1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сакам да вежбам, ми требаат совети!

Дискусија во 'Фитнес' започната од Blondince, 13 јуни 2015.

  1. DiCaprio

    DiCaprio Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2019
    Пораки:
    530
    Допаѓања:
    1.970
    Пол:
    Машки
    Од листава приложена добри се само оптимум, мускул теч, универзал....
    Имаш во херкулес продавницата производи на биотеч и карнитинот е екстра, итсо во ГетБоди на Scitec Nutrition e предобар карнитинот.
     
    На LadyR му/ѝ се допаѓа ова.
  2. AAKG

    AAKG Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    1.265
    Screenshot_20200211-170551.jpg
     
    На LadyR и DiCaprio им се допаѓа ова.
  3. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.089
    Пол:
    Женски
    Вака, веќе вежбам 3 пати неделно(најчесто) и тоа се состои од pole fitness по еден саат ама во последно време сакам да се посветам повеќе на накачување мускулна маса, зголемување на силата и обликување на телото. Дали е доволно сегашново или би требало да вежбам почесто во неделата и да внесам уште некои видови вежби?
    Со исхраната, гледам да се придржувам до некој ред со внесување на повеќе протеини и здрави масти, зеленчуци, помалку шеќер итн.На моменти ми успева редот, на моменти не, па доколку имате некој совет плус за исхрана што ќе ми помогне во замислата, би ми било корисно. :)
     
  4. DiCaprio

    DiCaprio Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2019
    Пораки:
    530
    Допаѓања:
    1.970
    Пол:
    Машки
    Pole fittnes, е тоа на шипка што се вежба?
    Иначе пиши како ти е од прилика исхраната па да можеме да корегираме ако има за корегирање..:D
     
  5. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.089
    Пол:
    Женски
    Да
    Иначе сабајле најчесто јадам леб(од цело зрно) со нешто намачкано, знам да јадам сирење/урда со тоа, маслинки или па јадам житарки со јогурт и овошје...за ручек јадам се, од манџи, месо, риба, почесто јадам и чорби и кога може внесувам и салати..а за вечера некој пат јадам туна или па исто како доручек, а некогаш ми е споено ручек/вечера. Гледам после тренинг да внесам протеини, а меѓу оброци знам да каснам нешто или поздраво како јатки или млаку благо.Тоа отприлика.
     
  6. AAKG

    AAKG Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    1.265
    Proteini
    hidrati
    masti
    Proteinot tie osnovna gradliva materia za muskulna masa. Proteinot se koristi ne samo za dodavanje na muskulna masa, tuku i za rast na kosa, nokti, nega na koza i slicno.
    Hidratite se primaren izvor na energia i se mnogu vazni vo ishranata. Go zgolemuvat volumenot na muskulite, gi pumpat muskulite za vreme na trening, davaat energia.... Hidratite odnosno glukozata (hidrati +voda=glikogen) glikogenot e biten za transport na amino kiselinite do muskulite. Mastite se primaren izvor za energija i se isto taka bitni vo ishranata. Kolku povejke dobar holesterol, tolku povejke hormoni.
    dorucek, rucek i vecera.
    Dorucekot treba da se sostoj od proteini i hidrati.
    Jajca vareni samo belki so edna casa jogurd i dve parcina leb na toster.
    Odma posle toj obrok edna porcia ovezna kada so zamrznato ovosje i dodajmu banana, prevkusno e.
    Izmejgu obrok mozes nekoe ovosje ili jatkasti plodovi.
    Rucek, Mesano meso svinsko telesko ili cisto telesko ili pileski stek, izborot e tvoj, so vareni makaroni ili oriz. Mozes da dodades i malku masti posle obrokot na primer edna raka orevi ili kikiri.
    Posle dva casa odes na trening, pred trening samo cista voda ili eventualno kafe bez sejker.
    Odma posle trening 30gr. dextroza so 250mll voda. Ili suvo grozje ili urmi.
    Posle pola sat, dobar obrok na primer pileski stek so batat blag kompir, prevkusna kombinacia. Pred spienje grcki jogurd ili blaga pavkaka so rendani lesnici okolu 20grama.
     
    На DiCaprio и Angie1432 им се допаѓа ова.
  7. DiCaprio

    DiCaprio Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2019
    Пораки:
    530
    Допаѓања:
    1.970
    Пол:
    Машки
    Брат се супер, ама декстроза дај исфрли. Џабе фрлени пари, рекреативци сме. И не суво грозје или урми ради фруктоза зашо тоа ќе иде во црн дроб наместп во мускули, боље е гриз пченичен или оризов. Иначе друго е се топ.
    Ама со пол фитнес тешко дека маса ќе зголемиш, теретана ти е боља опција, а со тоа и @AAKG ќе се сложи.
     
