Сакам да вежбам, ми требаат совети!

Дискусија во 'Фитнес' започната од Blondince, 13 јуни 2015.

 1. lilly57

  lilly57 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2018
  Пораки:
  260
  Допаѓања:
  186
  Пол:
  Женски

  Јас зедов и декстроза и веј.Симнав и апликација за калории броење и од вчера доволно внесов калории и не бев гладна.Од денес почнувам да вежбам и тоа сакам барем за почеток фул боду воркоут потоа да почнам со абс, странични,чучњеви,за нозе,за раце буквално се ама да ми бидат распоредени во денови од неделата.Прашањето ми е каков тренинг треба да имам за да пијам декстроза и протеин после тренинг да не ми се претвори во сало сето после да е залудно.
   
 2. DiCaprio

  DiCaprio Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2019
  Пораки:
  350
  Допаѓања:
  1.278
  Пол:
  Машки
  После теженски тренинг, односно кoга ќе завршиш со fullbody се пие декстроза и протеин.
   
 3. DiCaprio

  DiCaprio Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2019
  Пораки:
  350
  Допаѓања:
  1.278
  Пол:
  Машки
  Почни со калориски дефицит од -300кцал, симни апликација за следење на калории LoseIt или MyFitnessPal. Првите 2-3 недели прави само full body workout за да нема драстичен калориски дефицит од сам почеток, па после 3 недели ќе вметниш и кардио бидејќи по 3 недели телото се навикнува на тој дефицит и за да не кратиш на храна ќе додадеш плус кардио.
  Во деновите кога ќе правиш кардио, не внесува јаглехидрати пред и по кардио биди само на масти и протеини, а ако може и кардио на гладен стомак.
   
  На srcence1607 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. AAKG

  AAKG Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2019
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  227
  Kondicijata i pusenjeto nemaat veze so trening.
  Najprvo zapocni so vezbanje i pocni postepeno da ja menuvas ishranata.
  Na nedelno nivo menuvas po nesto.
  Za dorucek najdobro e vareni jajca(samo belka) i malku sirenje ili casa jogurd. Odkako ke go izedes jadenjeto, ke si stavis 50gr ovez i ke go izmesas so malku voda i stavi edna banana i nekoe zamrznato ovosje.
  Za rucek edno parce stek okolu 150gr so makaroni ili oriz.
  posle dva saati, odes na trening i odma posle trening 30gr dextroza i posle pola sat jades ili parce stek ili jajca bez hidrati.
  Pred spienje edna tableta omega3, eden magnezium i edna raka lesnik ili kikiri. Kardio pravis 3 pati nedelno i pratis napredok vo kilaza. Za pocetok dovolno e 3 pati kardio na nedelno nivo.
   
  На srcence1607 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. ivimis

  ivimis Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2011
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  453
  Може ли некој да ми каже што е најдобро да јадам и да вежбам во теретана за да се поправам
   
 6. Stark

  Stark Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2013
  Пораки:
  1.897
  Допаѓања:
  3.633
  Пол:
  Машки

  пресметај си колку досега внесуваш калории дневно, и зголеми за 300-500 калории, и помалку кардио во теретана, па така ќе зголемиш на тежина и оформено тело.
   
 7. DiCaprio

  DiCaprio Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2019
  Пораки:
  350
  Допаѓања:
  1.278
  Пол:
  Машки
  Разлистај плус наназа има доста добри примери да не се повторуваме на секое. Ако нешто не ти е јасно слободно пиши порака.
   
  На ivimis му/ѝ се допаѓа ова.
 8. bibiK23

  bibiK23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2016
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  52
  Пол:
  Женски
  Здраво на сите!
  Пред еден месец конечно почнав да ја реализирам желбата за слабеење, не е дека нешто сум дебела којзнае колку, ама имам ставено неколку кила. Одам на аеробик и на јога по два пати неделно (значи 4), во врска со храната гледам да не претерувам, ама немам некој конкретен режим на исхрана.
  Немам никакви забележливи резултати и почнувам да се фрустрирам!
  Што би ми препорачале вие?
   
 9. Ladybug98

  Ladybug98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2019
  Пораки:
  332
  Допаѓања:
  2.108
  Пол:
  Женски
  За почеток исфрли од исхрана леб(можеш двопек или тонус леб како замена), благо и газирано. Плус можеш да вклучиш и кардио покрај аеробикот и јогата.
   
