаку Адвентисти, според мене имаат нејискрено сваќање и највистинито во согласност со Светото Писмо. Ова го тврдам, затоа што имам искуство (додека и јас бев збунета и Го барав Бога) од секоја црква што постои во Макединоја, и ниту една ми нема толку приближно сваќање на Писмото - тоа е моја определба,и јас не се наметнувам ама апсолутно на никого, затоа и мислам дека покрај другото забележа дека и сум напишала НО, НЕ МЕ СЛУШАЈТЕ НИТУ МЕНЕ, ТУКУ ПИСМОТО, а секој има право на слободна воља, што и самот Господ ни ја дал, нели?) Несакам да небедувам, таа постапка е апсолутно погрешна, затоа што ако некој се определи да му служи на БОг, Бог сака таа слижба сака да биде со љубов, а не поради некоја друга причина... :) pozz
     
  5. stella83

    stella83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    129
    Фарфела мила јас се раководам според Писмото и затоа си ги имам моите верски сфаќања такви какви што се и ако се тие поразлични од твоите не значи дека јас погрешно го толкувам, ниту пак ти погрешно го толкуваш. Моето верување не е погрешно ако е различно од твоето (пак ти напоменувам дека сум ја прочитала Библијата). Адвентистите, без разлика кои се нивните сфаќања, немаат право да говорат дека Православните Христијани погрешно ја толкуваат Библијата.

    И со кое право кажуваш дека јас не зборувам во согласност со Библијата? Ете за тоа ти зборувам цело време, дека можеби е суптилно, но сепак е наметнување на едно сопствено религиско убедување во однос на другите. Ако ти си била збунета и си ја барала вистината и таа си ја нашла во Адвентистичкото верување, јас мојата вистина сум ја нашла во Православното Христијанство и ....повторувам, во никој случај твојата вистина не мора да е поточна од мојата, само поради тоа што имаме различни религиозни определби.
    Поздрав.
     
    На bittersweet му/ѝ се допаѓа ова.
  6. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Оноа што сакав да го кажам веќе го кажа Стела,значи моето прашање за библијата беше саркастично бидејќи ти го имаше болдирано православна библија,кое не постои библијата е една иста за сите.
    Разликата во мојата религија и твојата е таа што јас немам потреба да ја навредувам твојата а ти имаш потреба да ја навредуваш мојата вера.Не само што ја навредуваш туку ја изедначуваш со сатанизам :x Наредниот пат кога ќе одиш на часови за перење на мозокот учителот нека ти ја објасни поделбата на христијанската вера.Ај јас ке бидам љубезна па ќе ти објаснам мал дел,во 1054 се дели христијанството на запандно и источно,православието е источно а католиците се западно,така да МПЦ не спаѓа под папата ниту некогаш била под закрилието на папата.Во православието не постои понатамошна поделба додека од католичката цркава понатака се дели на протестантска па лутеранска и уште многу поделби додека да дојде до твоето адвентистичко учење.
    Не би сакала понатака да ми реплицираш,јас сум си православна христијанка со традиција која е втемелена веќе илјадници години и нема некој сега тука на форум да ме натера да си ја откажам верата за да се приклучам на некое си учење.Јас како православна христијанка немам потреба да одам по врати и да убедувам луѓе да ми се приклучаат на верата бидејќи како што кажав е со традиција долга илјадници години,а на тебе ти посакувам секое добро со своето учење.
     
  7. FARFELLA

    FARFELLA Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    54


    Не нападнав никого, можеби некој се пронајде во моите текстови како таква, меѓутоа не реков во ниту еден момент дека вашето мислење е погрешно (иако навистина тоа го мислам - еве сега тоа го кажувам), само сте се пронашле во она што го напишав, па можеби така сте сфатиле... го пишувам само она што сум го прочитала, а за она перење на мозокот мислам дека премногу дрско и некултурно се изразуваш, не е во ред... мене неможе никој да ми пере мозок, како и на никоја од вас или на било кој друг, се се сведува на сопствен избор, а за тој избор секој расудува со сопствен ум. Едноставно јас сум се сложила да го прифатам она што го пишува во Писмото и само во Писмото... а Писмото е многу јасно и Бог е Непроменлив и Едноличен затоа неможе Библијата да се толкува како што на секој му одговара...(и мене на почетокот не ми одговараше ама сфатив дека тоа е тоа... неможец против Божја желба) а во спротувно, тогаш сме послушни самите на себе , а не на Бог... можеби не ти одговара па затоа толку бурно се браниш, а јас се восхитував на сопствените грешки и Божјата Вистина... секој за себе, нели? А најискрено, сето ова го правам, верувала или не за Божја Слава, бидејќи Бог ни вика да го проповедаме Словото и да го шириме евангелието, и затоа што сакам навистина што повеќе луѓе да се спасат и да бидат на Божји пат... јас навистина никого не навредив и не ни сакам да навредам, ниту пак индиректно, незнам од каде таков впечаток... А за сатанизмот исто така не навредив и не именував некого, а се што е против Библија, Самиот Бог тоа го нарекува сатанизам, не јас... знаци дали и сега пак не сум јасна? Значи апсолутно нигде не напишав нешто од сопствена мисла или стих... и јас ти посакува најискрено секое НАЈДОБРО
    FARFELLA
     
