1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сакам да вежбам, ми требаат совети!

Дискусија во 'Фитнес' започната од Blondince, 13 јуни 2015.

  1. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.387
    Допаѓања:
    5.846
    Не е за овде но не знаев каде.

    Каде и по колкку се движат цените на оние стимулатори за мускули. Имаше ко пеперутки во топ шоп? 20180121_232359.png
     
    На twilight123 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.387
    Допаѓања:
    5.846
    Како до ваква фигура, нозе.
    Кпи вржби и колку серии се потррбни за стомачни? И исхрана? 20180125_100605.png
     
  3. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.695
    Допаѓања:
    14.231
    Пол:
    Женски
    Прво, на сликава има еден тон филтери, “фотошопи” и слично. Не постои некој со волку тенко струкче.
    Друго, ако немаш ваква градба џабе ти се какви било вежби. Не е ова каталог па да си одбереш :) Јас на пример имам многу слаби нозе и никогаш не би можела да постигнам да имам т.н. “бразилски задник” и јаки бутови.

    Да не бидам ептен офф, да те прашам дали веќе ја имаш постигнато саканата тежина и сакаш да се зацврстиш или имаш и за слабеење? Така полесно ќе можам да ти препорачам вежби и исхрана :)
     
    На theowndemon, SwanMay и SunnyGirl2 им се допаѓа ова.
  4. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.387
    Допаѓања:
    5.846
    Може да ослабеам 5 кг и зацврстување.
    Не сакам мускули.
    Штом е ткв работата. :)
    А вежби за гради можеш да ми препорачаш и вежби за стомачни. Имам крушковидна форма на тело. Стомак немам. Ептен малце.

    Доколку си во можност да ми кажеш. Фала на одвоеното време. Поздрв
     
  5. pretty7

    pretty7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2018
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки...
    Имам и јас прашања за вас... Се ставив на диета Ун и сега сакам и да почнам да вежбам за подобри резултати и да се зацврстам... Немам мн вишок на килограми и немам мн сало на стомакот но сепак ми се потребни неколку кг да симнам... имам широки колкови природно и ако тоа и го сакам и голем задник имам но ми е мек не зацврстен па сакам да го зацврстам а не да го ослабнам може малку само... исто така сакам и стомакот да го зацврстам како што напоменав не ми е мн голем но ми е мек и сакам да се зацврстам малку стомачни да покажам и нозете да ги ослабнам посебно бутовите бидејќи ми се дебели :) ако може програма некоја за вежбање кој ден што да вежбам и како да започнам со кои вежби во домашни услови само... и да напоменам со кондиција сум нула постојано сум дома и немам ич кондиција... Фала однапред и поздрав :D
     
    На Aniaa и kikkki им се допаѓа ова.
  6. Savitar

    Savitar Нов член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2018
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Машки
    Koj saka da oslabne imam sovet ako vi se dopagja vaka znaci zemite si voda i odete na igralisteto i trcajte utroto trcajte i vecer i koga mislite deka e ubavo nadvor izlezete na igralisteto ova e mojot sovet :):):):)
     
  7. martin01

    martin01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Машки
    Potrebno e da pravis cucnjevi isscekor leg pres predno sutiranje. Cucnjevite se za da se zacvrsti zadnikot gluteusot i kvadricepsot. Iscekor za zadnikot i kolenoto. Predno sutiranje samo kvadricepsot popravo prednio del na nozete. Vo domasni uslovi malce potesko. Tie vezbi so gi ima na internet se samo marketing gola voda. Odisi vo teretana imas se razni spravi i top rezultati.
     
    На Purelove92 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.695
    Допаѓања:
    14.231
    Пол:
    Женски
    Овие вежби за нозе се супер.


    За гради, според мене, најдобро е да се прават склекови, планк и вежби со тегови. Еве пример, супер е посебно второто видео ако имаш топка.



    За стомачни имаш мнооогу видеа на youtube. Мои омилени се видеата на Jillian, иако скоро сите ги тргнаа.


    https://m.youtube.com/watch?v=srtHl835tzs
    (Сите 3 нивоа)

    Ништо од ова не би ти вредело ако не правиш кардио барем пола саат. Вежбај на пример:
    понеделник- гради и нозе+ кардио
    Вторник- стомак и кардио
    Среда-пауза
    Четврток- стомак и гради+ кардио
    Петок- нозе+ кардио
    Сабота- гради+ кардио
    Недела- пауза

    Околу исхрана, не сум приврзаник на диетите. Според мене треба да исфрлиш леб (освен 1до 2 кришки на ден тонус), да исфрлиш сокови, благо и сувомеснати. Јади зеленчукови манџи (само да не се масни или со тешки запршки), многу супи, овошје, зеленчук, јајца, јогурт, пиј мнооогу вода и чај.

