1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сакам да вежбам, ми требаат совети!

Дискусија во 'Фитнес' започната од Blondince, 13 јуни 2015.

  1. Tinkerbell11

    Tinkerbell11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2019
    Пораки:
    588
    Допаѓања:
    1.824
    Пол:
    Женски
    Девојки од кој вежби што ги вежбате од јутуб има голем ефект? После пораѓај се здебелив можеби 30 кила и сакам да ослабнам. Си купив хеланки и маица за слабеење па сега не знам кој вежби се добри за од дома да вежбам, да напоменам и плус дека сеуште дојам.
     
    На mmacichka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. LadyLollypop

    LadyLollypop Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2019
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Ако сакаш да слабееш, повеќе кардио вежби прави и пази на исхрана.
     
    На Ajronmen, Tinkerbell11, AAKG и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Anastasia9228

    Anastasia9228 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2020
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Sakam da vezbam za zadnik mi trebaat soveti koi videa vi pomognale mnogu so vezbi i kolku vreme vi trebalo za vidlivi rezultati?
     
    На Arjanit2021 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. LadyLollypop

    LadyLollypop Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2019
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Bridge, single leg bridge, fire hydrant, donkey kicks, bulgarian split squats, sumo squats, backward lunges, side lunges, deadlift, diamond leg lifts, cross over extension, leg pulses...
    За видливи резултати... зависи колку дена ќе вежбаш... за 2 недели (4-5 дена вежбање во неделата) би требало да имаш резултат :)
     
    На realGirl, sunshinebabe, Arjanit2021 и 4 други им се допаѓа ова.
  5. Anastasia9228

    Anastasia9228 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2020
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Pocnav poveketo od ovie da gi pravam sekoj den eve 5ti den mie. Eden den ke si pravam odmor vo nedelata
     
    На LadyLollypop му/ѝ се допаѓа ова.
  6. LadyLollypop

    LadyLollypop Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2019
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Супер тогаш, за брзо време ќе приметиш резултати, нема да бидат драстични, но сепак ќе бидат приметливи :D
    Вежбај ги по 3x10, а после 3-4 недели можеш 3х12 и подобро е доколку имаш тежини :)
     
    На Anastasia9228 и Arjanit2021 им се допаѓа ова.
  7. f.girl

    f.girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 октомври 2015
    Пораки:
    2.157
    Допаѓања:
    32.460
    Пол:
    Женски
    Предлог вежби за истегнување на hamstrings?
    Пред и после вежбање обавезно се истегнувам околу 5мин. но пак чувствувам како затегање кај задниот дел на бутниот мускул, посебно после leg day. Дури и имам мали болки наредниот ден.
    Што може да е проблемот? Кои вежби се најдобри?
     
  8. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.092
    Пол:
    Женски
    image.jpeg FINAL_VWFitFitnessAnnotations1-5bdb1a4946e0fb002d66b02d.jpg stretch-14.jpg
     
    На f.girl му/ѝ се допаѓа ова.
  9. LadyLollypop

    LadyLollypop Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2019
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    upload_2021-4-12_15-1-57.png
     
    На f.girl му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    1.980
    Допаѓања:
    8.272
    Пол:
    Машки
    Ова е позитивно. Нормално е да чувствуваш болка во мускулот кој си го таргетирала изминатите денови. Тоа значи доволно си ги оптеретила и дека работи мускулот.
    Сепак ако ти е непријатна болка вежбите што ти ги пушти @LadyLollypop и @Angie1432 ќе те опуштат.
     
    На Guns N` Roses, f.girl и LadyLollypop им се допаѓа ова.
  11. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.546
    Допаѓања:
    6.312
    Зошто кога правам squats, sumo squats, fire hydrants, crab walks, glute bridges, clam shells, side leg lift и слични вежби што треба да ги таргетираат колковите и задникот мене ме болат нозете? Значи ме боли горниот дел на нозете, а кога правам fire hydrants, glute bridges и clam shells ме има болено и пределот кај листовите а некогаш и долниот дел на грбот (кај glute bridge). Пробав одредени совети, поинаку да ги местам нозете, поблиску, поодалечени, пак ја осеќам таму болката, пробав со стегање на задникот и може минимално на моменти да осетам затегање на задникот, ама во глобала пак си е исто. Препорачуваат користење на resistance bands за таргетирање на вистинските мускули, па ќе пробам и така, но во меѓувреме добро би ми дошле некои совети.
     
  12. Anastasia9228

    Anastasia9228 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2020
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Затоа што некои од овие вежби се и за нозе и за задник заедно одат. Мора за да ти се поткрени задникот да се зајакнат мускулите на нозете. Јас правам истите вежби и прво осејќам дека ми се зацврстуваат мускулите над коленото што се бутовите, а после и задникот.
     
    На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
  13. AAKG

    AAKG Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    1.266
    Ако боли мускулот квадрицепс при изведба на тие вежби е нормално. Многу ги трупаш нозете, прави прво чучњеви,мртво дигање, лег прес, исчекор, преден шутер, заден шутер и на крај задник.
     
