1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сакам да вежбам, ми требаат совети!

Дискусија во 'Фитнес' започната од Blondince, 13 јуни 2015.

  1. martin01

    martin01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Машки
    whey protein i toe to. zamenuva 2 obroci :) dorucek jajca i ovezna kasa, pomejgu obrok whey so zdravi masti, rucek pleskavici so malku integralni teatenini ili oriz so porcia brokuli i za vecera omlet so luta puperka, malku sirenje i pred spienje posna pavlaka i dozerka whey da se izmesa i malku kikiri drobeni ili lesnik. 130gr. proteini samo od mesoto, jajcata i whey proteinot.
     
  2. eminik

    eminik Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    68
    Пол:
    Женски
    не е ли многу храна ова? Бидејки сакам ем да ослабам ем да направам мускул...
     
  3. martin01

    martin01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Машки
    muskul se klava so jadenje na proteini :) hidratite gi drzis na nisko nivo a proteinite na visoko nivo. pravis tezinski treninzi+kardio.bez ishrana bogata so proteini tesko do muskulna masa i slabeenje. znaci jades hidrati pred i posle trening a ostatokot od denot jades samo masti i proteini. ja sledis tezinata na nedelno nivo.
     
  4. eminik

    eminik Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    68
    Пол:
    Женски
    ke probam samo vnes na JH pred trening za energija...posle samo Protein i Fats :) Problemot e sho so vakva proteinska ishrana izdrzuvam 3-4 dena i posle me frka glavata po nesho blago ili leb :whew: Citav na gugl toa se vikalo keto-flu t.e. organizmot se naviknuva da ne trosi JH za energija :D
     
  5. eminik

    eminik Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    68
    Пол:
    Женски
    Девојки како вежбате со тежини? Со помала тежина ама повеќе повторувања или поголема но помалу повторувања? Како е подобро?
     
  6. SwanMay

    SwanMay Популарен член

    Се зачлени на:
    28 април 2011
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.674
    Пол:
    Женски
    Важно е која ти е целта со вежбањето. Ако сакаш да слабееш, тогаш работи со помали тежини и прави повеќе повторувања во серијата. На пример 3 серии по 10-12 повторувања. Ако сакаш да накачиш на мускулна маса, тогаш прави по помал број на повторувања, но со поголеми тежини. На пример, 6-8 повторувања во 3 серии со поголема пауза измеѓу сериите.
     
    На eminik му/ѝ се допаѓа ова.
  7. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Ми треба совет за вежби дома да правам.. После два пораѓаја стомакот ми е виснат, лабав
    Сакам малку да го затегнам ако е можно посебно долниот дел од стомакот
    На килажа не сакам да симнувам бидејки сум слаба само стомакот ми е виснат и не се чуствувам убаво
    Ве молам ако е можно да го затегнам малку да ми предложите со какви вежби да почнам по колку време дневно, дали секој ден или неколку дена во неделата
    Благодарам
     
  8. powerbox

    powerbox Активен член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Ако сакаш да качеш мускулна маса онда од 10до 16повторувања во сериа со тежина со која не ќе можеш да крениш повеќе од 16 повторувања. Значи мах. ти се 16 а миниум 10 повторувања.
     
    На eminik му/ѝ се допаѓа ова.
  9. mila7

    mila7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2013
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    486
    Ми треба совет за вежбање. Не сакам да ослабнам, според мојава висина дури и слаба се рачунам. Единствено сакам да накачам мускулна маса, и добро да се затегнам. Само не знам од каде и како да почнам. Дали тоа да биде во домашни услови или теретана?
     
  10. martin01

    martin01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Машки
    Pocni vo teretana. Treningot vo domasni uslovi ne e efikasen ni 10%.
    Za pokacuvanje na muskulna masa potrebno e dobar trening, dobra ishrana i dobar son. Muskulot rasti posle trening a za vreme na trening treba da mu se dade dobar stres na muskulot i dobro cepanje i posle trening dobar oporavak.
    Zapocni vo teretana so full body.
    Full body ti e trening na celoto telo.
    2 nedeli full body dur da gi naucis spravite i vezbite. Treta nedela odis na upper-lower, znaci goren i dolen del i posle 2 nedeli zapocnuvas split trening push pull legs.
    Vnesuvaj 1.5 grama protein na 1 kilogram telesna tezina. Hidratite 3gr. na 1kg. telesna tezina i mastite 0.5gr. po kilo telesna tezina.
    Voda pies sprema potrebite na organizmot. Nema potreba da pies po 4litri voda. Ke gledas i da nesi pod 2litri voda dnevno.
    Toj sto ke te sovetuva da treniras vo domasni uslovi da znaes deka ne e loso no rezultatite se mnogu mnogu mali. Za 2 meseci zapajga teloto vo plato i nema napredok :)
     
