1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сакам да вежбам, ми требаат совети!

Дискусија во 'Фитнес' започната од Blondince, 13 јуни 2015.

  1. Soyuq

    Soyuq Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    90
    Пол:
    Женски
    Da da jas ke napravam svoja aplikacija i ke ja reklamiram na siromashen makedonski forum
    Sekako
     
  2. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    ^ Еве јас вежбам дома, имам тегови, ластици и топка. И еве последниве неколку месеци кога посериозно фатив имам одлични резултати.
    Вежбам и од апликации и од онлајн видеа.
    И тука не знам колку пати сум прашувала луѓе за некоја вежба или за реквизити каде да најдам или да препорачаат програма. Така да можеше да ја пишеш коха веќе толку изнапиша.
     
  3. Soyuq

    Soyuq Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    90
    Пол:
    Женски
    Screenshot_2020-08-02-20-34-38-061_com.android.vending.jpg Eve, no ne e potrebna oprema
     
  4. SwanMay

    SwanMay Популарен член

    Се зачлени на:
    28 април 2011
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.674
    Пол:
    Женски
    Обиди се да ги најдеш вежбите од Cindy Crawford. Ги има на Youtube и се точно наменети за цело тело. Пример, прво работиш на нозе и задник, потоа гради, грб и на крај стомачни. Или друга комбинација на вежби, каде акцентот повеќе се става на горниот дел од телото. Еден тренинг во просек трае околу 40 мин, а потребни ќе ти бидат само две еднорачни тегчиња од 1,5 - 2 кг.
    Вежбите изгледаат премногу наивно, но навистина даваат ефекти со редовно вежбање.

    Edit: Конкретно на ова видео мислев:
     
    Последна измена: 6 август 2020
    На Justicija и Maro87 им се допаѓа ова.
  5. Maro87

    Maro87 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2013
    Пораки:
    1.357
    Допаѓања:
    5.398
    Пол:
    Женски
    Затоа јас дома вежбам исто баш овие, теретана не ни поседувам дека немам многу потреба од тоа. Ама овие вежби и те како добро го прават телото. околу 50 мин ми требаат. Се затегнуваш баш.
    Убаво што и го постираше ова...
     
    На Justicija и SwanMay им се допаѓа ова.
  6. SwanMay

    SwanMay Популарен член

    Се зачлени на:
    28 април 2011
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.674
    Пол:
    Женски
    Споредбено со резултати од теретана, овие вежби ми даваат многу поженствен изглед на телото. Сега од неможност за вежбање во теретана се вратив на нив еден период и сфатив колку се всушност подобри. :)
     
    На Justicija и Maro87 им се допаѓа ова.
  7. The Saturdays

    The Saturdays Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2015
    Пораки:
    694
    Допаѓања:
    1.886
    Пол:
    Женски
    Јас вчера почнав да го вежбам ова :
    https://www.shape.com/fitness/workouts/30-day-butt-challenge-seriously-sculpts-your-booty#slide-3
    Прочитав коментари од многу задоволни девојки, програмата не е тешка затоа си реков да и дадам шанса и ви ја препорачувам .
    А за вежбањето, јас повеќе сакам да вежбам дома, користам и тегчиња за некои вежби и повеќе сум задоволна одколку кога одев во теретана.
     
    На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
  8. bokace1

    bokace1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Ајде да кажам , имам проблем со самодовербата |(
    Сакам да вежбам но само на збор сакам , никако да отидам и да вежбам . Се здебелив 13 кг за година ипол :whew:
    Мислам дека со секое залче што го ставам во уста јас растам како квасец , сериозно .
    Успеав да ослабам од 93 до 71 кг , но еве пак се здебелив , и никако да ослабам.
    Совет ми треба , како да се мотивирам , да се решам да ослабам , свесна сум за самата себе дека ми сметаат тие плус килограми но пак си тапкам во место .
     
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.658
    Пол:
    Женски
    Сликата што ја стави во темата за резултати залепи ја на фрижидер. На секое посегнување да го отвориш фрижидерот, нека ти биде мотив да не го отвориш. Не купувај junk food. Направи си режим на исхрана што најмногу ти одговара, ама да не се изгладнуваш. Форсирај протеини, зеленчук, јаглехидрати во помала количина и што порано во денот, за да се истрошат. Многу вода. И што е најбитно, да почнеш да вежбаш. Дома е тешко да се мотивираш со оглед на тоа дека теретаните не работат, и мене ми беше тешко да почнам да вежбам, мачно ми беше, дека имав изгубено кондиција, ама со тек на време станува полесно.
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  10. inception

    inception Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2020
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    720
    Пол:
    Женски
    Јас би ти кажала прво да си ја смениш исхраната. Замени бел леб со интегрален, секој ручек со салата да биде, не купувај грицки, благо, сокови за дома. Место тоа купи лешник, бадем, леблебија, овошје и зеленчук секој пат да имаш.
    Оброците печени или варени, избегнувај да пржиш. Намали и алкохол ако пиеш често, а додади вода. Земи си шише со тебе и пиј си цел ден.
    Пешачи повеќе. До продавница, по скали, не со кола, не со лифт.
    Ќе осетиш голема разлика во енергијата. И тогаш нема да ти биде тешко вежбањето.
     
