1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сакам брак со маж кој сега се разведува. Како да им кажам на родителите?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Rennata ^^, 13 ноември 2014.

  1. Cinderella12

    Cinderella12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2014
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    107
    Здраво , не бев член но ги следев сите коментари тука , го креирав ова само за да ти коментирам тука и се надевам нема да предизвикам лоша реакција бидејки не ми е тоа намера :) Ги прочитав советите од сите добри се , поточно тие што кажуваат да почекаш, а да ти кажам моето мислење како јас сватив без навреда :) Твојот сегашен дечко одел со некоја девојка (исто како ти што си сега , и таа се спремала ,пеглала ,шминкала) излегувале имале однос и ете забременила , прво да објаснам дел од тебе прикажан - рече се гледале онака , под онака мислиш демек пари и давал за тоа што ја сексал ? Не , тие се сакале тоа е факт , второ таа забременила а тие ја терале да абортира ? Не , таа забременила но неговата мајка сакала да абортира таа биди сигурна ! Бидејки ти сама кажа не ја сакала снаата свекрвата е жена што се меша во нивниот брак биди сигурна , а ти мисли си дека мајкаму ке те сака кога ке си со него :) Ако тој не ја сакал девојката , немало да се жени ,едноставно само ке го признаел детето и ке и помагал, но тој ја оженил тоа значи му значела и се борел Да се во брак. Друго што кажа нивниот брак е пред распагање а ти со него си 1 година ? Зошто не наведи колку години се во брак и колкаво е нивното дете ? Кажа богат е ? Сакаш да ти кажам која е причината поради нивното распагање тоа си ти , го имаш заведено на било каков начин , не викам дека не може и тој да те заведил , ама гледам ти се радуваш на тоа : еј богат е , еј купи стан , пишуваш "уфф" како демек леле ова она а ми стоиш како да го сакаш бидејки е богат и брзаш да го фатиш а тој цела година со тебе одел а не се разведил во таа една година , ако те сакал толку многу како што опиша ? Можеби те сака , ама детето и жената ги сака и сепак се грижи и за нив и сама кажа ке и го остави станот сепак таа го гледала , го перела , готвела, секое утро покрај неа се буди па имаат сех , па разговараат преку ден навечер па ова фали за дома , она фали идат пазарат и се тоа , тој е фамилијарен оди по слави свадби , ајде не е битно не сакам да пишувам баш можеби ке ме свати некој погрешно , но морав да пишам :) јас сум дете од разведени родители и секој пат ми фалел татко , да нема на кого тато да кажиш, жал ми е за детето најискрено и секој пат постои шанса да се смири со неа да го знаеш тоа , а совет до тебе само размисли дали си сигурна дека ке се разведи тој , прво развод после планирај што и како , мегутоа не го оправдувам тоа ама ти си знаеш.
     
    На jb82, Victorian, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. bridetobebt

    bridetobebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    146
    абе од кај тоа се сакале па затоа се сексале хахах мал милион примери ќе ти дадам за мажи што иделе со девојки чисто за секс, после град да се испразни, кога ќе му се присака и се јавува , и фала богу од невнимание се дешава да остани бремена, не значи дека љубов имало. Колку само бракови се склучиле ради бременост па после се развеле. Не е овој ни прв ни последен :)
     
    На EdnaDevojka21, Rennata ^^ и okcenzi им се допаѓа ова.
  3. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.113
    Допаѓања:
    100.248
    Пол:
    Женски
    Во колку саат е новата епизода? Или иде само во работни денови?
     
    На EdnaDevojka21, simoncelicius, SV1911 и 5 други им се допаѓа ова.
  4. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.401
    Допаѓања:
    22.578
    Пол:
    Женски
    Сигурно сега чисти и пие кафе на пауза во новиот стан. :smoke:
     
    На simoncelicius, SV1911, Victorian и 4 други им се допаѓа ова.
  5. flowersss

    flowersss Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Женски
    Сигурно женаму не се нафатила да го роди детето знаејки дека нема љубов од ниедна страна затоа што сепак станува збор за една опашка шо би рекла мајка ми која цел живот ке ја носиш.А и тој ако не ја сакал како шо објави една фемининка можел да си го прифати детето и да си ги превземе обврските како татко без да се жени но овој случај тој прифатил брак значи сепак се борел за да опстане бракот.Инаку да сум на местото на женаму нема да чекам стан да ми остави туку се шо би можела ке извлечам до максимум од него и ке си го обезбедам детето без око да ми трепне.А и еден голем поздрав до тетка лиле или како беше затоа што таа ако била прав родител немало да оди скришно станови да купува да префрла туку ке си ја седнела снаата и син и и ке се потрудела атер за внук и да го спаси овој брак....
    Инаку тебе нека ти е со срека зошто очигледно е дека несакаш да си ја испустиш приликата само го жалам детето...
     
