1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сакам да вежбам, ми требаат совети!

Дискусија во 'Фитнес' започната од Blondince, 13 јуни 2015.

  1. AAKG

    AAKG Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    1.265
    2 pati aerobik, 3 pati teretana PPL split. Push pull legs.
     
    На xplady777 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. DiCaprio

    DiCaprio Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2019
    Пораки:
    530
    Допаѓања:
    1.970
    Пол:
    Машки
    Немаш реална потреба од аеробик ако сакаш да накачиш мускулна маса, со аеробикот ќе губиш екстра калории што повеќе ќе те оддалечува од целта.
    Доволно е теретана 3-4 пати неделно и најважниот аспект во сето тоа е исхраната, бидејќи е прв фактор за атлетско тело.
     
    На LadyLollypop, Ajronmen, xplady777 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.840
    Пол:
    Женски
    Цела тема за џогирање ја прочитав, а одговорот тука ми бил :l: Значи освен за мемиња и поезија, можам да ти се обратам и за џогинг совети :D Ако стигнам да се спремам за 5км на Скопски, ќе си ставам натпис Ајронмен на маицата 8-|

    Само еден совет ако пиеш терапија за тироидна. Внимавај со напорот, пошто тоа ѝ прави стрес на жлездата и нема да видиш никакви резултати од вежбањето. Вежбај си, само внимавај да ти биде пријатно.
     
    На Ajronmen, LadyLollypop и angelche16 им се допаѓа ова.
  4. Jovana555

    Jovana555 Активен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2020
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Здраво, сакав да почнам да вежбам дома па би сакала да ве прашам од кој видеа сте најмногу задоволни? Последно вежбав гледајќи ги видеата на Клои но не ми помогнаа во слабеењето, туку само за кондиција. Дали да пробам со видеата на Лили, Дејзи, Памела...? :worried:
     
  5. penelope10

    penelope10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2021
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    1.206
    Пол:
    Женски
    Зависи колкава ти е физичката спремност, јас во процесот на слабеење вежбав со Памела, но ќе приметиш дека после одреден период ќе ти стане лесно. Па затоа, доколку се чувствуваш физички спремна, јас би ти ги препорачала Heather Robinson и growinganannas, а за вежбање стриктно стомачни мускули ја препорачувам Emi wong. Но, во секој случај, Памела е супер, особено бидејќи има неделни планови.
     
    На andrejko82 и Jovana555 им се допаѓа ова.
  6. Jovana555

    Jovana555 Активен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2020
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Физичка спремност -1 :rofl:
     
    На andrejko82 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. MARILENA

    MARILENA Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2015
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    91
    Пол:
    Женски
    Дечки сакам да почнам во домашни услови со степер.Дали има ефект, некој искуство.
     
  8. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.692
    Пол:
    Женски
    Мене креветот ми е степер, добра е вежбата, јас би ја практицирала повеќе ама имам проблеми со коленото,
    Се качувам и се симнувам.А оној што е со стискање, за двете стапала одвоено, не знам шо ефект има.
    Што сакаш да постигнеш?
     
  9. Munchmallow20

    Munchmallow20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    4.512
    Допаѓања:
    15.606
    Пол:
    Женски
    За пилатес како порелаксирачко вежбање ти ја препорачувам Move with Nicole.
    За strength training HASFIT и Caroline Girvan.
    Каролин има и бесплатни програми, EPIC се викаат и ги има повеќе, од почетнички до понапредни.
     
    На Jovana555 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Y2kbarbiedoll

    Y2kbarbiedoll Активен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2022
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Nema nekoj osoben rezultat ako ne se namali i so jadenjeto. Steperot e samo kardio trening sto znaci ne dava forma na teloto tuku samo se trosat kalorii , no ne mnogu. Toa e barem moeto iskustvo , so lesno :)
     
  11. swwetyyy

    swwetyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2021
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    294
    Пол:
    Женски
    Здраво дечки, сакам да почнам со вежби за стомак , во домашни услови, кои вежби се најдобри но навистина да има резултат после 2 месеци активно вежбање, кои справи се потребни , дома имам Орбитрек, подлога за вежбање, рачки за склекови , ластици за вежби, тегови , дали тоа е доволно и кои вежби најмногу помагаат што навистина ке има резултат, ве молам помош.
     
