1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сабота...

Дискусија во 'Религија' започната од FARFELLA, 29 јануари 2011.

  1. Dafnee

    Dafnee Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2010
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    1.927
    [quote="Farasha Докажано е дека кокошката е прва настаната а не јајцето...[/quote]

    А кој тоа ова го докажал и КАКО побогу...те молам упати ме во ова истражување... и кажи ми го тој научник?
    Можеби Дејвид Коперфилд????
     
  2. FARFELLA

    FARFELLA Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    54

    Не, не, никако... напротив воодушевена сум, бидејќи забележав дека си атеист (затоа и ти го поставив тоа прашање), а сепак почитуваш... немам причина да сум арогантна, напротив, и да имав причина немаше да бидам. Има некои на форумот што се токму такви, но јас не одговарам на ист начин, па и да се екстремни... Инаку, забележав дека веруваш на науката, а тоа со Писмото оди во тотална спротивност и кога би ти одговорила на секое прашање не би се разбрале :) ама ќе пробам...
    1.Сето ова незнаеме зошто постои, тоа е Божја правда, патем Бог е креативен, а една од причините е тоа дека "Тајната на беззаконието" (кога Луцифер се возгордеал, и му се јавила желба да изгради престол над Божјиот sвезди, да биде над Бога Езекил 28;14,15), и сите тие настани, ланчани едно по друго и кога Луцифер ги прелажал третината ангели да бунтуваат против Бога, нарекувајќи го диктатор избила војна на небото... тогаш Бог ги истерал од Небесата, од Својот Свет Престол, бидејќи таму не се нашло место за гревот... Во Езекил 28;17 вели: " Од убавината твоја се возгордеа срцето твое, поради богатството твое си ја загуби мудроста свој; затоа Јас те соборив на земјата, те предадов на потсмев пред царевите " (термин кој укажува на судење, односно тоа сме ние. Нешто за кое Луцифер се прашувал и за кое не знаел, се прашувал од кого ќе биде суден, каде во Откровение вели дека ние ќе им судиме и на ангелите 1.Коринтјаните 6:3 " Не знаете ли дека ангели ќе судиме, а не, пак, она секојдневното? "). Второзаконие 19;16-17 " Ако притив некого излезе неправеден сведок, обвинувајќи го за престап, и обајцата, кои се судат, нека застанат пред Господ, пред свештениците и пред судиите, што ќе се најдат во тие денови; и судиите нека ги испитаат добро, па ако оној сведок е лажлив сведок и лажно сведочи против братот свој, направете му го она што го беше направил на братот свој: така исчистете го злото од вашата средина " Со овие стихови гледаме дека имало само две страни, а потребни се три за суд. Кои се тие(царевите)? Во Откровени се вели дека " Исус не испра со својата крв и не направи цареви. " Ние сме поротата. ПОротата го победува ѓаволот Откровение 12;11 " Tие го победија со крвта на Јагнето(Исус) и со Словото на своето сведоштво и не се грижеа за животот свој дури до самата смрт."
    2.И тој некој мудар човек да е, треба да е од Некој што е многу помудар од целото опшество и во целата вселена. Ако бил мудар да напише една таква Книга, сигурно не ќе е мудар и да ја создаде целата Вселена. Само немој да ми речеш дека дека постои некој сила ( само незнаеш што), Која Истата е Единородениот Бог.
    3.Човекот само од себе не е во состојба да расудува ако не му е дадено, а уште помалку со нашите деградирани умови. Надпросечна и конечната интелигенција на еден човек изнесува до 6%.
    4.Секоја поттикната ДОБРА особина во нас е од Бога. Се што е добро доаѓа одозгора (ова е Библиски стих, само незнам каде точно ги пишуваше). Тој еден мудар човек не е во состојба да биде сам од себе добар и со поттик на морал, кога ние сите од почетокот сме грешни.
    5.Новите религии се бележат затоа што полека, полека, луѓето повеќе се интересираат и почнуваат да проучуваат, не да читаат, за разлика од порано. Тогаш не им било откриено. Писмото е една лесна загатка (за верните и упорните), која не се чита и не туку така можеш да добиеш откровение ако не те води Духот Свети, односно ако не бараме преку молитва од Бога вотство пред читање.
    6. Се плашам од нашиот Бог, бидејќи е Тој Најмудар, Најсупериорен, Тој е Алфа и Омега (почеток и крај) , Тој е Еднинороден, Тој не создал... Тој е Недостижен за човечкиот ум да Го разбере... Верувам во Него затоа што има многу чуда направено во мојот живот, а уште повеќе во животот на особите со кои сум во најдобар однос... Верува дека е Он, затоа што само во еден хромозом од човечкото тело има 34 милиони хемиски букви, а во нашето тело ги има безброј, верувам дека е Он, зато што во една човечка ќелија може да биде запишана цела инциклопедија... е затоа верувам токму во Него, а не во некој мудар човек или некој сила, и во онаа позната реченица: " Абе има нешто, ама... " НЕ! Има Бог кој е нас сите нас, Кој не гледа, Кој е наш Творец, Наш Спасител и Откупител... Нашиот Милостив Отец... Амин! B.T.W Bog вели дека може да верува оној на кого му е дадено одозгора... Немој сега да помослиш дека Бог е пристрасен, Тој не е пристрасен, туку едноставно гледа на срце. И не ти велам дека си злобна или незнам што (да не ме сватиш погрешно), туку можеби затоа што ете... веруваш во наука, за која Бог најмногу се противи, а не веруваш во Него. Бог ни се открива преку:
    - Исус
    - Совеста (Светиот Дух)
    - Светото Писмо
    - Природата
    Поздрав :hai:
     