    На Angie1432 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. thequeen95

    thequeen95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2016
    Пораки:
    1.232
    Допаѓања:
    4.863
    Пол:
    Женски
    Треба да внесеш тежински тренинг 2-3 пати неделно за да расте газот и бутовите.
    Од исхрана кога вежбаш нозе, внесувај повеќе јаглехидрати па протеини.
     
    На Angie1432 и DiCaprio им се допаѓа ова.
  9. DiCaprio

    DiCaprio Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2019
    Пораки:
    530
    Допаѓања:
    1.970
    Пол:
    Машки
    Екшли(y) @Angie1432
     
    На thequeen95 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Supergirll8

    Supergirll8 Активен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2018
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Vaka, visoka sum 175. Imam 62kg.
    Tolku sum od koga znam za sebe, imam brz metabolizam I srekna sum za toa. No odluciv da se stegnam. Sakam da go podignam I zgolemam zadnikot, da gi zacvrstam mozete, a stomakot da go namalam.
    Se so jadam mi ide u stomak I zadnik, I toa ne mi se sviga.
    Pocnav da pravam vezbi 30day challenge. No sakam da mi predlozite hrana so koja bi pomognala da ja podignam muskulnata masa. Isto dali da pocnam so teretana ili plates. Zasto imam citeno deka bas so plates mozes da dovies dobro oblikuvano telo. Ve molam za soveti
     
  11. AAKG

    AAKG Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    1.265
    Teretana
    Dobra izbalansirana ishrana
    Dobar trening
    Dobar odmor. Samo taka mozes da pokacis muskulna masa i da se oblikovas. So pilates ne se pokacuva muskulna masa a za zadnik samo cucnjevi skroz do dolu, mrtvo diganje i iscekor.
     
    На Supergirll8 и DiCaprio им се допаѓа ова.
  12. MARILENA

    MARILENA Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2015
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    91
    Пол:
    Женски
    Феминки уште 2-3кг и дојдов до посакуваната килажа. Сега ми треба да го зацврстат стомакот но најмногу бутовите и меѓу нозете. Некоја добра справа да си купам да ми препорачате баш за тие делови. Фалаа
     
  13. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.529
    Велосипед?
     
  14. Supergirll8

    Supergirll8 Активен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2018
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    A dali bi mozela da vezbam doma? Dali bi imalo rezultati
     
  15. LadyLollypop

    LadyLollypop Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2019
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Можеш.
     
  16. AAKG

    AAKG Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    1.265
    Zavisi....
    Ako imas spravi so soodvetna tezina i solidna ishrana, ke ima rezultati a ako nemas edno od ovie faktori, rezultatite se minimalni. Ako si vo moznost odi vo teretana ke ti e najdobra opcia.
     
  17. Dark-Lady

    Dark-Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2013
    Пораки:
    563
    Допаѓања:
    910
    Здраво дечки. Епа вака, сакам да ослабам но не знам од каде да почнам. Висока сум 158-159 цм а имам 58 килограми. Би сакала да стигнам до 50 килограми минимум. Внимавам на исхраната, но не е доволно. Сакам да почнам со вежбање, немам време за во теретана, работам од дома, а и имам доста други обврски па би сакала да почнам од дома. Би ве замолила зс некои совети и пд каде да почнам, може некое линкче од вежби што ви помогнале :)
     
  18. AAKG

    AAKG Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    1.265
    Tri faktori se za idealna tezina:
    Dobar trening
    ishrana
    odmor, se ostanato e gola voda. Prvite 3,4kg se glikogen, voda, natrium. Pozelno e da odis vo teretana posto vezbanjeto doma e gubenje na vreme i rezultatite se minimalni. Ako imas doma spravi togas e vejke drugo. Zapocnigo prviot obrok so masti i proteini bez hidrati. Vtoriot obrok neka ti bide proteini i malki hidrati i tretiot obrok proteini i malku hidrati. Kolicinata na hidratite ja odreduvas sama so toa sto sledis napredok na vagata. Kinis po 30gr hidrati na nedelno nivo. Kolku ti trosi teloto nevozmozno e da se doznaj posto teloto trosi makronutrienti sekundarno taka sto mozi i proteinot da go pretvori vo energija popravo glikogen. Isto taka da znaes deka detox metodite se za gubenje na tecnosta ali so tie metodi se namaluva tezinata samo privremeno.
     
    На Dark-Lady му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Indiegurl

    Indiegurl Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    1.817
    Допаѓања:
    6.300
    Пол:
    Женски
    Девојки, имам малку екстра "fat" на стомачето и премногу ме нервира, совети како да го тргнам?
     
  20. thequeen95

    thequeen95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2016
    Пораки:
    1.232
    Допаѓања:
    4.863
    Пол:
    Женски
    За тоа досадно салце е најбитна исхраната.
    Среди си ја храната, пиј вода и стомачни.