1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сакам да вежбам, ми требаат совети!

Дискусија во 'Фитнес' започната од Blondince, 13 јуни 2015.

  1. SwanMay

    SwanMay Популарен член

    Се зачлени на:
    28 април 2011
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.674
    Пол:
    Женски
    На alana95 и Kimberly11 им се допаѓа ова.
  2. martin01

    martin01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Машки
    eve sto i kako.
    iskusen decko koj ima dolgogodisno iskustvo. inace bcaa se frlanje pari isto kako i whey.
     
    На SwanMay му/ѝ се допаѓа ова.
  3. SwanMay

    SwanMay Популарен член

    Се зачлени на:
    28 април 2011
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.674
    Пол:
    Женски
    Многу убаво и едноставно објаснето, фала ти! :)
    Можеби е само некој мој плацебо ефект со консумирањето на BCAA. Имено, кога ги користев пред неколку месеци, мускулите многу побрзо ми се опоравуваа и помалку ме болеа после тренинг. Сега тоа ми е голем проблем и ниту магнезиум ниту Аспирин ми помага. Понеделникот вежбав грб, се' уште ги чувствувам болките и згрченоста. :doh:
    Решив да пробам со златно млеко (кое се подготвува со куркума и има антиинфламаторно дејство), почнувајќи од вечерва. Ако некој знае како да се олесни напнатоста и болките после вежбање, нека сподели. :angel:
     
    На alana95 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. martin01

    martin01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Машки
    nese banalni raboti,ako si naturalec vnimavas apsolutno na se. toa go pisuva vo knigite
    koga si pocetnik reagiras apsolutno na se, istoto bese i kajmene, brz oporavak no brzo stagnira. Mi trebat minium 4dena da se oporavi muskulot itoa so dobra ishrana i suplementacia. bcaa e za odma posle trening za malo osvezuvanje i oporavuvanje a posle vo narednite 36 saati e najbitna hranata :) glutamin, magnezium so b6 i vitamin d3 mnogu pomaga za bolkite a za grcevi elektroliti.
     
    На SwanMay му/ѝ се допаѓа ова.
  5. BB Clasic

    BB Clasic Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2018
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Машки
    А, што ако не си?
     
  6. martin01

    martin01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Машки
    mnogu pobrz oporavak, pogolema proteinska sinteza za razlika od naturalec, pogolema izdrzlivost, pogolema muskulna masa i vo prvite 2 meseci se rasti kako lud.
    kako i da e, vredi da se isprobat sekakvi varianti sepak sekoe telo razlicno reagira, nemame site ista genetika.
     
    На SwanMay му/ѝ се допаѓа ова.
  7. BB Clasic

    BB Clasic Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2018
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Машки
    Да, а? и јадење се и сешто и рози ќе цветаат. Ќе се пробудиш 10 кг мускули чисти, одма..
     
  8. martin01

    martin01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Машки
    za 50 dena +20kg kladov ;) za naturalec toe bajka
     
    Последна измена: 12 јули 2018
  9. Alpha010

    Alpha010 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2018
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    217
    Пол:
    Машки
    Me интересира како тоа го промени мислењето дека BCAAта се фрлање пари, мило мие што конечно сфати. И за 50 дена како кладе 20+кг? Тоа се 2.5 кг неделно. Невозможно дури и на шема. Поздрав од еден друг форум :)
     
  10. martin01

    martin01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Машки
    ne go smeniv mislenjeto :) site suplementi se frlanje pari no licno jas imam potreba odniv. smensko rabotenje baska teretana napredok poslab. semata e decadurabolin i posle dve nedeli testosteron. dobra ishrana se klava ito kako.
     
    Последна измена: 13 јули 2018
  11. BB Clasic

    BB Clasic Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2018
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Машки
    И? колкави беа дозите? како се заштити после?
     
  12. martin01

    martin01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Машки
    2000 miligrami nedelno deca, a testosteron 1000miligrami preporacano preku sema posto nesmeev pogolema doza. prvite 10dena ne se osejka nisto no posle 10 dena se gleda napredokot. prvo smenva bojata na kozata no kajmene se pojavia crveni krvni zrnca. mnogu brz oporavak, pogolema sila na treninzi rastis kako lud. za vreme na ciklusot se koristat 40.mlg. anti esterogeni za preventiva i tableti za zastita na ziger(no kajmene vejke bese zamasten). armidex i novladex anti esterogeni za vreme na ciklus a posle ciklus clomid- za proizveduvanje taka nareceno vrajkanje na prirodnio testosteron no kajmene ne se vrati odma tuku posle dolg period mislam bea 3 meseci. mislam e zabraneto da se komentira za supstanci.
     
