1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сабота...

Дискусија во 'Религија' започната од FARFELLA, 29 јануари 2011.

  1. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Па работата е во тоа што вие не коментирате туку проповедате,и при тоа ги навредувате сите кои не се ваши истомисленички читај секташки :x
    Јас како православна христијанка и понатаму ќе си ја почитувам недела како Божји ден за одмор а вие и понатака проповедајте си,само кој ќе преобратите незнам :fubar:
    Или да не очекувавте кога почнавте со проповедањево да застаневме сите и да викаме
    Hallelujah praise the Lord you have led us out of our darkness and into the light |(
     
    На nesa, Kika30 и k.i.t.t.y им се допаѓа ова.
  2. k.i.t.t.y

    k.i.t.t.y Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2011
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    74
    Сабота??? Нели нашиот Господ работел 6 дена на создавање на светот а 7миот ден одмарал, па од таму и недела е неработен ден, односно ден за одмор??
     
  3. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Девојки од православната религија,си ги знаете вашите убедувања и верувања.Сите овие што дошле тука да проповедаат се хранат од нашето спротивставување,а вие само си се нервирате,оставете ги гладни.Само опуштено,не им возвраќајте на коментарите и се‘ ќе им се претвори во осамена проповед,која ќе им е целосно на располагање-сами ќе си читаат што си напишале ;) .Бидејќи овде нема веќе здрава дискусија.
     
    На LivingGlam, bittersweet и Kika30 им се допаѓа ова.
  4. Kika30

    Kika30 Нов член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    31
    Theodora

    Ова една личност го прави со два профила..Разгледај ја убаво темата и ќе приметиш..Фарфела и Фараша е една личност... :|
     
    На Farasha му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Farasha

    Farasha Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    19
    Незнам зошто имаш одбивност према зборот проповед...па драга Исус проповедал..апостолите исто така...и биле малкумина во тоа време ..зар биле секта...ако е Исус секташ тогас и јас сум секташка...јас сум припадник на православната религија (право славна - да ја славиш правилно) е сега колку во на нашето православие така стојат работите е знак прашалник...па затоа решив да ја читам Библијата и констатирав многгуу погрешно протолкувани работи...а ти можеш не само во недела туку и во четврток да веруваш ако сакаш..Бог ти дал слободна волја...исто така рекол : - не фрлајте бисери пред свињи ...така што со тебе драга тука ке гопрекинам разговорот...Осведочена си со се што прочита...останатото е на Бог :hai:
     
  6. Farasha

    Farasha Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    19
    како убаво размислуваш :) иста личност..мммм...не би се согласила но истомисленици ДА :) и драго ми е што е така
     
  7. FARFELLA

    FARFELLA Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    54
    pa draga procackaj po internet na ovaa teme ima mal milion strani vo koi mozes da procitas i sama da se uveris.na jajceto mu treba proces i MAJCINA UTROBA za da se razvie :) kako sto nemoze embrion sam da opstoi bez majka...zatoa Bozjoto pismo veli deka sozdal covek Adam koj sigurno ne bil embrion...od negovoto telo zemal rebro i ja napravil zenata..embrionot se do odreden mesec nema definirani koski ili vo opsto rebra....prasanje e dali veruvame vo Boga ili vo ideata deka sme nastanale od majmun ili neznam veke od sto[/quote]


    Tака е... Писмото е многу разговетно, може на секому да му биде откриено, но :!: , онака како што Бог вели " AKO ME БАРАТЕ ИСКРЕНО ОД СРЦЕ, ЌЕ МЕ НАЈДЕТЕ " :)
     
  8. FARFELLA

    FARFELLA Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    54

    Ако сакам да проповедам , значи сакам да Му служам на Бог, а доколку лажам, тогаш каква ќе ми биде таа служба... Бог ќе се гади од мене... Не е вистина! Барем јас ги држам СИТЕ заповеди и бес ИСКЛУЧОЦИ на моменти, за да постигнам некоја чудна моја цел... НЕ! Јас го љубам Бог и како што ја држам Саботата, така и не лажам...
     
  9. FARFELLA

    FARFELLA Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    54


    Значи како што кажав многу пати, еве повторно, ВЕРУВАМ САМО ВО БОГА и се потпирам на Неговите тврдења. Бог верува во сатаната и сите негови активности, па затоа и јас...
     
