1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сакам да вежбам, ми требаат совети!

Дискусија во 'Фитнес' започната од Blondince, 13 јуни 2015.

  1. Ambitious

    Ambitious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    11.320
    Пол:
    Женски
    За намалување на тежината мене најмногу ми помогна кардио, конкретно трчањето.
    Слегни си апликација за трчање, со неа постепено се зголемува времето за течање а се намалува за одење и ептен е ефикасна.
    Фитнес вежбите не сум сигурна колку помагаат во намалување на тежина.
    Од страна на исхраната, на друго и да не можеш многу да внимаваш, сведи го благото, газирани пијалоци и грицки на минимум.
     
    На JoanaS му/ѝ се допаѓа ова.
  2. lilly57

    lilly57 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2018
    Пораки:
    463
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Каде да најдам декстроза и амино кни?Секогаш пробувам да вежбам и да се хранам здраво ама поб4 5 дена се откажвам и ништо.
    Не можам во теретана , сакам дома да вежбам и плус со тежини вежбам за задник, нозе, стомак, раце, грб.
     
  3. lilly57

    lilly57 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2018
    Пораки:
    463
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Јас имам мал желудник и многу малку јадам бидејќи ми се повраќа ако изедам многу, така да 3 4 јајца нема никогаш да ги изедам.И навистина нз како би спроведила се.
     
  4. DiCaprio

    DiCaprio Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2019
    Пораки:
    530
    Допаѓања:
    1.970
    Пол:
    Машки
    Епа ако малку јадиш, овие 3 оброци подели ги на 6 оброка. Бидејќи целта ти е да бидеш во калориски суфицит а воедно и малку јадеш тогаш зголеми на масти. Тие имаат дупло калории од јаглехидратите. Јади кикиритки, бадеми, индиски ореви, путер од кикиритки.
    Друга работа, јас тој пример го дадов за некој што е тежок да речеме 75-80 кг. Така да за тебе би било помалце.
    На 55кг следно:
    3г јх х 55= 165г јаглехидрати
    1.5г протеин х50= 75г протеин
    1.5г масти х50= 75г масти

    Спушти апликација за броење калории Lose it или МуfitnessPal и ќе имаш претстава од прилика.
     
  5. lilly57

    lilly57 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2018
    Пораки:
    463
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Многу ти благодарам
     
    На DiCaprio му/ѝ се допаѓа ова.
  6. CinnamonBambi

    CinnamonBambi Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2013
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    465
    Пол:
    Женски
    Дали може некој да ми каже или посочи вежби кои би ги правела во теретана за да зголемам и затегнам задник?
    Многу ми опадна периодов, и решена сум да почнам наредна недела во теретана но секогаш се губам таму во справите, а ми е незгодно да ги прашувам тие вработените (а кога и да сум одела, тие седат на телефон).

    Кои справи/вежби да ги правам за да го кренам и зголемам? Или некои видеа, или ваши искуства.. Фала!
     
  7. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    3 пати неделно вежбање во теретана ок е? И ве молам кажете ми како да вежбам без да се “набијам” во нозете? @DiCaprio
    Иначе сум слаба многу ама не сакам да имам мн видливи мускули туку убаво дефинирано совет плис
     
  8. AAKG

    AAKG Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    1.073
    Допаѓања:
    1.251
    https://hardcoreshop.mk/shop/bcaa-high-speed-300gr/
    Еве линк од бцаа,моментално ги користам и можам да кажам дека се добри во растворливост и вкус. Ги пијам со вкус на кокакола. Декстроза можеш да најдеш во продавниците за здрава храна 1кг е 100денари се пие некаде околу 25-30гр одма после тренинг заедно со бцаа.
    Еве и линк од фб,прават и нарачки со достава до домашна адреса.
    https://www.facebook.com/hardcoreshop.mk/
     
  9. INNERBEAUTY

    INNERBEAUTY Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    2.212
    Допаѓања:
    4.662
    Пол:
    Женски
    Здраво дечки. Сакам да качам некое кило зимово (околу 5кг) и набијам нешто мускул(не превише ) Исхраната ми е веќе доведена во ред значи се хранам здраво (вклучувајки и протеини) но слабо се движам/сум активна .Што би ми препорачале како најдобра опција и колку интензивно за почеток а и понатаму.Дали уопште ова можам да го постигнам дома или неминовна е теретана?
     