  8. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    ^Добро девојко тебе ќе ти биде обезбедено место во рајот а ние неверниците ќе си гориме во пеколот :D
    Тоа дека сум дрска и некултурна не е баш твое да кажуваш како што мислиш ти дека ние православните сме сатанисти,јас мислам дека тебе ти е испран мозокот.
    Ти и понатака тупи тука по форумов и барај уште некој што ќе си ја погази верата на претците за да приклучи кон некое си учење.
    И кога веќе толку многу си упатена би можела да објасниш каква допирна точка би имал еден Македонец со Цркавата на Англиканите од каде и потекнува твоето учење или тоа не ти го објасниле?
     
  9. FARFELLA

    FARFELLA Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    54

    Дека си дрска и некултурна тоа ти го реков бидејќи твоето онесување се однесуваше на мене лично, затоа си земав за право, како што и твое не е да кажеш дека сум секта и незнам уште што друго да судиш...
    Во ред е нема потреба од дообјаснувања и дипишувања, кажав се што имав. Немој да мислиш дека се повлекувам, напротив, едноставно не би сакала да бидам дрска, а со тоа се губи и угледот на форумот... и за крај повторно ќе кажам, за последен пат, моето учење потекнува од Светото Писмо и нема потреба никој да ми објасни, Бог ми дал се потребно за да би разбрала читајќи, што и кој и да е ако прочита ќе разбере дека она што го реков е навистина така и дека го пишува... толку од мене...
     
  10. Hristijankata

    Hristijankata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    14
    Ова не е валиден аргумент. Се разбира дека Исус во Саботен ден влегувал во синагогите затоа што само во Сабота имало богослужби таму. Залудно ќе било Исус да влегол и да проповеда во Синагога во некој друг ден кога таму немало луѓе.
    Муслиманите одат во џамија во петок. Доколку Исус дојдел во нивно време и сакал ним да им проговори, цврсто сум убеден дека Тој во петок ќе влезел во џамијата и ќе им одржел една проповед.

    А дека Исус работел во Сабота има многу докази во Библијата. Еве ти на пример еден:

    „И затоа Јудејците Го гонеа Исуса, и сакаа да Го убијат, дека тоа го направи во сабота. А Исус им одговори: „Мојот Татко работи постојано, па и Јас работам.” Затоа Јудејците Го бараа уште повеќе да Го убијат, не само дека ја нарушуваше саботата, туку дека и Бога Го наречуваше Свој Татко, изедначувајќи се со Бога. “ (Ев. Јован 5:16-18, Библијата)

    Истата дискусија од погоре. Павле проповедал во синагоги и затоа одел таму во сабота. Да се собирале луѓето во синагога во среда, Павле ќе им проповедал во среда.

    Во цитатот што го цитираш, „другоплеменците“ не биле незнабошци туку јасно пишува дека тие се присоединиле со Бога т.е. се приклучиле на старозаветниот завет т.е. тие го познавале библискиот Бог, Мојсеевиот закон, биле и обрежани, принесувале жртви и сл.

    Истата дискусија од погоре.
    Поздрав!
     
    На manasija му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Hristijankata

    Hristijankata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    14
    А што велиш за овие стихови од Павле:

    „Еден разликува ден од ден, а друг ги смета сите денови еднакви. Само секој да биде наполно уверен во своето мислење! “ (Римјаните 14:5)
    „И така, никој да не ве осудува за јадење, или за пиење, или за некаков празник, или за млада месечина, или за саботи.“ (Колошаните 2:16)

    Само 5 стиха подоле од твојот стих Павле го пишува и следново..
    „И така, никој да не ве осудува за јадење, или за пиење, или за некаков празник, или за млада месечина, или за саботи.“ (Колошаните 2:16)

    ВЕЧНА наредба била и наредбата за обрежување, па сепак вие адвентистите не се обрежувате.

