1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сакам да вежбам, ми требаат совети!

Дискусија во 'Фитнес' започната од Blondince, 13 јуни 2015.

  1. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Dali nekoj od vas vezbal vo Fit family?
     
  2. Melek4e

    Melek4e Активен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2018
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    Здраво. Сакам да почнам со вежбање во домашни услови. Но сакам да вежбам секој ден т.е. секоја вечер. Некое искуство нека каже некој? Кои вежби ми ги препорачувате? Немам мн кила за симнување 5-6 само. Би можела ли за еден месец да ги симнам?
     
  3. Ѕвездички

    Ѕвездички Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2016
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    2.896
    Пол:
    Женски
    Моето искуство за симнување на кг е дека прво диета, 2 недели, а после вежбање. Мене доста ефикасна ми беше диетата со чорба од зелка, односно внесување на релативно малку калории, но со јадење на зеленчук и малку овошје. Генерално, месо 100-200 грма, 2-3 пати неделно, секој ден чорба од зелка - некои денови 2 пати некои денови 3 пати. Без благо, без леб и тестенини, единствено еднаш до два пати неделно ориз или компир. Јајца неколку пати неделно, мислам дека секој втро ден јадев. Вака 2 недели, и симнав некои 2-3 кила, а после тоа почнав со вежбање. Јас не вежбав дома, но исто ти е. Јас не сум дисциплинирана за сама да вежбам, потребно ми е друштво, тренер, некој да ме тера...:), прво почнав со прости кардио вежби, различни, а потоа и други аеробни вежби со сопствена тежина, тие се истите вежби кои се прават со тегови, но јас ги правев без. Вака терав едно 2 недели. Кога почнав да вежбам, исхрнаата ми беше слична, само повеќе во количина, бидејќи осеќав глад и жед. За време на слабеење не пиев алкохол воопшто, ни газирани сокови. Така додека да ослабам мислам 4 кг беше, после тренерката ми смени вежби, и ми додаде тегови и ми даде потешки вежби. Всушност беше се постепено, ништо брзо и нагло. Кај мене ова имаше ефект. И не е до килограмите, туку ми се смени формата на телото, а вкупно ослабев 3 кг. (килажата ми се менуваше, ослабев, па качив) затоа викам 3 кг вкупно, ама сосема друг изглед на тело.
     
  4. SwanMay

    SwanMay Популарен член

    Се зачлени на:
    28 април 2011
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.674
    Пол:
    Женски
    http://www.hpnutrition.ie/Kevin -Levrone-Levro-WHEY-Supreme

    Овој го земав со вкус на ванила, зошто ми требаше за од денес. Одјадов и јајце и туна и се' живо летово, па морам вака да внесам плус протеинче... Во линкчето ги има и нутритивните вредности. Се надевам дека не згрешив. :)
     
  5. martin01

    martin01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Машки
    proteinot e top, odlicen izbor. Sodrzi i BCAA i L GLUTAMIN :)
     
  6. Salome

    Salome Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    10.293
    Пол:
    Женски
    Од каде го купи и колку чини?:)
    И дали си задоволна од сурутката на Виталија(ако ја имаш пробано)?:)
     
  7. SwanMay

    SwanMay Популарен член

    Се зачлени на:
    28 април 2011
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.674
    Пол:
    Женски
    Ја немам пробано сурутката, искрено и не би можела да кажам.
    А протеинов прво го пиев кај мене во теретана (ни' го подготвуваат дечките на пултот кога имаме потреба) и е навистина преубав и на вкус, а и многу ме освежува после вежбање. Сум го пробала и тој со вкус на чоколада, но е поредок и не ми се допаѓа. Ванилава е кремаст дури и со вода кога се подготвува.
    Вчера си правев бомбички со кокос и темна чоколада за после вежбање и ставив една дозерка протеин. Верувај поубаво нешто одамна немам пробано. :inlove:
    Инаку, цената му е 2990 денари.
     
    На Salome му/ѝ се допаѓа ова.
  8. martin01

    martin01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Машки
  9. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    950
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    Сакам да почнам да трчам, но од претходно искуство после неколку дена почнуваат да ме болат колената. Од мала имам проблеми со колената. Сакам да ослабам и ме интересира кој друг начин ми е ефикасен за кардио, а да не ги оптеретувам колената?
     
  10. martin01

    martin01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Машки
    brzo odenje na prazen stomak. 30min e dovolno.
     
    На LadyinBlack21 и worrieddd им се допаѓа ова.
  11. SwanMay

    SwanMay Популарен член

    Се зачлени на:
    28 април 2011
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.674
    Пол:
    Женски
    Орбитрекот е одличен, возење велосипед, брзо одење, возење ролерки... HIIT (High Intensity Interval Training) вежбите се исто многу ефективни за целото тело. Ги има многу на број и во различни варијации, па може да си комбинираш вежби кои тебе ти одговараат, според нивото на физичка подготвеност.
     
    На worrieddd му/ѝ се допаѓа ова.
  12. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Здраво
    Имам за симнување околу 5 кг. И планирам ун диета да почнам.

    3 пати во седмицата возам по 10 км. Велосипед

    Предложете ми апликација или што мислите за апп. 30 days to loose weight 2018 да ја симнам на моб. Не смеам во зградава некои вежби што се бучни во стилот на скокање..трчање макар во место.. така да сакам малку да се потсредам ;)
    И да. За стомачни што предлагате?
     