    Последна измена: 12 октомври 2019
    На Kimberly11 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Istiot problem go imam,mislam za pocetok doma ti e super :) cucnjevi pravi i vezbi za zadnik i stomacni sekako
     
    На INNERBEAUTY му/ѝ се допаѓа ова.
  11. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.787
    Допаѓања:
    21.270
    За качување и симнување на килограми не е потребна теретана, односно вежбањето може да го олесни патот до постигнување на целта и секако да го подобри изгледот на телото и здравјето, но најважен е внесот на калории.

    За да качиш килограми се' што треба е да внесеш повеќе калории од што трошиш. Доколку се решиш да вежбаш, тоа значи дека ќе треба да зголемиш внес на калории за разлика доколку не би вежбала. Мој совет е доколку имаш време и место, вежбај дома секој ден по 30-тина минути. Уште поубаво ако поседуваш мали тегови за да можеш поразновидни вежби да правиш и да бидат поефикасни. Спомна дека исхраната ти е воведена во ред, секако протеините се најважни (поготово ако вежваш), но за качување на килограми најлесно би го направила со поголем внес на јаглехидрати. Секако нека биде добар избор на ЈХ, јади повеќе и почесто ориз, овес, варени компири, грав, наут, грашок, леќа, киноа, сладок компир, јаболки, банани, јаткасти плодови, инт. Сето тоа искомбинирано со повеќе протеини и здрави масти.
    Биди доследна на планот, дај си време и ќе ја постигнеш целта.
     
    На INNERBEAUTY и Kimberly11 им се допаѓа ова.
  12. AAKG

    AAKG Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    1.073
    Допаѓања:
    1.251
    Теретаната ти е одличен избор.
    Не само што ќе се чуствуваш подобро туку е и здраво да се има физичка активност. Како за почеток започни со full body.
    2 недели ги тренираш сите мускулни партии значи цело тело а трета недела можеш да почниш со пуш пул легз сплит тренинг.
    Тој сплит е одличен и можеш да тренираш 3 пати неделно или 6 пати неделно.
    Ако тренираш 3 пати неделно,волуменот,значи бројот на серии треба да биде поголем.
    Ако тренираш 6 пати неделно,бројот на серии е помал.
    Внесувај повеќе хидрати за да ја зголемиш телесната маса а протеинот ти е градител на мускулна маса.
     
    На INNERBEAUTY му/ѝ се допаѓа ова.
  13. DiCaprio

    DiCaprio Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2019
    Пораки:
    530
    Допаѓања:
    1.970
    Пол:
    Машки
    3 пати неделно не само што е доволно, туку и толку е и препорачливо, за да можат мускулите да се одморат и да растат и регенерираат побрзо. Почни со Full Body Workout, 3 пати неделно, пример понеделник четврток и сабота, битно е да има одмор помеѓу деновите за тренинг.
    Пример за тренинг:
    -DeadLift 3x10
    -Squats 12-10-8 ( 3 серии,една 12reps,eдна 10 и една 8reps )
    -BenchPress 3x10
    -BenchPress Dumbell Fly 3x10
    -Lat PullDown 12-10-8
    -Barbell Row 12-10-10
    -Millitary Press 3x10
    -Arnold Dumbell Press 12-10-8
    -Mix Abs Workout 10min + 3min Plank за стомак

    Вежбиве ги пишава со англиски имиња за да можеш полесно да ги гуглаш и да видиш слики и видиеа како правилно се изведуваат. Овој тренинг ќе го правиш трипати во неделата.
     
    Последна измена: 15 октомври 2019
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. DiCaprio

    DiCaprio Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2019
    Пораки:
    530
    Допаѓања:
    1.970
    Пол:
    Машки
    Како и ААКГ што ти кажа, теретаната ти е одличен избор за да имаш напредок и да постигниш хипертрофен тренинг и тренинг за снага. Само во комбинација со двата типа ќе имаш соодвете мускулен раст и напредок. И плус калориски суфицит и топ си.
     
    На INNERBEAUTY му/ѝ се допаѓа ова.
  15. soffce

    soffce Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2017
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    висока сум 164 со 55 кила..не дебела али она skinny fat ..здраво де хрснсам и глеам у дефицит да сум..би можела некско да го доведам стомачево у ред со домашни вежби или шо да напраам никско да спуштаааам килажа
     
  16. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.787
    Допаѓања:
    21.270
    1. Продолжи да гледаш да бидеш во дефицит.