    Уште Бог му рече на Авраама: „А ти чувај го Мојот Завет - ти и твоето потомство по тебе низ сите родови. А ова е Мојот Завет, со тебе и со твоето потомство после тебе, што треба да го чувате: секое машко меѓу вас нека биде обрезано.
    (Битие 17:9-10)

    И не само тоа, туку и:

    "Тој ден (Пасхата) нека ви биде спомен-ден. Славете го како празник во чест на Господа. Празнувајте го како ВЕЧЕН ЗАКОН од колено на колено."
    (Левит 12:14)

    "Пазете го тој ден (Бесквасни лебови) како празник од поколение до поколение: тоа е ВЕЧНА НАРЕДБА."
    (Излез 12:17)

    Плешките на воздигнатиот принос и градите на вртениот принос што се донесуваат заедно со лојот, нека бидат вртени пред Господа; тоа да биде вечна уредба за тебе и за твоите синови со тебе, како што заповеда Господ
    (Левит 10:15)

    Сите овие, а не само саботата, биле вечни наредби (регулативи, одредби) во РАМКИТЕ на Стариот Завет.

    Во Стариот Завет Израелци биле само крвните Израелците и оние кои ќе биле обрежани и ќе влезеле во стариот завет исполнуваќи го Мојсеевиот закон. Дури во новиот завет ќе биде откината природната маслинка (крвниот Израел) и ќе биде накалемена дивата маслинка (неевреите) (Римјаните 11)

    Во 3-тото поглавје до Галатјаните Павле го вели и ова:

    „Тогаш, зошто е Законот? Тој е определен со посредство на ангели, со рака на еден посредник, па е додаден заради престапите, додека не дојде Семето, Кому Му е дадено ветувањето. “ (Галатјаните 3:19)
    „А пред да дојде верата, бевме под стражата на законот, затворени, до времето на верата која требаше да се открие. “ (Галатјаните 3:23)
    „Така, Законот ни беше наш воспитач до Христа, за да се оправдаме преку верата. “ (Галатјаните 3:24)
    „А сега дојде верата, и не сме повеќе под воспитувачот. “ (Галатјаните 3:25)

    Бог е непроменлив, но види што вели за Законот:

    „Зашто, ако се промени свештенството по неопходност станува и промена на Законот.“ (Евреите 7:12)

    Дали во новиот завет дојде до промена на свештенството? Дали сме сеуште под Ароновиот свештенички ред или под Христовиот т.е. по редот на Мелхиседек?
    Поздрав!
     
    На manasija му/ѝ се допаѓа ова.
  12. FARFELLA

    FARFELLA Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    54
    Вие јеховините сведоци имате голем проблем со разбирањето во односот со Христа, го сметате само како Божји Син,а не и како наш Господ, а евангелијата тоа многу добро го објаснуваат, но ке ти ги изложам стиховите, малку подоцна, сега не се наоѓам во мојот дом, а темава е многу за дискутирање и објаснување на се што постираше... има одговор на се, но се разбира ако искрено сакаме да го разбереме онака како што навистина е... позз :hai:
     
  13. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    ^Неможев да се воздржам а да не искоментирам :lol:
    Незнам дали другата форумџика е или не е јеховин сведок ама и основата на верувањето на јеховините сведоци е дека Исус Христос е Бог,мислам дека Фарфала треба малку да прочиташ и да разликуваш кој што е и кое е нивното верување а не веднаш не е исправно.
    А и ако е јеховин сведок тоа за тебе фарфала би дошло нешто како држ ми го копилето да се насмеам на копиларката :rofl: :rofl: :rofl:
     
