1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сакам да вежбам, ми требаат совети!

Дискусија во 'Фитнес' започната од Blondince, 13 јуни 2015.

  1. inception

    inception Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2020
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    720
    Пол:
    Женски
    Јас ја користам оваа
    Screenshot_20200507-181813_Google Play Store.jpg

    Имаш посебно вежби за нозе, задник, раце, стомак или за цело тело. Си бираш и тежина easy, medium или hard
     
    На LadyLollypop му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Girl235

    Girl235 Активен член

    Се зачлени на:
    27 март 2019
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    47
    Zdravo,neznaev kade da pisam pa ajde vo temava.
    Znaci na dieta sum i oslabev dovolno kg i zadovolna sum no vo teloto ne sum oslabena tolku kolku sto bi trebalo da bidam so ovaa kilaza.Vezbi pravam sekojdnevno i pravam pretezno kardio a retko vezbi za zategnuvanje.Sovet kako da oslabam vo teloto a ne samo vo kg??
     
  3. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Па здравото слабеење е слабеење во сало и намалување обем, не во килограми само. Всушност слабеење во килограми, не во обем обично значи дека губиш вода, мускул итн а помалку сало.

    И мислам ова ти се случува баш зашто вежбаш само кардио
    Ако сакаш да се затегнеш, то ест убава форма да добиеш вежбај и вежби за затегнување, два пати неделно горен дел, два пати долен. Мислам вака е океј Е тогаш нема помалку ќе губиш во кг, а телото ќе ти се оформи.
    Ова и од мое искуство ти кажувам.
    Со кардио само слабеев и во кг и во обем ама грда форма имав, не се свиѓав. Со тежински тренинг не губев кг а убава форма добив, ми се затегнаа нозете највеќе.

    Не знам колку имаш за слабеење, ама сакам да ти кажам џабе ќе гледаш разлика на вага ако немаш визуелна промена кон подобро. Инаку на каква диета си?
     
  4. AAKG

    AAKG Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    1.265
    FB_IMG_3759172297874156692.jpg Најдокажаниот најдобар протеин од фирмата ON-optium nutrition. 3000 денари 2270гр. за цели два месеци.
     
    На BlairLevine му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Не знаев каде...ај тука.
    5a9fde312c3a22399783c1b8-large.jpg
    Пукнав да си земам вакви:D
    Видов на Али експрес, имаше многу евтини ама ниедно со тракинг и реков да не порачувам сега. Во ранерс видов ги има. Ама сепак дали има од друго место кај што можам да ги порачам?
     
  6. Besmrten

    Besmrten Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2019
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    616
    Пол:
    Машки
    Провери во Vero Jambo дали има
     
  7. waterllady

    waterllady Популарен член

    Се зачлени на:
    26 мај 2014
    Пораки:
    567
    Допаѓања:
    3.181
    Ви се случува ли да ви се лоши ептен после вежбање? Како се справувате со тоа?
     
  8. AAKG

    AAKG Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    1.265
    Претренираност, ако одма после јадење се почни со тренинг и после тренинг се лоши. Одма после тренинг земај суво грозје или декстроза. Од ко ке јадиш, после 2 сати можиш да тренираш.
    Ако правиш тренинг со голем волумен можи да влегуваш во фаза на претренираност.
     
    На waterllady му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Мене ми се случува и ако вежбам на многу гладно. И сред вежбање ми се случило да ми се гади и врти. Прекинувам, јадам нормално и после два саати вежбам.
     
    На waterllady му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Mell11

    Mell11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2019
    Пораки:
    184
    Допаѓања:
    135
    Пол:
    Женски
    Знае некој во Jumbo дали има kettlebell и која цена се?
     
  11. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Има од 6 кила кетлбел за 800 . Едно време имаше и од 4 кила, aма не знам дали уште има.
     
    На Mell11 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    28.794
    Пол:
    Женски
    Вежбам со цел да се стегнам и да ослабам. Јадам многу малку, баш неколку денови рачунам калории внесувам макс околу 1000 дневно. Секој ден скоро вртам на орбитрек, денес пример 7 км поминав, плус правам вежбички и скоро секој ден пешачам многу. Е сега проблемот е што со килограмите немам мрднато, дури имав и качено и многу се разочарав. Дали правам нешто погрешно? Дали можеби мускулна маса имам накачено... Инаку на хормонска терапија сум па можно е и од тоа да е проблемот што не слабеам ама сепак сум многу збунета.
     
  13. SwanMay

    SwanMay Популарен член

    Се зачлени на:
    28 април 2011
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.674
    Пол:
    Женски
    Првенствено, за да слабееш мора да јадеш. Немој да се изгладнуваш. Јади здрава храна, што е можно повеќе зеленчук, протеин (пилешки стек, риба, јајце...), овошје наутро или најдоцна до 16h, апетисани и маслиново масло за здрави масти и пиј многу вода.
    Тргни од исхраната пржено, заситени масти, прости шеќери, газирано, грицки...
    Продолжи да си вежбаш, но внимавај да не се ставаш во starvation mode со внесување на многу малку калории. Тогаш тешко ќе слабееш.
     
    На sweet-cherry му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    1000 е минимум за основни метаболички функции. Значи човек би требало да внесува 1200+, а при физичка активност околу 1500,
    И јас не варирам многу во кг зашто ставам мускул ама тоа визуелно ми се познава, конкретно на нозе.
    А тоа што си на хормонска терапија може да има удел ама пак зависи од повеќе фактори.
    Не сум вежбала на орбитрек и не знам колку се заморува ама општо, вежбај со тежини и не секојдневно за да одмора мускулот.
    И гледај и визуелна разлика. Ова на секој му го повторувам:rofl:
     
    На sweet-cherry и AAKG им се допаѓа ова.
  15. Lima24

    Lima24 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 август 2014
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    3.084
    Пол:
    Женски
    И јас ги барав овие каде ги има...и порачав од али за 1.79$. Додека ми стаса ќе имам малку кондиција за да почнам со овие.
    Има доста интересни вежбички со овие.

    Сакам да прашам како да си ги рачунам калориите што ги внесувам? И колку треба да внесам денес а колку да потрошам. Да кажам дека сум за слабеење не за мускулна маса. :)
     
  16. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    К
    Кажи ми дали најде со тракинг или порача без? Барав и јас на Али, ама на ниедно немаше тракинг, си викам дали и кога ќе стаса и не порачав.
     
  17. AAKG

    AAKG Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    1.265
    Колку грама протеини и колку грама хидрати внесуваш на 1кг. телесна тежина во текот на денот?
     
  18. Lima24

    Lima24 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 август 2014
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    3.084
    Пол:
    Женски
    Без тракинг е, ама јас не се брзам и затоа порачав од али. Тука истите се по 300-400 денари мислам. И додека набијам малку кондиција таман ќе стасаат. Не ми беше само јасно колкав отпор да порачам. Порачав 10-15lbs. За почеток мислам дека е доволно. Ако се разбира некоја повеќе во отпорот и колку е доволно за почеток нека каже.
     
  19. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Јас мислев цел сет да си порачам:D, нешто помалку од 900 денари излегуваше сет сосе шипмент.
    Да, тука во ранерс едно е 400.
     
  20. Lima24

    Lima24 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 август 2014
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    3.084
    Пол:
    Женски
    Цел сет на али е $8.20. На пола скоро иде од нашиве тука. Ако не ти се брза можеш да си порачаш ќе ти пуштам линк. :)
     
    На Tan4ence му/ѝ се допаѓа ова.