  13. SwanMay

    SwanMay Популарен член

    Се зачлени на:
    28 април 2011
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.674
    Пол:
    Женски
    Едно нешто ме интересира... После вежбањето на пример на нозе, нивниот обем ми се зголемува. Дали е тоа резултат на превежбаност или на зголемена циркулација на крв во мускулот? Дали е штетно и ако е - како да го одбегнам? Не е во голем обем, но сепак јас си го приметувам... :$
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. martin01

    martin01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Машки
    pumpanje na muskulite :) se zgolemuva cirkulacijata, krvta sleguva vo nozete. se desava nekigas i da se osejka peckanje na racete, cesanje,mozi i da posinat poradi sto nozete se polnat krv a krvta sleguva dolu popravo cirkulacijata na gorniot del e namalena za razlika od dolnio del. toe normalno. posle sekoe vezbanje muskulot se zgolemuva i koga ke se odmori, volumenot se namaluva.
    znakot na pretreniranost e namalen napredok na taja muskulna parttija koja e preopteretena so stres i nemozi da se oporavi. isto taka se osejka pospanost, zasemetenost, se nema zelba za trening, golemi bolki vo muskulite. se ova e znak na pretreniranost.
     
    На dayla му/ѝ се допаѓа ова.
  15. SwanMay

    SwanMay Популарен член

    Се зачлени на:
    28 април 2011
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.674
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам за одговорот. :) Се пронајдов и во делот со пецкањето, дури размислував и на лекар да појдам од што се загрижив. :D
     
    На martin01 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. martin01

    martin01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Машки
    normalna pojava :) pred trening jadi malce po solena hrana i zaedno so jadenjeto edna tableta omega 3 i eden vitamin c.
    mnogu dobra metoda: cveklo, gjumbir vo prav, vitamin c i edna kalinka se to da se izmesa i sokot da se iscedi i da se ispie pola sat pred trening. pumpanjeto na muskulite e vrv. cvekloto ja podobruva cirkulacijata i go zagreva teloto so sto potenjeto e pogolemo. gjumbirot e odlicen antioksidant i pomaga pri fizicki napor. kalinkata e odlicna kako vitaminski napitok i ja podovruva cirkulaciata i e zdrava da se koristi.
    vitaminot c stiti od nastin i go jakni imunitetot. posle trening gledaj da vneses prosti sejkeri vo kombinacia so kalium. kaliunot go namaluva zamorot popravo pomaga pri oporavuvanje.
     
    На SwanMay му/ѝ се допаѓа ова.
  17. SwanMay

    SwanMay Популарен член

    Се зачлени на:
    28 април 2011
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.674
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам многу. (y) :) Сега многу повеќе ми се случува да ми поттечат мускулите, особено нозете и тоа ме плаши... Знам дека мора да се ставаат тежини за да има раст на мускулот, но целта ми е само да ги оформам, не да ги зголемувам, посебно не во делот на квадрицепсот. Се прашувам дали можеби погрешив со протеинот и дали не требаше да прекинам со ротацијата на ЈХ. Вака како во некој лавиринт се чувствувам и не знам кој е правилниот пат. Како и да е, нема откажување, па резултатите ќе си дојдат. :D
     
  18. martin01

    martin01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Машки
    Bez razlika dali treniras so tezina ili ne, za veme na fizicka aktivnost sekoj muskul se polni so krv sakale ili nejkele, to e majka priroda. Muskulot nerasti za vreme na trening tuku rasti za vreme na spienje a osnoven graditel na muskulna masa ni se proteinite popravo amino kiselinite. Proteinot najdobro se iskoristuva zaedno so hidrati so znaci edno bez drugo nemozi :) Whey proteinot ti e samo protein, ne e magija za muskulna masa. Whey najprosto kazano ti e mleko so mala mlecna maslenost bez laktoza. Whey ti e samo dodatok na dnevni proteini i nema nikakva vrska so rast, sila, pumpanje, ostetuvanje ili oporavuvanje na muskulnata masa.
    Pijajgo koga imas potreba i bez grizi posto taka lesno ne se klava muskulna masa :) merigo obemot na muskulot odma posle trening i merigo uste ednas 2 sati posle trening i ednas na sabajle i ke se uveris deka taka lesno muskul nerasti :) vezbajsi bez da se plasis deka ke se napravis bodibilderka :D
    sekoja dieta se drzi se dodeka ne se postignat rezultati. Na carb cycle netreba da imas zero carb tuku vo toj den na nizok vnes na hidrati imas hidrati samo pred i posle trening i posle cel den nejades hidrati. Ako odis bez hidrati na toj den, ke nemas ic energia, se vrti, pajga glikogenot, pajga pritisokot. Low carb day samo pred i poale trening hidrati primer: pred trening oriz, kompir, ovez ili zlatna mesavina a odma posle trening samo brzi sejkeri i cel den nejades hidrati, jades samo proteini i masti. Proteinskio vnes drzigo na visoko nivo SEKOJ DEN!!
     
    На SwanMay му/ѝ се допаѓа ова.
  19. SwanMay

    SwanMay Популарен член

    Се зачлени на:
    28 април 2011
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.674
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам, @martin01 за советите! :) Ја увидов грешката што ја правев при ротацијата на ЈХ. Третиот ден немав скоро никаков внес на шеќери и многу паѓав со енергија. Би сакала да ја тагнам @1209 затоа што таа ме праша на кој начин ги ротирам јаглените хидрати, па да има прилика во твојот пост да прочита како е правилно.
    Со намера сум да почнам пак со тој режим од Понеделник, но овој пат на правилен начин. :$
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. eminik

    eminik Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    68
    Пол:
    Женски
    Здраво...би сакала да прашам какви оброци да правам за да исполнам минимумот за внес на дневно. Не знам шо друго освен јајца,туна и стек (ми се смачи)....и шејк да земам или не знам :whew: