1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сакам да вежбам, ми требаат совети!

Дискусија во 'Фитнес' започната од Blondince, 13 јуни 2015.

  1. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.661
    Допаѓања:
    171.450
    Пол:
    Женски
    Јас дома вежбав видеа од Памела Реиф на yt. Има различни видеа за upper body and arms. Некои се со сопствена тежина, некои со тегчиња. Само ти препорачувам да го вежбаш цело тело. Пример еден ден раце и грб, друг стомак, трет нозе и задник. Не да се фокусираш само на еден дел од телото.
    Разгледај го нејзиниот канал, има плеј листи по категории и има баш за раце и грб.
     
    На Cosmic Girl и Yowannty им се допаѓа ова.
  2. AAKG

    AAKG Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    1.080
    Допаѓања:
    1.269
    Вежби посебни за дефиниција и за маса нема. Исхраната е таја која игра улога во дефинирање на мускулите.
     
    На Yowannty му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.996
    Допаѓања:
    166.736
    Пол:
    Женски
    Нозе и задник не ми се тешки на доведување во форма. Додуша сега веќе кај задникот после децава и не знам дали може нешто таму... Нозе брзо ми слабеат, немам проблем со нив. Плус купив точак и ролери. :wasntme: За стомак имам вежби за дијастазата, ама грбот ме убива од детево што го држам но стоп во раце, а е буци. Мислам се искривив и дека се подгрбавив. :doh: Затоа сакам малку да исфорсирам таму. :|
     
  4. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.661
    Допаѓања:
    171.450
    Пол:
    Женски
    Скроз те разбирам, ама пак треба цело тело да го вежбаш за цела мускулатура да се зацврстува подеднакво. Може некој постручно може да објасни од мене, јас само вака лаички.
    @Ajronmen
     
    На Yowannty му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Munchmallow20

    Munchmallow20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    4.589
    Допаѓања:
    15.830
    Пол:
    Женски
    Абе океј исхраната ама не дека мускул ставаш (макар и малку) само од јадење.
     
  6. ena_11

    ena_11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2015
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Здраво, ми треба мала помош. Сакам да почнам да вежбам дома затоа што сакам на намалам 10/12 кила и да го затегнам телото, ама немам појма кој вежби да ги правам или по кој план и програма да се водам?
     
  7. Mrs. right

    Mrs. right Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2022
    Пораки:
    2.317
    Допаѓања:
    8.647
    Пол:
    Женски
    Точно дека не може само од исхраната но дека е најбитна и те како е, мора да се признае сакале или не.:smirk:Дали за слабеење, дали за качување мускулна маса игра најбитна улога, се подразбира дека и во комбинација со асален тежински тренинг и аеробен тренинг во зависност од тоа која ти е целта.
    Ај да видам дали ќе има ист резултат ако човек има средена исхрана и ако си јаде што сака и колку сака и не пази ич, па дали и тогаш ќе го добие посакуваниот резултат? :?:
    Секако, сите сме различни, некој става мускулна маса полесно, некој многу потешко или пак обратно кога слабееме и топиме масти.
    Така да резултати и тело не се праат само у теретана туку и у кујна, за жал така е.
    И јас пример еве сакам да си бутам све и свашта и ќе вежбам не е проблем тоа и да очекувам даска рамен стомак со six pack и без грам салце на ниту еден дел од телото.
    Можно ли е тоа? :?:
    Не најсериозно ги прашувам тие кое се многу поискусни и стручни, еве да речеме и дека ќе се убивам и од кардио, а паралелно ќе дигам солидни тежини. :)
     
    На Polyincognito му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Munchmallow20

    Munchmallow20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    4.589
    Допаѓања:
    15.830
    Пол:
    Женски
    Леле тупење. :D
    Ако прочита реков дека мускул не се става САМО од јадење. Да битна е, знаеме.
    Ама членката праша за вежби. Ваљда исхраната си ја запазила веќе.
     
  9. Mrs. right

    Mrs. right Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2022
    Пораки:
    2.317
    Допаѓања:
    8.647
    Пол:
    Женски
    Тупење нека е, штом така викаш.Значи само твоето мислење е точно и во право си, а се друго тупење е.
    Неам штом понатака да дискутирам со луѓе што не знаат да го почитуваат туѓото мислење, нит те нападнав туку се надоврзав, можеше понормален одговор да ми дадеш ама ти си знаеш.
     
