1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сакам да вежбам, ми требаат совети!

Дискусија во 'Фитнес' започната од Blondince, 13 јуни 2015.

  1. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Tight legs вежби барај на јутуб. Имаш и од Клои Тинг конкретно такви. Филозпфијата е да правиш повеќе повторувања со мал отпор или со body weight. Од возење точак само ќе добиеш позбиени нозе, повеќе мускул особено ако возиш по угорници.
     
    На SunnyGirl2, AAKG и CocoChannel им се допаѓа ова.
  2. magnolija09

    magnolija09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2020
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    857
    Пол:
    Женски
    fala ti mnogu i tebe, ke pocnam i so joga vezbi za istegnuvanje
    inaku imav puknati prsleni . rotacija na prslenskoto tkivo i zafaten nerv toj sto odi kon nozete , zazdravea prslenite nemam veke ni bolka (a realno nemozev da se pomrdnam) ama toa ostana rotacija na prslensko tkivo i zafateniot nerv , e toj zafaten/potfaten nerv mi pravi problemi i dvete stapala mi ostanaa otrpnati/ukoceni neznam kako da opisam i koga se dvizam poveke mi se ukocuvaat ,posleden pat koga bev vo januari ortopedot mi rece ili operacija pa za mesec dena bi bila vo red ako pomine dobro (a moz i loso da bide) ili da miruvam i da cekam moze samo ke se opusti (so fizikalna samo i miruvanje) ,jas vtoroto izbrav , ne idam na operacija ..i bez fizikalna ovoj mesec onaka malku ko podobruvanje vo stapalata da imam (pred toa 100-200m i ke mi se ukocat skroz a i ko da mi treperat nozete nekako (od nervot e mi rekoa) i morav da sednam da cekam da mi se malku opustat stapalata , sega veke 2 nedeli ko podobro mi e mozam mnogu podolgo da odam, ama sega pak mn brgu se izmoruvam,nemam kondicija i mislam deka e vreme da pocnam da si vrakam kondicijata
    pravev vcera nekoi vezbi od yt ama izgleda preterav , sega me bolat celi noze , izgleda mora poleka i postepeno :)
    ociglednoke treba uste dolgo vreme ama se nadevam ke mi pomine
    za pocetok kondicijata da si vvratam :)
    fala uste ednas ke probam vecer joga vezbi :)
     
    На Arja му/ѝ се допаѓа ова.
  3. GoodGirl45

    GoodGirl45 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2016
    Пораки:
    1.407
    Допаѓања:
    8.692
    Пол:
    Женски
    Доколку е во дефицит нема да се случи тоа.
     
    На Angie1432 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. thequeen95

    thequeen95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2016
    Пораки:
    1.232
    Допаѓања:
    4.863
    Пол:
    Женски
    Дали некоја користи корсет или waist trainer и кај можам да купам?
     
  5. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    [​IMG]
    Вежбава (standing glute kickback) како да знам дека ја правам правилно и како се прави правилно?
    Дали треба да си наведнат (грбот дијагонално) и потпрен со рацете или исправен (грбот вертикално)? И како да знам дека не ми се поместува грбот кога ја кревам ногата? Зашто досега сум ја пробувала ама после ме боли половина, значи грешно ја правам.
     
  6. chocolateheart

    chocolateheart Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2013
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    777
    Пол:
    Женски
    Не сум тука за да побарам совет, само да ви споделам искуство.
    За време на карантинов одлучив да си посветам време и на себеси, само се жалев дека од факултетот немам време за читање книги, за вежбање.

    Вежбав еден месец кратки вежби, 5 минути warm up, некои 5 минути од youtube што ќе ги најдев за butt, и истегнување, колку да влезам во шема.
    После започнав со програма на Клои, резултатите се одлииични, повеќе од тоа што очекував!!! :inlove:
    Немам проблеми со тежината, само сакав да се стегнам и да си стекнам навика за вежбање и трчање.
    Ја вежбав Hourglass: Abs & Butt Program, 26 дена. Во меѓувреме додека траат вежбите, си пуштам од миксовите на YT - workout music или си го слушав Д-р Жаре, мотивацискиот говорник.
    Топло ви ја препорачувам девојката: https://www.chloeting.com/program/

    Можеби некој споделил нешто за неа во претходните страници, но да си кажам и јас. :)
     
    На СуперДевојка и Arja им се допаѓа ова.
  7. f.girl

    f.girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 октомври 2015
    Пораки:
    2.157
    Допаѓања:
    32.460
    Пол:
    Женски
    Треба да си навалена малку како на сликата и грбот да ти е прав. Рацете можеш на половина да ги ставиш или пак да се потприш на ѕид. Тежината префрли ја на едната нога а со другата која е исправена вежбај, гледај да не ја мрдаш половината, работи само со ногата. Треба да почувствуваш затегање позади на бутките и на задникот, тогаш знаеш дека е правилно.
     