  10. FARFELLA

    FARFELLA Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    54
    Многу си контрадикторна.
    Kога некој сака да биде мудар, мора да биде претпазлив на секој свој коментар, бидејќи со истиот се отсликува самиот себе си и се открива вистинското "јас". На едно место ми рече:

    Кога незнаеш кое ти е точното свое мислење, како мoжеш да тврдиш за моето?
    Мислам дека немаш право да судиш... навистина не би сакала никогаш да се хранам од расправии... која би ми била користа? Искрено, како што кажав на едно место, сакам што повеќе луѓе да осведочам и Слава на Бога ако било кој го отвори срцето... сакам навистина секоја од нас на форумов и пошироко да биде спасена и да наследи живот вечен... поискрено неможам...
     
  11. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Драга кога веке зборуваш за права никој не те тера да ја посетуваш и поддржуваш темава :) разговорот за Христа или Божјите заповеди е дел од моето секојдневие и негледам потреба да престанам да коментирам кога веке е отворена темата религија или посебно темата Сабота...заобиколи не и продолжи понатаму :hai:[/quote]
    Па работата е во тоа што вие не коментирате туку проповедате,и при тоа ги навредувате сите кои не се ваши истомисленички читај секташки :x
    Јас како православна христијанка и понатаму ќе си ја почитувам недела како Божји ден за одмор а вие и понатака проповедајте си,само кој ќе преобратите незнам :fubar:
    Или да не очекувавте кога почнавте со проповедањево да застаневме сите и да викаме
    Hallelujah praise the Lord you have led us out of our darkness and into the light |([/quote]
    Незнам зошто имаш одбивност према зборот проповед...па драга Исус проповедал..апостолите исто така...и биле малкумина во тоа време ..зар биле секта...ако е Исус секташ тогас и јас сум секташка...јас сум припадник на православната религија (право славна - да ја славиш правилно) е сега колку во на нашето православие така стојат работите е знак прашалник...па затоа решив да ја читам Библијата и констатирав многгуу погрешно протолкувани работи...а ти можеш не само во недела туку и во четврток да веруваш ако сакаш..Бог ти дал слободна волја...исто така рекол : - не фрлајте бисери пред свињи ...така што со тебе драга тука ке гопрекинам разговорот...Осведочена си со се што прочита...останатото е на Бог :hai:[/quote]
    Бог истотака рекол после Исус и 12 апостоли сите други се магариња ;)
    И јас истотака одбивам понатака да реплицирам на некој што си се замислува поголема и од Исус па се претставува како спасител на нашите души и ни нуди вечен живот :x
     
  12. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Кој ве преобратува бе? Аман од ова христијанско размислување. Ако некој не го сака Исус или е сатанист, или проповеда или ве труе. Остајте не на мира, одете во црква, палете свеќи и не замарајте со глупости.
    Исус рекол вака, Бог рекол онака. Синки вие таму бевте па знаете кој што кажал или направил.

    и да одам по насловот на темата, Сабати има во еврејска религија и во пагански и неопагански. За други не знам.
     
  13. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Дури сега видов,а од каде тебе идеја дека сакам да бидам мудра,тоа не е судење :^) па не суди и ти за не ти биде и тебе судено.И да на почеток мислев дека си со добри намери,ама откако отупи со наметнување на твојот став ми се смени мислењето.
    И преку глава ми е од изјави од типот како некои како тебе кои навидум сакаат да имаат сите вечен живот,гледај ти за себе,секој го прави истото,нема потреба да изигруваш виртуелен Месија.
    Почитувај право на избор тебе никој не ти наметнува ништо,ти си таа што заземаш овде таков став на наметнување и неприфаќање на туѓо мислење и став,бидејќи е различно од твоето.Слободта на мислење и изразување ни е загарантирана со Устав,па нема што ти некому да ја ускратуваш.Едноставно олабави и остави ги на мира луѓето сами да си одлучат кој ден е за одмор.
    И негација пред глагол се пишува одвоено,кога веќе проповедаш или правиш некаков си обид за тоа,прави го барем правописно правилно.
    И поради тебе цела тема се наполни со офф-топици.
     