    2. Одбегнувај навечер јаглехидрати, значи глеј ЈХ да искористиш во појадок и ручек, вечера нека биде протеин со некалоричен зеленчук (пример, туна/парче месо со зеленчук [марула, краставица, ротквица, пиперка, рукола, спанаќ, зелка, тиквица, брокула, карфиол, боранија, печурка], јајце со зеленчук, моцарела/урда со зеленчук, парче овошје со низок број на ЈХ како грејпфрут, киви, портокал, јагода, малина, авокадо, домат, итн. Грашокот е одличен исто така, нискокалоричен, без многу ЈХ, а поприлично доста протеини.

    3. Внесувај што е можно повеќе протеини во текот на денот. Логично, месо. Но глеј да не претеруваш, доволно е 100/150 гр. во оброк. Повеќе мешунки; наут (варен [мек] и леблебија [печена], грав (поготово тие во боја, белиот има драстично најмалку), грашок, леќа, кикирики (печени, не пржени и во строга контрола). Јаткасти плодови, разни семиња (во строга контрола) : бадеми, ореви, лешници, индиски ореви, ф'стаци, сончоглед (печени, не пржени), семки до тиква (печени, не пржени), киноа, чиа, лен, итн. Разни жита како овес, трици, просо, хељда, ориз, итн.

    4. Не заборавај на влакна. Доволно влакна и вода во исхраната помага за подобар, побрз метаболизам што не само што е општо здраво за организмот (логично), туку ќе ти помогне во намалување и потоа одржување на килограмите. Истата храна од точка 3.

    5. Можеш да вежбаш по дома, немаш многу килограми за симнување и масти за топење. Ако имаш тегчиња, уште подобро. Еве ти идеи за одлични вежби кои не се претерано тешки, а можеш дома да ги правиш:

    81BhPBytEhL._SL1500_.jpg

    Вежбај по 30-40 минути, 3-4 пати во неделата и мислам дека е сосема доволно. Комбинирај си што ти одговара од вежбиве (прави 3 сесии со 15 потези и 30 секунди пауза помеѓу): можеш секое вежбање да ти е комбинација со неколку вежби од секоја група со што ќе го вежбаш цело тело секој пат, а можеш еден ден вежби горен дел, еден ден вежби долен дел. Уште поубаво ако имаш и кардио вежби во текот на денот, велосипед, пентарење по планина, трчање или просто повеќе пешачење.


    Строго внимавај на исхраната додека си во фаза на симнување килажа (нема грицки, благо, сокови, итн, строго чиста исхрана) и вежбај си, лесно ќе ја постигнеш целта.
     
    На Regina.Phalange, Kimberly11, soffce и 2 други им се допаѓа ова.
  17. soffce

    soffce Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2017
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    фала ти премногу за исцрпниот одговор ..се надевам за 2мецсеци ке имам бар некаков приметлив резултат ..:angel:ке пишам како напредувам
     
    На MissChievous му/ѝ се допаѓа ова.
  18. UnderPressure

    UnderPressure Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2019
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Женски
    150 грама протеини во оброк? Да не мислеше на ден? Најдобрите бодибилдери што ги познавам не внесуваат 150 грама протеини на оброк.
     
  19. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.787
    Допаѓања:
    21.270
    Не, 100-150 грама парче месо во оброкот.
     
  20. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    Zdravo dechki :hai:

    Vaka, visoka sum 165 i se zalegnav so aktivnost vo minus pa i se zdebeliv na okolu 60 kg pa bi sakala da oslabam bidejki vekje mi se pushti i stomakot napred i spojleri pa vekje me fakja i nervoza. Naviknata sum na okolu 50tina kg pa zatoa.

    Vo plan sum da pochnam vo teretana posle dolgo vreme so mojot trenerneli na kardio najvekje bidejki nemam self discipline za sama da vezhbam i da trcham i sl. Plus sum pushach taka da i nemam bash kondicija za sama da go izvedam se toa.

    Na hrana ne vnimavam voopshto, kolichinski jadam i premnogu, fast food, gazirani sokovi, prerabotena hrana, LEB po cel mozham da izedam na eden obrok i toa e toa shto u kombo so lezhenjeto se dobiva ova.

    Bi sakala da mi dadete soveti za ishrana najvekje tie koi se bavite so ova [ @DiCaprio @AAKG ] (pristupachni da bidat normalno) bidejki sakam da simnam 6-8 kg i potoa da rabotam na zateganje kako porano.

    Thanks :inlove::sun::hug:
     
    Последна измена: 21 октомври 2019