    На ma4o4female му/ѝ се допаѓа ова.
  3. FARFELLA

    FARFELLA Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    54
    :) Апсолутно се сложувам... Нека Бог те благословува со уште повеќе мудрост... :) :hai:
     
  4. FARFELLA

    FARFELLA Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    54
    А кој тоа ова го докажал и КАКО побогу...те молам упати ме во ова истражување... и кажи ми го тој научник?
    Можеби Дејвид Коперфилд????[/quote]


    Давид Коперфилт бил или уште е буквален сатаниста...
     
  5. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.718
    Допаѓања:
    150.568
    Ова веќе е фанатизам.
    Вие сте ставате во позиција на бог,за кое што немате право.А она кое го носите себе е само еден едноставен цинизам,незаслужена ароганција и желба за некоја надмоќ.
    Е така...не ме повикувајте,тоа ми е ставот,а се понатака...ми е лудост!
     
    На bittersweet му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Ashling

    Ashling Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    2.577
    Кој докажал и каде е доказот?
    Ова повеќе ми изгледа на претпоставка, отколку на доказ, каде што според оваа твоја теорија и јајцето требало некој да го создаде за од него да излезе пиленце.
     
  7. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Речиси цело време се повикувате на старозаветното, паганското и римокатолицизмот. Само саботјаните и евреите ја слават саботата како ден за одмор и ден поголем од човекот.
    Старозаветното е непотполно и несовршено. Само Исус Христос со неговото доаѓање го остави Новиот Завет и Неговите дела, како потполни и совршени.
    Тој му се обрати на Евреите со следните зборови: Кој е поголем- човекот или саботата?
    И Исус Христос и останатите Апостоли морале да проповедаат во сабота, бидејќи во синагогите во саботен ден се збирале за нивните ритуали.
    Посетувањето на гробот се извршило во сабота, затоа што саботата во православието е ден наменет за помен на починатите.
    Православните ја слават неделата и ја нарекуваат „МАЛ ВЕЛИГДЕН“. Секоја недела се спомнува на Светата Литургија Распетието, Страданието, Воскресението на Нашиот Господ Исус Христос.
     
  8. Farasha

    Farasha Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    19
    А кој тоа ова го докажал и КАКО побогу...те молам упати ме во ова истражување... и кажи ми го тој научник?
    Можеби Дејвид Коперфилд????[/quote]
    pa draga procackaj po internet na ovaa teme ima mal milion strani vo koi mozes da procitas i sama da se uveris.na jajceto mu treba proces i MAJCINA UTROBA za da se razvie :) kako sto nemoze embrion sam da opstoi bez majka...zatoa Bozjoto pismo veli deka sozdal covek Adam koj sigurno ne bil embrion...od negovoto telo zemal rebro i ja napravil zenata..embrionot se do odreden mesec nema definirani koski ili vo opsto rebra....prasanje e dali veruvame vo Boga ili vo ideata deka sme nastanale od majmun ili neznam veke od sto
     
    На FARFELLA му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Farasha

    Farasha Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    19
    Isus nedosol da go promeni MORALNIOT zakon (informiraj se kako se delat zakonite vo Biblijata) Obredniot zakon (obrezenieto ..zrtvata za grevovi i taka natamu )se ukinati so Hristovoto doaganje zatoa sto Isus umrel na krst za nasite grevovi kako Jagne odnosno Zrtva za nasite grevovi..nemalo veke potreba od zrtvuvanje zivotni za grevovite na covekot ...zarem ne e poveke od jasno toa...sto se odnesuva do Sabotata....vo toa vreme Evreite go drzele zakonot mnogu strogo.tie bile legalisti i negledale na svoite srca tuku strogo se pridrzuvale za moralniot zakon mislejki deka so samoto drzenje na zakonot ke dobijat vecen zivot.Vera bez Dela e mrtva vera.i den denes tie vospostavile broj na odredeni cekori koi mozat da gi napravat vo sabota E TOA E ODENJE OD KRAJNOST VO KRAJNOST bez potreba...Sabotniot den go izvitoperile i toj izgubil znacaj zatoa sto ne bilo poenta samo taka da se drzi sabotata odnosno da ne se raboti a pritoa da spies doma i nisto da nepravis..Sabotata e Den vo koj treba da se posvetis na Boga..proucuvanje i tn...Znaci Isus rekol: nedojdov da go promenam zakonot tuku da go ispolnam...ni edna bikva ni crticka nema da se promeni dodeka se neboto i zemjata....Bog e ist i vcera i denes i utre od vekovi i zasekogas..znaci Bog nerekol deka vo sabotata ako se razbolis netreba da otides na lekar..tuku da nerabotis rabota koja ti nosi profit...tuku toj den da go posvetis na Boga zatoa sto i Bog stvaral 6 dena a na sedmiot odmoril...Isusovoto voskresenie bilo vo NEDELA zatoa sto i Isus samiot odmoril vo Sabotata :)
     
  10. Farasha

    Farasha Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    19
    Draga ako mislis deka Biblijata e fanatizam i nejzinoto citanje e stavuvanje od odenje vo fanatizam togas ne e problemot vo lugjeto koi ja pronasle vistinata i se obiduvaat da go sprecat "losit" ( sotonata) vo negovoto deluvanje... fanatizam e toa sto pravi sotonata koj nesomneno se oblekol vo jagneska кожа
     
  11. Farasha

    Farasha Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    19
    AMIN :)
     
  12. Farasha

    Farasha Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    19
    lele neveruvam deka i ova procitav pa draga ako e Sabota sedmiot den togas nedela e prviot a ne ponedelnik sto znaci nedela-petok = 6 dena i da vo pravo si tesko e koga imame tolku nevernici koi mozat samo da te maltretiraat vo Sabota i da ne ti dadat den za odmor.No vistinata e edna i edinstvena...Sabotata e sedmiod den od odmor
     
  13. Farasha

    Farasha Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    19
    Bog preku Evreite resil da napravi narod KOJ KE GI POCITUVA 10te ZAPOVEDI pa zatoa i Sabotata kako eden od niv ja praznuvale A NE zatoa sto im ja dal na Evreite samo ..Draga Sabotata postoela kako edna od zapovedite uste vo Edemskata gradina i bila dadena na Adam i Eva...Moralniot zakon postoel i ke postoi bez razlika dali si Evrein ili nesi
     
  14. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    842
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Морам да бидам малку некултурна бидејќи сум изреволтирана од некои форумџики конкретно на темава. Па вие бре да не сте проповеднички по некоја случајност. Дај олабевете малце. Верувајте си во тоа во коешто си верувате и не туку ги малтретирајте оние другите, коишто немаат исти размислувања како вашите. Боже чувај како жива напаст сте.
     