  14. FARFELLA

    FARFELLA Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    54

    - А Тој им одговори и рече: ...зошто гледаат и не видуваат; слушаат и неможат да чујат, ниту пак разбираат; и над нив се исполнува пророштвото на Исаија, кој вели: " Со уши ќе чуете и нема да разберете, со очи ќе гледате и нема да видите; срцето на овие луѓе закоравело и со ушите тешко слушаат; и ги затвориле очите свои за да не би некогаш со очите да видат и со ушите да чујат и со срцето да разберат, та да се покајат и да ги исцелам. " - MATEJ 13:11 и 13-15
     
  15. Ashling

    Ashling Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    2.577
    Кога?
    и второ прашање: не мислиш после се' дека тоа е всушност состојба на умот о.О?
     
  16. Farasha

    Farasha Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    19
    Драга теодора (само Бог се пишува со голема буква за мене) тоа што зборува фарфелла не се нејзини зборови туку Божји Исусови... Кај Бог постои само една и единствена вистина и закон кој треба да се држи како би имала право да се нарекуваш верник...се останато е сувишно да се коментира... Божјата сила е како сонце и таа свети со истата сила и секогаш..проблемот е до самата земја или поконкретно ние самите...ако земјата е добра ке ги прими сончевите зраци и ке биде плодна а тоа исто сонце ке свети и ке ја грее ГЛИНАТА која од сонцето ке се исуши и ке отупи...тоа е целата суштина
     
  17. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Ова се однесува на Фарфела и Фараша-
    Тоа што некој се одметнал од сопствената матична религија и се приклучил кон одредена секта е негово право на избор,меѓутоа да ми цитирате делови од Светото писмо или ваши кованици за слепило или глувост или па за глина осушена и отупена ќе ви порачам дека Бог е тој што рекол да не се суди,а вам ќе ви суди и тоа како за вакви според вас невини коментари,кои ги маскирате како добронамерни кон секој кој не се согласува со вас.Јас верувам во еден Месија-Исус Христос и во неговите намери,пред да изигрувате виртуелни Месии повторно добро и сериозно размислете дали Исус некому би му сугерирал дека е налик на отупено парче глина?! Толку од вашата големина и чистота се виде јасно!
    А јас си сум свесна за големината на мојот интелект,моите верувања и ставови и моето право на избор не ми се потребни нечии сугестии,ама потребата за наметнување и неприфаќање и прикриени навреди во цитати со кои се валка она што е сугерирано во Светото писмо е претерано и недолично,па пак ќе речам размислете за своите зборови и дела,бидејќи сте толку убедени во тоа дека ќе имате вечен живот.
    И да,јас пишувам лични имиња со голема буква бидејќи тоа е правописно правило,а со тоа што ќе напишам лично име со голема буква не мислам дека некого го изедначувам со Бог ни најмалку.
     
    На LivingGlam и bittersweet им се допаѓа ова.
  18. Farasha

    Farasha Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    19
    теодора, за какво напуштање на религија ти зборуваш и која е всушност твојата религија :) Вера без дела е мртва вера верувам дека тоа го пишува и во твојата Библија (една и единствена) јас ја читам православната ако тоа е едно од прашањата кое те мачи...за тоа дали јас судам кратко ке ти кажам НЕ затоа што тоа не е мое право ,а подвлекувајќи на кого ке му биде судено пресудуваш ти односно му ја земаш работата на Оној кој треба да суди :) што се однесува до правописот мене искрено ми е најмалку битен..гледам дека си дојдена овде да корегираш луѓе во однос на нивните правописни грешки а не религиска потреба да го искажеш своето мислење....па затоа си земав за право да ти кажам што ми е мене битно ( големата буква која достојно стои само кога го пишувам Бошјото име) и јас сум обичен грешник како и сите останати па затоа повекето време го поминувам во читање Библија и темата религија на форумов..како што кажа имаме право сите да го искажеме својот став колку и тој да е наметлив тогаш со факти и ти така постапи затоа што ако сум во грешка за она за кое зборувам твоја должност е без никаков гнев и мржња да ме подучиш во спротивното.....само искоментирав на твојот одговор према фарффела и ништо повеке....тоа не е христијански дух затоа што фарффела ти е сестра во твојата и моја и нејзина религија....односно христијанка
     
  19. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Не знам за што ви се дискусииве бидејќи премногу страници има за да прочитам, каде запознала форумскава борба, пак и не ми се навлегува многу многу во туѓите препирки, само ќе го речам следното. Да, познато ми е за Сабота, и толкувањата дека е тоа денот за одмор. Точно, кога-како-што, јас и нема да навлегувам, бидејќи некако и уморна сум да истражувам по моите книги, пак и некои слични работи веќе пишував некаде. Ова е тоа што јас го имам запомнато од моите предавања по религија и дискусиите што сме ги воделе со професорите на оваа тема. Ова е истото она нешто, како што е и со иконите. Да речеме дека според Божјото слово, не треба да се величат и обожуваат ликови, да се прават нечии тотеми, но и ваква измена е направена во нашата Библија... или поскоро во нашите христијански адети. Токму за ова зборував веќе во една од темите затоа и нема да повторувам и тука. Само ќе речам, да мене ми е лично познато ова кое што го велите за Саботата.

