1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сакам брак со маж кој сега се разведува. Како да им кажам на родителите?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Rennata ^^, 13 ноември 2014.

  1. merida

    merida Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    266
    Ke pocekame da vidime sto ke se sluci vo slednata epizoda :)
     
  2. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Браво бе Петре ја убеди брзопотезно да размисли и почека. Девојче, вакво животно прашање не се решава на форум туку тресни малку таа твоја глава и размисли си убаво. Ќе бидеш и мајка и свекрва и баба ама девојче веќе никогаш нема да бидеш. Кај брзаш кај летиш ?!?!
     
    На Rennata ^^, ozbilnazena и tessie им се допаѓа ова.
  3. Emily Dora

    Emily Dora Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    140
    Пол:
    Женски
    по тоа што не ми одговори на постот мое мислење тебе уво не ти чуе за ова ние што го пишуваме.ти си решена да го напраиш тоа и девојче напрај го срека и не малтретирај ние да се трудиме да ти објасниме коа ти си врежала у главата како треба да биде.се ова ми е хаотично па жалосно за жена му бар ке се куртули од него ако се разведат.сигурно таа заслужува подобро.а тој твој дечко немој да мислиш дека она не му значи ОН БИЛ СО НЕА имале односи и ја зел дома и му е сопруга.сигурно немал да ја земел дома ако се ебеле само 1 или 2 пати или секој викенд после град.малку размисли не прифакај само тоа ти што сакаш да слушнеш.и немаш право да осудуваш зашто не обортила и ти си женско и ти со тој што си се ебела ваљда си го сакала, а и не секоја е спремна да си го убие сопственото дете па и по цена да си го роди и да не се омажи.сигурно таа не му ставила пиштол на чело земи ме ја сум трудна.со срека и се надевам нема истото да го доживееш ти,сестра ти или керка ако имаш некогаш,поздрав и извини за постов

    а и да одговорам на твоето прашање како да им кажеш на твоите дома..епа така фино лепо како што знаеш да шеташ со женет една година и си сигурна дека те сака така и дома самоуверена ке си кажеш мамо тато вака и вака е ситуацијата се сакаме и јас ке се мажам.нема полесен начин и одоколу како да им кажеш
     
    На Saricko му/ѝ се допаѓа ова.
  4. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.108
    Допаѓања:
    100.208
    Пол:
    Женски
    Кога вака ќе ги сумирам твоите постови ми личи како да ги пишуваат две различни личности. Ти се зезаш овде или сериозна си?
     
    На cooll, WORRIED.BT, duffi и 4 други им се допаѓа ова.
  5. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.647
    Допаѓања:
    6.151
    на девојчето прашањето и беше ова: Сакам брак со маж кој сега се разведува. Како да им кажам на родителите?...Мислам дека таа воопшто не не прашува за мислење во врска со тоа дали да биде или не со дечкото, за тоа таа веќе одлучила како што гледаме.
    Е сега ќе ти одговорам на прашањето за родителите без да навлегувам за тоа што мислам за вашата врска. Мислам дека твоите родители веќе одприлика знаат или претчувствуваат дека има нешто. Ова е сепак Македонија, ќе те видат комшиите, ќе шепне некој исл. Па така сигурно само чекаат ти, да си таа, која ќе им ја каже вистината. Затоа сметам дека треба што поскоро да им кажеш. Да ги известиш за ситуацијата. Да не биде цело мало знаеше само мајка ми веруваше дека јас, неможам, и не сум во состојба како нејзино чедо да го направам тоа. Јас не сум мајка, кога би била, би сакала моето дете прво да се обрати кај мене. А вооедно познавајќи ја својата мајка јас би сакала таа да биде дел од мојата одлука. Затоа што на крајот што и да ти се случи, родителите ќе бидат тие што ќе застанат крај тебе. Мајка ми обично вели: Каква си, таква си, ама ќерка си ми. Безусловно секогаш ќе те сакам.
    А ако треба да кажам нешто за врската се сложувам со останатите членови дека треба да почекаш. А вооедно сакам да ти потенцирам дека на форумот има членови кои поминале низ разводи и сметам дека нивниот совет вреди пари. Како што рекле - Не прашувај гаталец, прашувај паталец. Од нив сигурно го добиваш најдобриот совет.
     
    На Rennata ^^ и Daleron им се допаѓа ова.
  6. ivence69

    ivence69 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2014
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски

    Сега мислиш дека не ти смета да знаеш дека детето е обврска како за мајката така и за таткото, сега не ти смета дека сте дечко и девојка немате деца кога ке имате деца ке се видат проблемите како растат децата така и повеке проблеми не е работата само финансиски да е добро поткован како што кажа има многу други работи што ке треба да се жртвуваат сепак тоа му е дете дали е направено од љубови или не тој ке биде врзан вечно со мајката на тоа дете колку и да го негираш така ке биде :)
     
    На merida му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Јас пак сега ќе свртам и од друга гледна точка.
    На тетка Лиле како што ја вика Рената кој ќе и е помил? Внучето или Рената?
    Автоматски ќе дојде до љубомора и расправија. Можеби снаата не ја сака, ама сигурна сум дека си го сака внучето затоа што е од син и. Девојче размисли добро немој после да :headbang::headbang::headbang:
    Најмногу ќе осетиш кога и ти ќе родиш дете. Туку ајде Љубов ли е или Панаѓур.
     
    На flowersss, cresa-jagoda и kolovoz им се допаѓа ова.
  8. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.337
    Допаѓања:
    51.761
    Пол:
    Женски
    Толку финансиски независна, си купи стан без да знаат твоите родители, а бараш мислење и совет од нив за врска која кога-тогаш ќе се озваничи. И после кажете дека денешнава младина нема почит. Браво бре девојче, на прав пат си.
     
    На fighter му/ѝ се допаѓа ова.
  9. ivence69

    ivence69 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2014
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Го купиле или он го купил на мајка му гласи станот не ми е јасно тука нешто?
     
  10. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.803
    Пол:
    Женски
    Раната,ако самата не си размислиш форум тешко дека ке ти помогне.

    Јас се испричавам ама ептен ми се интересни овие ситуации,да не речам сеирџијски,кога пробуваме како врвни психолози и брачни стручнаци препирајќи се, како да дојдеме до решение на нечиј проблем.
    Барајќи и грешки во излагањето,правописот.
    Можеби сакајки да ја омаловажиме и збуниме личноста што бара помош така најлесно ке и помогнеме да дојде до решението.
    Ама не ми замерувајте,сигурно до мене ке да е,до мојот разум и неискуство.

    Ај со лесно на сите.
     
    На XstrongerX му/ѝ се допаѓа ова.
  11. bubac

    bubac Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2013
    Пораки:
    884
    Допаѓања:
    1.865
    Пол:
    Женски
    А јас да прашам само зошто па темава е во ,, Општи дискусии,, ?
    Оваа воопшто не е општа! Баш е сложена!

    инаку рени... ти посакувам среќа и бистар разум, ќе ти треба!
     
  12. Nezna28

    Nezna28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    215
    Како и да им кажеш нема да те разберат и секако ќе следат каранци, затоа немој да се мислиш околу формата на тоа како ќе им кажеш. Искрено ни јас не би те разбрала бидејки знам во што се впушташ. Прво секогаш ќе постои таа која ќе ти оди на живци и секогаш ќе постои стравот да не се смират и да те шутнат тебе, па уште ако има и деца, тогаш влегуваш дирекно во пеколот. Иако сега можеби ти се чини дека нема тоа многу врска но верувај ми дека има и те како. Мој совет е да не се заглавуваш во таква врска, затоа што еден ден и ти може да завршиш како жена му, оставена и непуштена.
     
  13. Bokchee

    Bokchee Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    810
    Пол:
    Машки
    Место да одиш и да си фатиш слободен дечко, каде што ќе му бидеш прва, вака ќе останеш втора до крај, и тоа ќе те уништи. Детето ќе ги држи нив, па може и да биде кључ да се смират понатака,
     
  14. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.890
    Од примери околу мене имам мислење дека мажите кои ги оставиле своите жени за да стапат во брак со љубовницата, подоцна не ја оставаат љубовницата заради трета жена. Онака, површно гледано од моја страна.
    Советиве ви се, не знам, ако не ја остава жената тогаш гледаш не те сака, не се разведува, ако ја остави тогаш ќе те остави како неа, ќе се врати на сопругата. Се може да се случи, предвидувањата ви се само заради огорченост што некоја девојка растура брак и семејство. Дали таа растурила или бил готов тоа нивна работа си е, но штом тој се одлучил дека сака брак со неа и е спремен на развод, тогаш мислам дека е доволно.
     
    На mims-89, Rennata ^^ и okcenzi им се допаѓа ова.
  15. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.495
    Допаѓања:
    144.177
    Мене ова ми личи на сапуница и уште еден трол.
    Ама ајде, нека е со лесно.:D
     
    Последна измена: 14 ноември 2014
    На Victorian, Bozica1980, Nausicaa и 4 други им се допаѓа ова.
  16. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.108
    Допаѓања:
    100.208
    Пол:
    Женски
    Синхронизирана турска серија. [​IMG]
     
    На Bozica1980, Gordana10, flowersss и 2 други им се допаѓа ова.
  17. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    Миличка, за мене си храбра девојка штом си подготвена да донесеш ваква одлука. Остави кој што ти кажува дека ке си втора или дека и тебе истото може да ти се случи или незнам што. Нема врска, секој човек е различен и различно размислува и чувствува. Мило ми е што сте среќни и дај Боже цел живот да бидете. Мило ми е што си спремна да не бидеш лошата вештерка спрема неговото дете. Браво.
    Добро те посоветуваа некои феминки, дека треба да почекаш пред да им соопштиш на твоите, но не поради што ти мораш да има кажеш со кого излегуваш, туку за да бидеш сигурна во својата одлука. Не се брзај, млада си. Остави нека заврши разводот, па подоцна подобро запознај се со неговото семејство, па види какви ќе ви бидат односите со детето негово и како тој ќе реагира на различни ситуации меѓу вас. Тоа е премногу битно, најбитно. Тој сега е под притисок, збунет, измалтретиран итн, дека сепак не е лесен разводот, па колку и да не се поднесувале. Остави нека се смират работите. Знам дека не бараше совет за ова, но јас како девојка имам обврска према друга девојка да ја посоветувам. Некако многу леташ, многу се брзаш. Олабави се. Поминете неколку празници со неговото семејство, со неговото дете, со неговата фамилија, одмор. Види дали тој ќе биде ист како сега со тебе. Не ти мислам лошо, ниту сакам да ти набивам сомнежи, но се си мислам дека човекот со тебе сака да ги забрза работите за да не биде осамен и на некој начин да ги заобиколи сегашните проблеми и чувства. 1 год сте заедно, а тоа е премалку. Да бидеме реални, за таа една година колку пати и од кого се не се сокривте? Почекај миличка, не брзај, нека те претстави пред светот, нека му покаже на светот каде е твоето место. Искрено, ако тој толку не ја сакал жената, прво ќе ја оставел, па ќе трчал по тебе, а тој гледаш дека цело време игра на сигурно. Убедена сум дека тој немал одма да се разведе, ако не бил сигурен во тебе. Ќе чекал да најде некоја која ќе биде таман за него и која вака ќе се заљуби како тебе, па тогаш ќе почнело со разводот. Верувај миличка ич не ти посакувам лошо, но од тоа кое ме опкружува и тоа кое сум го видела, ме натера да ти го пишам ова. Дај Боже да грешам и дај Боже да не сум во право. Ти сепак размисли со мирна глава.


    Пс некоја феминка препорача и некои книги, па нека ги пише во спојлер бар на кратко за што се работи, за да знаеме што бараме да читаме.
     
    На Daleron и Fleur-De-Lis им се допаѓа ова.
  18. Reachel

    Reachel Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2014
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    1.902
    Пол:
    Женски
    Прво бара помош како да соопшти дома после вика абе со него ќе појдеме кај моите дома и мора да ме дадат. Купиле стан,па уствари он купил стан ама на име на мајка му па ти реков ми рече... Во еден пост си крајно депресивна а веќе во наредниот си среќна. Бараш мислење од нас,еден ке те посоветува и ти одма ќе го послушаш и после наредниот пост некој нешто друго ќе те посоветува еј да боље така.

    Ако ова е вистина, ти предложувам како сестра да седнеш и да си размислиш, те посоветуваа феминките некои на убав некои на лош начин,од мене совет не добиваш пошто не сум баш некој советник и советот нема да биде нешто wow,а сега е на тебе редот да ја донесеш одлуката.
    А ако ова е некоја од стотиците троловски приказни, те молам нареден пат (ако не те банираат) смисли поубедлива приказна.
    Поздрав.
     
  19. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.480
    Не..не НАЈЈАК ФИЛМ Е..."КупивМЕ стан"...а НАЈПАМЕТЕН ИСКАЗ ..."БЕВ НА НОТАР ДА ГО ПРЕФРЛИМЕ НА ИМЕ НА МАЈКА МУ"
    Извини....што "бизнисмен" е тој што купуе станови со љубовницата и ја условува станот да биде на име на мајка му?!
    Ти колку удел имаш во целата сума од станот?
    Па со тие пари,ќе си купеше стан сама за себе па немаше да се тресеш за реакцијата на родителите.
    НЕ ТУКУ СЕ ФИЛМАЈТЕ МНОГУ
     
    На Victorian, SexiLy, cresa-jagoda и 5 други им се допаѓа ова.
  20. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Site knigi od Penny Vincenzi
    Knigite se odlicni. Poucni za sekoja generacija, od devojki koj seuste biraat partner, bracni zeni do brakovi vo kriza i teski razvodi.Knigite se malku podolgi (okolu 650-700 st. vo prosek), no neka ne ve obeshrabruva toa. Ni vo eden moment ne se zdodevni.
    Cetri knigi se prevedeni od Laguna. Eve link, a podole mozes da procitas i nekoja kritika od drugi citatelki.
    http://www.laguna.rs/n1942_knjiga_presuda_laguna.html
    Prietno citanje.
    Jas posledna ja procitav The Decision. Bas vcera ja zavrsiv. Imase tamu eden slicen primer.
    Tipov ja lazese devojkata kako eve gotovo se razveduva, na pragot e , sekoj moment, AMA nemoze sega bas da ja ostavi zenamu, nejzinata psihicka situacija e malku delikatna vo momentov. Tipkava slucajno se zapozna so majkata na tipov i taa i vika"sinmi ima odlicen brak, eve uste mesec snaata ke ni se porodi, vtoro vnuce cekame"........
    Nema da otkrijam ponatamu.
     
    Последна измена: 15 ноември 2014
    На simoncelicius и okcenzi им се допаѓа ова.