  14. Farasha

    Farasha Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    19
    Божји благослов пред се :) Да навистина сите недели се обележани со црвено...па и мал милион празници (измислени и неизмислени) Драга, зарем не е очигледно она што Бог вели Ќе ги променат и времето и знаците.... крајот на вториот век се јавува идеа за славење недела наместо Сабота.Црквениот отец Варнава говори за славење на неделата како Осми ден на новото Божјо создавање(обидувајки се да го искористи Христовото воскресение како оправдание за славењето на неделата)Црквениот отец Јустин запишал во својата позната Апологија ..Ние сите се собираме на денот на сонцето затоа сто е тоа прв ден во седмицата(погледни како се нарекува неделата на англиски) Сите црквени свештеници добро знаеле дека Божјиот ден за одмор е Сабота а денот недела е празник за славење на Богот на сонцето(во Римската империја) Меѓутоа под дејство на разлицни црквени и политички струења почнале да пишуваат и проповедаат лажна наука за Господовиот ден за одмор...Уште во првиот век во Римската империја постоел снажен култ на обожзавање на Денот на сонцето кој во Рим дошол од исток...во одена од популарните истории на Црквата постои запишано..Богот на сонцето последниот незнабожен крал му се одстапува место во календарот наместо Господ Исус Сончевиот ден (диес солис)станал џристијанска недела..Годишницата за раѓањето на сонцето (наталис солис инвицти) кое се слави 25 децбар прихватен е како ден на Исусовото раѓање.и да скратам во цетвртиот век кралот константин 7 март 321 година издал декрет за поштување на неделата наместо Саботата затоа сто култот на богот на сонцето бил толку снажен сто неможело а да не се прифати славењето на тој ден..ете колку сто моожев да бидам кратка...Нека Бог биде со вас
     
  15. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.088
    Со должна почит на вашиот труд,навистина се восхитувам на луѓе кои толку се посветуваат на религијата,ама сакам да ве прашам,дали реално сте седнале да размислувате и да го сведете на реално размислување зошто постои се ова?!
    Зарем никогаш не сте помислиле дека некој некогаш,помудар од сите,а може не бил и еден,седнал и убаво размислил дека мора да постои нешто кое ќе го држи светот мирен и ќе одржува баланс на нашата деструктивна природа?!Зарем не сте помислиле дека се она кое е пишано е со цел,сами себе да не се убиеме и да си го однесеме родот во неповрат,а не дека тоа е некоја заповед?!Зарем не можете да ги сфатите тие заповеди како водач за полесен и поправилен живот,тогаш не биле попрости од сега,тоа е сигурно?!Зошто толку круто и слепо се зимаат работите поврзани со религијата,навистина не знам,па до степен да се дискутира дал сабота,дал недела беше,а никој не мисли дека морало да се направи ден кој ќе биде предодреден за одмор за да обичниот не биде злоупотребуван од моќниот(па дури и тие,особено тогаш кога немало научни сознанија,се плашеле од нешто помоќно од нив самите),за подоцна пак,кулминира и се злоупотребува,но ајде да не спомнувам сега и инквизиции и слично,ептен ќе ја отидам оффтопик.Со други зборови,денес не бележиме нови религии,никој не се прашува зошто?!...Тие во кратки црти се однесуваат на инстант психологии и книги со име Тајна,ама веројатно старата мудрост е навистина мудрост,која сама по себе е доволно логична и успешна,па нема потреба од нови.Простата логика ме тера да не се водам слепо,иако сум тврдокорен верник во нешто свое кое катадневно го ставам на тест.
    Се плашите од вашиот бог?!
     
    На Magnolija, Dafnee и De-lovely им се допаѓа ова.
  16. FARFELLA

    FARFELLA Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    54

    Имам едно прашање за тебе, ако сакаш да ми го одговориш... Како настанал човекот?
     
  17. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.088
    Сигурна сум дека не сум од ребро.
    Одговори ми и ти на моето прашање.Мислам,почитта е многу важна работа,а за религија не се пристапува со ароганција,нели?!
     
  18. Farasha

    Farasha Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    19
    zakonot ovde prestana pa se vrativte na idolopoklonstvo...zar zakonot ovde prestana pa pocnavde so kradewe ,la\ewe,ubivawe...zakonot presta Isus umre za nasite grevovi pa se se ni e presteno ajde nie po staro...kakva vi e toa tuma;ewe na Biblijata
     
  19. Dafnee

    Dafnee Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2010
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    1.927
    Верник сум. Во свој Господ и во вишата космичка сила што ги придвижува работите. Верувам во оној Бог кој ми го дал здравиот разум за да можам да го сфатам и да верувам во него на начин кој е својствен за мене, и да го искажам своето почитување на начин кој е соодветен според мене... Ова вашево е повеќе фанатизам.
    И во овој контекст на вашите буквални догмични и тврдокорни ставови и сфаќања....
     

    Прикачени фајлови:

    На Phyramide му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Farasha

    Farasha Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    19
    Докажано е дека кокошката е прва настаната а не јајцето...за јајцето е потребен процес и мајчина утроба а кокошката требало некој да ја создаде :) мислам дека тоа е одговор на твоето прашање...ова се базира врз научни истразувања не зборувам ништо напамет...колку ли му требало на овој народ да сватиме дека Бог не создал