Сакам да вежбам, ми требаат совети!

Дискусија во 'Фитнес' започната од Blondince, 13 јуни 2015.

 1. supersonic

  supersonic Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  178
  Допаѓања:
  48
  Ти респондирам на ова зашто позната ми е дилемава, со оглед тоа што претходно сум слабеела стриктно со bodyweight кардио, па теретана (тежини) и кардио, па потоа само со тежини.
  Најефикасно ти е второво - кардио претежно со умерено вежбање со тежини, и по ова што си го напишала претпоставувам дека тоа и го практикуваш, од 2 причини : кардиото е подобар начин за согорување калории, што значи ако имаш повеќе килажа за да симнеш, вака ќе го постигнеш тоа побрзо; од друга страна - вежбањето со тежините ќе ти го забрзаат метаболизмот дополнително, бидејќи ќе можеш и да топиш масти на овој начин (но забележително помалку откако со кардио), и да ги истонираш мускулите т.е благо дефинирање без да набиеш гломазна маса. Како девојки, и не мора да му ја мислиме многу зашто го немаме основниот фактор за градење бодибилдерски тела, а тоа е тестостеронот, и плус за да ти се деси самиот процес на градење (голем) мускул треба баш на тоа упорно да се насочиш, да дигаш мнооогу потешко и најбитно - да се храниш како луѓе што се ‘билдаат‘ народски:) Така да воопшто да не се грижиш.

  Ти препорачувам 4-5 пати неделно кардио - точак/лента/степер/youtube кардио видеата на Fitness Blender се исто многу ефикасни и забавни , и 1-2 тренинга неделно со МАЛИ тежини, а повеќе повторувања.
  И пожелно е да бидеш дисциплинирана со исхраната, зашто се ова ти паѓа во вода ако не го правиш комбинирано со свежа, здрава и квалитетна храна и умерено конзумирање генерално. Со среќа :)
   
 2. supersonic

  supersonic Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  178
  Допаѓања:
  48
  Ти респондирам на ова зашто позната ми е дилемава, со оглед тоа што претходно сум слабеела стриктно со bodyweight кардио, па теретана (тежини) и кардио, па потоа само со тежини.
  Најефикасно ти е второво - кардио претежно со умерено вежбање со тежини, и по ова што си го напишала претпоставувам дека тоа и го практикуваш, од 2 причини : кардиото е подобар начин за согорување калории, што значи ако имаш повеќе килажа за да симнеш, вака ќе го постигнеш тоа побрзо; од друга страна - вежбањето со тежините ќе ти го забрзаат метаболизмот дополнително, бидејќи ќе можеш и да топиш масти на овој начин (но забележително помалку откако со кардио), и да ги истонираш мускулите т.е благо дефинирање без да набиеш гломазна маса. Како девојки, и не мора да му ја мислиме многу зашто го немаме основниот фактор за градење бодибилдерски тела, а тоа е тестостеронот, и плус за да ти се деси самиот процес на градење (голем) мускул треба баш на тоа упорно да се насочиш, да дигаш мнооогу потешко и најбитно - да се храниш како луѓе што се ‘билдаат‘ народски:) Така да воопшто да не се грижиш.

  Ти препорачувам 4-5 пати неделно кардио - точак/лента/степер/youtube кардио видеата на Fitness Blender се исто многу ефикасни и забавни , и 1-2 тренинга неделно со МАЛИ тежини, а повеќе повторувања.
  И пожелно е да бидеш дисциплинирана со исхраната, зашто се ова ти паѓа во вода ако не го правиш комбинирано со свежа, здрава и квалитетна храна и умерено конзумирање генерално. Со среќа :)
   
  На j......s му/ѝ се допаѓа ова.
 3. j......s

  j......s Активен член

  Се зачлени на:
  25 март 2015
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Фала :*
   
 4. Dreamcatcherr

  Dreamcatcherr Активен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2015
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Благодарам многу поздрав :**
   
 5. kajl

  kajl Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2015
  Пораки:
  247
  Допаѓања:
  164
  Може некој искусен да ми прати некои вежби кои го вклучуваат секој дел од телото?
   
 6. sheis

  sheis Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2013
  Пораки:
  222
  Допаѓања:
  116
  Пол:
  Женски
  Јас вежбам пилатес веќе една година па сега почнав и фитнес. Дали е во ред двете заедно да ги вежбам? Сакам да ослабам и исто така да се затегнам =) Ве молам за совети =*
   
 7. abcde

  abcde Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2013
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  13


  Феминки, дали ги вежбаш овие вежби и дали имаш резултати????