 10. DiCaprio

  DiCaprio Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2019
  Пораки:
  350
  Допаѓања:
  1.278
  Пол:
  Машки
  Аеробик и јога не би ти препорачал ако целта ти е слабеење, а уште помалку кардио за почеток.
  Подобро да одиш во теретана, бидејќи мискулите ја трошат енергијата од масните наслага при дигање тегови. Друга битна работа е калориски дефицит и пред тренинг да не внесуваш јаглехидрати значи масти и протеини , а после тренинг јаглехидрати и протеини. Јаглехидрати можеш да внесуваш секакви од леб до овесни снегулки и чоколади се додека си во границата на калорискиот дефицит иако најпаметно е да внесуваш сложени хидрати бидејќи ќе бидеш сита подолго време. Спушти си апликација LoseIt или MyFittnesPal и цепај.
  Разлистај на претходните страни има добри совети.
   
 11. Nevergiveup1

  Nevergiveup1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2014
  Пораки:
  182
  Допаѓања:
  305
  Пол:
  Машки
  Креатин + Протеини и континуиран тренинг :) Од лично искуство 9 кила за 12 дена :D :D :D
   
 12. ivimis

  ivimis Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2011
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  453
  не пијам тоа за исхрана кажи пиши мжжподетално
   
 13. lanceVance

  lanceVance Активен член

  Се зачлени на:
  3 август 2019
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  21
  Пол:
  Машки
  99% сало
   
 14. Stark

  Stark Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2013
  Пораки:
  1.897
  Допаѓања:
  3.633
  Пол:
  Машки
  Фокусирај се на високо интензивни вежби, и кардио.
  Фокусирај се на калориски дефицит, пресметај си колку нормално консумираш храна во денот и намали за околу 200-350 калории, па би требало да имаш резултати.


  А мене како машко што долго време посетува теретана, атлетика и поранешен фудбалер, би одел на тежински тренинг, би ослабел и изградил тело со мускули. :D
   
 15. Nevergiveup1

  Nevergiveup1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2014
  Пораки:
  182
  Допаѓања:
  305
  Пол:
  Машки
  континуиран тренинг читај прво после пиши, ако сакаш слики ке ти дадам
   
 16. lanceVance

  lanceVance Активен член

  Се зачлени на:
  3 август 2019
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  21
  Пол:
  Машки
  Абе океј малце се зезам, него премногу се тие кила за толку краток период, нема потреба од толку нагло качување ако првична цел е мускулна маса да зголемиш
   
 17. Mrs.Styels

  Mrs.Styels Популарен член

  Се зачлени на:
  19 декември 2012
  Пораки:
  412
  Допаѓања:
  5.810
  Планирам да почнам во теретана од утре. Имам некој вишок од 10кг кој сакам да го стопам, а воедно и да се стегнам малку, но секако на почеток ми е приоритет да го стопам салото, па би сакала да ве прашам вас поискусните како да се насочам. Дали би имало подобар ефект ако вежбам секој ден различна група на мускули со вклучено кардио 45мин-1 час без притоа да имам посебни денови само за кардио? Или да вежбам определена група мускули 2 дена, па еден ден само кардио, па пак 2 дена кардио и мускули, па само кардио итн ?
   
 18. Tamarkaa

  Tamarkaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2015
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  39
  Здраво феминки!Има ли можност да вежбам кардио (сакам да ги ослабам рацете и бутовите),но и чучњеви за да го оформам задникот?Или ќе го ослабам и задникот на тој начин или пак ќе ги зголемам бутовите правејќи чучњеви?
   
 19. DiCaprio

  DiCaprio Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2019
  Пораки:
  350
  Допаѓања:
  1.278
  Пол:
  Машки
  Вака, почни 3 пати неделно full body workout, тоа е тренинг за цело тело односно сите мускулни групи. Кардио првите 3 недели воопшто не ти е потребно бидејќи со самиот тренинг правиш калориски дефицит. По 3-4 недели телото ќе се навикне на тој дефицит и тогаш ќе додадеш плус кардио со низок интензитет. Бидејќи започеток и двете се преголем стрес за организмот и ќе следи пад на имунитетот.
  Затоа full body 3 пати во неделата е сосема доволно за почеток. Ако ти е премногу напорно почни со upper/lower 4 пати неделно. Тоа е два дена во неделата вежбаш цел горен дел а други два дена нозе наизменично со 1 или 2 дена пауза помеѓу во зависност дали мускулите се опоравени комплетно, односно дали чувствуваш воспаление. Не вежбај додека не помине воспалението на мускулите.
  Тоа е тоа генерално.
   
  На тп18 и Mrs.Styels им се допаѓа ова.
 20. DiCaprio

  DiCaprio Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2019
  Пораки:
  350
  Допаѓања:
  1.278
  Пол:
  Машки
  Ако сакаш да ослабиш остави го кардиото настрана за почеток.
  Тежински тренинг во теретана, чичњеви, мртви дигања. Ако немаш услови за теретана на нет има доста добри вежби за цело тело а особено за нозе и задник.
   
  На тп18 му/ѝ се допаѓа ова.