    На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    1.980
    Допаѓања:
    8.272
    Пол:
    Машки
    Искрено, вероватно формата ти е лоша. Точно е тоа што го вика @Anastasia9228. Задникот е најголемиот мускул во телото, и му треба време за активација. Но сепак треба да осеќаш некаква болка или умор во задникот. За поголема активација направи самата некои промени во изведувањето, така што ќе осетиш во кој момент го активираш најмногу задникот и тогаш изведувај ги така. На пример sumo squats прави со стапала раширени кон надвор, squats спушти го задникот подлабоко или со телото и главата што понаведната нанапред слично на good morning exercise. Glute bridges прави ги повисоко. Clamshells потпри се со грбот кон ѕид. Пробај donkey kicks исто. Ако имаш услови вежбај одење/трчање по скали.
    Друга работа, пробај да зголемиш повторувања, на пример 20 во серија.
    Колку пати неделно вежбаш задник и нозе? Можеби треба почесто, а можеби пак ти треба и одмор ако е веќе пречесто.

    По вежбите шо ги праи членката очигледно вежба во домашни услови со телесна тежина, а ти зборуваш за тежински тренинг у теретана хахах
     
    На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
  15. f.girl

    f.girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 октомври 2015
    Пораки:
    2.157
    Допаѓања:
    32.460
    Пол:
    Женски
    @blueeparadise се соочував со истите проблеми и јас. Пример кај bridges повеќе осеќав активација на квадрицепсот отколку на задникот. Она што ми помогна е истражување, пробување на различни положби на нозете, висина до каде одам и сл. За мене таа вежба има најголем ефект ако стапалата и колената ми се под иста права линија (ако стапалата се понапред од колената се активираат hamstrings, а ако се блиску до задникот осеќам напор кај quads), обиди се да најдеш соодветна положба. Потоа, многу важно за да немаш болка во половината е таа да ти е прилепена за подлогата и да се креваш само со колковите, значи гледај при спуштање да ја допираш подлогата со половината (знам, многу од фитнес блогерките форсираат да се креваме што повисоко, притоа не запазувајќи ја формата). Подобро остани подолу, отколку да се повредиш. И last but not least, прави ги на петици, така подобро се таргетира задникот. Јас ги направив овие промени и сега многу поефективно го чувствувам стегањето на задникот.

    Е сега за donkey kicks, fire hydrants и сите останати што ги изведуваш во tabletop position многу е важно да не го мрдаш горниот дел од телото, а особено не половината. Само тогаш ќе го активираш задникот за да ја придвижиш ногата.

    Кај squats и јас осеќам активација на цела нога. Таму е важно колената да не ти пропаѓаат навнатре, да не го искривуваш нанадвор долниот дел од грбот и никако со стапалата преку колена. Обиди се тежината повторно да ја префрлиш на петите. Ако правиш lounge, обиди се со reverse бидејќи така фокусот е на задникот, а не на квадрицепсот како во првиот случај.

    Се изнапишав јас :D За крај, задолжително загревај се пред и истегнувај се после вежбање. Труди се правилно да ги изведуваш вежбите, како викаат mind-muscle connection, почувствувај го мускулот и неговата контракција. Не се обидувај да направиш што повеќе повторувања, квалитет пред квантитет :D
     
    На realGirl и blueeparadise им се допаѓа ова.
  16. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.546
    Допаѓања:
    6.312
    Фала луѓе на сите одговори. :)

    Инаку, @Ajronmen sumo squat го правам како што кажа ти, за squat мислам се спуштам доволно долу, glute bridges исто се обидувам повисоко, пак истото го чувствувам. По 20 правам во серија, на пример squats, а од другиве по 20 или 30, некогаш помалку ако ептен осетам болка. Секако, во текот на денот по повеќе серии правам. А за пречесто, мислам дека е пречесто зошто вежбам неколку дена по ред, па ќе си дадам еден ден одмор па после пак. Во задникот забележав минимални промени, така што може треба и повеќе време да помине а и телото да ми се навикне на вежбите, зошто во принцип сум многу улежана.

    @f.girl Фала ти ептен на советите, ќе гледам да применам, ме утеши дека не сум била единствена со проблемов. :D
     
    На f.girl му/ѝ се допаѓа ова.
  17. f.girl

    f.girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 октомври 2015
    Пораки:
    2.157
    Допаѓања:
    32.460
    Пол:
    Женски
    Нема проблем Блу :D Тешко е да ги изведуваш правилно ако си почетник и ако немаш кој да те научи. Ќе се подобриш сигурно, сама ќе сфатиш што ти е потребно.

    Мислам дека грешката кај bridges е тоа што се обидуваш да одиш повисоко, истото го правев за жал :| Не обрнував внимание на половината и нормално не го чувствував задникот. А на видеата: go higher, you probably feel the burn in your booty right now, а јас бев ко: hell no, ни малку не чувствував болка :tmi:
    Ќе ставам скриншотови во спојлер каде подетално е објаснето како да ја правиш вежбата. Побарај и видеа на Јутјуб. И прави паузи за да се одморат мускулите, не ги форсирај секој ден :D
    Screenshot_20210421-001640_Chrome.jpg Screenshot_20210421-001728_Chrome.jpg
     
  18. Ugly Duckling

    Ugly Duckling Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 август 2018
    Пораки:
    3.491
    Допаѓања:
    41.861
    Пол:
    Женски
    Повели, има добри совети, и мене ми помогна.
     
    На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
  19. S.W.A.G

    S.W.A.G Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    8.910
    Пол:
    Женски
    Се супер уште да си го средат понашањето. Препотентни и арогантни, одвратно се понашаат со почетници.
     
    На Ajronmen му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Anastasia9228

    Anastasia9228 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2020
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Jas imam slusnato deka za pobrzi rezultati trebalo 2kg tezina da imas najmalku primer koga pravis chuchnjevi ako imash teg 2kg zemigo vo racete taka poveke napor davash