    На Tan4ence му/ѝ се допаѓа ова.
  8. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    За почеток, потпирај се со рацете на ѕид. Така ќе ја правиш правилно. Ќе осеќаш затегнување на мускулите. Потоа, кога ќе го усовршиш движењето можеш да ја правиш без потпирање.
     
    На Tan4ence му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Предлог од каде да земам кетлбел? По можност пластичен/гумен, не железен од надвор. Околу 6-8 кила да е.
     
  10. Arja

    Arja Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    Во Џамбо, Ранерс, Полео мора да има. Сигурно има и на други места, ама не ми текнува моментално.
     
    На Tan4ence му/ѝ се допаѓа ова.
  11. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Јас од Џамбо имам земено пред години ама од 5 кг и супер ми е. Таков е ко пластичен шо се вика однадвор. Е сеа дали имаше поголеми не се сеќавам, провери.
    Во Полео сигурно има ама ќе се поскапи зашто се брендови, а уствари иста работа вршат ко и поефтините.
     
    На Tan4ence му/ѝ се допаѓа ова.
  12. KiT

    KiT Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    7.436
    Пол:
    Женски
    Дали некој успеал да го изгуби вишокот на долниот стомак, од папокот надоле и како?? И дајте некои вежби за тој дел, ама некој кој ги правел да каже за резултатот. Се нервирам само долниот стомак ми стои
     
  13. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Ne znam kolkavo ti e ama prosto e nevozmozno skroz ramen da e toj del duri i mnogu slabi lugje go imaat,sepak organi nosime vo sebe. Probaj so zdrava ishrana lesno svarliva,i vezhbi za stomak. Posle mesec vezbanje bi trebalo da imas rezultat. I sekako mnogu voda. inace vezbi eden kup ima na youtube izberi si sto najmnogu ti odgovara :) good luck
     
    На belchy и KiT им се допаѓа ова.
  14. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.551
    Допаѓања:
    21.645
    Пол:
    Женски
    За да го ослабеш тој дел треба да ослабеш воопшто - не е возможно редуцирање на специфично место со вежби. Би ти препорачала да правиш вежби за цело тело како чучњеви, mountain climbers, lunges, crunches (не ги знам на македонски извини) кои горат повеќе калории отколку некои поедноставни како стомачни.
     
    На KiT му/ѝ се допаѓа ова.
  15. KiT

    KiT Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    7.436
    Пол:
    Женски
    Јас еден месец правев стомачни вежби од ју туб и по пола сат орбитрек, после еден месец одмарав ради повреда на ногата и сега сакам пак да се активирам. Тој месец додека вежбам осетив малку ми се затегнаа нозете и горниот дел од стомакот, а долниот не, иако правев вежби и за тој дел. Инаку имам околу 4/5 вежби, 2 пати со 10 повторувања (повеќе и неможам сега за сега), плус 50 стомачни, издржај у планк позиција и на орбитрек. Дали е доволно тоа или треба поинтезивно да вежбам, мислам секоја вежба наместо 2 пати, 3 пати по 10 повторувања да правам ??
     
  16. KiT

    KiT Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    7.436
    Пол:
    Женски
    А да, исхраната ми е регулирана, имам пишано во друга тема и ослабев 4 килограми за еден месец (од 60 на 56 стигнав)
     
  17. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.088
    Пол:
    Женски
    За да ти се симне салото од стомакот, не треба само стомачни туку повеќе да трошиш, т.е како што ти пишале и горе да бидеш во фаза на слабеење па ќе ти ослабе и тој дел.Кога правиш стомачни ги активираш мускулите и ти се зацврстуваат и тоа е супер ама салото врз нив ќе си стои.Овие што ги правиш се малку, јас би ти рекла да правиш поинтензивни кардио вежби од орбитрек, на јутуб имаш еден куп, ама прави и од оние што се за цело тело, со и без тежини, комбинирај во различни денови и мислам 3 пати неделно да најдеш време да вежбаш е таман.
    Ако ти е исхраната регулирана, продолжи си и ќе имаш резултати.
     
    На AAKG и KiT им се допаѓа ова.
  18. KiT

    KiT Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    7.436
    Пол:
    Женски
    Може некој линк да пратиш? Инаку сум во фаза на слабеење веќе 2 месеца, 10 см у обем намалив, само тој дел никако да го симнам.. и поголем дел го здобив после раѓањето на моите две деца
     
  19. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.088
    Пол:
    Женски
    Побарај hiit вежби, тие се поинтензивни, после можеш да ги побараш на јутуб madfit, natacha oceane(иако повеќе на инстаграм става она), они имаат секакви типови на вежби, вклучувајќи за одделни делови од тело и за цело тело а и кардио, кои мене лично ми се свиѓаат, исто и pamela reif, кај нејзе има и полесни ама и некои стварно потешки вежби, разгледај ги каналиве.
     
    На KiT му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.737
    Допаѓања:
    15.251
    Пол:
    Машки
    Дали знаете страница онлајн каде можам да порачам тегови, слична на бидифит како што е?