  13. BB Clasic

    BB Clasic Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2018
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Машки
    Не е забрането да се зборува за AAS. Знаеш што е забрането? Вакви луѓе како тебе да зборуваат на тема која не ја разбираат, е тоа треба да е забрането. Знаеш ли ти колку е 2000 мг Дека, 1000 мг Тестостерон? 2 гр Дека и 1 гр Тестостерон. Ја знаеш ли ти воопшто оптималната доза? Да си на прва кура, со 200 мг Тест и 200 мг Дека би реагирал ненормално добро. За какви анти естрогени ми зборуваш за време на кура? анти естрогени се користат после циклус, а не за време на циклус. 3 месеци да си без Тестостерон? знаеш ти што зборуваш? депресија, губење на целата мускулна маса, беснеење на Естроген и веројатно сега треба да носиш прслуци, ако си постапил како што пишуваш.
     
    На Alpha010 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. mia zarovska

    mia zarovska Активен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2018
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Таја доза како што е пишана се базира на неделно или месечно ниво и е точна доза. Таја доза ја препишува доктор освен ако зимаш на своја рака тое друго. Се пијат анти гени за време на циклус ради заштита за време на циклус и после циклус за заштита од гинекомастиа. Не е морално за време на циклус но е ради заштита. Узучив медицина така да до некаде е прав,не бранам никого но и го знам лично од теретана.
    3 месеџи без тестостерон како што разбрав се мисли на присуство од друг тип на тестостерон во телото а дека природен тестостерон не се вратил одма тое честа нус појава и тестисите лачат природен тестостерон но не доволно така да тие денови неси плоден и ред други работи. Барем тоа го учевме и колку е точно незнам.
     
  15. Alpha010

    Alpha010 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2018
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    217
    Пол:
    Машки
    Најголема грешка која може некој да ја направи е да скокне кон анаболици е да нема претходно знаење за нив.

    2 грама неделно Дека Дураболин? 1 грам тестостерон за почетник? Убиство.

    Извини но морам да те прашам, кој ли воопшто ти ја состави шемата и те советуваше ? Второ првата шема секогаш се прави со употреба на само 1 хормон (тестостерон) бидејќи сите анаболични стероиди се на база на тестостерон и за да видиш како ќе реагира телото. Ако користиш повеќе и имаш нус-ефекти како ќе знаеш што точно ја предизвика реакцијата?

    Промена да осетиш за 10 дена е невозможно . Енантатот му треба 6-7 недели за да осетиш разлика, дураболинот околу 2-3. Бојата на кожата се менува поради висок хемоглобин.

    Направи ли крвни слики пред, 7 недели во шема, и после шема да провериш ниво на естроген и тестостерон ?

    Кој ти беше PCT протоколот?

    Страшно нешто се случва по теретаните од само прогласени инструктори... Страшно...Мора да се сфати дека хормоните не се играчка.
     
  16. tribuzma

    tribuzma Активен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Прв циклус 10 недели по 250mlg.
    тестостетон,недела дена пауза и продолжив со дупли дози,пауза од 2 недели и пак идев на исти високи дози. Голема мускулатура,големи њус појави.
    Останав без заби,без коса и со мали тестиси. За време на циклус користев "кломид" блокатор кој беше даден и кој мора да се користи за да се спречи гинекомастиа а после користењето се узима ДХ. новлаДХ за спречување на несакани ефекти но што и да се користи после е џабе. Њус појавите се гарантирани. Имам многу за пишување. Најголем проблем беше природниот хормон кога ми се поврати и ми се јавиа проблеми со депресиа,лоша миризба на телото,потење и ред други работи. Сето тоа се случи пред 6 месеци. Пазите што користите.
     
  17. Alpha010

    Alpha010 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2018
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    217
    Пол:
    Машки

    Тоа е тоа што го зборам дека не секој треба да посегни по стероиди. Паузата меѓу шеми треба да е = (должина на шемата + должина на PCT = Time off cycle). Ти уствари не си направил никаква пауза, тестостеронот со енантат естер е присутен во крвотокот 3 недели после последната инекција. Ти си бил на 250mg доза 10 недели, па на повисока доза, па на уште повисока доза.

    Проблемот со забите можи да се должи на намалената абсорпциа на калциум за време на шемата, затоа е препорачливо да се суплементира, косата е поради ди-хидротестостеронот, за косата се користат и други лекови но нема да зборувам тука за нив поради што воедно е и опасно а и како што гледам не прави никој крвни слики за проверка на состојбата.

    Во врска со кломидот за време на шема, тоа е многу ретка пракса и правиш грешка, да кломидот ќе спречи конверзија на естроген но не доволно.

    За време на шемата се користат аримидекс или аромасин за да ја спречат таа конверзија на адрогените во естроген .

    И те молам немој да кажваш што се зема и како се зема, можеш да кажиш што си земал и како се земал ама немој да потенцираш "се узима, мора да се користи,... форумот го читаат секакви возрасти и секакви групи на луѓе. Како можеш да знаеш што точно и како ќе реагира кај некој член? Си направил ли крвна слика за да провериш дали уствари тој кломид што го користиш функционира и E2 и естрогенот се во ред ?