    Да ти напоменам, јас не сум ниту тренер ниту стручна во ова. Ти кажувам од некое мое искуство и што функционира кај мене. Можеби најдобра солуција би ти била да се запишеш во теретана, но доколку тоа не е опција, пробај со моиве совети.
    Ако пробаш, пиши како напредуваш и дали има ефекти :)
    Поздрав.
     
    На SV1911 и SunnyGirl2 им се допаѓа ова.
  9. pretty7

    pretty7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2018
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Немам време за во теретана со мало детенце сум дома затоа и барав некои вежби, видеа ко за мојот случај за во домашни услови... :)
     
    На martin01 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. martin01

    martin01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Машки
    mozes da vezbas so jazina gumirani :) se prodavaat vo orka sport i vo prodavnicite za sportska oprema! celo telo mozes da go treniras soniv :)
     
    На pretty7 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.387
    Допаѓања:
    5.846
    Mm цена?
    Се заинтересирав. Што се постигнува со нив. Баш сакам ја и топка да купам
     
  12. martin01

    martin01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Машки
    650 denari 5 jazina ima+racki. Celo telo se trenira soniv moze race grb rameno noze...i topka e dobro da si zemes mislam 700 denari deka bea. :D
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.529
    Допаѓања:
    59.333
    Офтопик, морав. :)

    Што подразбираш под тешки запршки? Го имам сретнато ова многу пати, ама немам претстава што значи. :?:
     
  14. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.695
    Допаѓања:
    14.231
    Пол:
    Женски
    За да се згусне манџата се прави запршка со зејтин, брашно, црвен пипер... Јас избегнувам ваков начин на готвење. Едноставно ставам помалку вода во манџите, а повеќе разновиден зеленчук, просо, хељда и слично, со што се добива густина и подобар вкус :)
     
    На SwanMay и SV1911 им се допаѓа ова.
  15. "Zoki"

    "Zoki" Популарен член

    Се зачлени на:
    2 декември 2016
    Пораки:
    1.032
    Допаѓања:
    9.127
    Пол:
    Машки
    Имав повреда истегнат мускул,страшни болки од пределот на градниот кош од лева страна се до препоната,дури и оток имам сеуште на реброто.
    6 месеци немам вежбано сега пробав одма реагира блага болка.
    Која вежба да ја правам за почеток јас мислам стомачни би биле најдобри.
    Вие што мислите.?
    Точак кога возам не ме боли.
     
  16. Purelove92

    Purelove92 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2015
    Пораки:
    743
    Допаѓања:
    2.831
    Пол:
    Женски
    Штом 6 месеци немаш вежбано и наеднаш си почнал нормално дека ќе реагира, телото ти апстинирало. Немаш гајле продолжи со вежбите, мораш да го навикниш градниот кош и така натака на старата рутина и ќе виде болката дека не ти може ништо ќе се откаже. Јас имав повреда на коленото па не се давав праев исчекор со стегач оти ако изоставев знаев дека ќе биде полошо кога ќе скршнам од рутината.
     
    На "Zoki" му/ѝ се допаѓа ова.
  17. "Zoki"

    "Zoki" Популарен член

    Се зачлени на:
    2 декември 2016
    Пораки:
    1.032
    Допаѓања:
    9.127
    Пол:
    Машки
    Прекинав затоа што ми забранија нашите доктори|(
    Ќе те послушам иако го имав тоа на ум, но подобро совет од поискусни фала ти многу(highfive)
     
    На Purelove92 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. martin01

    martin01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Машки
    mozis i cucnjevi bez tezina i leg pres na masina bez tezina. vidi kako ke ti reagira teloto samo bez mnogu forsiranje. a kako dojde do povreda ?
     
  19. lost123

    lost123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2017
    Пораки:
    2.716
    Допаѓања:
    54.918
    Пол:
    Женски
    Почнав со вежбање дома, долго време не бев активна.
    Вежбите најмногу ми се за нозете и стомакот, траат околу 15 минути.
    3 дена веке ги правам и чуствувам болка во мускулите што е нормално, сакам да ве прашам кога да зголемам на повеќе? Денес се чуствувам подобро, па дали постепено да зголемувам со минутажа?
     
  20. MynameisHelen

    MynameisHelen Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2015
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    4.219
    Пол:
    Женски
    Јас би ти предложила ако си почетник да почекаш некое време додека не видиш дека вежбите ги правиш со леснотија, па после постепено да си зголемуваш и минутажа и плус да вметнуваш потешки вежби.

    Исто МНОГУ е битно да имаш ден или два за одмор, бидејќи на мускулите им треба опоравување. Така ќе имаш и поубави резултати :)
     
    На lost123 му/ѝ се допаѓа ова.