  Ти благодарам :P
   
 8. Emanuela12

  Emanuela12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2014
  Пораки:
  161
  Допаѓања:
  40
  Е вака сеа. Висока сум 169 а имам 53 кг, идам на пилатес и сакам да се здебелам 3 4 кила барем. Ако може совети што да јадам, кога да јадам било што.
   
 9. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.619
  Допаѓања:
  5.331
  Сакам со вежби да намалам малку задник и нозе,дали е можно?
  се разбира и со внимавање на храна.
  Да ги затегнам,и ослабам сакам...:/
   
  На Svetulkaaaaaa му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Svetulkaaaaaa

  Svetulkaaaaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2015
  Пораки:
  295
  Допаѓања:
  1.452
  Пол:
  Женски
  Секако дека е можно со труд,упорност и желба се е можно :*
   
 11. Lavica.4

  Lavica.4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2014
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  7
  Девојки..слабо стојам со време и сакав да ве прашам дали ће има ефект трчање во место повеће време 15-20 мин.И дали е затегнување или губење килограми ? Ве молам..
   
 12. Avery

  Avery Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  2.013
  Допаѓања:
  12.105
  Пол:
  Женски
  Не верувам дека би имала било каков ефект од 15-20 мин трчање.
   
 13. sugarlips

  sugarlips Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2014
  Пораки:
  664
  Допаѓања:
  785
  Пол:
  Женски
  @Lavica.4 Има фитнес видеа на јутјуб по 20 минути,ефективни се дека вежбите се потешки.
  @SunnyGirl2 Killer buns and thighs од Џилиан Мајклс.
   
  На SunnyGirl2 и Lavica.4 им се допаѓа ова.
 14. мишелџ.

  мишелџ. Активен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2016
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  28
  Пол:
  Женски
  Мој совет е да не се пρеоптеρетуваш толκу со тежината, гледај ја κаκо небитна бρојκа, и појди си на теρетана, пρави вежби за затегнување, избегнувај κаρдио и готово. Нема да се здебелиш, ама ќе поκачиш на мусκулна маса и ќе си офоρмиш убаво тело. А за исхρана, види во неκоја библиотеκа или пρодавница аκо ја најдеш на д-ρ Пол Волκ κнигата за здρава исхρана, пρобај да ги следиш неговите совети.
   
 15. WarriorAngel

  WarriorAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  16 март 2012
  Пораки:
  1.355
  Допаѓања:
  2.842
  Пол:
  Женски
  Има ли некој совет за добивање потенки раце? :)
  Не сакам да се билдам, сега засега само сакам да ги ослабам па после ќе ги тонирам.
   
  На Askopje и a.nuska им се допаѓа ова.
 16. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.619
  Допаѓања:
  5.331
  Вежби зa зaтегнувaње?
  Не сaкaм мускули дa oдимaм
   
 17. Julie2hot

  Julie2hot Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  90
  Пол:
  Женски
  Гледам дека веќе сите имате одговорено од каде можат вежби да се најдат, се согласувам не заборавајте дека сите вежби се важни нозе, раце , грб, трапез, долен грб, стомачни и најважни за нас жените чучњеви.Практично со чучњевите активираме поголема група на мускули.А не е помалце битна и исхраната јадете на 3 саати и пијте многу вода така ке се максимизира ефектот.За тие што сакаат да слабеат оброците не мора да се количински големи само да се внимава да се опфарат 3те основни групи во еден оброк: протеини, јагленхидрати и здрави масти.
   
 18. Chanell*

  Chanell* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2016
  Пораки:
  2.829
  Допаѓања:
  22.317
  Пол:
  Женски
  Колку и дали е паметно и добро да се вежба навечер?
  Наутро јадам само овошје немам многу енергија, а после вечерата сакам да ги истрошам внесените калории.
  Што мислите за ова?

  И друго, дали додека вежбате пиете вода/чај , или одпосле? :)
   
 19. ToksycznaReakcja

  ToksycznaReakcja Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2016
  Пораки:
  374
  Допаѓања:
  1.438
  Можеш да вежбаш во било кој дел од денот.
  После вежбањето ќе бидеш доста жедна што прво ќе посегнеш по вода не по чај.
  Најбитно од се јади доволно, без изгладнување. :)
   
  На Chanell* му/ѝ се допаѓа ова.
 20. ToksycznaReakcja

  ToksycznaReakcja Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2016
  Пораки:
  374
  Допаѓања:
  1.438
  Се надевам ова е тоа што го бараш :)
   
  На WarriorAngel му/ѝ се допаѓа ова.