    На mila7 и SwanMay им се допаѓа ова.
  11. mila7

    mila7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2013
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    486
    @martin01 а дали во теретана некој би ми кажувал за справите? Најдобро би било во теретана, ама додека се убедам.. фала за советите
     
  12. martin01

    martin01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Машки
    Da, toj sto e vo teretanata kazuva koja sprava za koj del e od teloto, kako funkcionira i slicno. Ima i devojki vo teretanite mozes i nekoj odniv da prasas ke ti kazat :) Prasuvaj za se i sesto, ne e stramno nisto. Site taka sne pocnale.
    Ke se custvuvas po energicna :rock:8)
     
    На theowndemon, mila7, SwanMay и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Сакам да постигнам ефект, она што вели баба ми дупка меѓу нозете кад стоиш. и она поистртлен газ хахах
    што вежби треба?
     
  14. martin01

    martin01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Машки
    Mrtvo diganje, dlaboki cucnjevi so dobra tezina, iscekor, leg pres :)
    Tie vezbi se naj efektivni.
     
    На SunnyGirl2 и SwanMay им се допаѓа ова.
  15. waterland

    waterland Активен член

    Се зачлени на:
    13 март 2018
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    10
    Хело, вака сакам да прашам. Прилично сум слаба, али последнава година се имам малку здебелено и опуштено во бутовите. МОментално не сум у состојба за по теретани и фитнеси но прашањето ми е дали со видеа од јутуб би успеала во домашни услови колку толку да се подзатегнам?
     
    На SwanMay му/ѝ се допаѓа ова.
  16. SwanMay

    SwanMay Популарен член

    Се зачлени на:
    28 април 2011
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.674
    Пол:
    Женски
    Секако дека може! Од лично искуство би ти ги препорачала видеата со вежби од Cindy Crawford. Ги има на Youtube. Се' што ќе ти биде потребно се две мали тегчиња, 45 минути во денот и волја за вежбање. :)
     
  17. Mrs.Styels

    Mrs.Styels Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2012
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    7.554
    Девојки веќе две недели почнав нагло да губам тежина, премногу обврски имам на факултет и немам време за посета на теретана, би сакала да прашам совет или искуство некоја да практикувала вежби за гради по дома. Не сакам да ми се како истушени балони, а аку продолжам вака тоа ме чека сигурно ххаха :D
     
    На Dadusicka му/ѝ се допаѓа ова.
  18. martin01

    martin01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Машки
    Domasnoto vezbanje nemoze da se zameni so vezbanjeto vo teretana. Mnogu brzo stagnirva i nema napredok. Prvo ti e bitna ishranata pa posle treningot. Tie so gi snimat videata na yoytube i koj tvrdat deka izgradile dobra forma na teloto, to e samo marketing. Tie jutuberki trenirat po teretani i se hranat so poseben rezim. Za da se zategnis ke moras da pravis mrtvo diganje, cucnjevi, leg pres, iscekor. Sekoj so ke ti reci deka postignal dobra forma i deka se zacvratil so tapkanje vo mesto to e placebo efekt. Ova od iskuatvo ti go kazuvam :)
     
    На SwanMay му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Caci55

    Caci55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2018
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    526
    Пол:
    Женски
    Јас денеска почнав на вежбање на фитнес. Ми дадоа и програма за вежбање, а ќе ми дадат и за исхрана.
    Имам едно прашање. Зошто во некои диети се забранува овошје?
     
  20. martin01

    martin01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2012
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Машки
    Ako e keto dieta,vo taja dieta ne se jadat hidrati taka da i ovosjeto otpajga poradi sejkerot.
     
    На Caci55 му/ѝ се допаѓа ова.