    На bittersweet му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Farasha

    Farasha Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    19
    Ajde koga veke komentirate kolku sabotata ne e den od odmorot i kako Isus sakal do go promeni zakonot so toa sto isceluval vo Saboten den kazete mi kade vo biblijata se spomnuva nedela..ako ne se spomnuva koga taa stanala sedmi den i dali vo opsto Bog naredil da ne se bide aktiven tuku da se bide pasiven vo denot od odmorot...koja e vistinata za denot od odmorot..sto vsusnost pretstavuva den od odmor za vas i so koja cel Bog im gi dal 10te zapovedi na Evreite..sto sakal Bog da napravi od evreite...napravi mi razlika pomegju zakonite..moralen obreden zdravstven..i taka natamukoj od ovie zakoni e prekinat po Hristoviot dolazak i zasto


    [mod-kirilica:3s9xrl3q][/mod-kirilica:3s9xrl3q]
     
  16. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Farasha доколку сакаш да го дополниш постот користи ја опцијата Редактирај.
     
  17. Farasha

    Farasha Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    19
    Драга кога веке зборуваш за права никој не те тера да ја посетуваш и поддржуваш темава :) разговорот за Христа или Божјите заповеди е дел од моето секојдневие и негледам потреба да престанам да коментирам кога веке е отворена темата религија или посебно темата Сабота...заобиколи не и продолжи понатаму :hai:
     
  18. milky-candy

    milky-candy Нов член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    713
    За какви ѓаволи говориш, Фарфела ај те молам објасни ми? Како можеш да напишеш дека ѓаволот прави паралела на Божјата работа, за да го збуни народот и многу души да не се спасат? Извини ама ова ми личи на некаков секташки цитат...Недела е ден кога Исус воскреснал и Велигден НЕ случајно го славиме во недела,а ти велиш дека неделата ја создал ѓаволот... :!: Ајде да речеме дека Бог ги создал Адам и Ева, но ѓаволот дека ги создал геј популациите...? :^) И со тоа што велиш дека ѓаволот куранот го создал - ги навредуваш припадниците на муслиманската религија... Не претерувај со вакви изјави, млада девојка си и не е во ред според мене волку да навлегуваш во некои библиски работи и чудни религиски сознанија - гледам опседната си со ова...
     
    На bittersweet, mila-vanila и Kika30 им се допаѓа ова.
  19. Farasha

    Farasha Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    19
    Драга Фарела :) Божји благослов ти посакувам ...
    да се надоврзам на она сто се коментира...Евреите во тоа време го држеле законот (точно се гледа за кој закон станува збор-моралниот закон-10те заповеди) -Вера без дела е мртва вера-тоа е запишано во Библијата...Евреите биле легалисти цврсто прудржувајки се на 10те заповеди без да гледаат на своите срца... постот..молењето..биле само чин за да покажат некому (никому) дека постапуваат правилно иако во срцата нивни многумина не го мислам истото...Саботата е претвориле во ден во кој никој и нисто нетреба да работи (Бог нерекол да спиеме ,гледаме филмови,лешкараме и правиме НИШТО ) Евреите ги преминале сите граници и пресле во фатализам.тие ден денес имаат одредени чекори кои можат да се искористат во Сабота ...како на пример направите 50 чекори денес и немојте да мрдате више...НЕ ! Бог не го бара ова...Саботата е ден кој треба да го посветис на Бога неправејки ништо преку сто ке заработуваш...(тоа незначи дека ако се разболиш нетреба да појдеш на доктор или ти да помогнеш некому)значи Исус дошол не да го промени законот туку да го исполни..Евреите мислеле дека со дрзењето на 10те заповеди имаат право на вечен живот со што го закључиле Христа и неговото доаѓање.Исполнувајки го само законот го изгубиле Христа (Галатјаните 5:4) Се одвоивте од Христа вие кои сакате да се оправдате преку законите..отпаднавте од благодатта.. (Ефесјаните 2:8,9) Затоа што по благодат сте спасени преку верата и тоа не е од вас самите-тоа е Божји дар..не од делата за да не се ФАЛИ некој ...овде Бог невели дека треба да престанеме да ги држиме неговите заповеди туку нивното држење да биде исполнето со ВЕРА во Бога а не да бидат држени само реда ради...Бог е непроменлив (Матеј 5: 17,18)Не мислете дека дојдов да го променам законот и пророците! недојдов да ги поништам туку да ги исполнам.затоа што вистина Ви велам додека не поминат небото и земјата ниту најмала буква ни цртичка не ке ја снема од законот додека не се збидне се...АМИН (и тука точно се гледа дека Исус зборува за Моралниот закон-10те заповеде...читај подоле во матој 5 глава :) )
    законите се делеле на Морален..обреден..церемонијален закон ...и така натаму...Во обредниот закон припаѓа жртвата за гревови..обрежанието и слишно..Исус со неговото распетие ги заковал ОБРЕДНИОТ закон а не Моралниот...значи ни еден од 10те заповеди не се променети со Исусовото распетие или Воскресение...Некој спомна и не даде никакво објаснување за (Колосјаните 2:16) Бог дал 7 празници во тоа време читајте (Мојсеј Левит 23)Господови празници Сабота 7 празници кои Бог ги поставил да се слават исто како и Саботата дури и ако не се паднеле во Саботен ден
    Пасха..Празник на првите плодови.. Педесетница...празник на труби и така натаму и Бог вели тука ...И тоа нека ви биде сабота за починка...Од таму доаѓа...и затоа никој да не ве осудува за јадење и за пиење.......и за СаботиТЕ (Множина) мислејки на празниците кои се слават како сабота...а НЕ Саботата како ден од одморот и Божја заповед
     
  20. Farasha

    Farasha Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    19
    За какви ѓаволи :o па за оној истиот кој се појавил во Едемската градина...за оној истот кој се вообразил и неговата убавина го понела и се возгордеал па посакал да биде еднаков со Бога..за оној истиот кој наговорил 1 третина од ангелите и....Бог е ист од секогаш за секогаш и правилата и законите што ги пишува и Тој самиот ги држи...Знаш ли дека плата за грев е смрт па затоа Бог го дал обредниот закон каде секој човек кој ке згреши може да зртвува јагне за неговит грев...прашање е зошто Исус дошол и умрел за нас :) ако плата за грев е смрт тогаш некој треба да умре еве еден убав пример..возиш кола и правиш престап..доаѓа полицаецот и мора да те казни зар не? е сега што ке направи тој да биде милосрден а во исто време и да го испочитува законот...ако не напише казна и те пушти тој го прекршил законот...а ако не те пушти тогаш не е милосрден :) што треба да направи ??? Сам да ја плати казната...Токму тоа го направил Исус на крстот за нас Слава Богу...Самиот Бог пишува дека за Суд се потребни 3 страни ...Судот,оној кој направил престап и ?? порота :) Во времето кога сотоната направил грев биле само Судот и престапникот...тогаш сотоната си велел па по Божјиот закон и принципи тука нема кој да ми суди...(немој да мислите дека ѓаволот е смотан...тој е лукавввв) затоа Бог го создал Човекот (Бог вели "зар не знаете дека ке им судите на ангелите...") ја создал поратата....затоа сотоната е толку разјарен и на секој мозен начин се обидува да го уништи човекот почнувајки од едемската градина....Затоа што ете го третиот членн ..поротата...затоа што ние сме дел од оној Суд кога ке му се суди на сотоната....ако некој е заинтересиран за поконкретно обработување на оваа тема само нека ми пише :hai: