Сакам да кажам... (без цитирања)

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од RainBow, 5 февруари 2019.

 1. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  1.461
  Допаѓања:
  42.446
  Додека човек мисли дека успешно ги крие чувствата, не е свесен колку лесно секоја емоција му се чита од очи:)
   
  На AngIv, Feminka192, cresa-jagoda и 18 други им се допаѓа ова.
 2. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  1.911
  Допаѓања:
  32.740
  Пол:
  Женски
  Успеав да го кажам она што ми тежеше, што го чував во себе, на личноста која требаше да го чуе. И многу ми е мило што реакцијата беше предобра. :sun:
  Не очекував некој да имал толку добро мислење за мене.
  Се осеќам како да го зацврстивме уште повеќе пријателството и како да станавме поискрени, и најбитно голем камен ми падна од душата. :$

  Само се надевам дека навистина ќе остани вака и кажаното не е залудно..
   
  На dayla, cresa-jagoda, Rama и 13 други им се допаѓа ова.
 3. Lady Maria

  Lady Maria Активен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2020
  Пораки:
  183
  Допаѓања:
  289
  Пол:
  Женски
  Mrazam koga sum vo pravo ,koga mi raboti intuicijata. Kamo sreka da mozhev da smenam neshto ....kamo sreka da beshe do mene i da te zashtitam ;(;(
   
  На AngIv, cresa-jagoda, Rama и 3 други им се допаѓа ова.
 4. Stephen Amell

  Stephen Amell Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2017
  Пораки:
  505
  Допаѓања:
  8.781
  Пол:
  Женски
  Никогаш не читам мислења кои се без запирка, на латиница и без голема буква. Па и колку паметни работи да имаат кажано. Не ги мачам моите останати два неврона на такви мислења.
   
  На dayla, Rama, Ladyy* и 7 други им се допаѓа ова.
 5. thequeen95

  thequeen95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 август 2016
  Пораки:
  918
  Допаѓања:
  3.182
  Пол:
  Женски
  Денес имав 2 mental breakdowns hehe.
  :drunk::makeup::rock::fubar:
   
  На x.Daisy.x, Lella, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.
 6. deskarada

  deskarada Популарен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2011
  Пораки:
  689
  Допаѓања:
  7.623
  Никогаш не треба да се забравиме себе си и во текот на денот, макар и кратко, посвета и нега(физичка , психичка) на себе.
  Првин себе, па после другите.
  Иако многу пати забораваме.
   
  На AngIv, cresa-jagoda, Rama и 5 други им се допаѓа ова.
 7. Izaabella

  Izaabella Популарен член

  Се зачлени на:
  13 декември 2010
  Пораки:
  831
  Допаѓања:
  2.055
  Пол:
  Женски
  Понеделник никад не ми бил ден за почнување нешто ново. Нити први како дата во новиот месец.
  Од ‘утре’ ми е исто сумљиво. Мојата импулсивност делува моментално. На пример, диета почнувам у бош време, бош ден. Цигари престанав да пушам со инстант одлука, кога сфатив дека не сум праведна кон својата кожа и општо, своето здравје.
  Не бројам денови, направени вежби, ниту калории. Не се форсирам, туку внимавам колку, кога и што. За се’ во животот.

  Психичкото и физичкото здравје ми се подеднакво важни. И сметам дека треба да ни бидат приоритет на сите. Ние и нашата праведност кон самите себе, другото ќе се нареди.
   
  На dayla, cresa-jagoda, Rama и 6 други им се допаѓа ова.
 8. bicycle

  bicycle Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2019
  Пораки:
  605
  Допаѓања:
  9.481
  Пол:
  Женски
  Утрово покрај 9 часот едно девојче се обиде да ми го расипе распожението додека чекавме ред пред пекара.
  Типкава, најмалку 5 6 години а може и повеќе помала од мене залетана оди да купи појадок притоа не оставајќи ред за постарите луѓе кои се брзаа да завршат работа во аптека а беа прилично нервозни.
  Неколку метри од мене и зад неа стоеше човек кој не приметив кога пристигнал и кога заврши девојчето јас пристапив да си ја земам нарачката бидејќи ме повика вработената кога помалото девојче кое го спомнав погоре почна да се кара со мене како сум одела преку ред и имало и други пред мене.
  Кои други девојче ја прашав тивко? Па од каде да знам кој кога пристигнал и зошто не реагираа или не се доближија до шалтерот да си ја земат нарачката туку стојат здрвено, додека јас чекав да ме повикат?
  Почна да ја оправа државата и да кажува кој немал култура кога она се туркаше со постари лица небаре гладна ќе остане.
  Само и реков - Не си тука да делиш правда за ред кога и самата не почитуваш истото.
  Не сакав да се карам со нејзе, а таа нервозна од рано наутро па да ја истури нервозата на друг, не сакав да спаѓам на нејзино ниво, но луѓето кои беа таму останаа запрепастени од нејзиното однесување.
  Се извинив доколку го зедов редот на некого и си заминав дома.

  Се прашувам и сега, каде остана културата кај младите? Дали домашното воспитување од дома игра улога или фактот дека некои не знаат да се исконтролираат во јавност кога се нервозни.
   
  На AngIv, cresa-jagoda, Rama и 9 други им се допаѓа ова.
 9. JollyGirl

  JollyGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  4.672
  Допаѓања:
  73.986
  Пол:
  Женски
  Во основно имавме еден професор кој на сите ни беше како другар. Со нашиот клас беше многу близок и секој час ни кажуваше интересни факти од разни полиња.
  Во исто време многу го почитуваме, имавме и страв од него, а сепак ни беше омилен.

  Тогаш имаше околу 45/6 години и не беше женет. Немаше ни деца, а низ разговара на неколку пати имаше речено дека се прашува каков татко ќе биде.

  Секогаш зборуваше како сигурно да знае дека ќе има семејство во иднина, иако беше повозрасен од нашите родители.
  Малку го сожалувавме, пошто нели воспитани сме дека за во наше општество е веќе стар ерген, возот му поминал и треба да се помири со судбината. (facepalm)

  Денес ми излезе на ФБ.
  Некако мило ми падна што го гледам после толку време и кога влегувам кај него на профил ми стана уште помило.
  Гледам има жена и две мали машки близначиња :inlove:

  Ми падна ептен убаво исто како за близок човек.
  Ако некој заслужува среќа, тоа беше тој.
  Ете му се исполнила желбата и на 50+ години станал татко.
  Си ја нашол љубовта и си створил семејство.

  Човеков покрај неговиот предмет, оставаше да дискутираме за се. Имаше познавање за сите настани и општи работи.
  Интелигентен човек.

  Покрај што ме научи многу интересни општи факти, денес ме научи никогаш да не губам надеж.
  Секогаш да гледам позитивно во животот и никогаш да не се откажувам од целта и љубовта.
  Кога тогаш секој ќе си ја најде среќата :sun:
   
  На AngIv, M.B., Nane2356 и 24 други им се допаѓа ова.
 10. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  10.003
  Допаѓања:
  111.051
  Пол:
  Женски
  Имаше едно дека ако цвеќето не напредува и не расцветува, не го менуваш цвеќето, туку му ја менуваш околината која повеќе му одговара, бидејќи може му треба повеќе сончева светлина или помалку, повеќе му треба ладно или му треба повеќе/помалку вода...

  Епа навистина нешто слично било и со нас луѓето.
  Често пати се прашуваме зошто се чувствуваме лошо, што треба да промениме кај нас, зошто не ни оди нешто, зошто сме тажни...
  И доаѓа ден кога сфаќаш дека уствари твоето опкружување требало да го промениш.
  Всушност не требало да промениш нешто кај себе, туку само ти требало повеќе позитивна енергија, повеќе разбирање, повеќе љубов, повеќе грижа...
  Можеби не треба да се промениш себеси (не зборам за промени од тип поздрава исхрана, порано станување и легнување, тие секако секогаш се добредојдени), туку треба да ја промениш работата, да ја прекинеш врската, да се разведеш, да се преселиш, да започнеш нова врска, да прекинеш некои пријателства, да започнеш нови пријателства...
  И кога стварно тоа ќе го направиш и ќе биде успешно сфаќаш колку само ти требала промена и колку позитивно ти влијае сето тоа...
  Ние сме како цвеќињата...

  Секогаш кога подолго време ќе се чувствувам како нешто да не е во ред, ќе започнам со вакви промени т.е ќе се запрашам што е тоа што не ми одговара за јас секој ден да напредувам наместо да стојам во место или да заостанам во нешто. Ова било решението за многу работи...
   