    Во врска со тестикуларната атрофија, тоа е нормално за време на шема бидејќи со користењето на анаболните стероиди се прекинува HPTA системот и природното лачење на тестостерон. Aтрофијата се спречува со употреба на hCg за време на шема, за тоа потаму кога ќе научите што се AI,SERMs.

    И на крај PCT кое ти никогаш не си го направил треба да биде 3 недели после последната инекција и тука се користат SERMs.

    Кломид дозата е во зависност од шемата пр. (50/50/50/50) 4 недели по 50mg дневно.
    Нолвадекс 40/40/20/20.

    Итно оди и направи хормонска слика за да провериш ниво на естроген,тестостерон,LS,FSH. Сите тие работи што си ги наведол се резултат од ниско ниво на тестостерон и покачен естроген.

    И стварно толку лесно посегнувате по хормони без претходно знаење како функционираат и што точно се случува во телото? Без да знаете како да се заштитите за време на употребата и после? Шприцаат игли, лапаат дианаболи по теретани како бомбони.. :headbang::headbang:
     
  18. BB Clasic

    BB Clasic Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2018
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Машки
    Циркузи. Незнаат дека кога ќе влезе синтетички тестостерон во крвта, производството на природниот тестостерон преку LH и FSH од хипофизата престанува. Додека трае циклусот, нивото на тестостерон е високо, а со тоа расте и мускулната маса, силата, синтезата на протеини, побрз опоравак од тренинг, зголемена потенција и така натаму. Проблемот е кога ќе се престане со циклусот, по 8-12 недели, индивидуално. Како што кажа енентат се задржува после одреден период во крвта, па PCT треба да започне после 2 недели од последното депо. Hcg се користи по циклусот и делува директно на тестисите за да го врати производството на тестостерон, како не би дошло до губење на мускулната маса, импотенција, депресија и т.н. Проблемот е кај hcg што делува на тестисите а не на хипофизата, па неминовно е во PCT најпрво да се користи Hcg, a потоа само Кломид кој делува на хипофизата и ќе придонесе за производство на LH и FSH кој ќе го вратат природното ниво на тестостерон. Користењето на анти естрогени како би спречиле конверзија на тестостерон во естроген и како не би дошло до гинекомастија, мека мускулатура и задржување на вода зависи од дозата која се користела за време на циклусот. Кога нешто сакате да користите најпрво треба да се запознаете со сите нус појави, да се спремите со се што е потребно за PCT и од употреба на ефектовни дози и злоупотреба има голема разлика. Доколку веќе сте се одлучеле за користење нека бидат минимални ефективни дози. И уште нешто: многумина мислат дека кога се користи "нешто", тренингот и исхраната не се вредни секако ќе се расте, а незнаат дека за да се види максимална ефекасност од AAS, потребен е високо интензивен тренинг и исхрана базирана на висок внес на јаглехидрати, протеини и полинезаситени и мононезаситени масти, здравите масти ќе спречат покачување на LDL холестерол со покачување на HDL холестерол, кој може да биде критичен во користење на AAS, а со тоа и можност од кардиоваскуларни заболувања. Спортски поздрав. (y)
     
    На tribuzma му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Alpha010

    Alpha010 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2018
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    217
    Пол:
    Машки
    Мала исправка a многу важна. Употребата на hCg за време на PCT не е препорачлива туку за време на шемата. hCg ќе ги стимулира LS,FHS во лачење на тестостерон и со тоа повторно ќе има рапиден скок на тестостеронот -> спречено работење на HPTA системот.

    Исхраната е најбитна исто како и внесот на омега 3,6,9, високо-интензивни тренинзи со висок внес на протеини. Мене ме чуди најмногу што комбинираат повеќе стероиди во прва почетна шема. Повеќе од 500mg/wk тестостерон не би ни чепнал за прва шема, а не па 2000мг дека и 1000мг тестостерон. Телото би реагирало исто така одлично и на 500mg тестостерон бидејќи не се заситени aндрогените рецептори. Ако почнеш со повисоки дози уште на старт, за потаму колку ќе користиш?

    Ендокриниот систем во човечкото тело е многу комплексен систем, и многу битно е да се истражи што и како се користи а и по потреба да се праша стручно лице. Доколку некој не знае а сака да дознае нека ме контактира да го упатам кон лица кои стварно имаат познавање од овие работи а не се само-прогласени фитнес тренери.

    Бегај од оној кој мисли дека знае, а незнае дека незнае.

    До тогаш, поздрав и stay natty :)
     
  20. BB Clasic

    BB Clasic Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2018
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Машки
    Точно (y)
     
    На Alpha010 му/ѝ се допаѓа ова.