Сакам да вежбам, ми требаат совети!

Дискусија во 'Фитнес' започната од Blondince, 13 јуни 2015.

 1. Chopard

  Chopard Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2016
  Пораки:
  230
  Допаѓања:
  598
  Пол:
  Женски
  Никако во текот на вежбањето. Ќе те боли стомакот. Пиј од кога ќе завршиш и ако си почетник не се форсирај премногу да не почне да ти се врти.
  Внимавај на вдишувањето и издишувањето. :)
   
  На Chanell* му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Stories

  Stories Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2015
  Пораки:
  130
  Допаѓања:
  909
  Пол:
  Женски
  Во текот на вежбањето додека правиш кратки паузи можеш вода да пиеш секако, особено ако е понапорно вежбање.Чај не ти препорачувам зошто содржи кофеин и ќе те дехидрира,после вежби можеш.А за вежбање вежбај кога ти одговара,сепак рекреативно е.
   
 3. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.619
  Допаѓања:
  5.331
  Нaд кoленaтa тие мускули кaкo дa ги смaлaм или зaтегнaaм?
  И дa вежби зa грaдитр некoј дa ми предлoжи и искуствa мoже.
   
 4. Erika.greeneyes

  Erika.greeneyes Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2016
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  231
  Имам 51 кг а сум висока 1.58 задоволна сум од тежината таман ми е за висината. е сега сакам да вежбам ама не сакам да ослабам напротив би сакала 2,3 кг плус и да ги затегнам нозете и задникот. може да се постигне со вежбање дома тоа??? нека ми одговори некој и ако може да ми предложи такви вежбии. однапред фала
   
 5. teffi.tkm

  teffi.tkm Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2015
  Пораки:
  110
  Допаѓања:
  34
  Сакам да прашам нешто почнав да одам на фитнес ама сакам некои совети ако знаете што да правам за 1.прво да ослабам значи да го снема салото целулит и да ми ослабат нозете па дури после да се затегнувам 2.не сакам да ми испадне да ми останат стомакот и бутките така дебели само да ги набилдам шо викаат или само да направам мускули и да ми останат така дебели(крупни) плс помош само да не дојде до забуна совети како да го постигнам тоа првото а не второто фала мн пишете позз
   
 6. Barbara90

  Barbara90 Активен член

  Се зачлени на:
  26 декември 2016
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  139
  Пол:
  Женски
  ако имаш вишок над 10 кг вежбај кардио вежби , а за до мускули не се добиваат така лесно не се плаши :)
   
 7. Mr. Right

  Mr. Right Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  2.038
  Допаѓања:
  71.238
  Пол:
  Машки
  Не знaев кaде дa гo пoстaвaм прaшaњевo, пa викaм aј тукa некaкo пoсooдветнo ми е.
  Oсвен суруткaтa oд Витaлиa кoи други прoизвoди сoдржaт прoтеини?
   
 8. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.599
  Допаѓања:
  32.738
  Пол:
  Машки
  Мислиш, нешто друго освен месо и јајца? :D

  Од суплементи - спирулина, а и јаткастите плодови (бадеми, фстаци, индиски ореви и сл.) се добри извори на протеини. Семки од тиква, исто така. Мислам дека у продавнициве за здрава храна имаш и сомелени прашоци од семиња, за правење смутиња и чуда. :)
   
  На joy1, Mr. Right, Згодно Момче и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. mizerija

  mizerija Активен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2016
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  63
  Пол:
  Женски
 10. Minnie 1

  Minnie 1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 декември 2014
  Пораки:
  2.307
  Допаѓања:
  26.248
  Пол:
  Женски
  Momentalno najdobra vezba mi e staroto dobro skokanje so jaze. (y)
   
 11. Askopje

  Askopje Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2014
  Пораки:
  230
  Допаѓања:
  489
  Вежби за затегнување, anyone ???
  Имам малку фет и флеби армс, ама ми треба нешто за затегнување на цело тело за почетничка :)
  Имав 5кг вишок,сега ги симнав и се осекам ко растресена.
   
 12. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.619
  Допаѓања:
  5.331
  Дaли некoјa oд вежбaње е згoлемилa грaди?
   
 13. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  8.104
  Допаѓања:
  37.731
  Пол:
  Женски
  Тешко таа работа :)
  Од вежбање се намалуваат гради, се претвораат само во мускул.
   
 14. mystic999

  mystic999 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2012
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  22
  Пол:
  Женски
  Мене ми се супер на blogilates. Позитивна девојка, те мотивира дур вежбаш, а и кратко и траат видеата, па сама се тераш да довежбаш. :D
   
  На Askopje му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Среќничка

  Среќничка Нов член

  Се зачлени на:
  30 март 2017
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Како е подобро да се јаде пред вежбање или после вежбање ? Секој различно ми кажува и некако збунетка сум..Нова сум во вежбањево а сакам онака редовно да вежбам па ако може некој совет :)
   
 16. Avery

  Avery Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  2.013
  Допаѓања:
  12.105
  Пол:
  Женски
  Пожелно е последниот оброк да е минимум 2 часа пред вежбање, а следниот 1 час по вежбањето ( доколку јадеш).
  Јас не можам да вежбам со полн стомак, чувствувам тежина.
   