    На Polyincognito и AAKG им се допаѓа ова.
  10. LadyLollypop

    LadyLollypop Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2019
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    И те како може да се направи. Чучњеви со децата, доколку немаш тег и уживај у резултати :D
     
    На Polyincognito, kikikikirika, joy1 и 2 други им се допаѓа ова.
  11. Just_a_kid

    Just_a_kid Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2021
    Пораки:
    438
    Допаѓања:
    1.343
    Пол:
    Женски
    Некој да ми препорача јутјуб канал со добри hiit тренинзи. :wasntme:
     
  12. Mrs. right

    Mrs. right Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2022
    Пораки:
    2.317
    Допаѓања:
    8.647
    Пол:
    Женски
    https://youtube.com/@Heatherrobertsoncom
    https://youtube.com/@ChloeTing
    https://youtube.com/@CarolineGirvan
    Види ги каналиве има топ вежби кај сите, Хедер и Гирван се професионални тренери ама и Клои не е лоша, супер е, мислам дека ќе си најдеш нешто што ти одговара.:)
    https://youtube.com/@PamelaRf1
    И Памела исто така e океј.
     
    На Just_a_kid му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.986
    Допаѓања:
    7.771
    Пол:
    Женски
    https://youtube.com/@growingannanas
     
    На Just_a_kid му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.986
    Допаѓања:
    7.771
    Пол:
    Женски
    Најдов на Јутуб канал на кој има доста видеа на кои убаво е објаснето како правилно да се прават различни вежби.

    Ќе го споделам тука, во случај некој да му требаат упатства.

    Истите совети сум ги слушала од моите инструктори низ годините наназад, така да знам дека советите се исправни.

    Пред да почнете да вежбате сами дома, по нечии видеа, погледнете ги прво овие совети.
    Многу популарни фитнес инструктори не објаснуваат додека вежбаат, што не е соодветно за некој што е почетник и што вежба без надзор.

    Погледнете ги за да не се доведете до ситуација да вежбате без ефект или недајбоже да се повредите. Еве едно од неа за пример:
     
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Sweetlove_0312

    Sweetlove_0312 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2017
    Пораки:
    1.589
    Допаѓања:
    12.951
    Пол:
    Женски
    Здраво. Сакам да прашам нешто за апликација што ги мери тренинзите и ги кажува потрошените калории. Која апликација ја користите за тоа? Дали ја имате оваа апликација фитнес или може да ми кажете некоја друга што може да користи за тоа ? :) 7F65061B-437C-47D3-B92E-964EA90A789E.png
     
  16. Chimera

    Chimera Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    1.759
    Јас вчера почнав на теретана, само трчам, степер и точак додека намалам кила после тегови. Меѓутоа имам страшна болка во колено, не знам дали се исфорсирав многу вчера ама денес умрев. И ми пука... Дали да го стегам треба?
     
  17. AAKG

    AAKG Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    1.080
    Допаѓања:
    1.269
    Треба да најдеш персонален тренер пошто од старт започнуваш погрешно.
     
  18. Chimera

    Chimera Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    1.759
    Зошто, што е погрешно? Овде каде што живеам, во најдобрата теретана одам но оние кои се вработени се самоуки луѓе кои вежбаат, персонални тренери нема вработено
     
  19. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.426
    Допаѓања:
    5.797
    Не знам за запишување тренинзи, ако сакаш и тоа, ама би ти препорачала да не се замараш со апликации/часовници итн што мерат потрошени калории затоа што е покажано дека многу грешат и често преценуваат. Разликите можат да варираат од 20% до 90% наспроти реалноста. Подобра претстава за тоа колку трошиш вкупно од сѐ би ти била детално следење на внесени калории и следење (не)промена на тежина.
     
    На Sweetlove_0312 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    1.991
    Допаѓања:
    8.309
    Пол:
    Машки
    Зависи колку килограми имаш вишок. Кардиото што го правиш целосно ги вклучува нозете па така и притисокот врз зглобовите е огромен (особено при трчање).
    Дури и да немаш голема тежина за намалување, сепак голема е веројатноста дека зглобовите не ти се навикнати на долготрајноста и интензитетот на напорот што си го вложила.

    Дали си сигурна дека вработените во теретаната немаат искуство со клиенти и персонални тренинзи и дека не држат часови?