    На bokace1 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Abracadaver

    Abracadaver Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2020
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    3.450
    Пол:
    Машки
    Како да ослабнеш? Пробај да ја облечеш таа гардероба за која си добивала највеќе комплименти. Ем ќе се разочараш, ем ќе добиеш шамар кој ќе те врати во реалноста, ем ќе добиеш мотивација дека нешто мора да промениш. Гардероба е најдобра мотивација.
     
    На bokace1 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. stranger2

    stranger2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2016
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Женски
    И јас се мачам со ова. Гледај видеа на YouTube од резултати пред/потоа, видеа со рецепти за здрава храна... Знам дека е тешко, но само пробај. На YouTube има буквално секакви видеа, дури и вежби од 5 минути! Пробај по малку, прво 5 па 10 па 15. И не го должи многу. Ќе ти стане многу полесно. Со среќа.(heidy)
     
    На bokace1 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.338
    Допаѓања:
    42.287
    Пол:
    Женски
    Дечки, не знам дали ја погодив темата но најсоодветна е.
    Сакам да купам Smart watch за подарок. Битно ми е да послужи за пратење физичка активност, срцебиење, спиење и слични работи. Колку повеќе опции има, толку подобро. Буџетот ми е докај 200еур.
    Не сум разгледувала до сега, не сум многу упатена, па ако може малку помош. Благодарам :sun:
    Заборавив да додадам, битно е да се поврзува со Iphone :)
     
  14. Lima24

    Lima24 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 август 2014
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    3.056
    Пол:
    Женски
    Дали некој ги има поминато вежбите на MransMrsMuscle и дали има резултати, гледам имаат добри програми бесплатни.
     
  15. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    20.743
    Пол:
    Женски
    Што не пробав пак истиот проблем ми се јавува, било дали вежбам на кревет, на земја или на подлога.
    При вежби за кои е потребно лежење на грб јас имам страшна болка во долниот дел од грбот, малку над задникот. Ги ставам и рацете под тој дел за да не сум директно на тврда површина ама, пак чувствувам болка. Ако не веднаш, следниот ден обавезно.

    Дали скроз да прекинам со вакви вежби или нормално е?
     
    На Sahlene му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.266
    Допаѓања:
    37.070
    Пол:
    Женски
    Најверојатно не ги правиш правилно вежбите и затоа те боли.Претпоставувам кога правиш некој вид на стомачни вежби ти е болката?
     
    На Hellobeautiful му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    20.743
    Пол:
    Женски
    Да, поконкретно кога правам, leg raise, reverse crunch, reverse crunch leg extension..
    При обични crunches мислам немам проблем но, од овие горе да.
     
  18. f.girl

    f.girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 октомври 2015
    Пораки:
    2.157
    Допаѓања:
    32.460
    Пол:
    Женски
    @Hellobeautiful при такви вежби најважно е половината да ти е "залепена" на подлогата. Тешко е на почеток да успееш, но ќе се навикнеш. На тој начин ќе ги активираш стомачните и нема да ризикуваш некоја повреда. И да, рацете никако под грбот :)
     
    На СуперДевојка, Angie1432 и Hellobeautiful им се допаѓа ова.
  19. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    20.743
    Пол:
    Женски
    Знам дека не треба, демек за да спречам болка јас.. може и полошо правам :D
     
    На f.girl му/ѝ се допаѓа ова.
  20. f.girl

    f.girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 октомври 2015
    Пораки:
    2.157
    Допаѓања:
    32.460
    Пол:
    Женски
    Да полошо правиш. И јас бев таква, буквално цела половина ја кривев додека правев leg raises, и после имав болки. Затоа правев по две три повторувања, ама правилни, додека се навикнав. Биди упорна и немаш гајле :D
    Исто најдобро е да вежбаш на подлога, душекот не ти дозволува правилно да ги правиш вежбите. Би ти препорачала видеата од Chloe да ги погледнеш за како правилно да правиме вежби за стомачни :)
     
    На Hellobeautiful му/ѝ се допаѓа ова.