  На Gosh, dayla, cresa-jagoda и 25 други им се допаѓа ова.
 11. piksooki

  piksooki Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2015
  Пораки:
  1.250
  Допаѓања:
  8.419
  Пол:
  Женски
  Си размислував и сфатив колку сме ние луѓето лоши. Мислам знам дека сите го знаеме тоа и се докажува и сега и со векови наназад. Сега дојдов до тоа кога размислував за желбите. Желбите не се за секој исти. Меѓутоа ние луѓето премногу форсираме нашите желби и амбиции да ги помешаме со нечии други и со тоа ја искривуваме сликата за некоја одредена личност. Мислам дека треба да застанеме за момент да вдишиме и да сфатиме дека секој има право да посака. Но не секоја желба треба да биде одобрена од некој друг.
  Некој сака да направи кариера да успее во светот на визнисот. Друг пак сака само што ќе заврши со училиште да се омажи и да има деца.
  „Леле види ја колку млада а мајка. си го уништила животот".
  „ Леле има триесет години а уште не мажена".
  Да ние колку сакаме можеме да зборуваме да ги оговараме тие луѓе. Меѓутоа во тој момент не сме се запрашале но чекај па може таа личност го сака тоа. За нас било битно само сликата која сме ја погледнале без да погледнеме во длабочината. Такви луѓе кои оговараат и кои ќе ја искривуваат вашата вистина ќе ги има постојано. Но никој не смее да дозволи тоа да му застане на пат. Затоа што ако еднаш живеам и ако имам една желба има да ја остварам.
  Така да девојќи и момци
  Сакаш да се омажиш на 18 ? Омажи се
  Сакаш цел живот да не бидеш во брак? Не биди
  Сакаш личност од ист пол? Кажи и
  Сакаш животни повеќе од луѓе? Сакај
  Направете се самите среќни. Затоа што на крајот од денот кога сите ќе легнеме сите мислиме на своите желби на својот живот. Па тоа мислење нека ни биде позитивно.
   
  На AngIv, tirkenbal, cresa-jagoda и 15 други им се допаѓа ова.
 12. deskarada

  deskarada Популарен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2011
  Пораки:
  689
  Допаѓања:
  7.623
  Дали се изгубив некаде?? Сакам да се пронајдам повторно.
   
  На Love 83, dayla, cresa-jagoda и 4 други им се допаѓа ова.
 13. nextredstyle

  nextredstyle Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  3.858
  Допаѓања:
  31.907
  Пол:
  Женски
  Ми поставија едно прашање... |(
  Што ќе правиш утре без сите нив?
  Сето она што можам да го правам далеку од токсични луѓе. :?::!::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:
  Ќе дишам слободно! ;)8)
   
  На AngIv, *Amethyst*, cresa-jagoda и 5 други им се допаѓа ова.
 14. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  10.003
  Допаѓања:
  111.051
  Пол:
  Женски
  Лошото кога си алергичен на полен е тоа шо не знаеш дали си настинат или од поленот ти е. 90% сум сигурна дека ми е второто денеска ама секогаш постои и едно ама...
  Ќе препукнам значи, пред зграда толку убав јоргован, на сите убаво им мириса, само ја кивам ко будала и ги терам прозори и врати да затвораат.
  Од сите алергии на свет, најдов на полен да сум алергична. |(
   
  На LejlaD, hermosa, princess5 и 7 други им се допаѓа ова.
 15. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  10.003
  Допаѓања:
  111.051
  Пол:
  Женски
  Сабајле стигна официјален меил од факс со зборови од типот на: зато, незнаеме...
  Мислевме со колешка дека е зафрканција некоја, бидејќи толку неправилно напишано од вработен на УКИМ ни делуваше бесмислено.
  И баш рековме ако е официјален, тешко нас какви неписмени раководат со факсовиве.
  Уште не можеме да се изначудиме дека сепак бил официјален.
  Ако вакви „писмени“ држат функции и одлучуваат во името на сите нас, отидовме во неповрат...
   
  На Lella, piglet1, poenta и 12 други им се допаѓа ова.
 16. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  15.588
  Допаѓања:
  95.083
  Пол:
  Женски
  Некои луѓе забораваат колку ми наштетиле и мислат дека со обичен лајк пуштаат водичка. Всушност тие луѓе немаат вредност за мене повеќе.
   
  На AngIv, Cherry blossom89 и *Amethyst* им се допаѓа ова.
 17. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  3.931
  Допаѓања:
  45.459
  Пол:
  Женски
  Не знаев дека ако немаш свои деца, тогаш ти сметаат туѓите(facepalm):drunk:
   
  На MarigoldA, minne992, LejlaD и 2 други им се допаѓа ова.
 18. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  1.461
  Допаѓања:
  42.446
  Најдобро сум поминувала кога сум ја слушала својата интуиција, а не туѓите совети. Знам дека и овојпат ќе биде така.
   
  На AngIv, poenta, tirkenbal и 9 други им се допаѓа ова.
 19. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  1.911
  Допаѓања:
  32.740
  Пол:
  Женски
  Денес беше еден од подобрите денови во животот. Се чувствувам исполнето, само нека потрае вака. :sun:
   
  На Peperutce1115, tirkenbal, hermosa и 8 други им се допаѓа ова.
 20. princess5

  princess5 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.431
  Допаѓања:
  6.318
  Ми иде да фатам некаде и да ме нема еден подолг период така...
   
  На Love 83, Purplelilac, pdb123 и 7 други им се допаѓа ова.