 17. Среќничка

  Среќничка Нов член

  Се зачлени на:
  30 март 2017
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Леле фала ти премногу,само да не ме фати криза за јадење па да се заборавам и на крај да не вежбам :o
   
 18. allaround

  allaround Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2015
  Пораки:
  678
  Допаѓања:
  1.427
  Пол:
  Женски
  Некој совет за пошироки колкови. :worried:
  Имам широки колкови и танка половина природно, но сакам барем уште малце. Некои вежби што стварно делуваат да ми препорачате?
   
 19. do-re-mi

  do-re-mi Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2013
  Пораки:
  604
  Допаѓања:
  10.757
  @allaround не разбрав, што точно сакаш? Да истенчиш половина и колкови? Или само половина?:?:

  Како и да е, мој став (а и на многу фитнес тренери, јас не сум) е дека вежбањето за одделни делови од телото е една голема заблуда. Жал ми е, не сакам да те разочарам, напротив, да те мотивирам. Телото е интелигентна машина и со редовно вежбање и упорност може да се ремоделира.

  Најтешко е да се направи првиот чекор, затоа не чекај и почни од денес. Разгледај ја темата Мојот фитнес ден (+мотивации) и почни од некаде. Ти најдобро си знаеш колку и што можеш да издржиш. Пушти неколку видеа и одбери што мислиш дека најмногу би ти одговарало за почеток. Биди добра со себе и не се обвинувај ако не можеш да довршиш некои вежби. Денес 10-15 минути. За некоја недела ќе можеш и половина час, без особен напор. И така постепено, ќе сакаш сѐ поголеми предизвици. Можни се т.н setbacks. Од било кој причина. И тогаш не се обвинувај. Само продолжи.

  Важен е и континуитетот. Верувам дека не очекуваш резултати со 1-2 пати вежбање месечно. Ритамот ќе си го прилагодиш на дневните обврски.

  Но, најважна е мотивацијата која доаѓа од целтта што ќе си ја зацрташ. Запрашај се што точно сакаш да постигнеш со вежбањето и колку си спремна да се посветиш.

  Да не почнувам за бенефитите од редовно вежбање. Покрај убавите промени на телото, кои сѐ повеќе ќе те мотивираат, ќе забележиш и зголемен оптимизам и енергија, кои ќе се прелеат и во други сфери од животот, пмс симптомите во најмала рака ќе се редуцираат, ќе се репрограмираш свесно да бираш поздрава храна и генерално ќе бидеш позадоволна од себе.:)

  Те чекам во гореспоменатата тема.:D
   
  На Olitomboy12 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. allaround

  allaround Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2015
  Пораки:
  678
  Допаѓања:
  1.427
  Пол:
  Женски
  Јас предтоа имам правено редовно вежби ама сега сакам да бидам упорна и за 2 месеци да има барем малце резултати. Не знам дали би се согласила за тоа дека нема ефект пошто кај мене на пример делуваат squats за задникот по стегнат си го чувствував и вежбите што ги правев предтоа за стомак неколку дена по ред и стомакот ми се намалуваше ама никогаш не сум издржала до крај за да се познава нешто. Гледам цело тело да го опфатам за се по нешто да правам вежби ама најмногу да обрнам внимание на половина,колкови,задник,стомак. Не сум дебела, да речеме елегантно пополнета:D А иначе сакам потенка половина,пошироки колкови. Од вчера пак почнав да вежбам после некој месец пауза и види ставив некои вежби што ги правам во темата Мојот фитнес ден (+мотивации) и имам и слики ставено какви резултати сакам да постигнам па ако можиш според тоа некоја вежба да ми кажеш. :D Јас си имам тенка половина и задник природно таква ми е градбата ама сакам да ги обликувам за да биде поизразито и плус некое кило да симнам, почната сум да се хранам здраво веќе недела дена и супер ми е ама со вежбање официјално од вчера почнав. А и да пошто не вежбам првпат успевам и по 1 час еве денеска сабајле се испотив и изморив добро , вежбав 1 час и успеав сите вежби да ги направам што ги планирав за денес и сега се чувствувам супер, тоа што го барам се некои вежби што делуваат баш за тој дел задник,колкови,половина. Почнав да ги правам тие што ги ставив во другата тема ама пишав тука за совет ако има некој што истата цел ја имал како мене и успеал да ја постигне.:D

  Eве споредба
  Колковите ми се отприлика волку широки можда половината ми е малце потенка.
  402cbf528cb96222d19359133a334784.jpg
  а сакам нешто вака
  cuves.jpg
  large (1).jpg

  Мала е разликата ама сепак има :D
  Добро јас сум далеку од ова пошто треба и да симнам околу 5 килограми за 2 месеци и се надевам дека ќе успеам.

  И оти многу филозофирам :D може пак не ме разбра не знам дали со тие вежби од другата тема ќе успеам да ги постигнам саканите резултати за 2 месеци или барем да тргнам натаму затоа побарав совет за некои вежби што знаете дека делуваат особено за тој дел.