    ЕДИТ:
    The Day AFTER Sabbath

    (1) Matthew 28:1: "In the end of the Sabbath, as it began to dawn toward THE FIRST DAY OF THE WEEK, came Mary Magdalene and the other Mary to see the sepulcher." This is the first place in the Bible where "the first day of the week" is mentioned. Matthew wrote these words, under inspiration of the Holy Spirit, many years after the New Testament Church came into being. The text says that late on the Sabbath day it was drawing TOWARD the first day of the week. So this Scripture, we must admit, tells us plainly that three days and three nights after all that was done away had been securely "nailed to the Cross," the Sabbath was still the day BEFORE the first day of the week—still the seventh day of the week.
    И проблемот, всушност.. (морав да се навратам), доаѓа од толкувањето на Библијата, поточно преводите, кои се правени и по се изгледа и преводите, што многумина си ги правеле на своја рака.
    Така, според некои, во оригиналниот староеврејски јазик, на местото на зборчето "Сабота" стои зборот "Шабат" што во превод значи одмор - ден за одмор. Итнин е прв работен ден, што кај нас е понеделник, додека Ал ахад е првиот ден од седмицата, т.е недела... (ова е како си го објаснуваат оние кои велат дека саботата е ден за одмор, бидејќи недела ја сметаат за прв ден од седмицата, а не понеделник).
    Во македонскиот јазик, денот недела доаѓа од старословенскиот збор т.е. глагол "не делај" што во превод значи "не работи" или парафразирано "одмори, одмор".
    Пак и според некои толкувања, бидејќи Христос воскреснал во Недела, ние тој ден го славиме, како ден за одмор. Конкретно мислење од црква за ова прашање не сум имала, не сум дискутирала со свештено лице.
    ЗАТОА ќе речам, ова се дискусии, теории, размисли нечии, какви има премногу, и кои во многу места се и контрадикторни кога станува збор специјално за религијата и тоа токму од самиот факт дека Светите книги се пишувани врз база на преводи, така што, колку бил добар преводот е работата, па затоа и секој се сомнева и си гради своја сопствена теорија, затоа и сите борби околу тоа, што да биде, што да не биде во Библијата, Стар, Нов Завет итн. А, јас ќе си стојам на она што ќе си го каже Црквата.
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Искрено не можам да се изначудам,каде видовте сега гнев или омраза во моето излагање :o ,би било смешно,да не ми е донекаде трагично.
    Сите тие посочувања на глувост,слепост,отупена глина и соу он,ви кажав дали Исус би ги употребил за своите верници? Одговорот секако е дека никогаш не би го сторил истото.
    Понекогаш во жарот и заслепеноста на луѓето да се покажат како поголеми во нешто- во случајов верници одат на вакви извртувања,посочете едно единствено место каде јас сум пројавила гнев или омраза,а вашите навреди беа очигледни барем имајте дигнитет да си признаете ако ништо повеќе,човечки е да се греши,а христијанството простува ако искрено се каеме.Поентата е што вие сметате дека саботата е ден за одмор,во ред-ваше право и избор,јас ја сметам неделата и тоа е тоа.И бај д веј,ваков став на проповеди и верување дека си над другите е одраз на гордост,која исто така е грев.
    Јас имам преголема дури можност да прифаќам постоење на туѓи ставови и кога се контра со моите без да пробам суптилно да ги омаловажам конкурентите.Мене лично ми е важен правописот,а ако некому не му е-негов пропуст,но и избор кој го почитувам.
    И да разјасниме не сакам да компарирам кој е поголем верник или грешник,ни имам намера да судам,туку сакам да го остварам правото на моето убедување и верување,како право на мој,но и сечиј избор.
    Толеранцијата е доблест, ;) .
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.