    На Cinderella12 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Rennata ^^

    Rennata ^^ Нов член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    ЕДИНСТВЕНА ШО МЕ РАЗБРА
     
  7. flowersss

    flowersss Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Женски
    Колку и да зборуваме ние и да коментираме ти најубаво си знаеш шо сакаш во животот и шо треба да направиш чим ти си го прифатила него со оглед на се така ке го прифатат и твоите родители мој братучед зема втора жена само шо заврши девојчево средно а он имаше две деца секако дека нејзините не се согласуваа но она си отиде кај него да си живее и си се регистрираше па видоа не видоа си легнаа на брашното по една година се смирија и свадба направија дете си роди па ене ги се задоволни сите...освен децата само тоа е инаку немам ништо против тоа некој да се остави да се прежени највеке од се ги жалам децата кои се принудени да живеат без еден родител само тоа е господова работа.
     
  8. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.480
    Рени,ај те молам за 1 година пиши што бидна и така ќе видиме дали НИЕ ИЛИ ТИ НАС НЕ НЕ РАЗБРА.
    Со среќа нека ти е, ама животот не е лесен кога се надеваш на некого кој ае уште е во брак.
    Нека ти е со среќа.
     
    На Lovely93 и Emily Dora им се допаѓа ова.
  9. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Е баш се опуштив со приказнава, како мини филмче пред спиење.....

    Дефинитивно е трол или филм од досада некој си прави. Точно дека еднаш е загрижена и не знае што да прави, после среќна и решителна.....
     
    Последна измена: 15 ноември 2014
  10. H.VAGA

    H.VAGA Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.591
    Допаѓања:
    5.321
    не мора да е трол.секакви работи се случуваат.и не е ни прва ни последна.
    и нејзин живот,нејзино право.ако веке одлучила со среќа.
    сепак на девојката и препорачувам да размисли уште еднаш.дали навистина вреди.
     
    На Rennata ^^ и tessie им се допаѓа ова.
  11. Emily Dora

    Emily Dora Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    140
    Пол:
    Женски
    убаво ти го разбравме прашањето ама успат ти дадовме совет.се е во ред со срека нека ти е па пиши што се случило.се надевам дека си во право ама ја уште неможам да разберам 1 година сте заедно а он уште се разведува хаха или ти си наивна или ние сме глупи хаха како и да е со срека од срце ти посакувам немој да мислиш дека некој лошо ти мисли сепак ни ти ни тој ни таа не сте ни нешто у животот само добро намерни совети ти дадовме.позз
     
  12. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.401
    Допаѓања:
    22.578
    Пол:
    Женски
    Промена на расположение од крајност во крајност, еуфоријата и се зголемува од пост во пост. Прво само мајка и го знаела, после и двете фамилии се знаеле и биле во супер односи.
    Девојкава по дијалектот се познава дека е од Нег./Кав./Дм.Кап.
    Си прави филмови за некој си таму во брак, а осеќам оти типчето само си го лади со неа "ван брака". Ако уопште приказнава има допирна точка со реалноста.
     
    На simoncelicius и Sedmica им се допаѓа ова.
  13. flowersss

    flowersss Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Женски
    да се надоврзам другарките и сестра и ја знаеле ситуацијава ама сепак никој немало да и помогне :D
     
  14. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    А зошто не го оставите девојчето да биде среќно? Зошто мислите дека е трол и дека лаже? Зар не сте сретнале до сега вакви ситуации?
    Мила ако си ти среќна, другото не е битно Кога ти и тој ќе бидете сигурни за вашата иднина,тогаш и твоите ќе ја прифатат вашата врска и дај Боже брак.
    Ајде со среќа, па пиши ни како реагирале твоите, за да мижоже и другите да прочитаме.
     
    На Rennata ^^ му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.890
    Ne daj Boze ti da pises nesto loso za godina dena. Ne pretpostavuvaj za nikogo oti toa ne bira.
     
    На okcenzi и tessie им се допаѓа ова.
  16. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.480
    А кој рече дека претпоставувам нешто? Се жали дека не била разбрана.Ете за една година нека напише како и стојат работите,па можеби ќе биде точно дела ние не сме ја разбрале и прифатиле,а таа ќе има среќна врска / брак.
    А тоа компарациите со мене и ја ако сум пишала нешто лошо за 1 год, нема врска со темава и со животот и се non sence! Овде зборуваме за девојче кое се надева на иднина и е во врска со човек кој е во брак.
     
    На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.890
    ...za covek koj se razveduva i i' nudi brak. Toa sto ima dete i prethoden brak ne znaci deka zivotot pekol ke i e, a toa se vasite pretpostavki. Ete negovata zena go zemala sloboden, ergen, pa gledaj sto ja snajde. Ima mnogu ostaveni so deca, imame i tuka na forumot, treba li od niv da se bega kako od djavol? Dali ke bidete vie ili taa vo pravo za godina dena ne moze nikoj da znae, zosto togas i voopsto se spomnuva ako ne e pretpostavka? Nema potreba.
     
    На mims-89, kolovoz, Rennata ^^ и 5 други им се допаѓа ова.
  18. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Правилото е дека нема правила. Ова под услов да не се зеза некој со нас пак. :D
    Не верувам дека некој сака разделби и дека не сака во истиот човек да најде се` што му треба.

    Но, понекогаш животот не е така фин. Има разлика од случајов во којшто типов е со озбилни намери, сака да ги “омекне“ нејзините, и тн. од швалерај од шо некому му е ќеф а нема намера да си руши семеен комодитет. Луѓево се пред развод, сигурно не и` ја пее „апсолутно ја сам твој“ на жена му, а не знаеме дали и таа не се обидува да продолжи со животот понатаму.

    Да, релативно долг период е една година. Но, тоа зависи од луѓето, некои со еден разговор средуваат и после чекаат само формалност. Тука веројатно детето е кочница плус.
     
    Последна измена: 16 ноември 2014
    На Rennata ^^, okcenzi и Sedmica им се допаѓа ова.
  19. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.534
    Пол:
    Женски
    Во едно сум 100% сигурна дека ниту ти ќе можеш да го сакаш неговото дете, ниту неговото дете ќе те сака тебе, единствено може само да те мрази. А дури во иднина ќе имаш и поголеми проблеми кога ќе имаш твое дете, кога ќе постои голема омраза и љубомора меѓу двете деца.
    Сигурна сум дека нема да ти биде свеедно кога неговото дете ќе се разболи и кога "Бившата" жена во ниедно време ноќе ќе го викне да го носат на лекар, кога тој ќе те остави сама само за да биде заедно со неговото дете од првиот брак.
    Ти сега можеш само самата да се залажуваш дека нема да имаш никакви проблеми во иднина.
    А штом тој станот во кој живеат им го остава на детето и на жената, знај дека тој не само во иднина што ќе се грижи за детето ќе се грижи и за жената и како за мајка на неговото дете, но и како за жена со која во минатото бил во брак.
    А да те прашам ако не беше богат, ќе ти беше ли свеедно ако дел од платата (рачунај да е некоја плата од 10000-12000 или 15000 денари) да им даваше алиментација на жената и детето. Да те прашам дали ти ќе можеше да го истуркаш месецот најнормално со парите што ќе му останат.
    Но знај дека ако денес е богат, утре може нема да биде.
    Очигледно е дека ти трчаш по него не од љубов кон него, туку од љубов кон неговите пари, а кога ќе остане без пари ќе го шутнеш без око да ти трепне.
    Дури тогаш тој ќе си ја лупа главата од ѕид за каква особа си ја оставил жената и детето.
     
    На Rose96, SexiLy, senza.parole и 2 други им се допаѓа ова.
  20. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    Типот е богат со многу пари и способен да ти пружи комотен живот, за тебе ќе се остави и е спремен тебе да те венча, ќе и остави стан на првата сопруга и веќе купил втор стан за вас, свекрвата те сака, он ќе дојде да ги омекне родителите и докаже/објасни вашата љубов...

    Да не има нешто што пропушти а поради што би биле родителите против вашиот брак?
     
    На nena2010, marama, senza.parole и 3 други им се допаѓа ова.