  12. Y2kbarbiedoll

    Y2kbarbiedoll Активен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2022
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Zdravo, najbitno e prvo ishranata (kaloriski deficit) a potoa vezbi so tegovi i lastici, a kardio ne mora mnogu-po 15 min na krajot od treningot na Orbitrekot. Isto taka treba da se vezba celoto telo za rezultati,a ne samo stomacni. Ti preporacuvam da pobaras na YouTube treninzi za so opremata koja sto ja imas, po 1 saat vezbanje od 5-6 pati nedelno bi dalo najgolem rezultat za tolku kratok period, inace dovolno spravi imas. So lesno :)
     
    Последна измена: 21 јануари 2022
    На swwetyyy му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Babygirll3

    Babygirll3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2019
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    181
    Пол:
    Женски
    Lilly Sabri, mnogu dobri rezultati imav za kratko vreme, probaj ke vidis i samata :)
     
    На Jovana555 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. swwetyyy

    swwetyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2021
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    294
    Пол:
    Женски
    Мене ми треба стриктно за стомак, но има повеќе видеа , кое видео стриктно најмногу ти помогна ?
     
  15. Babygirll3

    Babygirll3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2019
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    181
    Пол:
    Женски
    Искрено не можам да издвојам едно видео бидејќи вежбам различна група на мускули секој тренинг, тоа се некогаш и 2-3 видеа на еден тренинг доколку се пократки, а не на пример како што ти бараш стриктно за стомак, значи мене резултатот ми беше базиран на повеќе видеа, но како и да е нема да згрешиш и со било кое да почниш, само не знам какви резултати очекуваш доколку вежбаш нон стоп само една група на муслули? Доколку целта ти е слабеење нема да имаш никаков резултат на таков начин, често постојат заблуди дека доколку правиш вежби за стомак ќе ослабнеш во стомакот, тоа за жал не оди така и тоа е само губење на време и разочараност евентуално. Во секој случај ти посакувам среќа и успех во тоа кон што целиш. ❤️
     
    На swwetyyy и Y2kbarbiedoll им се допаѓа ова.
  16. Y2kbarbiedoll

    Y2kbarbiedoll Активен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2022
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Se soglasuvam so tebe, pravenje stomacni sekoj den nema da dovede do gubenje masti od stomakot tuku kaloriski deficit doveduva do slabeenje i toa na celoto telo i potrebno e mnogu podolgo vreme od 2 meseca.. vezbanjeto e sekundarno.
     
  17. swwetyyy

    swwetyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2021
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    294
    Пол:
    Женски
     
  18. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.692
    Пол:
    Женски
    иди во темата ,,Ваши посакувани резултати" имам постирано видеа, и што вежбам.И не е вежбањето секундарно, јас на почетокот вежбав секој ден.Фул боди.Килажа иста, само салото го претвараш во мускул.
    Ако праиш кардио ќе ослабеш, да.
    Ако праиш стомачни пример месец дена, ден за ден, или преку 2 дена, ти топиш нешто не е дека не, ама тоа го претвараш во мускул.Не е сауна ова.
    Има резултат со здрава исхрана и вежбање.
    Секој зависи каква генетика има, јас јадам нездрава храна и вежбам, пошо ем сум мртва гладна ем сакам да се здебелам.
    Пред вежбање јаглехидрати, после вежбање протеин.
    Нешо друго ако треба кажи.
    Ама не се води по мене само и по членката горе, ја имам генетика шо за месец дена имам фук сикс пек, кај некој е после година дена.
    Да не ти дадеме ,,лош" совет
     
    На swwetyyy му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.975
    Допаѓања:
    7.728
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека ако сакаш добар стомак мораш да вклучиш и вежби за струк, за грб, за „core“. Дури и за карлица, за рамен појас. Телото не функционира на делови, туку како целина. Секоја група мускули е поврзана со друга група мускли. Мускулите се поврзани со крвните садови и циркулацијата кои исто се јакнат со вежбање. Пр. не може да имаш убави стомачни ако имаш лошо држење и одиш згрбавено и мускулите на грбот неможе ни тежината на својот рбет да ја носат правилно. Само стомачни вежбање нема да ти даде посакуван ефект. Треба и кардио вежби и добро препотување. И добро е да се менуваат по одреден период вежбите за одредена група мускули, зошто и најдобри да се на почетокот, по некое време се стигнува до плато некое.
     
    На NarCis@, swwetyyy, Aztec и 2 други им се допаѓа ова.
  20. Y2kbarbiedoll

    Y2kbarbiedoll Активен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2022
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Imas pravo ne treba da se vodi samo spored nas i drugi na forumov, ima mnogu podetalni informacii na google za se sto saka, a vo vrska so toa deka vezbanjeto e sekundarno mislev koga stanuva zbor za slabeenje, a za da se napravi muskulna masa togas toa e pobitno. :)